A norvég király szerint csak rossz napjuk volt

Vágólapra másolva!
2010.12.13. 15:43
null
A norvégok nem tudták megállítani a svédeket (Fotó: Reuters)
Címkék
Váratlan, ötgólos vereséget (19–24) szenvedett Norvégia a női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének első fordulójában Svédországtól. A csoportkört pontveszteség nélkül letudó két együttes vasárnapi ütközetét követően a magyar válogatott elődöntőbe jutási esélyei rendkívül lecsökkentek. De rossz az, aki rosszra gondol: a társrendező, nagy favorit norvégok aligha adták le a mérkőzés két pontját a svédeknek, a sportot értő, azt szerető – vitorlázóként olimpikon is lehetett – királyuk, V. Harald személyes jelenléte a csarnokban garanciát jelent a fair playre. Mindezt őfelsége sem gondolja másként...

„Őfelsége nagyon elégedett volt a svédek által mutatott játékkal, szerinte jobb csapat ellen veszítettünk – tolmácsolta a király véleményét Karl-Arne Johanessen, a norvég szövetség első embere. – Nagyon jó benyomást tett rá a szervezés, a hangulat és a közönség. Királyunk nagyon ismeri a sport világát, a „mi lányainknak", ahogyan nevezte a csapatunkat, csak rossz napjuk volt, a mostani vereség után majd felállnak. A norvég válogatott következő mérkőzését a televízióban nézi meg, a sportág elkötelezett rajongójaként."

Nos, nézzük, mit láthatott a norvég király vasárnap a lillehammeri csarnokban hatezred magával. Mindenek előtt két, átlagos napot kifogó norvég kapust. A mieinket megbabonázó Katrine Lunde Haraldsen 35, cseréje, Raki Aalvik Grimsbo 39 százalékos mutatóval zárt. Csak zárójelben, utóbbi ellenünk nem kapott szerepet, ellenben előbbi főszerephez jutott, méghozzá a fantasztikus, 67 százalékos mutatójával.

Ami a lövéseket illeti: a norvégok 46 próbálkozásból szereztek tizenkilenc gólt, ami 41 százalékos teljesítmény. Ellenünk jóval többször próbálkoztak és jóval pontosabban: 57 lövésük hatvan százalékát juttatták a kapunkba. Amíg akkor a több alkalommal lövést elvállaló játékosok közül mindenki minimum közel ötven százalékkal lőtt, addig a svédek ellen a maximum volt az ötven százalékos hatékonyság. Fiatal ígéretük, Nora Mörk 6/8-at váltotta fel 2/7-re.

Ne felejtsük el megemlíteni, hogy a 7/7-tel demoralizáló beállós, Heidi Löke – Tine Stange és Kari Mette Johansen társaságában – vírusos hasmenés miatt nem tudta vállalni a játékot. Nélküle a kontrák és a felállt hatos fal elleni norvég támadások sem annyira hatékonyak, betegsége – reméljük – csak múló rosszullét, így mihamarább visszatérhet társai közé.

A svédek a szélről verték meg a norvégokat. Amíg mi két találatot szereztünk a bal szélről – jobbról egyet sem –, addig a svédek nyolc alkalommal köszöntek be, hatszor jobbról. Azért ennyi különbség nincs a magyar, illetve a svéd szélsők között. Pedig a száraz statisztika ezt mutatja: amíg a svédek tíz próbálkozásból kétszer rontottak – ebből egyet védett norvég kapus –, addig mi nyolcból hatszor, ebből három Lunde számlájára „írandó".

És persze a norvég csodafegyver, a labdaszerzés vagy védett lövés utáni gyors kontra. Ebből ellenünk tizenkettőt vezettek és hat gólt értek el, addig a svédek ellen hat ziccerük volt, igaz abból ötöt értékesítették.

A magyarok Ukrajna ellen átlövésből (8/24) ismét elmaradtak az átlagtól, szélről (5/11) legalább egy közepest sikerült hozni, ami azért ezen a szinten már nem éppen üdvözítő dolog. A beállósainkat nem tudtuk foglalkoztatni (1/2), de legalább a lerohanásaink ütősnek bizonyultak (5/5). Ami ezúttal is kiemelést érdemelt, az a kapusteljesítmény. Pálinger Katalin 45 százalékkal (14/31), míg a hajrában fontos ziccereket hárító Herr Orsolya 43 százalékkal (6/14) védett. Ukrajna ellen kapusainkon kívül a kiváló védekezés mellé bátor támadójátékot bemutató, majd ötven percet a pályán töltő Szucsánszki Zita vitte a prímet (6/11), de a 35 percnyi bizalmat kapó Kovacsics Anikó (4/6) is elismerést érdemel, különösen váratlan szélső feltűnéseiért, ami közül kettő is gólt hozott.

Az ukránok ellen beszálló Tóth Tímeában nyilván nagyobb kapacitások vannak még ezen a szinten is (3/11), a hozzá hasonlóan már komoly nemzetközi rutinnal is bíró Bulath Anitának (2/5) és Tomori Zsuzsannának (2/5) viszont többet kell vállalnia és hozzátennie a közöshöz. De egy olyan kiváló képességű szélsőtől, mint Kovacsicz Mónika is luxus a 0/3.

A KÖZÉPDÖNTŐ II. CSOPORTJÁNAK ÁLLÁSA
1. Svédország  3 3   82–62  6
2. Norvégia  3 2   1 86–59  4
3. MAGYARORSZÁG  3 2   1 60–77  4
4. Franciaország  3 1   2 63–75  2
5. Hollandia  3 1   2 64–61  2
6. Ukrajna  3   3 63–84  0
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik