Összegyűlt a kajakosok nagy családja! A földkerekség legjobbjai Szegeden az 1000 és az 500 méteres számok előfutamaival kezdték meg a világbajnokságot. Minden magyar egység továbbjutott a középdöntőbe vagy egyenesen a fináléba.
Kolonics György (hátul) és Kozmann György a kenu kettesek 500 méteres számában a második helyen ért célba az orosz egység mögött
Kolonics György (hátul) és Kozmann György a kenu kettesek 500 méteres számában a második helyen ért célba az orosz egység mögött
Hogyan találjunk meg valakit egy négyezres tömegben mindenféle segédeszköz nélkül? Ez bizony nehéz, szinte lehetetlen feladat. Kivéve, ha a keresett személyt Kucsera Gábornak hívják… A lányok kedvence ismét átfestette a haját, most éppen citromsárga, piros és zöld színekben pompázik „sörénye”, így nem volt nehéz kiszúrni őt a tömegben szerda este.
Szerdán a szegedi Dóm téren ünnepélyes keretek között megnyitották a 35. síkvízi kajak-kenu világbajnokságot, az eseményen természetesen jelen voltak a magyar válogatott tagjai is. Látszott rajtuk, hogy megkönnyebbültek, hiszen már nagyon várták a vb kezdetét. Mindannyian mosolyogtak, és jókedvük szerencsére a csütörtöki előfutamok során is kitartott.
Nők. K–1 (m. i.: Benedek Dalma). K–2 (m. i.: Kovács Katalin, Janics Natasa). K–4* A csillaggal jelölt számokban a magyarok egyenesen a döntőbe jutottak. Pénteken a belépés ingyenes!
A várakozásoknak megfelelően minden hazai egység továbbjutott: a többségüknek a középfutamban is rajthoz kell állni, néhány hajó azonban egyenesen a döntőbe kvalifikálta magát. Hogy melyek? Különösebb képzelőerő nem kell ahhoz, hogy kitalálják: 1000 méteren a Kovács Katalin, Janics Natasa páros, illetve a Paksy Tímea, Kovács Katalin, Janics Natasa, Keresztesi Alexandra összetételű kvartett jutott közvetlenül a fináléba. A négyes valószínűleg azért teljesített ilyen jól, mert a futam előtt Keresztesi fogat mosott. Nem értik? Pedig egyszerű! „Minden versenyen van a táskámban fogkefe és fogkrém – mondta Keresztesi Alexandra. – Amikor fáradt, fásult vagyok, nagyon jót tesz, felfrissít egy gyors fogmosás. Szeretek jó szájízzel odaállni a rajthoz!”
A babona ezúttal sem hagyta cserben a csinos fiatal lányt, egységük szinte suhant a vízen, élmény volt nézni lendületes versenyzésüket. Nem lehetett panasz a kenus Vajda Attilára sem, futamát magabiztosan megnyerve, összesítésben a második helyen került tovább. „A döntős taktikámat gyakoroltam, de a nagy hajrámat ezúttal nem mutattam be – mondta jókedvűen Vajda Attila. – Az erős szembeszél nekem kedvez, remélem, a szombati fináléban is ilyen idő lesz. Minden rendben van, egyáltalán nem éreztem a sérülésem miatti kihagyást, kifejezetten jólesett az evezés.” Az időjárásról és a szélviszonyokról érdemes meghallgatni Kovács Katalin véleményét is: „Nem szeretem ezt a szembeszeles időt, sok energiánkat elviszi, de így is magabiztosan jutottunk tovább.”
A világbajnokság általános színvonalával nincs gond, de az előfutamok nagy része a magyarok számára nézhetetlen. Igazi küzdelem egyelőre nincs, a legjobbak érthetően tartalékolnak, szalonkajakozással, illetve szalonkenuzással rukkolnak elő. A mezőnyben megtalálható a sportágban nagyhatalomnak jóindulattal sem nevezhető India, Vietnam, Ciprus, Pakisztán, Uganda, a Seychelles-szigetek, Indonézia, Irán, Tádzsikisztán, Üzbegisztán, Kazahsztán, Szenegál, Kenya, Angola, Kambodzsa, Luxemburg, Makaó, Paraguay és a Fülöp-szigetek jó néhány képviselője is. Nos, ők sem emelik a viadal nívóját… A hazai szurkolókat mindez persze cseppet sem zavarja, mindenki boldog, élvezi a napfényt és a 35 fokos kánikulát, a magyar versenyzők felbukkanásakor hatalmas az ováció, kiváló a hangulat. A szokásos „hangszereken” – dob, síp, kolomp stb. – kívül néhány egészen elképesztő zajkeltő eszköz is feltűnt a lelátón. Láttunk például egy műanyag furulyát, amely leginkább egy biciklipumpára hasonlított… Érdekes látvány volt, annyi szent, és jött is belőle a hang becsülettel!
Tudósított: Kovács Erika, Rodics Dániel, Thékes István, Czagány Balázs (fotó)
35. SÍKVÍZI VILÁGBAJNOKSÁG, SZEGED
ELŐFUTAMOK
1000 méter Férfiak. K–1: 1. Eirik Veraas Larsen (norvég) 3:49.525, …13. Benkő Zoltán (magyar) 3:52.877. K–2: 1. Cyrille Carre, Philippe Colin (francia) 3:26.598, …4. Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor (magyar) 3:28.619. K–4: 1. Németország (Lutz Altepost, Björn Bach, Norman Bröckl, Björn Goldschmidt), 3:00.398, …3. Magyarország (Gyökös Lajos, Kökény Roland, Vereckei Ákos, Horváth Gábor) 3:02.276. C–1: 1. Andreas Dittmer (német) 4:20.654, 2. Vajda Attila (magyar) 4:20.681. C–2: 1. Kolonics György, Kozmann György (magyar) 3:57.476. C–4: 1. Lengyelország (Roman Rynkiewicz, Pawel Skowronski, Arkadiusz Tonski, Wojciech Tyszynski) 3:31.859, …7. Magyarország (Balázs Gábor, Metka Márton, Mike Róbert, Sáfrán Mátyás) 3:36.571
Nők. K–1: 1. Jekatyerina Pocstovaja (orosz) 4:20.277, …4. Benedek Dalma (magyar) 4:23.080. K–2: 1. Kovács Katalin, Janics Natasa (magyar) 3:56.327. K–4: 1. Magyarország (Paksy Tímea, Kovács Katalin, Janics Natasa, Keresztesi Alexandra) 3:29.275
500 méter Férfiak. K–1: 1. Anders Gustafsson (svéd) 1:42.212, …14. Benkő Zoltán (magyar) 1:45.860. K–2: 1. Tomasz Górski, Adam Seroczynski (lengyel) 1:33.039, …4. Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor (magyar) 1:34.314. K–4: 1. Magyarország (Sík Márton, Csamangó Attila, Boros Attila, Bozsik Gábor) 1:23. 969. C–1: 1. Martin Doktor (cseh) 1:56.984, …11. Mike Róbert (magyar) 1:59.462. C–2: 1. Szergej Uljegin, Alekszandr Kosztoglod (orosz) 1:48.010, 2. Kolonics György, Kozmann György (magyar) 1:48.135. C–4: 1. Románia (Gabriel Talpa, Florin Mironcic, Loredan Popa, Silviu Simioncencu) 1:38.050, …5. Magyarország (Csabai Edvin, Fürdök Gábor, Pulai Imre, Novák Ferenc) 1:40.684
Nők. K–1: 1. Josefa Idem (olasz) 1:57.558, 2. Benedek Dalma (magyar) 1:58.008. K–2: 1. Fanny Fischer, Gesine Ruge (német) 1:48.086, …4. Kovács Katalin, Janics Natasa (magyar) 1:49.034. K–4: 1. Németország (Carolin Leonhardt, Conny Wasmuth, Judith Hörmann, Katrin Augustin-Wagner) 1:37.397, 2. Magyarország (Paksy Tímea, Kovács Katalin, Janics Natasa, Fazekas Krisztina) 1:38.672
---- Szabó Szilvia: „Számomra hihetetlen biztonsági intézkedések várják a szurkolókat és az ott dolgozókat a szegedi kajak-kenu pályán. Korábban csak az olimpiákon találkoztam ennyire szigorú, sok zónára felosztott létesítménnyel. A versenyzőket hermetikusan elzárták mindenkitől, így a lehető legnyugodtabb körülmények között hangolhatnak a futamokra. Ezenkívül különbuszok szállítják őket a hotelekbe. A sportolók biztonságára nagy hangsúlyt fektettek, és ha már az olimpiánál tartunk, a hasonlóság a mezőny összetételére is érvényes. Az idei világbajnokságra rendkívül sokan neveztek. Ennek egyik oka a kiváló pálya, hiszen külön felevező sáv nagyon kevés külföldi helyszínen található, a másik pedig a közönség. Több külföldi sportoló említette, hogy Magyarországon a legjobb versenyezni, mert olyan remek hangulat sehol sincs, mint nálunk. Felszökik az ember adrenalinszintje, amikor meglátja a tömeget, s hallja a biztatást. Ebből pedig nem lesz hiány, hiszen az előzetes hírek szerint rengetegen jönnek drukkolni.” ---- A szállás
A magyar válogatott a volt Hungária Szállodában lakik, amelyet most Novotelnek hívnak. A Tisza partján található luxushotel kényelmes, tágas szobáiban nyugodtan pihenhetnek a sportolók. Ám semmi sem lehet tökéletes: Kucsera Gábor arra panaszkodott, hogy nagyon puha az ágy, ezért napok óta hátfájás gyötri.
A csónakház
Nyolcvankét ország 802 versenyzője vesz részt a szegedi világbajnokságon, minden válogatott itt tárolja az összes hajóját. A tárolófunkción kívül a társasági élet központja is ez a néhány négyzetméter, a sportolók ugyanis leginkább itt találkozhatnak egymással.
A céltorony
A négyszintes épületben található a műsorközlők, az időmérők, a feliratozók, a célfotósok és az informatikusok helyisége, valamint néhány televíziós kamera. Itt van továbbá a célbírók szobája, a hangstúdió, a Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség VIP-terme, illetve a vb versenyigazgatójának, Vaskuti Istvánnak az irodája is.
Az edzőpálya
A felevező pályán található egy ovális rész, itt melegíthetnek a futamra a versenyzők, természetesen csak úgy, hogy a rajthoz igyekvő társaikat ne zavarják. Azért is közkedvelt a Maty-ér a kajak-kenusok körében, mert sok pályán nincs elkülönített felevező sáv, és a szemben haladó hajók keltette hullámok zavarják a versenyzőket. ---- – Milyen beruházásokra volt szükség a világbajnokság előtt? – Négyszázhuszonnyolc millió forint áll rendelkezésünkre ebben az évben, ebből kétszázhetvenöt milliót már elköltöttünk – mondta Horváth András, a Maty-éri olimpiai központ vezetője. – Partvédelmi munkálatokkal kezdtünk, később háromszáz főt befogadó nézőteret alakítottunk ki az osztószigeten, az energiaellátásért felelős berendezéseket felújítottuk, modernizáltuk, és új stégeket vásároltunk. Megújult a lelátó is, kétezer méternyi utat építettünk, új bójákat telepítettünk, s minden épületet újrafestettünk.
– Voltak olyan fejlesztések, amelyeket kizárólag a vb miatt kellett végrehajtaniuk? – Természetesen. Mobil létesítményeket és lelátókat építettünk, valamint telepítettük a különleges, FlyCam és GoCam névre hallgató televíziós kamerákat.
– Tanúsíthatjuk, hogy minden elkészült, minden gyönyörű. Mi a feladatuk most, a verseny alatt? – A pálya üzemeltetése, a felépített és felújított vízi, valamint szárazföldi létesítmények karban- és tisztán tartása, kezelése.
– Minden pillanatban megcsörren a telefonja, vagy az adóvevőjén keresik, szinte egyetlen szabad perce sincs. Hogyan nézi meg így a hét végi döntőket? – Lassacskán önjáróvá válik itt minden és mindenki, csak most, a kezdetekkor kellek én ide irányítónak. Szombaton és vasárnap szurkolóvá változom, nagyon szeretném nézni a magyar versenyzők sikereit, hiszen a többségük tavasz óta itt készült és fejlődött a szemem láttára. Bízom benne, hogy sok szép sikerrel örvendeztetnek meg minket.