Birkózó Eb: Lévai Zoltán és Vitek Dáriusz sem jutott be az elődöntőbe

K. B./MTIK. B./MTI
2022.04.01. 15:00
A budapesti birkózó Európa-bajnokságon a kötöttfogásúak 130 kilogrammos kategóriájában szereplő Vitek Dáriusz legyőzte svájci ellenfelét, majd nem bírt a törökök klasszisával, a négyszeres világbajnok, tízszeres Európa-bajnok és olimpiai ezüstérmes Riza Kayaalppal. A török döntőbe jutott, így Vitek – a pénteken bemutatkozó magyarok közül egyedüliként – vigaszágas lesz szombaton.
Vitek Dáriusz drukkolhat a legyőzőjének (Fotó: MBSZ/UWW, archív)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Vitek Dáriusz drukkolhat a legyőzőjének (Fotó: MBSZ/UWW, archív) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

Az U23-as Európa-bajnok Vitek Dáriusz a selejtezőben 2:1-re legyőzte a svájci Delian Alishahit, így a négy közé jutásért szőnyegre léphetett a nehézsúly extraklasszisa, a négyszeres világ-, tízszeres Európa-bajnok és olimpiai ezüstérmes török Riza Kayaalp ellen. A magyar fiú tisztesen helytállt, de 6:0-s vereséget szenvedett. Jó eséllyel szombaton a vigaszágon bizonyíthat, ehhez döntőbe kell jutnia a töröknek.

„A meccs előtt nem tudtam, mire készüljek pontosan. Hát… Borzalmasan kemény volt. Jelenleg nincs meg az az erő bennem, amivel ütőképes lehetek ellene. Jóval könnyebb vagyok a többieknél, de szépen építkezünk, dolgozunk azon, hogy minél több izmot építsünk rám. Tanulságos meccs volt!”
– mondta Vitek Dáriusz a mérkőzés után.

Szilvássy Erik (87 kg) nem volt szerencsés a sorsolásnál, ugyanis már a nyolcaddöntőben összekerült a vb- és Eb-címvédő, a tokiói játékokon harmadik szerb Zurabi Datunsahvilivel. Az esélyes egyértelműen a grúz származású kötöttfogású volt, ám a meccsen nem kerekedett Szilvássy fölé, viszont stabil védekezésével és jó taktikájával le tudta őt győzni.

Kecskeméti Krisztián (63 kg) az U23-as vb-második török Ahmet Uyarral birkózott, és vesztesen hagyta el a szőnyeget, így már csak a vigaszági folytatásban bízhat.

A kötöttfogásúak 77 kilogrammos kategóriájában szereplő Lévai Zoltán ritkán látható jelenetekkel tarkított negyeddöntős mérkőzésen kikapott bolgár ellenfelétől, így már csak a vigaszági folytatásban reménykedhet a budapesti birkózó Európa-bajnokságon.

Az Eb-ezüstérmes idősebb Lévai fivér szívizomgyulladása miatti hosszú kihagyása után remek győzelemmel tért vissza, ugyanis az első körben 3:1-re legyőzte a 2017-es világbajnok szerbiai Nemes Viktort.

A következő fordulóban újra nehéz rivális várt rá, az örmény származású Aik Mnacakanyan személyében, aki egy kategóriával lejjebb két világbajnoki bronzérmet is nyert.

Lévai első meccsén a felek egymásnak rontottak a kezdés után, ezúttal viszont egészen szürreális módon másfél méterre megálltak egymással szemben, és a bírák erélyes figyelmeztetései ellenére másfél percig nem voltak hajlandók változtatni harcmodorukon. A szándék egyértelmű volt, mindkét birkózó azt szerette volna, ha először őt intik, mert döntetlennél a később szerzett pont ér sikert. Az érintkezésmentes toporgást már a zsűriasztalnál sem bírták nézni, és a szőnyegbírókat utasították erélyesebb fellépésre. Végül az segített a helyzeten, hogy mindkét sportolót leléptetéssel fenyegették meg, ha nem kezdenek el birkózni.

Ezek után, majd két perccel a rajt után megkezdődött a meccs érdemi része, melyben a bolgárt intették (1:0), aki viszont lentről nagyszerűen védekezett, és megtartotta a minimális különbséget. A pihenőt követően abban lehetett bízni, hogy Lévai az állóküzdelemben jobb lesz és nem intik vissza, ám a bolgár másfél perc küzdelem árán elérte a magyar intését (1:1), majd lentről kiemelte és eldobta (1:3). A hajrában a magyar kötöttfogású ment előre, de nem tudott akciót csinálni, sőt, a legvégén még egyszer beesett a bolgár alá (1:5) és elveszítette a mérkőzést.

A vigaszági folytatásra csak Vitek Dáriusznak lesz lehetősége szombaton. A friss U23-as Eb-győztes legyőzője, Riza Kayaalp az elődöntőben is győzni tudott. A 130 kilogramm vigaszágán a 2020-as Eb-győztes román Alin Alexuc Ciurariuval kell megküzdenie a bronzmérkőzésre jutásért.

A 77 kilogrammos Lévai Zoltánnak nem volt szerencséje, mivel a negyeddöntőben őt legyőző bolgár Aik Mnacakanyan elbukta elődöntőjét, így a BHSE versenyzője számára befejeződött az Eb.

A pénteki helyosztós programban (18.00) Dollák Tamara lép szőnyegre az 57 kilogramm egyik bronzérméért.

Szombaton a magyar csapatból Váncza István (67 kg), Fritsch Róbert (72 kg), Lévai Tamás (82 kg) és Érsek Róbert (97 kg) kezdi meg szereplését.