A gyilkos labda megszelídítése

2009.12.20. 00:36
null
Magyarországon a kezdeti lépéseket teszi meg a kerekes székes rögbi
Címkék
A legmeghökkentőbb nevű sportágak közé tartozik a kerekes székes rögbi, amely a paralimpiák műsorának nemcsak része, hanem egyik leglátványosabb műsorszáma is – ha szabad ezzel a szóval illetni egy különös sportesemény meccseit. Az idén már Magyarországon is művelik, igaz, erről – ahogyan magáról a kerekes székes rögbiről is – csak nagyon kevesen hallottak eddig.

Kivételt képez az a hat fiatalember – és persze a családjuk –, aki rendszeresen feljön Budapestre az ország legkülönbözőbb pontjairól – Tokajból, Szegedről, a Kisalföldről –, hogy a kerekes székes rögbinek hódoljon, és egy napon nemzetközi szinten űzze a sportágat. Tanulva többek között a csehektől vagy a svédektől, akik novemberben segítették edzőtábori munkájukat egy apró dunántúli faluban, Kemenesmihályfán.

A sportág egyik vonzerejét az adja, hogy ötvözi magában a kosárlabda, a kézilabda és a jégkorong elemeit. A kerekes székes kosárlabdából származó, de ma már inkább a rögbire hasonlító játékban négy a négy ellen küzdenek, és az ellenfél gólvonalán kell átjuttatni a labdát úgy, hogy a labdát birtokló játékos székének mindkét kereke áthalad rajta.

Látványos, a dodzsemezéshez vagy éppen a jégkoronghoz hasonlító ütközések kísérik a harcot, de kézilabdás elemek benne a cselezések, irányváltoztatások, elzárások és az átadások – mindez együtt  nézői szemmel is érdekes stratégiai játékká alakul.

„Tetrások" találták ki 1977-ben Winnipegben, és a mai napig csak azok űzhetik versenyszerűen, akiknek valamennyire mind a négy végtagja sérült  – az edzéseken persze ragyogó elfoglaltság másoknak is. A sportág hőskorában murderballként, azaz „gyilkos labdaként" emlegették. 1993-ban megalakult a nemzetközi szövetsége tizenöt tagországgal, majd az 1996-os atlantai paralimpián bemutatkozó jelleggel programra került a kerekes székes rögbi. Aztán kivívta magának az állandó, teljes jogú helyet a játékokon.

A Guriga Sportegyesület honlapján (http://gurigasport.hu) várják mindazokat, akik csatlakoznának a csapathoz, vagy akik online bankkártyás adományozással segíteni kívánnak a négyvégtag-sérült, mégis a sportolást választó fiataloknak. De az első magyar kerekes székes rögbicsapatnak is van már saját honlapja http://hqrt.hu címen.

Legfrissebb hírek

Csütörtöki sportműsor: nemzetközi kupaselejtezőt játszik az FTC, a DVSC és a Paks is

Minden más foci
6 órája

Diósgyőri számlák – Simon Zoltán publicisztikája

Labdarúgó NB II
6 órája

Maradona és Messi – Thury Gábor jegyzete

Foci vb 2026
6 órája

Ki a jobb? Maradona vagy Messi?; Marco Rossi: Spanyolország megérdemelte…

E-újság
6 órája

Egy helyen változott a Ferencváros Twente elleni El-selejtezős kerete

Európa-liga
7 órája

Kl-selejtező: idegenbeli siker az ETO lehetséges ellenfeleinek meccsén

Európa-konferencialiga
7 órája

Videó: Loic Negót már az első félidőben kiállították az Omonia BL-selejtezőjén

Bajnokok Ligája
7 órája

Bondár nehezen jutott be a negyeddöntőbe a hamburgi tenisztornán

Tenisz
8 órája