NHL: kilenc gólt ütött a Vegas, meg is nyerte a Stanley-kupát – videók

2023.06.14. 07:02
A döntő utolsó meccsén három gólt ütő Mark Stone a serleggel (Fotó: Getty Images)
Fennállása során először lett Stanley-kupa-győztes a Vegas Golden Knights, miután az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) döntőjének magyar idő szerint szerda hajnalban lejátszott ötödik mérkőzésén, hazai jégen 9–3-ra legyőzte a Florida Panthers-t. A Vegas 4–1-es összesítéssel lett bajnok.

A finálé első két összecsapását a nyugati bajnok, a ligához 2017-ben csatlakozó, 2018-ban ugyancsak finalista Vegas nyerte, előbb jó hajrával 5–2-re, majd simán 7–2-re – emlékeztet tudósításában a Magyar Távirati Iroda. Aztán a Panthers 3–2-es hosszabbításos diadallal szépített, ám három nappal korábban a Golden Knights 3–2-re győzött Floridában, így közel került a bajnoki címhez. Sérülés (törött szegycsont) miatt ezúttal nem vállalta a játékot a playoff pontlistáját akkor még vezető floridai Matthew Tkachuk.

ÍGY ÉRKEZETT MEG A CSARNOKBA A STANLEY-KUPA

A magyar idő szerint szerda hajnali meccsen a hazaiak csapatkapitánya, Mark Stone a 12. percben emberhátrányból talált be, megadva ezzel az alaphangot ünnepléshez. Kevesebb mint két perc múlva Nicolas Hague növelte a különbséget.

A fordulást követően gyorsan szépített a Florida a hátvéd Aaron Ekblad révén, azonban innen beindult a vegasi henger: Alec Martinez, Reilly Smith és Stone újabb gólja között hét perc sem telt el, ráadásul két másodperccel a második harmad vége előtt Michael Amadio is betalált, így 6–1-es előnyről várta a záró felvonást a Golden Knights.

Ivan Barbasov a 49. percben beütötte csapata hetedik találatát is. A Panthers ezt követően három perc alatt duplázott ugyan, ám a hajrában – amikor már mindent egy lapra feltéve kockáztatott a kapusát is lehozva – a hazaiak még kétszer betaláltak. Stone végül mesterhármasig jutott – ilyesmire 1996 óta nem volt példa a fináléban –, Jack Eichel és Shea Theodore három gólpasszt adott.

MARK STONE MESTERHÁRMASA

A Vegasból 15 játékos szerzett pontot, köztük Jonathan Marchessault is, aki sorozatban tíz playoffmeccsen mutatta be ezt a bravúrt, ami klubcsúcsnak számít. Végül 25 ponttal (13 gól, 12 gólpassz) ő lett a rájátszás legeredményesebbje, egyben megkapta a playoff legértékesebb játékosának járó Conn Smythe-trófeát is.

A MECCS VÉGI VISSZASZÁMLÁLÁS

A Golden Knights a hatodik idényében lett bajnok; korábban egyetlen nem alapító klub sem tudott ilyen hamar Stanley-kupát nyerni. A gárda a harmadik a liga történetében, amely legalább nyolc gólt ütött finálét lezáró összecsapáson, ezt megelőzően 1985-ben az Edmonton Oilers és 1991-ben a Pittsburgh Penguins volt erre képes.

A BEFEJEZÉS

A döntősorozatban a Florida 14 emberelőnyből egyetlen egyszer sem talált be, még 1948-ban a Detroit Red Wings volt gólképtelen fórból. A Panthers 1993-ban lett ligatag, és a mostani előtt az 1996-os döntőt is elbukta a Colorado Avalanche-csel szemben.

ÍGY ÜNNEPELTE LAS VEGAS A VÉGSŐ DUDASZÓT

NHL, RÁJÁTSZÁS
DÖNTŐ, 5. MÉRKŐZÉS

Vegas Golden Knights–Florida Panthers 9–3 (20, 41, 32)
Gólütő:
Stone (12., 38., 55.), Hague (14.), Martinez (31.), R. Smith (33.), Amadio (40.), Barbasov (49.), Roy (59.), ill. Ekblad (23.), Reinhart (49.), Bennett (52.),
A párharcot 4–1-es összesítéssel a Vegas nyerte meg.

KORÁBBAN
1. MÉRKŐZÉS

Vegas Golden Knights–Florida Panthers 5–2 (1–1, 1–1, 3–0)
2. MÉRKŐZÉS
Vegas Golden Knights–Florida Panthers 7–2 (2–0, 2–0, 3–2)
3. MÉRKŐZÉS
Florida Panthers–Vegas Golden Knights 3–2 (1–1, 0–1, 1–0, 1–0) – hosszabbítás után