Rögbi-vb: 22 cél – a három győztes kinyitotta a pontzsákot

NSO/MTI NSO/MTINSO/MTI NSO/MTI
2015.09.27. 20:27
Írország nem volt egy súlycsoportban a románokkal (Fotó: AFP)
Az angliai rögbi-világbajnokság vasárnapi játéknapja nem hozott meglepetést: Ausztrália, Skócia és Írország is biztos győzelmet aratott. A három győztes összesen huszonkét cél vitt: az ausztrálok tizenegyet(!), a skótok ötöt, az írek hatot. A skótok az amerikaiak ellen a félidőben még mínusz hétre álltak, de utána simán fordítottak.

Az ausztrálok az első félidőben öt, a másodikban hat célt vittek, hárman (McMahon, McCalman és Mitchell) dupláztak. Rúgójuk, Quade Cooper nem parádézott, az 5/11-es teljesítmény erősen erre utal. A dél-amerikaiak becsületpontjai a 24. percben szerzett büntetőből születtek.

A skótok a szünetben rendezték soraikat, a 42. percben vitték az első céljukat, majd utána még négyet vittek a fordulást követően csak egy sikeres büntetővel jelentkező amerikaiaknak.

Az írek 89.267 ezer néző előtt – ez az új sportági vb-rekord, nem sokat élt a nyitómeccs 89.019-es csúcs – már az első félidőben két célt vittek, amit a szünet után megtoldottak még néggyel. A románok ezúttal kevesebb ellenállást tanúsítottak, mint első meccsükön a franciák ellen. A mérkőzés hajrájában azért csak összejött nekik a becsületcél. A franciák ellen a 74., ezúttal a 78. percben juttatták a célterületre a labdát. A vesztes együttesben kezdőként kapott lehetőséget Gál Csaba, aki a 61. percben sárga lapos figyelmeztetésben részesült. A győztes együttes két célt vitt emberelőnyben.

A tokiói Olimpiai Stadion nem készül el időben, ezért a 2019-es rögbi-világbajnokság döntőjét Jokohamában rendezik majd. Eredetileg a döntőhöz hasonlóan a vb nyitómeccsét is a 2020-as nyári olimpia központi létesítményében rendezték volna. A kivitelezés ugyanakkor a váratlanul nagy költségek miatt folyamatosan csúszott, majd a terveket a nyáron vissza is vonták és új pályázat kiírásáról döntöttek. Az arénát várhatóan csak 2020 elején adják majd át, kevéssel a játékok kezdete előtt.

A rögbi-vb szervezői hétfőn jelentették be a tornával kapcsolatos változásokat. Ezek szerint a finálénak a Jokohama Stadion ad majd otthont, mely a 2002-es labdarúgó-világbajnokság döntőjének is a helyszíne volt. A rögbi-vb nyitóünnepségét és első mérkőzését viszont Tokióban rendezik, csak nem az Olimpiai Stadionban, hanem a Tokió FC csapatának 50 ezres arénájában.

RÖGBI-VILÁGBAJNOKSÁG
A-CSOPORT
Ausztrália
–Uruguay 65–3 (31–3)
Az állás: 1. Ausztrália 9 pont (93–16), 2. Wales 9 (82–34), 3. Anglia 6 (60–39), 3. 4. Fidzsi-szigetek 0 (24–63), 5. Uruguay 0 (12–119)
B-CSOPORT
Skócia
–Egyesült Államok 39–16 (6–13)
Az állás: 1. Skócia 10 pont (84–26), 2. Dél-Afrika 7 (78–40), 3. Szamoa 4 (31–62), 4. Japán 4 (44–77), 5. Egyesült Államok 0 (32–64)
C-CSOPORT
Írország
–Románia 44–10 (18–3)
Az állás: 1. Írország 10 pont (94–17), 2. Franciaország 9 (70–21), 3. Olaszország 4 (33–50), 4. Kanada 1 (25–73), 5. Románia 0 (21–82)