A középdöntők második körében Hollandiával találkozott a magyar válogatott, s az újabb győzelem azt jelenti, hogy szombaton elődöntőt vívhat a Németh-csapat. Az orosz télhez nem könnyen alkalmazkodnak a vendégek, így a magyaroknak is nagyon kell ügyelniük, nehogy megfázzanak. Ugyanis nem csupán a jég- és hólepte utcákon hűvös a levegő, hanem a fűtetlen csarnokokban is.
Siti Eszternek és társainak minden labdáért harcolniuk kellett, s csak a hajrában döntötték el végleg a meccset
Siti Eszternek és társainak minden labdáért harcolniuk kellett, s csak a hajrában döntötték el végleg a meccset
A mintegy ötmillió lakosú, inkább nyáron festői szépségű Szentpétervár sportbarátai inkább otthon a tévé előtt szurkolnak hazájuk legjobbjainak, ezért a gigantikus csarnokban még a sikerhalmozó orosz válogatott találkozóira sem gyűlik össze néhány száznál több néző (ezek többsége is inkább edző, más csapatok játékosa vagy újságíró). Pedig a Jégcsarnokba 20 ezer szurkoló férne be, az SZKK Pétervár-csarnokba pedig mintegy 30 ezer. Hatalmas ország, hatalmas csarnokok, hatalmas érdektelenség...
Marijan Domovic, a legeredményesebb horvát női klub, a Podravka Koprivnica igazgatója: "A fűtetlen és üres csarnokokban a világ legjobb csapatai sem játszhatnak jó hangulatú mérkőzéseket. A nemzetközi szövetségnek el kellene ismernie, hogy nem volt szerencsés döntés Szentpétervárnak adni a torna rendezési jogát. Oroszországan a női kézilabda amúgy is a délebbi városokban népszerű, itt nincs se hagyománya, se jelene…"
A vb iránti érdektelenségről és a körülményekről megkérdeztük Staffan Holmqvistet, az IHF svéd alelnökét. "Csak sajnálkozva tudok beszélni a nézők hiányáról – mondta a szakember. – Nagyon rossz lehet így játszani. Talán a helyosztókra megváltozik a helyzet. Nem szabad elfelejteni, hogy a világban egyre népszerűbb a női kézilabda, a NOB pedig ennek elismeréseként a közelmúltban döntötte el, hogy kettővel megemeli a női mezőny létszámát, vagyis Pekingben már tizenkét együttes küzdhet az érmekért. Az egyéb körülményekre a csapatok nem panaszkodtak, és a korábbi közlekedési gondok is megoldódtak."
Csak az időszerű feladatról beszélnek
"Csak az időszerű feladatunkról beszélünk, és igyekszünk továbbra is a kis lépések taktikáját követni – mondta Németh András a hollandok elleni meccs előtt. – A magyar szövetség vezérkara a hat közé jutást tűzte elénk célként, s ezt már a középdöntő első körében elértük a horvátok legyőzésével. Ezzel azonban még nem értünk az út végére, amivel csupán annyit szeretnék jelezni, hogy a hollandokkal és az oroszokkal még meg kell mérkőznünk…"
A hollandokból sokat kivett a hétfői, Norvégia elleni fordulatos csata (30-30), amelyet roppant nagy szívvel, sportszerűen küzdöttek végig (mindössze Andrea Grott szedett össze egy kétperces büntetést). Akár győzhetett volna Sjors Röttger mester gyors, szellemes kézilabdát játszó csapata, ám a rutinosabb skandinávokkal nem olyan könnyű elbánni.
Most Jól kezdtek a magyar lányok
Remek akciókkal, gyors lerohanásokkal és látványos gólokkal hozta zavarba a hollandokat a magyar együttes, amelyben Mehlmann Ibolya támadásban, Szűcs Gabriella védekezésben lépett pályára. Már a negyedik percben időt kért Sjors Röttger, aki okkal bosszankodott együttese gyatra védekezése miatt. Vérten Orsolya, Görbicz Anita és Balogh Bea egyaránt remekül került helyzetbe, Pálinger pedig könnyedén hárította a fantáziátlan és erőtlen holland próbálkozásokat. Még tíz perc sem telt el, és a Tóth Tímea vezérletével küzdő magyar együttes előnye már-már behozhatatlanra duzzadt. A védekezésre külön is felhívta tanítványai figyelmét a mérkőzés előtt Németh András, aki ezúttal maximálisan elégedett lehetett, hiszen Szűcs, Vérten és Görbicz középen szinte lövéshez sem engedte a hollandokat, akik zavartan húzogattak, pontatlanul céloztak és még emberelőnyben sem tudtak gólt szerezni. Okosan, fegyelmezetten támadtak a mieink, akiket olykor szabálytalan eszközökkel sem lehetett megfékezni. Görbicz emberhátrányban is betalált, a másik oldalon Pálinger újra parádézott, hetest és több ziccert hárított, majd igyekezett pontosan indítani meglóduló társait.
Semmi sem sürgette a mieinket, hiszen hatalmas előnnyel vezettek és nyugalmukat erősíthette, hogy a hollandokon nyoma sem látszott az erőnek. A félidő hajrájában valamivel élénkebben és eredményesebben támadtak a németalföldiek, ráadásul a lerohanásaik is sikerültek. Ennek köszönhették, hogy a négy magyar találatra tízzel válaszoltak, és a kilencgólos különbség háromra csökkent.
Fantasztikus lendülettel rajtoltak a mieink szünet után, majd kijöttek a kisebb hullámvölgyből. A folytatásban olykor fellángoltak a hollandok, ám a mieink igyekeztek gólokkal lehűteni őket.
Szerencsére a nyitott védekezés ellenszerét megtalálták Görbiczék, akikhez Fortuna is kegyes volt, mert ellenfelük sokszor a kapufát találta el. A győri sztár klasszisát igazolta, hogy kettős emberhátrányban is lövésre vállalkozott, és betalált.
A végjátékra nem sok kérdés maradt, hiszen visszaállt a vb-n fantasztikusan, a legvérmesebb reményeket is felülmúlva menetelő magyarok megnyugtató előnye. Újabb diadalával Németh András csapata nagy lépést tett legmerészebb álmai megvalósítása felé, hiszen bejutott az elődöntőbe, függetlenül az oroszokkal csütörtökön vívandó találkozó végeredményétől. Ezzel az is eldőlt, hogy Magyarország ott lesz a vasárnapi éremcsatákban. Arra pedig a szombati elődöntőben kapunk választ, hogy milyen színű éremért harcolhat a torna befejező napján.
Mestermérleg A csapat mai sikerével megvalósította azt, amiről csak álmodni mertem. Valamennyi játékosom sokat tett ezért a remek eredményért. Ismét akadt hullámvölgy a játékunkban, de úrrá lett az együttes a nehézségeken. Az oroszok elleni találkozónak főleg presztízsértéke lesz, ezért több olyan játékos kap bizonyítási lehetőséget, aki eddig talán ritkábban jutott szóhoz. A sok terhet vállalókra pedig ráfér a kis pihenő. Ez persze nem azt jelenti, hogy feladjuk a mérkőzést. Németh András, a magyarok szövetségi kapitánya
Bármennyire is szerettünk volna nyerni, ezúttal lehetetlen volt. Az elején hatalmas előnyt szerzett ellenfelünk, s ezt már képtelenség volt ledolgozni. Tanítványaim mindent megtettek, de a felzárkózás rengeteg erejüket elvitte, ráadásul a norvégok elleni,találkozó okozta fáradtságot sem tudták kipihenni. Pálinger bravúrjai sokkolták átlövőinket, akik ennek ellenére remekül teljesítenek. A csapat összteljesítményével sem vagyok elégedetlen, de kétségtelen, egy-két lehetőséget elszalasztott. Sjors Röttger, a hollandok szövetségi kapitánya ---- Pálinger Katalin: – Tiszta fejjel, jól kezdtünk, remekül összpontosítottunk. A biztos vezetés megnyugtatott bennünket, és az egyébként igen erős hollandok elbizonytalanodtak. Akkor sem éreztem, hogy veszélyben lenne a sikerünk, amikor a hollandok feljöttek két gólra.
Mehlmann Ibolya: – Fiatal, dinamikus a csapatunk, ráadásul sikeréhesek is vagyunk. A legfontosabb, hogy sosem adjuk fel a küzdelmet, mindig segítjük egymást. Fáradt vagyok egy kicsit, de feldob a sikerélmények sora.
Görbicz Anita: – Kétszer kellett megnyerni a mérkőzést. Egyszer az elején, amikor nagyon elhúztunk, aztán a második félidőben, amikor feljöttek a hollandok. A hitünk és a szívünk ezúttal is átsegített a nehézségeken.
Balogh Beatrix: - Rettentően fontos ez a győzelem, amelyet annak köszönhetünk, hogy okosan, fegyelmezetten játszottunk. A kisebb megingást korrigáltuk, és a végére újra a szenzációsan küzdő magyar csapat volt a pályán.
Borbás Rita: – Egységesebbek, jobban felkészültebbek voltunk, mint a hollandok. A nehéz szituációkban is megőriztük a nyugalmunkat és nem estünk pánikba. Haladunk szép álmaink megvalósítása felé. ---- Dicséret illeti a lányokat, hiszen atlétikus, jó sebességgel kézilabdázó, technikás együttest győztek le. Sokat számított, hogy az elején a támadó alakzatunk minden tagja be tudott találni, míg a hollandok befejezéseinél látszott, mennyire tartanak Pálinger Katitól. A mieinknek rengeteg energiáját emésztette fel a sok emberhátrányos szituáció, amely amiatt következett be, hogy az ellenfél jól játszotta meg a beállóst, és ez ellen nem volt hatékony a védekezésünk –, de egyre jobban szerveződik az a védekezési szisztéma, amely mögött Pálinger a leghatásosabban tudja hárítani a lövéseket.
Ezúttal a tempót is kiválóan választotta meg a csapat, nyoma sem volt a szlovénok ellen tapasztalt kapkodásnak. Támadásban egyre inkább összeáll a Görbicz Anita, Mehlmann Ibolya, Tóth Tímea belsőhármas játéka, az átlövőposztokon a hollandok fölé kerekedtünk, amikor az említettek visszatértek a pályára, helyreállt a világ rendje. Ráadásul jól sikerültek a cserék is, mindenki hozzátette a magáét a sikerhez.
NS szakértő: Skaliczki László, a férfiválogatott szövetségi kapitánya