Ma délután az Európai Futball Házában a horvát–magyar pályázati anyag átadásával kezdődik el az az ünnepség, amelynek keretében minden kandidáló benyújtja hivatalos pályázatát a 2012-es futball Európa-bajnokság megrendezésére. A jelentkezők röviden szóban is összefoglalhatják, illusztrálhatják érveiket. A horvát–magyar kandidálás szószólója Ivo Sanader horvát miniszterelnök lesz – lapunk a helyszínről számol majd be a prezentációkról, amelyek a sajtó számára is nyilvánosak. Amit előzetesen tudni lehet: főként az érzelmekre kívánunk hatni, no és egy-egy vonzó ötlettel igyekszünk ráirányítani a figyelmet arra, hogy nincs jobb megoldás a magyar–horvát rendezésnél.
Farkas József
A bronzlabda ajándékok mellett a szépségkirálynô, Semmi-Kis Tünde próbálja vonzóbbá tenni a magyar?horvát pályázatot
Farkas József
A bronzlabda ajándékok mellett a szépségkirálynô, Semmi-Kis Tünde próbálja vonzóbbá tenni a magyar?horvát pályázatot
Talán az egyetlen rossz hír a szerdai nyoni ceremóniával kapcsolatban, hogy a hónapokkal ezelőtti sorsolás eredményeként a mi csapatunk adhatja át először a pályázati anyagát a három kandidáló közül Lennart Johansson UEFA-elnöknek és Lars-Christer Olsson főigazgatónak. Ez nem a legszerencsésebb, hiszen nekünk úgy kell kiállnunk az anyagunkkal, hogy a többiekről még nem tudunk semmit, ráadásul az időben később elhangzó érvek, információk talán jobban megragadnak a hallgatóság emlékezetében. Persze aligha ezen múlik majd a győzelem, úgyhogy több szót nem is ér meg a dolog.
Egy-egy bemutatkozás nagyjából tíz percig tart majd, s a mieink érték el, hogy az előzetesen meghirdetett szabályokon enyhítve mégiscsak lehet vetített videoanyaggal is illusztrálni az elmondottakat. Ez nekünk azért fontos, mert Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hangsúlyos üzenete csak ilyen formában juthat el az UEFA vezetőihez. Az angol nyelvű üzenetben a kormányfő személyesen garantálja, hogy a szükséges infrastrukturális fejlesztések elkészülnek az Európa-bajnokságra. Gyárfás Tamás, a pályázati bizottság magyar vezetője elmondta, hogy a miniszterelnök csakis azért nem lesz ott személyesen Svájcban, mert ezen a napon a kormányprogramot terjeszti a parlament elé, ám a végső, nagy prezentáció alkalmával, december 8-án ő is ott lesz, a horvát–magyar esélyeket erősítendő.
Ott lesz viszont Nyonban a horvát kormányfő, s ez nagyban jelzi országaink eltökéltségét, hiszen ilyen magas szintű képviselet nem megszokott a pályázati munka ezen fázisában. S ami ennél is fontosabb, Ivo Sanader vállalta, hogy személyesen ő lesz az, aki néhány szóval méltatja a benyújtandó csaknem ezeroldalas anyagot, és rövid beszédében megpróbálja meggyőzni a hallgatóságot.
Minden pályázót egyetlen megszólaló képviselhet ugyanis – rajtunk kívül ugyebár Olaszország, valamint Ukrajna és Lengyelország maradt versenyben, miután az előző körben kiesett a görög és az orosz, s még korábban az azeri pályázat –, s a bemutatók kötelező nyelve az angol. Ezért is nem vállalta a feladatot Vlatko Markovic horvát futballelnök, aki németül jól beszél, de angolul nem, míg Gyárfás Tamás – akit a horvátok szerettek volna az előadói pódiumon látni – azért találta ki és szervezte meg a miniszterelnöki prezentációt, mert önnönmagát nem érezte kellőképpen ismertnek a nemzetközi futball világában. Ivo Sanader elnök beszédének kialakításában ugyanakkor természetesen döntő szerepet játszanak a háttérszakértők, főként Gyárfás Tamás, akitől megtudtuk, hogy elsősorban az érzelmekre kíván majd hatni a horvát–magyar bemutatkozás.
„Sanader úrnak természetesen nem dolga felolvasni vagy akár csak összefoglalni az ezeroldalas szakmai anyagot, amelyet a szabályoknak megfelelően ötven példányban benyújtunk – mondta a Nemzeti Sportnak Gyárfás Tamás. – Ehelyett elmondja, hogy nem is aranyba foglaltuk, hanem a futball-labda anyagába, bőrbe csomagoltuk azt az álmot, amelyet a két ország magáénak vall.”
A pályázati vezető arra utalt, hogy a magyar anyagok és ajándékok mindegyike magán viseli az egységes arculati elemeket, a fűzős bőrfoci motívumát: „Sanader úr beszél majd arról is, hogy egykor erős, de mára elveszett piacokat kap majd vissza a futball, ha az Európa-bajnokságot e két országnak adja az UEFA. A tizenötmillió lakos erősen akarja ezt, amit a közvélemény-kutatások immár több mint nyolcvanszázalékos adatai is alátámasztanak, és akarja Puskás Ferenc is, aki a horvát miniszterelnök tolmácsolásában az ismert spanyol kifejezéssel annyit üzen az UEFA-nak: por favor...” Úgy is mondhatnánk: „Give us the chance” (Nekünk add az esélyt!) – amint a pályázat hivatalos jelmondata szól.
Ez jó taktika lehet: az érzelmekre hatunk
Magyarország és a futball egyik legkedveltebb sztárjának személyes varázsát is igyekszik tehát bedobni a pályázati bizottság, csakúgy, mint a döntéshozók játékkedvét és lelkesedését, amelyet a márciusi budapesti UEFA-kongresszus kapcsán már jól kiaknázott a horvát–magyar csapat, amikor (jobbára sikeres…) tizenegyeseket rúgatott a jelen lévő vendégekkel a 2012-es standunkon. A Nyonban levetítendő filmben is felbukkan majd Lennart Johansson, amint Szepesi György kommentálásával hatalmas gólt lő a virtuális komputerkapusnak. A filmben lesznek majd horvát és magyar mezes gyerekek, pulik és dalmaták, mint a pályázat kabalafigurái, Aranycsapat-pillanatok és még egy sor hatásos jelenet. A prezentáció alkalmával elhangzik majd, hogy nagyon szurkolunk az olaszoknak, mielőbb lábaljanak ki a mostani szörnyű futballbotrányból, velük érzünk, s a helyzet rendeződését kívánjuk, mert az az egész sportvilág érdeke, s mi is erős, a pályázatra koncentráló Itáliát szeretnénk legyőzni, nem a botrányban megroggyant olaszokat. Továbbá az az eddig egyedülálló bejelentés is, amely szerint Eb-rendezésünk esetén vállalnánk az összes részt vevő ország teljes hivatalos küldöttségének utazási költségeit.
Ez utóbbi valóban látványos és jelentős felajánlás, ám Gyárfás Tamás figyelmeztet, hogy az olaszokat gyengítő botrányokat nekünk idehaza mindenképpen el kell kerülnünk, s most nem szabad huzavonának lennie a bajnoki nevezések körül, valamint arra is, hogy figyelni kell az eddig esélytelennek tartott ukrán–lengyel kandidálásra, mert a világ egyik legnagyobb acélgyára állt a pályázat mögé, s a mieinknél komolyabb felajánlásokkal rukkolhatnak elő.
Angliából érkezik majd az erősítés
A szerda délután két órakor kezdődő és nemzetközi sajtótájékoztatóval folytatódó eseményre egyébként megérkezik majd Angliából – Mészöly Kálmán és Ábrahám Attila sportállamtitkár társaságában – Kisteleki István, az MLSZ elnöke, Brüsszelből pedig Schmitt Pál, a MOB elnöke is, hogy jelenlétével erősítse a horvát–magyar csapatot. ---- A protokoll szerint szinte bizonyos, hogy a mi prezentációnk előadói lesznek a legmagasabb rangú vendégek a nyoni ünnepségen, tekintettel arra, hogy Ivo Sanader horvát miniszterelnök mutatja majd be a horvát–magyar kandidációt, míg a segítője egy királynő lesz.
Szépségkirálynő: Semmi-Kis Tünde, Magyarország szépe, aki már rendszeres (bár szépségével nem megszokható) résztvevője a 2012-es kampány állomásainak. A szigorú szabályok szerint egyetlen ember beszélhet pályázatonként, azt azonban nem tiltotta meg senki, hogy Tünde segítse a szpíkert, Ivo Sanader kormányfőt, s a jelenlétével erősítse a horvát–magyar pályázat imázsát, no meg szó szerint vonzóbbá tegye a mi kandidációnkat.
S nincs ebben semmi (kis) kivetnivaló, hiszen a híresen gyönyörű magyar és közép-európai nők mágneses hatása miért ne állhatna az Eb-pályázat szolgálatába, ha már egyszer ez is olyan tényező, amely miatt – sok más mellett – a külföldiek szerint érdemes Magyarországra utazni? A futball és a nők – két ok, amely miatt a férfiak bármire képesek… ---- A horvát–magyar pályázati csapat kedden megérkezett Nyonba. A Gyárfás Tamás vezette küldöttség felmérte a nyoni székház tanácsterme nyújtotta lehetőségeket, és igyekezett minél jobban felkészülni a szerdai produkcióra. A súlyban és térfogatban is jelentős pályázati csomagokat a bizottság emberei autóval szállították a helyszínre, s bizony az osztrák–svájci határon némi bonyodalmat okozott a nem mindennapi szállítmány. Tekintettel arra, hogy ennél a határnál a poggyász elhagyta az Európai Unió területét, a vámosok megvizsgálták a holmit, és első ránézésre műkincsnek találták az UEFA-szakértőknek szánt bronz futball-labdákat.
Komoly procedúra és értékbecslés következett, amelynek eredményeképpen a horvát–magyar pályázók tekintélyes vámot kényszerülnek fizetni a valóban szép és értékes, de valójában korántsem régiségnek vagy műkincsnek számító – régi bőrfocikat ábrázoló – bronzlabdák után. Ezek az ajándékok az elmúlt hetekben készültek Mihály Gábor szobrászművész munkája nyomán, ám az ellenfeleken kívül senki sem bánná, ha értéküket az is növelné, hogy sikert hoznának a horvát–magyar kandidálásnak, s egyszer majd ritka régiségként, a közép-európai Eb első tárgyi emlékeként tartanák őket számon a műkincskereskedők…