Rp. úszó-vb: Szabó Szebasztián bejutott a döntőbe 50 gyorson

R. P.R. P.
2021.12.18. 16:05
Szabó a hatodik legjobb idővel jutott be az 50 gyors döntőjébe (Fotó: Getty Images)
Szabó Szebasztián bejutott az 50 méteres gyorsúszás döntőjébe Abu-Dzabiban, a rövid pályás világbajnokság harmadik napján.

Szabó Szebasztián a negyedik helyen végzett középdöntős futamában 21.06-tal, összesítésben a hatodik legjobb idővel kvalifikálta magát a legjobb nyolc közé. Az elődöntők összesítése alapján az első helyen az amerikai Ryan Held végzett 20.81-gyel.

Szabó, aki a szám Európa-bajnoka – közvetlenül a novemberi kontinensviadal után fertőződött meg a koronavírussal, és emiatt két hetet kihagyott – a délelőtti előfutamból a 13. helyen ment tovább 21.46 másodperces idővel. Az elődöntőben tehát jócskán javított ezen.

„Ez most jó volt, az előfutamot kielemeztük, és az edzőm, Petrov Iván ellátott néhány jótanáccsal. Délelőtt igazából csak csapkodtam, most két csapással kevesebbet húztam és jobban is éreztem magam. Ma a döntő volt a cél, holnap az érem. Azt gondolom, a többiek már nem tudnak ennél sokkal jobbat, de szerintem bennem még van” – értékelt Szabó.

A döntőt vasárnap 16.06-kor rendezik meg.

Késely Ajna eredetileg nem úszott volna a 800 gyors döntőjében, ám két visszalépés miatt megkapta a lehetőséget. Késelynek nem lehettek érmes reményei, de a hetedik helyért nagy csatát vívott Emma Weyanttal. Ugyan Késely javított az előfutamban úszott 8:21.81-es idején, de a 8:20.18 perces eredménye így is csak a 8. helyhez volt elég.

„Elég ritka, hogy ketten is visszalépnek a döntőtől, így őszintén bevallom, elsőre egy kicsit megijedtem, hogy nekem itt most úsznom kell – mondta Késely a verseny után. – Két-három órával a rajt előtt nem volt könnyű átprogramozni az agyamat. Ugyanakkor szeretném élvezni a világbajnokságot, és így, hogy jobbat is úsztam, mint az előfutamban, boldog vagyok.”

A többi versenyről:

Történelmi győzelmet aratott női 100 méter gyorson a hongkongi Siobhan Bernadette Haughey. A 24 éves versenyző azt követően, hogy a csütörtöki nyitónapon 200 méter gyorson világcsúccsal diadalmaskodott, szombaton 100 méter gyorson sem talált legyőzőre. Ezzel ő lett az első nő a sportág történetében, aki világbajnokságon – nagymedencében vagy 25 méteresben egyaránt – megnyerte ezt a két számot.

Az olimpiák történetében a kelet-német Kornelia Ender 1976-ban, honfitársa, Barbara Kruse pedig négy évvel később hajtotta végre ezt a duplázást.

Férfi 100 méter pillangón az olasz Matteo Rivolta megtörte Chad le Clos közel egy évtizedes egyeduralmát. A dél-afrikai úszó 2012 óta mindig megnyerte ezt a számot a rövidpályás világbajnokságokon, ezúttal azonban 17 századdal európai riválisa mögé szorult.

A 29 éves Chad le Clos egyébként a vegyes zónában elmondta, hogy szeretne minden idők legeredményesebb egyéni versenyzője lenni a rövid pályás vb-k történetében, ehhez még hét érmet kellene nyernie, ugyanis jelenleg 18 medálja van, az örökrangsorban az amerikai Ryan Lochte pedig 24-gyel vezet.