Walcott és a visszatérő Podolski repítette az élre az Arsenalt

2013.12.26. 18:06
Az Arsenal hátrányból állt talpra, kieső helyre taszította a West Hamet (Fotó: Action Images)
Az angol labdarúgó Premier League 18., karácsonyi fordulójában az Arsenal a West Ham United elleni idegenbeli derbin aratott győzelmével szerezte vissza listavezető pozícióját. Az élcsoport tagjai közül győzött a Swansea ellen a Chelsea, az Everton viszont hatalmas meglepetésre kikapott otthon a sereghajtó Sunderlandtől. Gera Zoltán majdnem pontosan egy év után volt kezdő Premier League-meccsen, csapata, a West Bromwich Albion a Tottenham otthonából csent pontot.

WEST HAM UNITED–ARSENAL

Álmoskásan kezdtek a csapatok, abszolút nem forogtak veszélyben a kapuk egy-két kósza kísérletet leszámítva, amelyeket a kapusok könnyedén elhárítottak. Az első nagyobb helyzet a 26. percben alakult ki, Aaron Ramsey emelését követően Theo Walcott belsőzött a bal alsó sarok mellé hat méterről. A vendégek maradtak aktívabbak támadásban a későbbiekben is, de gólt nem sikerült szerezniük. A hazaiak előtt a hosszabbításban adódott említésre méltó lehetőség, de Kevin Nolan öt méterről nem tudott gólt szerezni.

A második játékrész remekül indult a hazaiak számára, Carlton Cole már a 46. percben eredményes volt, miután egy lecsorgó labdát lőtt be a bal alsó sarokba (1–0). Az Arsenal azonnal nagyobb sebességi fokozatba kapcsolt, de nem tudott mit kezdeni ellenfele masszív védekezésével. Aztán Walcott lövését követően a hazaiak addig remekül teljesítő kapusa, Adrián nyúlt a labda mellé a 68. percben (1–1). Három perccel később pedig újra Walcott volt eredményes, ezúttal fejjel, a szélső Podolski beadását bólintotta be a kapu közepébe hat méterről. Walcottnak egyébként ez volt a 44. PL-gólja, de az első, amit fejjel szerzett (1–2).

A három pont sorsát aztán a 79. percben döntötte el az Arsenal, Walcott beadását Giroud készítette le, a lendületből érkező Podolski pedig 16 méterről lőtt a bal alsó sarokba bal külsővel (1–3). Győzelmével az Arsenal újra a Premier League élére ugrott, és ha nem nyer a Liverpool a Manchester City ellen, akkor marad is listavezető a következő fordulóig.

West Ham United–Arsenal 1–3

A TÖBBI PÁLYÁN

A Chelsea-nek majd' fél órára volt szüksége ahhoz, hogy megszerezze a vezetést a Swansea ellen: Eden Hazard lövése Gerhard Tremmel irányába tartott, ám Ashley Williams balszerencsésen ért a labdába, becsapva saját kapusát. A második félő elején Samuel Eto'o óriási ziccert rontott, de nem számított – a Chelsea minimalista stílusban is győzött 41 111 néző előtt.

„Megvan a három pont, nem kaptunk gólt, elégedett vagyok. Egy jó csapattal szemben kontrolláltuk 75-80 percig teljesen a mérkőzést. Sok lehetőségünk volt, és többet be kellett volna lőnünk, hogy kényelmesebb napunk legyen” – értékelt José Mourinho.

Chelsea–Swansea City 1–0

Goal Hazard - Chelsea 1-0 Swansea City - 26-12... by The-Best-Games

Gera Zoltán 2013. január 1. után ismét kezdő volt Premier League-mérkőzésen, a magyar válogatott támadó középpályás a Tottenham–West Bromwich Albion találkozón ízlelgethette az érzést, hogy milyen kifutni egy élvonalbeli bajnokira a kezdőcsapat tagjaként. Az első félidő végén gyors gólváltással foglalták el magukat a csapatok, Christian Eriksen kapufás szabadrúgásgóljára Jonas Olsson szinte azonnal felelt. Gera 76 percnyi lehetőséget kapott, a WBA pedig ellopott egy pontot a White Hart Lane-ről.

A forduló meglepetése: a Sunderland első csapatként nyert bajnokit 2013-ban a Goodison Parkban (Fotó: Action Images)

Az élcsoportra alaposan rátapadt Evertonnak elvileg papírforma-mérkőzése volt a Sunderland ellen, ám a pocsékul szereplő „fekete macskák” sokkolták a Goodison Parkot: a 22. percben Tim Howard szabálytalankodott a kiugró Ki Szung Jonggal szemben, a kapus a kiállítás sorsára jutott, Ki (ki más…) pedig bevágta a megítélt büntetőt. Az Everton tíz emberrel is nagy erőket mozgósított az egyenlítésért, de a szenzációsan védő Vito Mannone kifogott a liverpooliakon. A váratlan vereséggel véget ért az Everton tízmeccses veretlenségi szériája, a liverpooli kékek legutóbbi hazai harminckét bajnokijukból mindössze a másodikat veszítették el – és 2013-ban először kaptak ki a Goodison Parkban.

A Cardiff City drukkerei a klubtulajdonos Vincent Tan elleni tüntetéssel hangoltak a karácsonyi fordulóra, majd megnézhették, hogy a Southampton feltörli a pályát csapatukkal. A Soton a pazarul futballozó Jay Rodriguez (két gól, gólpassz) és Adam Lallana hatékony játékával 27 perc alatt elment 3–0-ra. Ezzel el is dőlt a mérkőzés, a Cardiff-szurkolók a továbbiakban a tulajdonos elleni demonstrációval szórakoztatták magukat – jobb híján.

A Newcastle Usszama Asszaidi gólját követően került hátrányba a Stoke ellen, de hogy ne legyen minden szép és jó a vendégcsapatnak, arról Glenn Whelan gondoskodott, mivel hat perc alatt két sárgával kiállíttatta magát. Whelan után Marc Wilson is a kiállítás sorsára jutott, mivel tizenegyest érően szerelte Loic Rémyt – Rémy kihagyta a tizenegyest, majd betalált ezután, így a Newcastle 1–1-gyel és kettős emberfórban várhatta a második félidőt. Yoan Gouffran hamar kihasználta az emberelőnyt, majd Rémy eldöntötte a mérkőzést, a szokásos francia légiós gólok sorát Yohan Cabaye folytatta. A végeredményt Papiss Cissé állította be büntetőből – a Stoke stábjának alighanem lesz egy-két szava a játékvezetésre.

A Norwich hiába szerzett hamar vezetést, hazai pályán maradt alul a Fulhammel szemben, a foggal-körömmel küzdő Crystal Palace pedig az Aston Villa otthonában győzött.

ANGOL PREMIER LEAGUE
18. FORDULÓ
Hull City–Manchester United 2–3 (Chester 4., Meyler 13., ill. Smalling 19., Rooney 26., Chester 66. – öngól)
Aston Villa–Crystal Palace 0–1
(Gayle 92.)
Cardiff City–Southampton 0–3 (J. Rodriguez 14., 20., Lambert 27.)
Chelsea–Swansea City 1–0 (Hazard 29.)
Everton–Sunderland 0–1 (Ki Szung Jung 25. – 11-esből)
Newcastle United–Stoke City 5–1 (Rémy 44., 56., Gouffran 48., Cabaye 66., P. Cissé 80. – 11-esből, ill. Asszaidi 29.)
Norwich City–Fulham 1–2 (Hooper 13., ill. Kasami 33., Parker 87.)
Tottenham Hotspur–West Bromwich Albion 1–1 (Eriksen 36., ill. J. Olsson 38.)
West Ham United–Arsenal 1–3 (C. Cole 46., ill. Walcott 68., 71., Podolski 79.)
Manchester City–Liverpool 2–1 (Kompany 31., Negredo 45., ill. Coutinho 24.)

1. Arsenal 18 12 3 3 36–18 +18 39
2. Manchester City 18 12 2 4 53–21 +32 38
3. Chelsea 18 11 4 3 33–18 +15 37
4. Liverpool 18 11 3 4 43–21 +22 36