Ahogy azt sejteni lehetett: a hétfőn megválasztott új összetételű MLSZ-elnökség nem túl sikeres bemutatkozásként rögvest elhalasztotta az élvonal hét végi tavaszi rajtját. Valóban pofátlanság, hogy az időjárás évek óta képtelen tartani magát a jó előre beharangozott bajnoki programhoz, tovább mélyítve ezzel a magyar futball gondjait.
Összeállításunkban arra próbáltunk választ kapni az első fordulóban hazai pályán futballozó együtteseknél: valóban olyan reménytelen-e egy márciusi hétvégére futballmeccset tervezni, vagy egyszerűen csak kényelmesek vagyunk, és a három hónapos szünetből három és fél hónaposat akarunk kreálni - különös tekintettel arra, hogy a környező országokban, például a történelmi emlékeink szerint valamivel fagyosabb Ukrajnában simán lehet bajnoki fordulót rendezni… Furcsállja mindezt Lothar Matthäus szövetségi kapitány is, aki sokadszorra csalódott a magyar futballban. A tények kedvéért jegyezzük meg: az egyetlen alácsövezett magyarországi stadion a kispesti, de már annak is használhatatlan a fűtésrendszere. Állítólag szűk évtizede egyszer kipróbálták a talaj fűtését, felkapcsolták a trafót, és abban a pillanatban áram nélkül maradt az egész kerület…BÉKÉSCSABA: Mindig a víz az úr
Idestova egy évtizede, hogy a téli hónapokban egyetlen napra sem tudott rámenni a Kórház utcai centerpályára a Békéscsaba labdarúgócsapata. Az alföldi megyeszékhely hazánkban az egyik legmélyebben fekvő település, gyakoriak a belvizek, sok helyen magas a talajvíz.
Így indul a tavaszi szezon
16. forduló, március 12., szombat: Lombard Pápa–Diósgyôri VTK (14.30), Békéscsabai Elôre FC–Nyíregyháza Spartacus, Vasas–NABI Kaposvári Rákóczi, Matáv Sopron–MTK Budapest, Újpest FC–Fehérvár FC, Debreceni VSC–Bp. Honvéd (Sport2), Pécsi MFC– Zalaegerszegi TE (mind 18.00), március 13., vasárnap: Ferencváros–Gyôri ETO FC (11.30, RTL Klub) 17. forduló, március 16., szerda: Nyíregyháza–Vasas (14.30), Bp. Honvéd–Pécs, Gyôr– Debrecen, Diósgyôr–FTC (Sport2), Fehérvár–Pápa, MTK–Újpest, Kaposvár–Matáv Sopron, Zalaegerszeg–Békéscsaba (mind 18.00) 18. forduló, március 19., szombat: Pápa–MTK (14.30), Matáv Sopron–Nyíregyháza, Ferencváros–Fehérvár (Sport2), Debrecen–Diósgyôr, Pécs–Gyôr, Zalaegerszeg–Bp. Honvéd, Vasas–Békéscsaba (mind 18.00), március 20., vasárnap: Újpest–Kaposvár (11.30, RTL Klub)
Ami pedig a pályát illeti, az az egyik legősibb idehaza. Teljes felújítására még a legidősebb szurkolók sem emlékeznek. Így aztán amikor a hó esik, kotorni nem merik, ki ne forduljon az a megmaradt kevés ősfű. Ha pedig olvadás van, nincs hová elcsurogjon a csapadékvíz. Nyáron a nagy melegben a fölösleges víz még hamar elpárolog, de ilyenkor hetekig pang a pályán. Aztán éjjel megfagy, s akkor legfeljebb ide hozhatnák valamelyik hokirangadót… Nappal ugyan kicsit kienged, de focizni biztosan nem lehet rajta - legalábbis anélkül, hogy sok tízezer forintos kárt ne okoznának.
DEBRECEN: Lehetne futballozni
A debreceniek felől nyugodtan kezdődhetett volna a bajnokság tavaszi szezonja már a hét végén is. Sőt a tervek szerint lesz is "NB I-es" derbi, hiszen a nyíregyháziak látogatnak szombaton a városba, jobb híján egy előkészületi meccs erejéig. Ifjabb Képíró János főrendező elmondta, ők mindenre felkészültek, a hó nem jelenthet akadályt, minthogy korábban sem jelentett. Ha jött az égi áldás, saját gépekkel és kézi erővel, húsz munkás bevetésével takarították le a fehér leplet mindegyik pályáról, így azok nem vizesedtek el. A kemény hideg miatt - mostanság kevesebb mint mínusz tíz Celsius-fokot mutatnak a hőmérők - azonban mégsem ideális a helyzet. A talaj annyira fagyott, hogy a szerdára tervezett, Makó elleni mérkőzést a sérülésveszély miatt már kedden lefújták. Mi várható? A meteorológiai előrejelzés szerint a térségben pénteken havazás lesz, ötcentinyi csapadékot jósolnak, nagyobb gondot jelenthet viszont, ha a szintén feltételezett havas eső is megérkezik, és a víz ráfagy a gyepre. Persze ahogyan a csatárok ki tudják hagyni a legnagyobb helyzeteket is, úgy a meteorológusok is tévedhetnek…
FERENCVÁROS: Jégben és sárban
Az Üllői úti stadion gyepszőnyege soha sem tartozott az elsőrangú játékterek közé. Igazán ráférne már a talajcsere, a felújítás, ám vélhetően a munkálatok csak az egész stadionra kiterjedő felújítással együtt kezdődnek meg. Erre pedig jó ideig még várhatnak a ferencvárosi vezetők, játékosok és a szurkolók, mert még tervek sincsenek az új stadionról, így hát marad a kiábrándítóan gyenge állapotban lévő játéktér is.
A Fradi-pályán lapátot ragadtak a munkások, ám így sem sikerült játékra alkalmas állapotba hozni a talajt
Pozitívum, hogy a pályáról már korábban letakarították a havat, csak egyes részein található jég, de szerda délelőtt öt pályamunkás lapáttal, csákánnyal megkezdte a jégréteg eltávolítását is a kőkeménnyé fagyott talajról. A gondot itt is leginkább a fagyás és olvadás jelenti, mert míg éjjel csontkeménnyé fagy a talaj, addig a napsütés hatására napközben kiolvad, de mivel a víz nem tud elszivárogni, sártenger keletkezik a játéktéren. Jelen állapotában alkalmatlan az Üllői úti stadion gyepszőnyege futballra, ha fagy, akkor balesetveszélyes, ha olvad, akkor pedig csupa sár minden.
ÚJPEST: Ahol hátrány a tető
A Szusza Ferenc-stadion igazgatója, Tóth András csodálkozva hallott olyan híreket, amelyek szerint Újpesten le lehetne játszani a tavaszi első fordulóra kiírt, Fehérvár elleni találkozót.
"A stadionunk jelenleg nincs használható állapotban - mondta Tóth András. - Az egyik része még mindig havas, mivel csak kézi erővel lehet takarítani a gyepszőnyeget, így pedig napokig is eltart a munka. Attól félek, hogy igazuk lesz az időjósoknak, és péntekre ismét az egész stadiont hó borítja majd. A probléma egyébként ugyanaz, mint egy évvel ezelőtt, vagyis az A-terasz felőli oldalról nem éri nap a pályát a lelátó tetőszerkezete miatt, így ezen a területen nem enged fel a pálya. Egyszóval jeges ez a terület, így nem lehet meccset rendezni nálunk."
PÉCS: Hiába kímélték a talajt
Pécsett szerdán még hó volt a pályán, a tervek szerint azt nem is takarítják le, inkább arra várnak, hogy elolvadjon. Mivel nem vastag a hóréteg (a korábban 10-15 centis mára jócskán elvékonyodott), erre van is remény. Ám nem jó hír, hogy a meteorológia péntekre kiadós havazást ígér. Amióta befejeződött az őszi idény, lehengerelték, gereblyézték és februárban homokkal szórták le az ősszel alaposan igénybe vett játékteret, amelyet az idény befejezése után megkíméltek, azóta egyetlen edzést és meccset sem tartottak ott, így a gyepszőnyeg állapota tovább nem romlott.
Játékosokat persze azóta is látott a stadion, de ők futóedzésre csak az alap- és oldalvonalakon kívüli területet használták. A pályát a Pécsi Városüzemeltetési és Vagyonkezelő Rt. tartja fenn, a cég gépparkjával végzik a szükséges munkálatokat. Újabb hengerlés mindenképpen lesz a március 12-ei rajtig, amikor a PMFC a ZTE-t fogadja. Bár Pécsett a stadionrekonstrukció még nem indult be - senki sem tudja, mikor kezdődik meg -, a tavaszi nyitányig nemcsak a zöld gyepen javítanak, hanem kerítésfestés is lesz, valamint kicserélik az ülőhelyi lelátón az elkorhadt deszkákat.
SOPRON: Teherautók segítenek
Sopronban kedd reggel óta folyamatosan gépekkel takarítják a pályát, amelyet 30 centiméteres hó borított. Emellett pedig teherautókkal szállítják el a korábban a pálya szélére felhalmozott több száz köbméternyi havat. Azonban hiába lesz hómentes a pálya, amíg nem lesz melegebb és megmarad a balesetveszélyes fagyott talaj, addig az játékra alkalmatlan marad. Gőbl Gábor ügyvezető hozzátette még: a Soprontól nem messze lévő, de sokkal fejlettebb infrastruktúrával rendelkező Bécsben sem tudtak mérkőzést rendezni, akkor ne csodálkozzunk, ha ez itthon sem sikerül, ráadásul az idei tél sokkal keményebb az elmúlt négy-öt évben tapasztaltnál. Ezenkívül nemcsak a pályát, hanem a lelátót is hó borítja, így pedig nem tudnák garantálni a nézők biztonságát.
PÁPA: A drukkerek lapátolnak
A pápai Perutz-stadiont 2002 nyarán avatták, s gyepszőnyege a magyar pályák állapotának ismeretében a legjobbak közé sorolható. A Győri ETO elleni őszi záró forduló óta úgymond pihen a játéktér, s a január közepe óta tartó hideg, zord időjárás sem tehetett nagy kárt a pálya talajában, mert azóta folyamatosan legalább húsz centiméteres hótakaró borítja, s talán védi a gyepszőnyeget. A hó eltakarítását és elhordását éppen a mai napon kezdik kézi erővel, ugyanis a rendelkezésre álló nagy erőgépet a gyep kímélése miatt nem vetik be, a kisebb gép viszont alkalmatlan a fagyos hóréteg eltávolítására. Délelőtt a városgondnokság munkatársai dolgoznak, délután pedig a baráti kör lelkes drukkerei ragadnak lapátot. Ha sikerül a pályát megtisztítani, s esetleg újabb friss hó érkezik, már a kis erőgép megoldhatja a pálya jó állapotának biztosítását. A többi pedig az időjáráson múlik.
ANGYALFÖLD: A háló már a kapun van
Időjárás előrejelzés (Teljes mérethez kattintson a képre!)
A Fáy utcában mostanra az összes havat letakarították a pályáról, emellett pedig hengerlik azt - tájékoztatta lapunkat Antal Péter, a Vasas technikai vezetője. "A pályát körülvevő salakra a sár miatt csak deszkákon lehetett felmenni. A kapukon már fent vannak a hálók, hiszen mégiscsak egy futballpályáról van szó, de rengeteg munkánk lesz még vele. A fű felül nyálkás, alatta viszont fagyott még, így szombaton nem lehetne mérkőzést rendezni, illetve ha lenne meccs, az nagy károkat okozna a gyepszőnyegben, de amennyiben az időjárás ilyen marad, akkor március tizenkettedikére szerintem játékra alkalmas lesz a pálya." ---- Bozóky Imre, az MLSZ elnöke: "A magyar labdarúgás nem tud versenyképes maradni a három és fél hónapos téli szünettel. A FIFA és az UEFA már foglalkozik azzal is, engedélyezi, hogy a jövőben műfüves pályákon rendezhessenek nemzetközi találkozókat, és ezen nekünk is érdemes lenne elgondolkodni. Az sem jelentene tökéletes megoldást, ha az őszi szezon tovább tartana, mert ugye nem tudhatjuk, hogy milyen idő lesz idén decemberben."
Nemcsák Károly színész: "A stadionok nincsenek nemzetközi szinten, és fontos lenne egy hosszú távú stratégiát kidolgozni e helyzet megoldására. Ilyen lehetne például a fűthető pályák építése, illetve azon is el kell gondolkozni, hogy megfelelő időjárás esetén néhány fordulót előrehozzanak decemberre. Lothar Matthäus dühkitörését nem értem, a problémáját elmondhatta volna hamarabb."
Hevesi Tamás zenész: "Teljesen jogos, jó döntésnek tartom a forduló elhalasztását. A jövő a minél több műfüves pálya építése lenne, mivel ezekből Magyarországon meglehetősen kevés van, az időjárás pedig mifelénk már teljesen kiszámíthatatlan, hiszen még márciusban is röpködnek a mínuszok. Igaz, egy hét nem sok, de ennyi idő alatt is rengeteget javulhat a pályák állapota, a drukkerek pedig ha már ennyit vártak a rajtra, egy hetet valahogy csak kibírnak."
Havas Henrik újságíró: "Nosztalgiával gondolok arra, hogy gyermekkoromban édesapámmal a III. Kerületi TVE összes edzőmeccsén ott lehettem - mivel apám ott játszott. Ma már a fiam mindig hív, hogy menjek meccsre, de még nem tudott meggyőzni. A hóhelyzet megoldására pedig csak közhelyeket tudnék mondani, mint például kulturált, megfelelő stadion építése. Ami nálunk nincs." ----
A Kádár Péter vezette Eurogreen Kft. nevét jól ismerik a honi futballberkekben, hiszen a cég varázsolta újjá az Újpest Megyeri úti stadionjának gyepszőnyegét, így aztán Kádár Péter kiváló szakértője a témának.
"Elsősorban a komplex talajcsere szükséges, ez azt jelenti, hogy olyan altalajt kellene a gyepszőnyeg alá építeni, amely képes a víz elvezetésére. Fontos tehát az alácsövezés és a homokos, a vizet jól vezető feltalaj alkalmazása. De lényeges a lelátó tetőszerkezetének gondos tervezése is. Nagy befogadóképességű stadionokban sikerült megoldani az olyan tetőszerkezet kialakítását, amely nem vagy csak alig árnyékolja le a játékteret - tervezési fázisban erre nagy súlyt kell fektetni hazánkban is. Egyébiránt egy-egy komplex, kiváló minőségben elvégzett talaj- és gyepszőnyegcsere nálunk ötven-százmillió forintba kerül. Tudom, nem kis összeg, s ráadásul a talajcsere nem is oldana meg minden problémát. Szükséges a gyepszőnyeg alá fűtésrendszert beépíteni, amennyiben a pályát télen is használni szeretnék, függetlenül az időjárási körülményektől. Az egészet úgy képzeljük el, mint a lakásokban meglévő padlófűtést, ennek a kiépítése további ötven-, hatvanmillió forintot igényelne. Ez a berendezés segítené a gyepszőnyeg gyors száradását, megakadályozná a mocsarasodást. Ismereteim szerint az UEFA már előírja a talajfűtést minden olyan csapat számára, amelyik gárda szerepel a Bajnokok Ligájában, ezért meggyőződésem, ha valamelyik hazai csapat Európa elitjébe jut, úgy kedvezőtlen időjárási körülmények esetén itthon nem játszhatna mérkőzést." ---- Lássuk, mi a helyzet az alacsonyabb osztályokban, amelyekre a szövetség határozata nem terjed ki.
Az NB I B-ben a versenykiírás értelmében március 19-én kezdődik a tavaszi idény, így ott egyelőre nem kellett halasztani. A Magyar Amatőr Labdarúgóliga által lebonyolított NB II-ben azonban már más a helyzet. Központilag nem tolták el a tavaszi folytatást, amelynek okáról Kaló József, a MALL munkatársa beszélt.
"Megkérdeztük a klubokat, kívánnak-e játszani március első hétvégéjén, és több együttestől is az a válasz érkezett, hogy nem szeretnének halasztani. Megadtuk a sportszervezeteknek a lehetőséget, hogy legkésőbb péntekig jelezzék a ligánál, hogy pályájuk alkalmas-e bajnoki találkozó megrendezésére. Lényegében az NB II-ben a halasztás ellen szól, hogy a játékosok döntő többsége amatőrstátusban van, és a most elmaradó mérkőzéseket valamelyik szerdán kell pótolni, amikor a labdarúgók dolgoznak."
Baktalórántházán, Karcagon, Bőcsön, Gyirmóton, Barcson, Gyulán és Jászapátin van remény arra, hogy a csapatok bajnoki pontokért harcolva lépjenek pályára. Egy osztállyal lejjebb sem különösebben eltérő a helyzet. Az Alföld-, a Bakony- és a Mátra-csoportban tizennégy csapat küzd egymással, ahol eredetileg is március 19-én folytatódik a szezon. A másik három csoportban viszont szombaton kezdődött volna a tavaszi idény. A Duna-csoport versenybizottsága - figyelembe véve az együttesek kérését - úgy döntött, hogy egy héttel csúsztatja a rajtot. A Dráva- és a Tisza-csoportban azonban nem tolják el központilag a játéknapot, hanem a pályaválasztókra bízzák, döntsék el, pályájuk alkalmas-e bajnoki összecsapás lebonyolítására.
A kiemelt U19-es, U17-es korosztályos bajnokságban szintén megkezdődik a tavaszi idény. Jelen állás szerint szombaton a Haladás-Dunaújváros, a Vác-Zalaegerszeg, az Újpest-Pécs, vasárnap a Vasas-Siófok derbit játsszák le, a többi mérkőzést később rendezik. ---- Ukrajnában a meteorológiai tavaszhoz igazodva, fittyet hányva a kinti mínuszokra március elsején megkezdődött a bajnokság tavaszi idénye. Mivel Kijevben, Dnyitropetrovszkban és Doneckben már februárban UEFA-kupa-mérkőzéseket rendeztek, így ezeken a helyszíneken eleve nem okozott gondot a nagy hideg. Bár a tavaszi nyitó fordulóban Luckban, Doneckben és Mariupolban is -10 Celsius-fokban játszottak a csapatok, minden helyszínen megrendezték a találkozókat. Egyedül Poltavában okozott kisebb fennakadást a hétfői egész napos havazás, ám a stadion karbantartói a kezdésre eltüntették a pályáról a húsz centiméteres hótakarót. Az idei évtől minden élvonalbeli klub számára kötelezővé tették a stadion gyepszőnyegének alácsövezését, ami szükség esetén a talaj fűtési rendszerének beindítását is jelenti. Az ukránok a 2012-es Eb-pályázat első lépéseként a stadionok korszerűsítését tűzték ki célul.
Horvátországban is játszottak, bár a szombati bajnoki rajt sok gondot okozott a kisebb létesítményekben. A legnagyobb problémát továbbra is a zágrábi Makszimir-stadion jelenti. Horvátország függetlenné válása után elkezdték a munkálatokat, amelyek célja az volt, hogy Európa egyik legszebb stadionjává alakítsák át a Makszimir-erdőben található sportpályát. Franjo Tudjman köztársasági elnök halála után már nem volt pénz, így a horvát válogatott és a Dinamo Zagreb stadionja félkész állapotban maradt.
Szerbia-Montenegróban nagy gondok vannak, egy héttel eltolták a bajnoki rajtot, majd a hét végén is két mérkőzést el kellett halasztani havazás miatt. A fővárosi Partizan és a Crvena zvezda stadionjai mellett a többiek aligha felelnek meg az európai igényeknek. Az OFK Beograd Karaburma nevű stadionját például már harminc éve nem újították fel.
Romániában is "rendezővé" lépett elő a búcsúzásra sehogy sem hajlandó tél. A Hivatásos Labdarúgóliga egy héttel elhalasztotta a tavaszi bajnoki rajt kezdetét. A döntés jogosságát indokolandó reggelre csaknem húszcentis hó esett Bukarestben, így a klubvezetők kedvükre csúszkálhattak és poénkodhattak a tévékamerák előtt. Ahogy Dumitru Dragomir, a liga elnöke fogalmazott, emberemlékezet óta nem volt olyan egyetértés a klubvezetők között, mint a halasztás kérdésében…