Férfi kosár Euroliga: spanyol csatát vesztett a Barca, csodát tett a Milan – videók

K. Zs.K. Zs.
2022.12.23. 23:42
Mathias Lessort (Partizan) két Fenerbahce-játékos között zsákmányol labdát (Fotó: AFP)
A Barcelona hatalmas csatában elvesztette a Valencia elleni idegenbeli spanyol derbit, a Monaco összeomlott az utolsó negyedben Milánóban – e két eredmény azt jelenti, hogy a Fenerbahce bár nem lépett pályára péntek este, mégis visszavette az első helyet a férfi kosárlabda Euroligában. Igaz, csak jobb kosárkülönbségének köszönhetően vezeti az élen kialakult ötcsapatos (!) holtversenyt. Magabiztos hazai győzelemmel folytatta a felzárkózást a címvédő Anadolu Efes, és nyert a 2023-as négyes döntőnek otthont adó Zalgiris is.

VALENCIA–BARCELONA 84–83

Vérbeli rangadót vívott egymással a két spanyol csapat: a mérkőzés nagy részében öt ponton belül volt a különbség. S amikor a Valencia elhúzni látszott – Bojan Dubljevics duplája után 79–69 volt az állás, 3:20 volt hátra –, még messze nem dőlt el semmi. A 28 ponttal finiselő Nicolás Laprovíttola büntetőkkel és egy triplával visszahozta a Barcát, majd az egyébként nem a legjobb napot kifogó Nikola Mirotic is bevert egy triplát: máris csak egy pont volt a különbség (81–80)! Maradt hátra tizenöt mozgalmas másodperc: Chris Jones két büntetője után Laprovíttola hármast rontott, s mivel Jones bedobott még egy büntetőt, Nikola Kalinics sikeres triplája már nem volt elég az egyenlítéshez.

MILAN–MONACO 79–71

Kiegyensúlyozott első negyed után a Monaco hozzáfogott a papírforma érvényesítéséhez: Mike James (24 pont a végén) és Elie Okobo (16) termelte a kosarakat, Donta Hall vezetésével gyűltek a támadólepattanók, a hercegségbeliek megléptek. Négy és fél perc volt hátra a meccsből, 70–58-ra vezetett a Monaco, amikor milánói szempontból csodák sorozata történt: Devon Hall bevágott egy triplát, követte őt Nicolo Melli, megtette ugyanezt Giampaolo Ricci, végül pedig az est hőse, Billy Baron is hármast dobott – 70–70! A ledermedő vendégek képtelenek voltak betalálni, a következő hét pontot is a Milan szerezte – Baron újra a világ végéről talált be –, és a 19–0-s széria végén megnyerte a meccset! A hat hármast bevágó Baron 23 pontot szerzett, vezérletével született meg – hat vereség után – a Milan első hazai győzelme ebben az Euroliga-idényben.

ANADOLU EFES–PANATHINAIKOSZ 88–69

A Panathinaikosz szerezte az első pontokat, odaát elsőként Vaszilije Micics tájolta be a gyűrűt – nyolc az övé volt az Efes első kilenc pontjából –, majd érkezett a cseresorból Will Clyburn is, és már a nagyszünet előtt 15 pont felett volt a házigazda előnye. Clyburn 23 ponttal és 10 lepattanóval, Micics 19 ponttal és nyolc assziszttal zárt a vártnál könnyebben nyerő címvédő soraiban, de nagyot játszott a 13 pontja mellé nyolc lepattanót elkönyvelő Bryant Dunston is. Az athéniaknál Dwyane Bacon későn lendült bele, mind a 20 pontját a nagyszünet után szerezte.

ZALGIRIS–BAYERN 75–67

Mindkét csapatnak voltak fontos hiányzói, a Bayern csak tíz játékost forgathatott, de így is jól tartotta magát a harmadik negyed elejéig. Onnantól aztán működésbe lépett a zsúfolásig telt, 15 ezres Zalgirio Aréna varázsa, a 32 pontig jutó, öt triplát beágyúzó Keenan Evans vezérletével meglépett a hazai csapat. Tizennyolc ponttal is vezetett a Zalgiris, és bár a Bayern végül bejött tíz alá, a fordításhoz nem volt ereje. Edgaras Ulanovas 18 pontot dobott a hazaiaknál, a Bayern legjobb pontszerzője Corey Walden volt (18).

CSÜTÖRTÖKÖN TÖRTÉNT

Sorozatban harmadszor is kikapott a Fenerbahce, csütörtök este a Partizan Beograd gyűrte le, ráadásul Isztambulban. A másik szerb klub, a Crvena zvezda is nagy skalpot szerzett idegenben: legyőzte az Olympiakoszt. Sima győzelemmel tudta le a 15. fordulót a Real Madrid és az ötös sikerszériában lévő Baskonia, míg a Maccabi Tel-Aviv lehengerlő utolsó negyedének köszönhette berlini diadalát.

FENERBAHCE–PARTIZAN BEOGRAD 72–73

Kétszer is kikapott a Fenerbahce az előző héten, első helyezése biztos megtartásához most már tényleg nyernie kellett volna, de ez még úgy sem sikerült, hogy sérültjei közül Scottie Wilbekin visszatért, és négy triplát bevágva eljutott 14 pontig. Hiába vezetett szinte végig Dimitriosz Itudisz csapata, a görög trénert legyőzte korábbi athéni mentora, Zseljko Obradovics. A feszült hajrát eldöntő büntetőt Aleksza Avramovics dobta be, és bár csapattársa, Joannisz Papapetru a legvégén két büntetőt elrontott, a szabaddobásokat eredményező labdaszerzése kulcsfontosságú volt a minimális előny megtartásához. A belgrádi sorokban Kevin Punter (12) és Mathias Lessort (12) szerezte a legtöbb pontot, leginkább nekik köszönhető, hogy a korábbi sikerei színhelyére visszatérő – a Fenerrel 2017-ben Euroligát nyerő – Obradovics mester győzelemnek örülhetett.

OLYMPIAKOSZ–CRVENA ZVEZDA 86–90

Mindkét csapat fájdalmas vereséggel zárta az előző fordulót, mindkettő javítani akart, ami rendkívül kiélezett csatához vezetett. Kiegyensúlyozott első negyed után meglépett a pireuszi csapat, de tíz pontnál nagyobb előnyt nem tudott építeni, és a CZ a harmadik játékrész hajrájára át is billentette az állást. A negyedik negyedben Ognjen Dobrics repítette a belgrádiakat – mind a 12 pontját akkor szerezte! –, a végjátékban pedig a vezér, Luca Vildoza (22 pont) hidegvérűen dobta a büntetőket, közben 84–86-nál, Kosztasz Szlukasz elhibázott triplája után nagyon fontos védőlepattanót szedett.

REAL MADRID–ASVEL 92–73

A madridiak sérültjei közül Rudy Fernández és Gabriel Deck visszatért, Hanga Ádám egyelőre nem. Az ASVEL három győzelemből érkezett Madridba, ahol azonban nem sok esélye volt, a hazaiak végig vezetve győztek. Vincent Poirier 19 pontot szórt honfitársai ellen – 14-et az utolsó negyedben –, Dzanan Musa 15-tel, Sergio Llull és Gabriel Deck 10-10-zel zárt, odaát Amine Noua szerezte a legtöbb pontot (17).

ALBA BERLIN–MACCABI TEL-AVIV 70–83

A berliniek sokáig kézben tartották az irányítást, azonban a negyedik negyed elején, 65–63-as vezetésüknél leblokkoltak: több mint nyolc percig (!) nem szereztek pontot, eközben a Maccabi 18-at is – nem lehetett más a vége: az Alba sorozatban a 12. Euroliga-mérkőzését is elveszítette… Jarell Martin 21, Jalen Adams 17, Lorenzo Brown 15 ponttal járult hozzá ahhoz, hogy a vendégként az idény elején mindig veszítő Maccabi elkönyvelje a második idegenbeli győzelmét is.

BASKONIA–BOLOGNA 90–79

A baszkok két remek isztambuli győzelem után, kiváló hangulatban fogadták a Bolognát, az első perceket leszámítva végig vezettek, és nagyon magabiztosan húzták be tizedik győzelmüket – sorozatban az ötödiket. Vanja Marinkovics kezelte a leggyakrabban a triplaágyút, öt hármast küldött a helyére, Pierria Henry 13 asszisztot osztott. Toko Sengelija először tért vissza bolognai színekben korábbi sikerei helyszínére, a grúz erőcsatár 15 ponttal zárt.

December 29., csütörtök

Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol)–Real Madrid (spanyol)
Partizan Beograd (szerb)–Bayern München (német)
Emporio Armani Milan (olasz)–Valencia Basket (spanyol)
Maccabi Tel-Aviv (izraeli)–Anadolu Efes Istanbul (török)
Monaco (francia)–Zalgiris Kaunas (litván)
December 30., péntek
Panathinaikosz (görög)–Olympiakosz Pireusz (görög)
Crvena zvezda (szerb)–Barcelona (spanyol)
Virtus Segafredo Bologna (olasz)–Fenerbahce (török)
ASVEL Villeurbanne (francia)–Alba Berlin (német)

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.