Hármas Honda-győzelem a Chevrolet versenyén

H.T. H.T.H.T. H.T.
2012.06.04. 12:49
Scott Dixon nyerte meg a detroiti versenyt (Fotó: zimbio.com)
A Nemzeti Sport Online, folytatva a múlt évben elkezdett hagyományt, hétről hétre beszámol a nemzetközi autós és motoros viadalok eseményeiről – mai összeállításunkban az IndyCar, a NASCAR Sprint-kupa, a Renault-világsorozat, a német túrakocsi-bajnokság és a superbike-világbajnokság versenyeiről tudósítunk.

INDYCAR

Akárcsak az egy héttel korábbi Indianapolis 500-on, újfent a Ganassi-Hondák diadalmaskodtak az IndyCarban, de most megfordult az akkori sorrend: Scott Dixon nyert Dario Franchitti előtt. A Honda sikerét a jószerivel ismeretlen Simon Pagenaud tette teljessé, akinek 9. IndyCar-viadalán ez volt a második dobogós helyezése – nagy fricska ez a Honda részéről egy Chevrolet szponzorálta versenyen…

Az idényt négy győzelemmel kezdő Team Penske dominanciája ezzel a múlté, az ezúttal negyedik Will Power már csak 26 egységgel vezet, és már nem Hélio Castroneves, hanem Dixon előtt. Franchitti is éledezik, egy ponttal megközelítette Castronevest az összetettben.

A korábbi F1-es Szato Takuma, csakúgy, mint Indianapolisban, „csattant” Detroitban, és a 20. helyre rangsorolták. A mezőny végén szintén egykori Formula–1-esek zártak a motorvárosban: Sébastien Bourdais és Rubens Barrichello is műszaki hiba miatt volt kénytelen kiállni.

INDYCAR
Chevrolet Detroit Belle Isle Grand Prix, az IndyCar-sorozat 6. állomása, Detroit (60 kör)
1. Scott Dixon (új-zélandi, Ganassi-Honda) 1:27:39.5053 óra
2. Dario Franchitti (brit, Ganassi-Honda) 1.9628 mp hátrány
3. Simon Pagenaud (francia, Schmidt-Hamilton-Honda) 2.4773 mp h.
4. Will Power (ausztrál, Penske-Chevrolet) 3.5435 mp h.
5. Oriol Servia (spanyol, Panther/Dreyer & Reinbold-Chevrolet) 9.6619 mp h.
6. Tony Kanaan (brazil, KV Racing-Chevrolet) 10.1676 mp h.
Az élcsoport: 1. Will Power 232 pont, 2. Scott Dixon 206, 3. Hélio Castroneves (brazil, Penske-Chevrolet) 177

NASCAR

A Hendrick-Chevrolet-k harmadik győzelmüket aratták egyhuzamban a Sprint-kupában, miképpen Darlingtonban (majd a pontversenybe bele nem számító All Star-versenyen is), Doverben is Jimmie Johnson révén. Johnson 57. elsőségét könyvelte el a szériában, s doveri győzelmeinek száma immár hét – a hetedik mennyországban is érezhette magát, neki aztán nem volt szerencsétlen a 13. futam a bajnokságban.

Nem úgy annak a tizenhárom versenyzőnek, aki a kilencedik körben tömegkarambolba keveredett egymással, s a többség nem tudta végigfutni a viadalt. Volt, aki a verseny feladására kényszerült, és volt, aki továbbhajtott ugyan, mint például Tony Stewart vagy Juan Pablo Montoya, de jelentős körhátránnyal ért csak célba, miután a piros zászlós megszakítást követően ismét zöldre váltottak a fények.

HATALMAS TÖMEGKARAMBOL
NASCAR SPRINT-KUPA
FedEx 400 benefiting Autism Speaks, a NASCAR-széria 13. versenye, Dover (400 kör)
1. Jimmie Johnson (Chevrolet) 3:15:25.550 óra
2. Kevin Harvick (Chevrolet) 2.550 mp hátrány
3. Matt Kenseth (Ford) azonos körben
4. Dale Earnhardt Jr. (Chevrolet) azonos körben
5. Clint Bowyer (Toyota) azonos körben
6. Aric Almirola (Ford) azonos körben
Az élcsoport: 1. Greg Biffle (Ford) 486 pont, 2. Matt Kenseth 485, 3. Dale Earnhardt Jr. 476

RENAULT-VILÁGSOROZAT

A Renault-világsorozat Monte-Carlo után egy másik legendás Formula–1-es helyszínre, Spa-Francorchamps-ba látogatott el. Mindkét futamon dán győzelem született, a szombatin Marco Sörensen, a vasárnapin Kevin Magnussen jóvoltából. Mindkét pilóta az idén debütált a sorozatban, és egyaránt első győzelmét aratta. A pontversenyben is egy újonc, a GP2-ből érkező Sam Bird vezet, aki egy harmadik és egy ötödik helyet tudott felmutatni Belgiumban.

A World Series by Renault 4. futama, Spa-Francorchamps (21 kör)
1. Marco Sörensen (dán, Lotus) 46:10.968 perc
2. Jules Bianchi (francia, Tech 1 Racing) 2.081 mp hátrány
3. Sam Bird (brit, ISR) 4.639 mp h.
A World Series by Renault 5. futama, Spa-Francorchamps (18 kör)
1. Kevin Magnussen (dán, Carlin) 1:02:43.958 óra
2. Nick Yelloly (brit, Comtec Racing) 2.682 mp hátrány
3. Robin Frijns (holland, Fortec Motorsports) 6.820 mp h.
Az élcsoport: 1. Sam Bird 70 pont, 2. Robin Frijns 61, 3. Nick Yelloly 51

NÉMET TÚRAAUTÓ-BAJNOKSÁG

A pole-ból induló Edoardo Mortara győzött a német túrakocsi-bajnokság idei negyedik viadalán az ausztriai Spielbergben. Az olasz pilóta első ízben állhatott fel a dobogó tetejére, korábbi legjobbja két harmadik hely volt. A 25 éves Mortara ezzel már most több egységet (31) számlál, mint a tavalyi esztendő végén (21).

A futam nagy nyertese a harmadikként leintett Gary Paffett lett, aki csaknem negyvenpontos előnyre tett szert az összetett élén, a legnagyobb vesztesnek pedig az eddigi második Bruno Spengler számít, aki 33 kör után feladta a versenyt. Az egykori F1-esek közül Ralf Schumacher a 11. helyen végzett, David Coulthard pedig kiesett a futam derekán.

DTM
A német túraautó-bajnokság 4. versenye, Spielberg (47 kör)
1. Edoardo Mortara (olasz, Audi) 1:12:30.277 óra
2. Martin Tomczyk (német, BMW) 1.068 mp hátrány
3. Gary Paffett (brit, Mercedes) 2.142 mp h.
4. Mattias Ekström (svéd, Audi) 2.769 mp h.
5. Jamie Green (brit, Mercedes) 5.406 mp h.
6. Timo Scheider (német, Audi) 35.351 mp h.
Az élcsoport: 1. Gary Paffett 83 pont, 2. Mattias Ekström 47, 3. Jamie Green 44

SUPERBIKE-VB

A hagyományoknak megfelelően nem vasárnap, hanem hétfőn, május utolsó hétfőjén rendezték a superbike-világbajnokság amerikai futamait. Ez a nap a Memorial Day, azaz a háborús hősök emléknapja az Egyesült Államokban. A múlt hétfői első futamot Carlos Checa, a másodikat Marco Melandri nyerte meg, előbbi negyedik, utóbbi második győzelmét aratta az idén. Az összetettben Max Biaggi, aki két harmadik helyet szerzett Utah-ban, tovább növelte előnyét, de már nemcsak Tom Sykest előzi meg közvetlenül, hanem Melandrit is.

A superbike-vb 11. futama, Erda (21 kör)
1. Carlos Checa (spanyol, Ducati) 38:21.283 perc