Zdravko Zovko a másodedző

Vágólapra másolva!
2004.01.13. 21:24
Címkék
A kézilabda-szövetség elnökségének keddi ülésén a sportág vezérkara elfogadta Mocsai Lajos szövetségi kapitány beszámolóját a mieink női világbajnoki szerepléséről, majd jóváhagyta Skaliczki László szövetségi kapitány férfi Európa-bajnokságra (Szlovénia, január 22-től február 1-jéig) kijelölt keretét.
Skaliczki László (jobbra) szövetségi kapitány munkáját a veszprémiek olimpiai bajnok (1984) edzôje, Zdravko Zovko segíti az Eb-n
Skaliczki László (jobbra) szövetségi kapitány munkáját a veszprémiek olimpiai bajnok (1984) edzôje, Zdravko Zovko segíti az Eb-n
Skaliczki László (jobbra) szövetségi kapitány munkáját a veszprémiek olimpiai bajnok (1984) edzôje, Zdravko Zovko segíti az Eb-n
Skaliczki László (jobbra) szövetségi kapitány munkáját a veszprémiek olimpiai bajnok (1984) edzôje, Zdravko Zovko segíti az Eb-n
Skaliczki László (jobbra) szövetségi kapitány munkáját a veszprémiek olimpiai bajnok (1984) edzôje, Zdravko Zovko segíti az Eb-n
Skaliczki László (jobbra) szövetségi kapitány munkáját a veszprémiek olimpiai bajnok (1984) edzôje, Zdravko Zovko segíti az Eb-n
Az ülés után a Magyar Iparszövetség oktatási központjában a két mester, valamint Sinka László MKSZ-főtitkár sajtóbeszélgetésen ismertette az elhangzottakat, illetve a két válogatott terveit. Itt jelentették be, hogy Skaliczki Lászlónak – Farkas József mellett – Zdravko Zovko, a Fotex KCV világhírű horvát edzője, Los Angeles (1984) olimpiai bajnoka lesz a másik segítője, akinek a megbízatása az Eb-re szól. A szövetség és a kapitány közös választását azzal indokolták, hogy ésszerű volt elfogadni a Fotex KCV által felajánlott segítséget, hiszen Zovko hajdan Celjében dolgozott, otthonosan mozog a délszláv nyelvterületen, így Szlovéniában is, ahol óriási elismerésnek és tekintélynek örvend.
A főtitkár kiemelte, hogy nem volt nehéz dolga a szövetség elnökségének, amikor értékelnie kellett vb-ezüstérmes női csapatunk decemberi horvátországi teljesítményét. A testület elismerte a lányok kitűnő teljesítményét, hiszen nemcsak az eléjük tűzött célt, az olimpiai kvalifikációt érték el, hanem döntőbe jutottak.

Zágráb nem Sydney

„A világbajnoki döntôt semmiképpen sem lehet összehasonlítani a legutóbbi olimpiai fináléval – állította Mocsai Lajos. – Sydneyben tizenhárom-tizennégy perccel a vége elôtt kerültünk hullámvölgybe, Zágrábban viszont csupán hat perc választott el bennünket a végsô sikertôl. A világbajnoki fináléban kiderült, hogy rendkívül fontos a végjáték gyakorlása, ennek felépítése, illetve a játékosokban annak a készségnek a kialakítása, hogy tudásuk ezekben a feszült pillanatokban is elôhívható legyen. Ugyanakkor a vébé korábbi csatáiban bebizonyítottuk, hogy birtokunkban vannak a variációk a szoros végjáték megoldására. A világbajnoki döntôt azonban semmilyen más találkozóhoz nem lehet hasonlítani. Amikor az ellenfél sorozatban lô három-négy gólt, akkor ezt mindenképpen meg kell állítani kapuscserével, idôkéréssel, taktikai cserékkel. Persze arról sem szabad megfeledkezni, hogy csak olyan taktikát érdemes kidolgozni, amelyet a rendkívüli körülmények között meg is tud valósítani a csapat. Örülök, hogy szövetség edzôbizottsága, amelynek vezetôje Németh András, pozitív kicsengésű értékelést adott válogatottunk világbajnoki szereplésének értékelésekor, és ebben benne volt a döntôben történtek részletes szakmai elemzése is. A klubedzôktôl kapott segítség pótolhatatlan, ezt szeretném hangsúlyozni.”
"Csupán egy hajszállal maradt le együttesünk az aranyéremről a frenetikus döntőben, amelyre szinte özönlöttek a magyar szurkolók Zágrábba – mondta Sinka László. – Ôk feledtették csapatunkkal a világbajnokság szervezési gondjait, valamint azt, hogy szinte minden második játékosunk valamilyen betegséggel küzdött a torna idején. Elnökségünk a csapat teljes világbajnoki teljesítményét értékelte, és nem csupán a döntő utolsó hat-hét percével foglalkozott, hiszen nem a szakmai elemzés a dolga. Ki kell emelnünk, hogy Mocsai Lajos vezetésével már a hetedik világversenyén járt a válogatott, és valamennyi tornán olimpiai pontszerző helyen végzett, három évvel ezelőtt pedig Európa-bajnok lett. Az elnökség véleménye szerint a szoros, feszült hangulatú végjátékkal kapcsolatos gyakorlást a klubokban is folytatni kell, ugyanakkor tény, hogy ezt roppant nehéz modellezni."
Mocsai Lajos azzal kezdte összefoglalóját, hogy 11 játékos cserélődött ki a válogatottban Sydney óta, s hasonló váltást a világ egyetlen csapata sem tudott olyan sikeresen megoldani, mint a magyar, amely ebben az időszakban is a világelit tagja maradt.
"A világbajnokságnak több lélektanilag kritikus pontja volt, amelyet azonban együttesem óriási akaraterővel és lelkesedéssel megoldott – vélekedett Mocsai Lajos. – A csoportküzdelmekben a németektől elszenvedett vereség után valamennyien tudtuk, hogy sorozatban öt mérkőzést kell nyernünk ahhoz, hogy elérjük célunkat, az olimpiai kvalifikációt. Ezt teljesítettük, sőt tovább is léptünk. Válogatottunk a játék minden elemében megállta a helyét, megfelelőek voltak az indításai, felállt fal ellen – a statisztikák szerint – a magyar csapat támadott a legeredményesebben a teljes világbajnoki mezőnyben. Ráadásul gyorsan visszarendeződött, kapusai pedig kitűnően segítették a leindításokat."
Óriási fegyvertény volt a kapitány szerint, hogy a csáktornyai csoport után a középdöntő fiumei csoportját is megnyerte Magyarország. Az elődöntőben aztán Dél-Korea következett, amelytől a vb valamennyi együttese rettegett. A mieink azonban védekezésük gyakori váltogatásával és remek végjátékukkal legyőzték az ázsiaiakat, és bejutottak a fináléba, amelyben vereséget szenvedve korábbi legfőbb edzőpartnerük, a franciák mögött ezüstérmesek lettek.
A női kapitány azzal zárta értékelését, hogy máris elkezdődött a találgatás, tippelés, álmodozás arról, hogy olimpiai bajnok lehet-e a magyar női csapat. Mocsai kért mindenkit, hogy ne tegyen túl nagy lelki terhet a lányokra, mert az esetleg agyonnyomja őket. A mester hét-kilenc hét felkészülést tervez az athéni játékokra. (Az MKSZ elnöksége február 24-i ülésén határozza meg mindkét válogatottunk pontos olimpiai felkészülési programját.)
Skaliczki László, az Európa-bajnokság előtt álló férfiválogatott mestere arról beszélt, hogy együttesét a nyolc közé várja az MKSZ elnöksége (az aranyéremért 15 millió forintot kapna a csapat). A nyolcba jutást annak ellenére el tudja érni csapatunk, hogy néhány sérült klasszisa (Pérez, Perger) hiányozni fog a szlovéniai viadalról. Az elnökség azt a várakozását is megfogalmazta, hogy férfiválogatottunk a következő években őrizze meg helyét a világ legjobb tíz csapata között, mert a férfimezőnyben ilyen széles a nemzetközi elit. Egy-egy válogatott hektikus teljesítményére példaként a horvátok esetét hozták fel: a két évvel ezelőtti Európa-bajnokságon utolsó (16.) helyen záró együttes, amelyről akkor leszedték a keresztvizet, tavaly Lino Cervar mester vezetésével világbajnoki aranyérmet szerzett Portugáliában.

Szerzôdés a TF-fel

A Magyar Iparszövetség Oktatási Központjában rendezett sajtótájékoztató keretében meghosszabbította az együttműködési megállapodását a testnevelési fôiskola és az MKSZ. A szerzôdésben, amelyet Mocsai Lajos, a TF dékánhelyettese és Sinka László fôtitkár írt alá, a fôiskola vállalta, hogy a decemberi nôi Európa-bajnokságon oktatói és hallgatói egyaránt segítik a kontinensviadal sikeres lebonyolítását. Ez a közreműködés a sporthoz értô, nyelveket beszélô hallgatóknak egyben afféle szakmai gyakorlata is lehet.
"Nyúlfarknyi felkészüléssel a hátunk mögött vágunk neki a szlovéniai Európa-bajnokságnak – mondta Skaliczki László. – Az elmúlt napokban az erőnléti és a taktikai gyakorlást kellett ötvöznünk, s erre hat napunk volt Tatán. Ebbe tíz edzés és két tesztmérkőzés fért bele. A továbbiakban a madridi nemzetközi tornán szerepeltünk, ott sok hiba csúszott a játékunkba, és ezek kijavítása még vár ránk. Sajnos erre sincs sok időnk. A madridi viadal arra is nagyon jó volt, hogy ebben a három napban erősödött a kereten belüli kohézió, valamint sikerélményhez is jutottak játékosaink. A fiúk többsége rendkívül fárasztó őszi bajnoki és európai kupafordulók után érkezett a keretbe, és nagy kérdés volt, hogy szinten tudja-e tartani erőnlétét, a sportformáját."
Az Európa-bajnokságon maximum nyolc mérkőzés vár a válogatottra, amelynek célja – a nyolcba kerülés – eléréséhez legalább hét találkozót kell játszania. A kapitány kiemelte, hogy a végjátékra a fiúknak is nagyon kell ügyelniük, hiszen ezeknek a mérkőzéshelyzeteknek az idegállapotát, izgalmi fokát még az összeszokott gárdáknak is nehéz feloldaniuk, megoldaniuk. A legutóbbi világbajnokságon férficsapatunk négy győzelemmel és öt vereséggel harcolta ki a hatodik helyet, vagyis az olimpiai kvalifikációt. Az Európa-bajnokságon viszont nem szeretne ilyen mértékben támaszkodni Fortuna kegyeire.
"Keretünkben csupán öten akadnak, akik több mint százszor szerepeltek már a válogatottban, a kerettadok többségének viszont az első Európa-bajnokságuk lesz a jövő héten Celjében kezdődő torna – folytatta Skaliczki. – Újonc lesz a kontinensviadalon Ilyés, Mocsai, Mohácsi és Díaz, s az utóbbira ráadásul óriási feladata vár, hiszen meg kell próbálnia pótolni a kézműtétje miatt hiányzó világbajnoki gólkirályt, Pérezt. Az Európa-bajnokság után már mi is az olimpiai felkészülést tartjuk a legfontosabb feladatunknak, és erre szeretnénk kilenc hetet szánni."
Legjobbjaink szerdától Tiszaújvárosban edzőtáboroznak, majd csütörtöktől szombatig nemzetközi torna keretében találkoznak – sorrendben – Ukrajnával, Tunéziával és Szaúd-Arábiával, amely a tavalyi vb-n Argentína elleni győzelmével továbbjuttatta a Skaliczki-csapatot madeirai csoportjából.

Eb-felkészülési mérkőzések
Reykjavík: Izland–Svájc 25–32 (11–16). Ld: Stefansson 5, Garcia 5, Gylfason 4, ill. Kostadinovich 11. Mosfelsba: Izland–Svájc 26–22 (16–12). Ld: Sigurdsson 9, Gudjonsson 7, ill. Kostadinovich 5. Reykjavík: Izland–Svájc 31–22 (18–6). Ld: Gunnarsson 9, Geirsson 5, Stefansson 4, ill. Kurth 4. Az izlandiak a magyarok csoportellenfelei az Eb-n, Svájc a másik ágon szerepel.

Az Eb-keret
Kapusok: Szathmári János (Tatabánya), Fazekas Nándor (Veszprém). Mezőnyjátékosok: Buday Dániel (Veszprém), Ilyés Ferenc (Szeged), Mezei Richárd (Szeged), Mocsai Tamás (Suhr, svájci), Gál Gyula (Veszprém), Iváncsik Gergő (Veszprém), Rosta Miklós (Dunaújváros), Kertész Balász (Dunaújváros), Lendvay Péter (Vigo, spanyol), Díaz Ivo (Veszprém), Pásztor István (Veszprém), Laluska Balázs (Szeged), Mohácsi Árpád (Athinaikosz, görög), Nagy László (Barcelona, spanyol)

Lendvay harcra kész

A madridi tornán az ukránok elleni mérkőzésen kézsérülést szenvedett Lendvay Péter (Vigo), s az irányítónak ki kellett hagynia a következő mérkőzést.
"Már minden rendben van – mondta az Elektromos egykori csillaga –, a kificamodott kisujjam már nem fáj, minden gyakorlatot el fogok végezni a tiszaújvárosi edzőtáborban. Elmondhatom, hogy szerencsésen megúsztam ezt a véletlen sportbalesetet."
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik