A Honvédra El-selejtező, az MTK-ra a másodosztály vár

ZOMBORI ANDRÁSZOMBORI ANDRÁS
2019.05.19. 16:48
Hiába küzdött, az MTK nem tudta megfékezni a Honvédot az utolsó fordulóban (Fotók: Tumbász Hédi)
A Budapest Honvéd az utolsó fordulóban 4–1-re legyőzte az MTK-t, így a kispesti csapat az Európa-liga-selejtezőt érő negyedik helyre ért oda, míg Lucsánszky Tamás együttese kiesett az NB I-ből.

LABDARÚGÓ NB I
33. (UTOLSÓ) FORDULÓ

MTK–Honvéd 1–4 (Lencse 21., ill. Holender 20., Kamber 53., N'Gog 75., 91.)
Budapest, Új Hidegkuti Nándor Stadion, 3882 néző. Vezette: Andó-Szabó

A MÉRKŐZÉS ÉLŐ, SZÖVEGES TUDÓSÍTÁSÁT IDE KATTINTVA OLVASHATJA!

Olyan volt az MTK Budapest idényzárója, mint az egész 2019-es esztendeje: tragikus! A Hungária körúti csapatnak nem a saját kezében volt a sorsa, s miután nagyjából egy félidőt emberhátrányban futballozott, esélye sem volt a pontszerzésre. Nyolc év alatt a kék-fehérek harmadszor kényszerülnek osztályt váltani, és ebben bizony megvan a klub vezetőinek a felelőssége.

2011-ben már az utolsó forduló előtt eldőlt az MTK Budapest sorsa: noha az együttes a 29. fordulóban 2–0-s győzelmet aratott a Lombard Pápa vendégeként (Tischler Patrik és Pátkai Máté góljával), a bennmaradásért zajló küzdelemben riválisnak számító Siófok is nyerni tudott (3–2-re Kecskeméten), így megmaradt köztük a négypontos különbség, és Kanta Józsefék a Paks elleni 4–3-ra elveszített idényzárón már kiesőként léptek pályára.

Hat évvel később, 2017-ben viszont az utolsó forduló döntött – nem a kék-fehérek javára. Akkor a DVTK-val futott versenyt az MTK, és mert a diósgyőriek a 33. fordulóban hazai pályán sima, 3–1-es vereséget szenvedtek a Debrecentől, a megkapaszkodáshoz elegendő lett volna nyerni Pakson. Nos, ez nem jött össze, a vége 1–1-es döntetlen lett, és a Hungária körúti csapat kevesebb győzelme miatt az NB II-be kényszerült.

A Honvéd szurkolói a Haladásnak üzentek

És akkor elérkeztünk a 2018–2019-es idényhez.

A feljutás után remekül indult az MTK, az őszt hatodik helyezettként zárta (11 pontra a 11. helyezett Kisvárdától), hogy aztán a vezetők a 24. forduló után (amikor még hetedik volt a csapat, hat pontra a kieső pozíciótól), elköszönjenek Feczkó Tamás vezetőedzőtől. Finoman fogalmazva: a váltás nem jött be.

Lucsánszky Tamással a kispadon az MTK nyolc bajnokiból hetet elveszített, így a záró fordulóban már nem a saját kezében volt a sorsa. Nem kérdés, a labdarúgók önbizalmát alaposan megnyirbálta a minden képzeletet felülmúló gyenge szereplés, és ilyenkor már az olyan megoldások sem sikerülnek, amelyek máskor becsukott szemmel is mennek.

Némi meglepetésre Torghelle Sándor csak a kispadon kezdte a meccset, és Gera Dániel is a cserék közé volt nevezve, holott az ő sebességét minden bizonnyal kamatoztatni lehetett volna. Még húsz perce sem tartott a mérkőzés, tovább mélyült a szakadék, miután a góllövőlista vezetője, Holender Filip remek ütemű megindulás után megszerezte a 16. bajnoki találatát.

Nagyjából egy percig sem vezetett a Budapest Honvéd, és bár Lencse László kétség kívül szép mozdulattal lőtt a hálóba, ne hallgassuk el: Ulysse Diallo rossz labdaátvétele is kellett a találathoz. A játékrészt Danilo helyzete zárta, a támadó elrúgta a labdát a kapujából kifutó Horváth László mellett, Gengeliczki Gergő azonban visszafutva menteni tudott. A félidőben kiesésre állt az MTK, merthogy a Kisvárda a Mezőkövesd, a DVTK pedig az Újpest ellen vezetett, ráadásul a kék-fehérek számára drámaian indult a második játékrész.

Előbb Bognár István távoli bombáját védte bravúrral Gróf Dávid, majd Kanta József megkapta a második sárga lapját, így csapatának emberhátrányban kellett folytatnia. A Honvéd nagyjából öt perc alatt gólra váltotta az emberelőnyét, és innen már nem volt visszaút az MTK számára.

Az 59. percben a nagy helyzetben lévő Danilo nem passzolt a nála is jobb helyzetben lévő Holender Filipnek, majd Ulysse Diallo gurítását mentette Djordje Kamber a gólvonalon. Nagy Gergő buta szabálytalansága után Lencse László büntetőt rúghatott, és a kék-fehérek tavaszát látva meg sem lepődtünk azon, hogy a kapu fölé vágta a labdát...

Negyedórával a befejezés előtt David N'Gog megduplázta csapata előnyét, így biztossá vált, hogy az MTK hazai vereséggel kényszerül az NB II-be. Nem kérdés, Supka Attila irányításával a Honvéd jó idényt futott, megérdemelten léphet majd ki a nemzetközi porondra, az MTK-nál pedig lehet elemzéseket készíteni arról, mit rontottak el – de nagyon. 1–4