Bayern: magyar kapusnak tapsoltak az Allianz Arénában

2018.03.10. 17:21
Ritkán adatik meg magyar sportember számára, hogy Münchenben kivételesnek érezze magát. Fazekas Árpáddal azonban pont ez történt szombaton a Bayern–Hamburg német élvonalbeli találkozó előtt. A meccset Jupp Heynckes gárdája 6–0-ra nyerte meg.

A II. világháború után 1957. december 29-én nyerte meg első jelentős trófeáját, a Német Kupát a bajor klub. A 60 éves jubileum alkalmából a Bayern az akkori csapattagokat, illetve az 1967-es KEK-győztes gárdát is ünnepelte a HSV elleni meccsen.

Az eseményre természetesen most is – mint minden kerek évforduló alkalmával – meghívást kapott az idén a 88. születésnapját ünneplő Fazekas, aki 1957 és 1961 között volt a bőrnadrágosok kapusa.

A kezdőrúgást megelőzően az Allianz Arénában található múzeumban Uli Hoeness klubelnök és Karl-Heinz Rummenigge, a Bayern Münchent működtető gazdasági társaság vezérigazgatója külön köszöntötte az akkori csapatok hőseit.

A zártkörű eseményen levetítették arról a bizonyos Német Kupa-döntőről és a KEK-fináléról készült felvételeket, az akkori játékosok pedig olyan izgalommal várták a képsorokat, mintha nem ők játszottak volna a pályán...

Fazekas Árpád az ülő sorban, jobbról a harmadik (Fotó: Bodnár Zalán)

„Sok mindent megélt már a Bayern München, de ezt a csapatot sosem fogjuk elfelejteni. Büszke vagyok arra, hogy vannak hagyományaink, és arra is, hogy tartjuk is őket" – fogalmazott Uli Hoeness.

„Akkor valami elkezdődött... Az a győzelem tette le a Bayern München sikertörténetének alapjait, hiszen nem mi voltunk az esélyesei annak a döntőnek. Fazekast nem láttam játszani, hiszen kicsi voltam akkoriban. Ő a történelmünk része, Franz Beckenbauer azt mondta nekem róla, hogy fantasztikus kapus volt, és kiváló ember. Úgy hívtuk, hogy a magyar macska. Örülök, hogy el tudott jönni a feleségével. Mindig a Bayern-család tagja marad" – mondta a Nemzeti Sportnak Karl-Heinz Rummenigge.

„Nem szeretek már nagyon kimozdulni otthonról, de ide szívesen jöttem. Futballmérkőzést sem nézek már sokat, de a Bayernt még mindig megnézem. Hatalmas megtiszteltetés nekem, hogy meghívtak erre a találkozóra. Nagyon nagy szeretettel fogadtak" – fogalmazott a meccs előtt Fazekas Árpád, akit még most is hatalmas tisztelet övez a Bayernnél. Az 1957-es kupagyőztes csapatból egyébként rajta kívül még hárman élnek.

PÁLYÁJA

Fazekas Árpád
Született:1930. június 23., Kámon
Klubjai:Bp. Dózsa (1953–1954), Bp. Vörös Lobogó (1955–1956), Bayern München (1957–1961), Kassel (1961–1962), RSC Anderlecht (1962–1963)
Eredményei:KK-győztes (1955), Német Kupa-győztes (1957), ötszörös válogatott (1955). A Bayern München 2005-ös szurkolói szavazásán a kapusok közötti rangsorban az ötödik helyen végzett Sepp Maier, Oliver Kahn, Raimond Aumann és Jean-Marie Pfaff mögött.

A kezdő sípszó előtt a Südkurvéban a két kupagyőztes csapatról feszített ki transzparenst a Bayern legnagyobb szurkolói csoportja, amely egyébként külön sálat is készíttetett erre a napra – ebből az akkori játékosok is kaptak tőlük.

A jubileumhoz méltó mérkőzést játszott Jupp Heynckes csapata, amely Franck Ribéry révén már a 8. percben megszerezte a vezetést. Alig telt el néhány perc, és Joshua Kimmich beadásából Robert Lewandowski vette be Christian Mathenia kapuját, ezzel már 2–0 volt az állás.

A 19. percben remek összjáték után David Alaba tette középre a labdát a lengyel csatárnak, aki csapata harmadik, saját maga második gólját szerezte a mérkőzésen. A bajorok uralták a játékot, az újabb gól az 55. percben született, Corentin Tolisso készítette le a labdát, amelyet Arjen Robben elegánsan tekert a kapuba (4–0).

Franck Ribéry a 81. percben becselezte magát a tizenhatoson belülre, és kapuba tekerte a labdát, később pedig Lewandowski két tizenegyest is lőhetett. Az elsőt kihagyta, a másodikat nem, így a Bayern 6–0-ra nyert.

A Bayern München erre a találkozóra 46 jegyet biztosított az FCBM Hungary Fanklubnak, Magyarország legnagyobb, az anyaklubnál hivatalosan bejegyeztetett szurkolói csoportjának, amelynek tiszteletbeli tagja Fazekas Árpád.

„Az egyik tagunk távoli rokoni kapcsolatban van Árpival. Telefonon megkerestük, elég közvetlen volt, mondta, hogy nyugodtan látogassuk meg a saját lakásán. Immár ötödik éve látogatjuk, meg is mutatta a képeket, relikviákat, eljött a taggyűlésünkre, adtunk neki fanklubinget, tagsági kártyát. Folyamatosan tartjuk vele a kapcsolatot, tavaly ugyan egészségügyi okok miatt nem tudott részt venni a taggyűlésen, de egyébként ott szokott lenni ezeken az eseményeken" – mesélte Ladányi Zsolt, a fanklub elnöke.

A hétfői Nemzeti Sportban terjedelmes interjút olvashatnak Fazekas Árpáddal.