Női vb: Japán továbbra is hibátlan, s Norvégia kiverésével negyeddöntős

M. B.M. B.
2023.08.05. 12:53
Japán öröm, norvég bánat (Fotó: Getty Images)
Japán nyerte meg a korábbi világbajnokok csatáját Norvégia ellen, így az ázsiai együttes lesz ott az ausztrál, új-zélandi közös rendezésű női labdarúgó-világbajnokság negyeddöntőjében. Ikeda Futosi tanítványai 3–1-re lépték le a skandináv gárdát, így továbbra is hibátlanok ezen a tornán.

Két jó erőkből álló, de ellentétes formát mutató csapat párharcát hozta a női világbajnokság második nyolcaddöntője. Japán valósággal hengerelt a csoportkörben, kilenc lőtt és nulla kapott góllal zárt (Spanyolországot kisebb meglepetésre 4–0-ra lépték le Mijazaváék a csoportelsőségről döntő meccsen), tehát minden tekintetben tökéletesnek mondható mérleggel várta az egyenes kieséses szakaszt. Ehhez képest Norvégia a társrendező Új-Zéland elleni zakóval indította a tornát, majd a Svájc elleni döntetlennel a kiesés szélére sodródott. A mundér becsületét végül az újonc (de Új-Zélandot általános meglepetésre legyőző) Fülöp-szigetek 6–0-s legyalulásával sikerült megmenteni, így jöhetett a japánok elleni rangadó.

Az első gólra 15 percet kellett várni, amikor Syrstad nagyon pechesen ért bele egy japán beadásba, így a labda a saját kapujában kötött ki – öngóllal vezetett a 2011-es világbajnok. A kapott gól felrázta a norvég csapatot, amely mindössze öt perccel később Hansen parádés fejesével egyenlített.

A skandinávok játéka tehát feljavult, de a fordulás után öt perccel ismét Japán vezetett: Simizu Risza egy kapitális védelmi hibát követően (a Manchester Unitedben szereplő Vilde Risa adott „gólpasszt” a japán szélsőnek) vette be Mikalsen kapuját. A továbbjutás sorsa az utolsó tíz percben dőlt el, amikor a gólkirálynői címre pályázó Mijazava Hinata ötödik vb-találatát szerezve értékesített egy kontrát. A ráadásban Jamasitának ugyan még védenie kellett egy hatalmasat, de az eredmény nem változott – Japán jutott a negyeddöntőbe, ahol a vasárnapi Svédország–Egyesült Államok ütközet győztesével csatázhat a négy közé jutásért.

NŐI LABDARÚGÓ-VILÁGBAJNOKSÁG
NYOLCADDÖNTŐ
Japán–Norvégia 3–1
(Syrstad 15. – öngól, Simizu 50., Mijazava 81., ill. Hansen 20.)

KORÁBBAN
Svájc–Spanyolország 1–5 (Codina 11. – öngól, ill. Bonmatí 5., 17., Redondo 36., Codina 45., Hermoso 70.)