Kínai figura hozta meg a Pick sikerét

KIBÉDI PÉTERKIBÉDI PÉTER
2012.10.06. 19:26
Rajko Prodanovics (balra) itt védekezésben jeleskedett, a végén azonban az ellenfél kapujánál villant (Fotók: Fuszek Gábor)
A mérkőzés nagy részében hátrányban lévő Pick-Szeged 30–29-re nyert hazai pályán a svájci Schaffhausen ellen a férfi kézilabda Bajnokok Ligája D-csoportjának 2. fordulójában. A győztes gólt Rajko Prodanovics szerezte két másodperccel a vége előtt kínai figurából, Vadkerti Attila passza után.

A zágrábi vereség után semmi más célja nem lehetett a Pick-Szegednek az idei első hazai BL-mérkőzésén, mint megszerezni az első győzelmét a nemzetközi porondon. Persze a sikert nem adják könnyen, még akkor sem, ha előzetesen mindenki úgy kalkulált, hogy a svájci Kadetten Schaffhausen ellen kötelező a két pont begyűjtése. Ahhoz viszont sokkal jobb teljesítmény kell, mint a CO Zagreb otthonában egy héttel ezelőtt, amikor támadásban, de elsősorban védekezésben gyenge produkcióval rukkolt ki a Pick. El is kelt a szegedieknek a szerdai, FTC-PLER ellen aratott, ha nem is magabiztos, de mindenképpen önbizalom-növelő siker.

A meccs, ahogy az már évtizedek óta megszokott, telt ház előtt és remek hangulatban kezdődött, az már az elején látszott, hogy a szurkolókon semmi sem múlik, az pedig szintén jól lemérhető volt, hogy a svájciak ellen is csak a legjobb formáját mutatva van esélye a Szegednek. Rajko Prodanovics hétméteresből megszerezte a vezetést a hazaiaknak, de erre kettővel válaszolt a Schaffhausen. A sok kimaradt szegedi helyzet, köztük egy hétméteres, lehetőséget teremtett a svájciaknak, hogy ők irányítsák a meccset, és ezt meg is tették, az első negyedórában nem engedték át többször a vezetést a hazaiaknak (15. perc: 4–6).

Ilyenkor jön jól a hazai pálya és a lelkes szurkolótábor, amely űzte, hajtotta a kedvenceket, hogy találják meg a fonalat, ami viszont, úgy tűnt, nagyon nem akar megkerülni. A támadásokkal, azok hatékonyságával kevesebb volt a baj, hibák ott is voltak, védekezésben azonban igencsak foghíjas volt a Pick. Ha a szegedieknek sikerült kivédekezniük egy támadást, akkor sikerült közelebb kerülniük ellenfelükhöz, ám ez csak arra volt elég, hogy a 20. percben egyenlítsenek, a vezetést továbbra sem tudták átvenni. Sőt egy rövidzárlat támadásban, majd egy hiba a védekezésben ismét kétgólos hátrányba taszította a Szegedet. Ekkor harsant fel a Zágrábban sokszor hallott „ébresztő" rigmus. Bizony, az ötödik gólját dobó Frantisek Sulc kivételével minden Pick-játékosnak jogosan kiabálhatták ezt (25. perc: 10–12).

Nem akart összeállni a hazaiak játéka. Hiába jött a kapuba Mikler Roland helyett Tatai Péter, és hiába fogott egy ziccert, egyrészt gólt lőni neki van a legkevesebb esélye, másrészt egy kapustól az is szép teljesítmény, ha egy-egy nagyobb ziccert véd, az összeset ő sem foghatja. Aki látta az első félidőt, nem lepődött meg, hogy a Kadetten Schaffhausen kétgólos előnnyel mehetett szünetre (12–14).

A térfélcserét követően az első két támadás után egyenlőt mutatott az eredményjelző. Gólpárbaj kezdődött a csapatok között, a védekezésre kevesebb hangsúlyt fektettek mindkét oldalon, a Szeged a 38. percben a vezetést is átvette, de sokáig nem tartott az öröm, hol egyik, hol másik csapat neve mellett szerepelt minimális előny, vagy éppen döntetlenre állt a meccs (40. perc: 20–20).

Egyik fél sem tudott elhúzni, ami sajnos továbbra sem a remek védekezést és a kiegyensúlyozott támadójátékot dicsérte, sokkal inkább a rengeteg hiba miatt volt így. Az előny azonban legtöbbször a vendégeknél volt, ráadásul Sulc és Jonas Larholm is kihagyott egy büntetőt, ami után már egy-egy hevesebb vérmérsékletű szurkoló füttyszóval fejezte ki nemtetszését (48. perc: 23–24).

Jöhetett a hajrá. Bár a Szeged átvette a vezetést az 52. percben, a francia bírok túlzott szigorukkal továbbfokozták az izgalmakat. Előbb Zubai Szabolcsot, majd Antonio Pribanicot küldték ki két percre, aztán, hogy ne legyen túl egyoldalú a „fújás", Andrija Pendic is kétpercnyi pihenőt kapott a sporiktól. Egy gól itt, egy gól ott, küzdelmes volt a hajrá, csakúgy, mint az egész mérkőzés. A Pick sem őrizni, sem növelni nem tudta előnyét, de a Schaffhausen is csak egyenlíteni tudott, fordítani nem.

Az utolsó percre is döntetlennel fordultak a csapatok, gyors egymásutánban mindkét edző időt kért. Támadhatott a Szeged. Sulc kísérlete után úgy tűnt, elveszítik a labdát, de a svájciak szabálytalankodtak, maradt a labda a hazaiaknál. Már csak 14 másodperc volt hátra, amikor Balogh Zsolttal szemben Starczan volt szabálytalan, mehetett a kispadra, kiállították. Az utolsó másodpercekben a felállva szurkoló közönség kisebb csodát látott, Larholm,Vadkerti, Prodanovics kínai figurája után a hálóba került a labda, ezzel 30–29-re nyert a Pick-Szeged.

PICK-SZEGED–SCHAFFHAUSEN 30–29

A videót ide kattintva nézheti meg!

GYŐZELEM A „RÉMÁLMOK HETE” ELŐTT

Így ünnepelték a szegediek a nem mindennapi körülmények között kiharcolt győzelmet
FÉRFI KÉZILABDA BL
D-CSOPORT, 2. FORDULÓ
PICK-SZEGED–SCHAFFHAUSEN (svájci) 30–29 (12–14)
Szeged, 2800 néző. V: Dentz, Reibel (mindkettő francia)
SZEGED: MIKLER – PRODANOVICS 3 (1), Pribanic 1, Czina, Blazevic 4, Buday, Vadkerti. Csere: TATAI (kapus), LARHOLM 4, Balogh Zs. 1, SULC 11 (2), ZUBAI SZ. 4, Ancsin 1, Kekezovics 1, Nagy N.
SCHAFFHAUSEN: VASKEVICIUS – Tomonec 3, Jurca 1, Ursic 3, PENDIC 5 (1), DISSINGER 5, Starczan 4 (2). Csere: Prieto, SZTOJANOVICS 5, Bucher, Goepfert 2, Emrich, Mamic 1, Schelbert, Cvijetic
Az eredmény alakulása. 11. p.: 1–4. 20. p.: 8–8. 24. p.: 9–11. 29. p.: 11–14. 34. p.: 14–14. 37. p.: 17–16. 41. p.: 19–20. 48. p.: 23–24. 53. p.: 25–24. 56. p.: 26–25. 59. p.: 29–28
Kiállítások: 12, ill. 12 perc
Hétméteresek: 8/3, ill. 4/3
SKALICZKI LÁSZLÓ, a Szeged edzője: – Mindkét csapat nagyon sokat lőtt kapura, és a svájciak valamivel hatékonyabbak voltak. Nekünk a büntetőket kellett volna pontosabban értékesítenünk. A végjátékot befolyásolták a létszámhátrányos helyzetek, pontosabban ezek kihasználása. Az utolsó gól látványos volt, de az egyszerűbb figurák hatékonyabb végrehajtásának szintén örülnék.
PETR HRACHOVEC, a Schaffhausen edzője: – Nehéz értékelni ezt a gyilkos meccset, mert legalább egy pontot megérdemeltünk volna. Csapatom nagy akarattal küzdött, morálisan is megállta a helyét, valamint kapusunk teljesítményével is elégedett lehettem. A sok technikai hiba ellenére is volt esélyünk a győzelemre, ám amikor hat a négy ellen támadhattunk, nem tudtuk eldönteni a csatát. Ezért nagy kár volt!