Vitathatatlan, hogy az utóbbi két évtized legsikeresebb magyar férfi klubcsapata a Veszprém, amely több főszponzorváltás (Veszprémi Építők, VÁÉV, VÁÉV-Bramac, Bramac SE) után 12 éve Fotex KCV néven aratja sikereit. Híresebbnél híresebb külhoni és hazai szakemberek, köztük szövetségi kapitányok vezetésével építette és őrizte hírnevét, tekintélyét a gárda, amely egyben fő támasza lett a válogatott keretnek. A hajdan orosz, cseh és kubai, mostanában pedig horvát, szerb és macedón idegenlégiósokat felvonultató Fotex KCV dicsőségét és érdemeit zengték a vetélytársak Barcelonától Moszkváig, s a veszprémi sikerektől volt hangos a nemzetközi szaksajtó.
Zsigmond György és a többi veszprémi rutinos sztár a jövôben is összefoghatja az újabb hazai és európai sikerekre törô Fotex KCV-t (Fotó: Czagány Balázs)
Zsigmond György és a többi veszprémi rutinos sztár a jövôben is összefoghatja az újabb hazai és európai sikerekre törô Fotex KCV-t (Fotó: Czagány Balázs)
Botorság lenne azt állítani, hogy ennek a korszaknak vége, netán "forradalmi hangulat" lenne a királynék városában, ám a legjobb magyar csapat búcsúja a Bajnokok Ligája-negyeddöntőben több mint elgondolkodtató. Különösen azért, mert közben terjednek az együttesről szóló híresztelések, rendre érkeznek a nem mindig kedvező s csak ritkán megerősített hírek. Például ezek: – Mirza Dzomba, a horvát világbajnok az évad végén távozik Ciudad Realba (ez a csapat állította meg a Fotex KCV BL-menetelését ebben az évadban); – nem biztos, hogy a klubban marad Ratko Nikolics, akit a világbajnok Bozidar Jovics helyére szerződtettek; – az egyik honi sztárcsapatban esetleg több játéklehetőséget kaphatna Gál Gyula; – fontolgatja az aktív sportolás befejezését Csoknyai István és Zsigmond György; – nagy talány, hogy Bartók Csaba mikor állhat újra a csapatba; – a kapusposzt kapcsán is felvetődött egy-két kérdés (ennél karcosabban eddig senki sem akart fogalmazni); – elképzelhető, hogy a Barcelona tárgyal Zdravko Zovko edzővel, aki egyike a Valero Rivera utódjául kiszemelteknek. Ezen kérdések és találgatások akkor erősödtek fel, amikor a Fotex KCV kettős vereséggel kiesett a BL-ből. Magyarády Péter, a klub alelnöke azzal kezdte értékelését, hogy nagyon reméli, csupán pillanatnyi formaingadozásról van szó a csapatban.
Dióhéjban
A veszprémi férfiklubot 1977-ben alapították, és négy év alatt jutott el az NB I-be, majd az elmúlt két évtized alatt nemzetközi hírnevet szerzett. Az NB I-es csapatok között kivételes eredménylistával büszkélkedô klub költségvetése a 2003–2004-es évadban 307 millió forint. A Veszprém 14-szeres MK-gyôztes, 12-szeres bajnok, KEK-gyôztes, kétszeres KEK-döntôs, BL-döntôs. Négy veszprémi érdemelte ki az év játékosa-címet: Éles József (1992, 1993, 1997), Pásztor István (1996, 1999, 2001), Sterbik Árpád (2002), Pérez Carlos (2003)
"Azt viszont be kell látnunk, hogy akadnak kínos hasonlóságok a tavalyi és mostani kiesésünk között – mondta az alelnök. – Akkor a világ-, most az Európa-bajnokságról jöttek vissza válogatott játékosaink felemás edzettségi állapotban. Nem lennék igazságos, ha csak erre hivtakoznék, miközben morális és értékválságot vélek felfedezni az együttesben. Ha erről nem beszélnénk, és elmennénk mellette, akkor talán még gödörbe is kerülhetnénk. A Ciudad elleni mérkőzések egyikén sem láttam azt a harci szellemet, azt a feltétel nélküli odaadást, egymásért küzdést, amely már sokszor átsegített bennünket a nehézségeken. Természetesen ennek is megvannak az okai. Talán a játékosok helyzete és felelőssége sem mindig egyforma a csapaton belül a hibázási lehetőségeket illetően. Ezt nem tartom jónak, ezen feltétlen változtatnunk kell. A történteknek személyi konzekvenciái is lesznek, s folyamatosan tárgyalunk ezekről a kérdésekről. Az már biztos, hogy Dzomba távozik, s helyette vagy a szlovén Vid Kavticnikkel, a Velenje játékosával, vagy az Éles József görög csapatában, a Veriában játszó Szavasz Karipidisszel kötünk szerződést. Valószínűleg pótolnunk kell Fazekas Nándort is, aki nem kapott annyi lehetőséget, mint amennyit tudása, felkészültsége alapján megérdemelt volna. Ezért nem vagyunk abban a morális helyzetben, hogy Fazekast maradásra bírjuk, hiszen tudtommal már megállapodott az egyik német klubbal. Viszont nagyon szeretnénk úgy megválni tőle, hogy ha új csapatában lejár a szerződése, előjogunk legyen a visszavásárlására, hiszen ő veszprémi. Fazekast nagy valószínűséggel magyar kapussal pótoljuk. A keretünkben további kézilabdázóknak is megingott a helyük a teljesítményük miatt. Ráadásul mivel kiestünk a BL-ből, megszűnt az állandó nemzetközi nyeréskényszer is. Meggyőződésem, hogy ezek alapján öt-hat játékosunk a túlélésért, a jövőbeni szerződéséért kézilabdázik a bajnokság hátralévő fordulóiban." Csoknyai István csapatkapitány évek óta "riogatja" a szurkolókat, hogy befejezi pályafutását.
"Aztán rendre meggondolom magam, de nem tudom, hogy ez még meddig mehet így – töprengett a védekezőspecialista átlövő. – A jövőm – akárcsak a csapaté – attól függ, miként szerepel a Fotex a bajnokságban és a Magyar Kupában. Bennünket a siker tart el, és ezt sosem szabad elfelednünk. Szerettünk volna a BL-ben is jó eredményt elérni, legalább a négybe jutni, de titokban a döntőről álmodtunk. A Ciudad Real elleni negyeddöntőig nem is volt gond, ám erre a párharcra a spanyolok jobban fel tudtak készülni. Nekünk az Európa-bajnokság után nem sikerült csúcsformába kerülni, amelyben a Barcelonát legyőztük. Lesz változás a csapatban, de hogy mennyi, az a következő három hónap eredményeitől függ, a legtöbb találgatás most még korai."
Bartók futószalagon
Az egyik legbalszerencsésebb Fotex-kézilabdázó Bartók Csaba. A válogatott játékos Veszprémbe érkezése óta szinte folyamatosan sérült. Többször kellett operálni az irányító-átlövôt, ezért még epizódszerep sem juthatott neki. Legutóbb tavaly októberben műtötték. „Nagyon bonyolult beavatkozás volt a négy hónappal ezelôtti – mondta a lábadozó játékos. – Ezért néhány hetes késésben vagyok a tervezetthez képest. Egyelôre futószalagon mozoghatok. Azon fokozom a távot és a sebességet. Talán két hét múlva már a labdás edzésekkel is megpróbálkozhatom. Úgy érzem, ez a bajnoki év már teljesen kiesik nekem. Nem hinném, hogy pályára léphetek Fotex-mezben. Még egyéves szerzôdés köt a klubhoz, de nem tudom, mit hoz a jövô. Talán két-három hét múlva errôl is többet mondhatok.”
Szintén az öreg rókák közé sorolható Zsigmond György, aki szerint a klub vezetői biztosan nem engedik meg, hogy elkallódjon a csapat. "Éltünk már át kudarcokat – vélekedett a válogatott beállós –, de a változtatások után mindig megőriztük helyünket a legjobbak között. Most is jönnek majd új játékosok, akik beépülnek a csapatba, amely erősebb lesz, mint korábban volt. Remélem, még nekem is jut szerep a megújuló Fotexben." A Nemzeti Sport szerint 2003-ban az év játékosa volt Pásztor István, a válogatott csapatkapitánya. "Kudarc ért bennünket, ezért megint újra kell kezdenünk, de előbb nyilván mérleget von a klub vezetősége – mondta a balszélső. – A pályán úgy láttam, a Ciudad ellen kevés volt a tudásunk, és a spanyol csapat nagyon felkészült a negyeddöntőre. Ezzel szemben mi nem voltunk a legjobb formában. A csapat jövője miatt aligha kell izgulnunk, de azt nem tudom, milyen arányú és minőségű fiatalítást, átalakítást képzelnek el vezetőink. Az viszont nem kétséges, hogy a vezérkar az elveihez hű marad. A tizenegyedik évadomat töltöm Veszprémben, ahol kitűnően érzem magam. Ha rajtam múlik, s ha számítanak rám, maradok." A csapat kulcsjátékosa mindenütt a kapus. A válogatott Fazekas Nándor szerint nem az a gond Veszprémben, hogy a játékosok kevesebbet tudnak, mint – mondjuk – a Ciudad Real csillagai. "Nekünk a világversenyek után nem sikerül összerázódnunk – mondta Fazekas, aki személyes sorsáról egyelőre nem kívánt beszélni. – Így volt ez tavaly a vébé, az idén pedig az Európa-bajnokság után. Tizenhat tagú keretünkből tizenketten valamelyik válogatottban voltak, és februárban három hét alatt érthetően nem tudtunk olyan formába lendülni, mint az ősszel három hónap alatt. Remélem, a rutinos játékosok a jövőben is segítik a csapatot, az újak érkezése, valamint a fiatalok további beépülése pedig előrébb viszi a Fotexet." A csapat egyik legfőbb támogatója a város. Ezért Hartmann Ferenc sportért felelős alpolgármester véleménye roppant sokat nyom a latban. "A kézilabdaklub több mint egy évtizede marketingszempontból is Veszprém egyik ékköve – mondta. – A BL-negyeddöntő visszavágója előtt emeltük meg tízmillió forinttal a támogatásunkat, ami azt jelenti, hogy 2006-ig mintegy negyvenmillió forintot adunk évente a Fotex KCV-nek. Ezenkívül van még egy ötmilliós tétel, amelyet négy éven keresztül a kamatokkal együtt mi vállaltunk magunkra. Az a kérdés nem időszerű, hogy újragondoljuk-e a támogatás összegét, vagy megvonjuk-e a bizalmunkat. A bajnoki címet és a Magyar Kupát ugyanis még megnyerheti az együttes. A BL-búcsút pedig nem éltük meg tragédiaként. A Manchester United sem nyeri meg minden évben futballban a Bajnokok Ligáját, de ettől még nemzetközileg jegyzett gárda. A Fotexszel hasonló a helyzet. Bízunk abban, hogy az egyesület vezetői, játékosai nemcsak profi módon irányítanak és játszanak, hanem így is gondolkodnak a jövőről. Ebben az esetben a város bizalma válozatlan marad."