A Fehérvár legyőzte a Szombathelyt a tét nélküli rangadón

BALOGH ANDRÁSBALOGH ANDRÁS
2024.03.30. 20:14
Az alapszakasz záró fordulójában az Alba legyőzte a Falcót (Fotó: falcokc.nyugat.hu)
A férfi kosárlabda NB I alapszakaszának 26., utolsó fordulójában az első helyen álló Szombathely kikapott a másodikként végző Alba Fehérvár otthonában. A Honvéd nagy hajrával nyert Zalaegerszegen, míg a Pécs simán elintézte a Körmendet. Az Oroszlány ugyan 103 pontot dobva legyőzte a Sopront, végül négy 38 pontos csapat közül egyedüliként nem jutott rájátszásba.

A férfi kosárlabda NB I alapszakaszának utolsó fordulójában több mérkőzésnek is komoly tétje volt. Ez alól kivételt jelentett a két éllovas csatája, amelyre a biztos első Szombathely az Alba Fehérvárhoz látogatott. A hazaiak az első félidőben 12 pontos előnyt építettek ki, ami a végéig kitartott. A Fehérvárból Vojvoda Dávid és Siyani Chambers is húsz pont fölé jutott, míg a vendégek legjobbja a dupla duplával záró Matt Tiby volt.

Az alapszakasz győztese a vereség ellenére a Falco lett, míg a Fehérvár a második helyen zárt. A Szolnoki Olaj a Kaposváron elért 96–90-es győzelmével biztosította be a harmadik helyet.

Nagy volt a harc a rájátszásért. A DEAC a 27 pontos Djordje Drenovac vezérletével nyert nagy csatában a Szeged otthonában, így az ötödik helyen végzett. A Budapest Honvéd végletekig kiélezett csatában egypontos győzelmet aratott a negyedik helyen befutó Zalakerámia ellen. A fővárosiak a negyedik negyed elejéig végig hátrányban voltak, de a 28 pontos Isiah Brown játéka győzelmet és rájátszást ért a Honvédnak.

A Pécs többek között a 30–8-as második negyednek köszönhetően magabiztosan felülúlta a Körmendet, így a pécsiek is rájátszásba jutottak, ellentétben a tavalyi bronzérmes Körmenddel... Az OSE Lions hiába jutott a fordulóban egyedüliként száz pont fölé és nyert a Sopron ellen, ez – a négy 38 pontos csapat közül egyedüliként – kevés volt számára a rájátszáshoz.

A NEGYEDDÖNTŐ PÁROSÍTÁSA
Falco KC Szombathely (1.)–Budapesti Honvéd (8.)
Arconic-Alba Fehérvár (2.)–Sopron KC (7.)
Szolnoki Olajbányász (3.)–NKA Universitas Pécs (6.)
ZTE KK (4.)–DEAC (5.)

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I
26. FORDULÓ
ATOMERŐMŰ SE–DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT 90–78 (21–18, 24–27, 20–14, 25–19)
Paks, 600 néző V: Makrai, Minár, Jankovics.
PAKS: IHRING 20/9, Knowles 7, NICHOLSON 26, Géringer 6/6, Kucsora 11/9. Csere: Dorogi 3/3, Radics, Sövegjártó 6/6, Kovács Á. 11/9, Kékesi, Arnold, Pajor. Edző: Sebastjan Krasovec
KECSKEMÉT: Wittman 12/6, Karahodzics 8, Lukovics 5, SINIK 13/9, Ivkovics 4. Csere: BOGUES 23/6, Tóth Barna, Dramicsanin 10, Kucsera 3/3, Tóth Balázs, Tóth P. Edző: Ivkovics Sztojan
Az eredmény alakulása. 4. perc: 7–7. 8. p.: 15–14. 13. p.: 27–27. 17. p.: 38–38. 20. p.: 45–45. 23. p.: 49–49. 26. p.: 56–51. 29. p.: 63–53. 32. p.: 68–64. 35. p.: 78–67. 39. p.: 90–7

SZTE-SZEDEÁKDEBRECENI EAC 91–96 (18–23, 24–28, 27–24, 22–21)
Szeged, 1500 néző. V: Praksch, Nagy V., Németh P.
SZEGED: WOOLRIDGE 19, LOCKE 19/9, Cohill, Bognár 7, Lake 12. Csere: Balogh Sz. 5/3, Bailey, BAILEY 17/12, Zsíros 5/3, Mucza 7. Edző: Simándi Árpád
DEBRECEN: EDWIN 16, Neuwirth, DRENOVAC 27/9, WILLIAMSON 21/12, Buljevic 4. Csere: MÓCSÁN 19/9, Várszegi 3/3, T. Tadics 3/3, Garamvölgyi 3. Edző: Andjelko Mandics
Az eredmény alakulása. 2. perc: 0–6. 5. p.: 6–11. 8. p.: 10–15. 12. p.: 18–27. 15. p.: 27–33. 17. p.: 34–38. 22. p.: 42–54. 28. p.: 63–71. 33. p.: 74–77. 35. p.: 77–79. 38. p.: 86–89. Kipontozódott: Edwin (40. p.)
Simándi Árpád: – Egylabdás mérkőzésen azért szenvedtünk vereséget, mert az első félidőben koncentráltabban játszott a Debrecen. A nagyszünet után sikerült visszakapaszkodnunk, ám a kritikus pillanatokban fontos büntetőket hibáztunk.
Andjelko Mandics: – Büszke vagyok a csapatomra, mert az idény legjobb játékával biztosította a helyét a felsőházi rájátszásban.

ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR–FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 93–80 (29–22, 20–15, 26–22, 18–21)
Székesfehérvár, 2000 néző. V: Győrffy P. A., Nyilas, Lengyel.
ALBA: CHAMBERS 21/9, Balogh M. 2, ROBERTS 12/3, Barnett 7/3, Dickey 10. Csere: PHILMORE 12/3, VOJVODA 23/9, Kass, Takács Milán 6/6. Edző: Alejandro Zubillaga.
SZOMBATHELY : Pot 10, Tanoh Dez 4, Benke Sz. 7/3, TIBY 20, Keller Á. 7. Csere: PERL 12/6, PONGÓ MARCELL 16/6, Barac 4, Jordano, Kovács B., Verasztó. Edző: Milos Konakov
Az eredmény alakulása: 3. perc: 7–6. 5. p.: 18–11. 8. p: 22–20. 12. p: 31–25. 15. p.: 39–29. 18. p.: 43–33. 22. p.: 54–39. 25. p.: 59–43. 28. p.: 67–55. 32. p.: 77–64. 35. p: 85–69. 38. p.: 91–75. Kiállítva: Roberts (38. p.)
MESTERMÉRLEG:
Alejandro Zubillaga: – Nagyon jó mérkőzést játszottunk mind támadásban, mind védekezésben. Tudtuk, hogy a legjobb magyar csapattal játszunk, ma minden pontért, minden kosárért keményen meg kellett harcolnunk, hogy megszerezzük a győzelmet.
Milos Konakov: – Nagyon kemény és fizikális találkozó volt, a fehérváriak megérdemelték a győzelmet. Ma egy kicsit lassan kezdtünk, és nem nagyon tudtunk reagálni az Alba agresszív játékára. Megpróbáltunk ezen változtatni, kétszer majdnem vissza is jöttünk a meccsbe, de mindkét alkalommal olyan nehéz kosarakat szerzett az Alba, hogy ők lendültek át a holtponton. 19 százalékkal dobtuk a hárompontosokat, ezzel nem lehet mérkőzést nyerni.

MVM-OSE LIONS–SOPRON KC 103–87 (26–29, 31–25, 28–15, 18–18)
Oroszlány, 1179 néző. V: Benczur, Ádám, Földesi.
OROSZLÁNY: RIDDLEY 21, Balsay 6/3, GHOLSTON 24/3, Stevenson 8, POLUTAK 11. Csere: K. THOMAS 27/6, Szabadfi, Ruják A. 6/3, Gáspár, Illés. Edző: Váradi Kornél
SOPRON: NICHOLS 21/9, Griffin 6/6, Meszlényi 10/6, Sitku 2, MOLNÁR M. 16. Csere: Sidibe, Csendes 1, MATHIS 17/15, Polster 6/6, Fazekas 6/6, Flasár 2. Edző: Gasper Potocnik
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–7. 5. p.: 13–7. 8. p.: 14–19. 9. p.: 22–19. 12. p.: 30–37. 15. p.: 41–39. 19. p.: 49–51. 20. p.: 57–51. 23. p.: 66–56. 25. p.: 72–59. 30. p.: 85–69. 33. p.: 87–76. 38. p.: 95–80
Váradi Kornél: – Gratulálok a csapatomnak és büszke vagyok a játékosaimra, hiszen mindent megtettek a felsőházba jutásért. Az élet úgy hozta, hogy szerencsétlenül lemaradtunk róla. A mögöttünk álló időszakban bizonyítottuk, hogy helyünk lenne a legjobb nyolc között. Gratulálok a rájátszásba jutott csapatoknak, mi pedig harcolunk a továbbiakban is, hiszen kemény meccsek várnak ránk az alsóházban.
Gasper Potocnik: – Megérdemelten nyert az Oroszlány, amely jól használta ki a hullámvölgyeinket. A mérkőzés során elvesztettük a fókuszt és az orientációt, így csapatként sem működtünk. Csak momentumaink voltak, túl sok volt a sötét folt a játékunkban, ami az utóbbi időben sajnos gyakran megtörténik velünk. Sok munka vár ránk a következő két hétben.

NKA UNIVERSITAS PÉCSEGIS KÖRMEND 92–75 (25–28, 30–8, 16–20, 21–19)
Pécs, NKA-csarnok, 1300 néző. V: Goda, Frányó, Horváth Cs.
PÉCS: NIKOLIC 28/9, Kovács P. 3, DURMO 20, Herger, MANJGAFIC 26/6. Csere: Kerpel-Fronius 3, Scherer 3/3, Walker 9/3, Henry, Rátgéber, Lados, Benke. Edző: Csirke Ferenc
KÖRMEND: Basic 6/6, Takács K. 9/3, Djogo 16/3, TOLBERT 21, Konaté 2. Csere: Durázi 3, Morgen 5, Kiss M. 2, FERENCZ 11/9, Schmera, Doktor. Edző: Kocsis Tamás
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–9. 6. p.: 14–20. 9. p.: 24–27. 12. p.: 29–32. 16. p.: 40–36. 19. p.: 50–36. 23. p.: 61–43. 25. p.: 61–51. 28. p.: 63–53. 32. p.: 71–61. 35. p.: 78–63. 38. p.: 87–68.
Csirke Ferenc: – Gratulálok a csapatnak az egész éves teljesítményéhez, nagyon sokat dolgozott ezért. Olyan mentalitású együttest kaptam elődeimtől, köztük Ivica Mavrenszkitől, aki lerakta ennek a gárdának az alapjait, hogy gyakorlatilag csak a taktikával kellett foglalkoznom. Úgy érzem, megérdemelten jutottunk a playoffba.
Kocsis Tamás: – Megérdemelten győzött a Pécs, gratulálok neki, a második negyedünket totálisan elrontottuk. A második félidőben vissza tudtunk jönni tízen belülre, de sok energiát emésztett fel a felzárkózás. Szomorú, ami ebben a szezonban történt velünk, szeretném megköszönni szurkolóinknak, akik ide is elkísértek minket.

KOMETA KAPOSVÁRI KK–NHSZ-SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ 90–96 (18–28, 25–21, 20–20, 27–27)
Kaposvár Aréna, 1100 néző, V.: Kapitány G., Kovács N., Téczely R.
KAPOSVÁR: Paár M. 3/3, Filipovity 15/6, EADDY 20/18, Koprivica 9, KRNJAJSKI 9. Csere: Halmai 3, Jackson 15/6, Jean-Marie 10, Szőke 6/3. Edző: Dalibor Damjanovic.
SZOLNOK: JOVANOVICS 15/3, Wiggins 14, LUKÁCS 11/3, Rudner 3/3, EADS 15/6. Csere: Durham 15/9, Pongó 2, Révész 4, Thomas 6, Pallai 11/9. Edző: Oliver Vidin
Az eredmény alakulása. 3. perc: 3–11. 5. p.: 6–14. 8. p.: 12–24. 10. p.: 18–28. 13. p.: 27–35. 16. p.: 32–35. 18. p.: 38–46. 20. p.: 43–49. 24. p.: 48–53. 27. p.: 55–57. 30. p.: 63–69. 33. p.: 72–78. 36. p.: 77–88. 38. p.: 86–92
Dalibor Damjanovics: – Puhán kezdtük a mérkőzést, nem használtuk a faultjainkat és könnyű kosarakat kaptunk gyorsindításokból. Azt gondolom, hogy túlzottan tiszteltük ellenfelünket. Okos, bátor és határozott játékra próbáltam felkészíteni a csapatot, de ennek az eredményét csak nyomokban láttam. Többször is visszakapaszkodtunk a mérkőzésbe, ám a jó támadások után rendre hibáztunk védekezésben. Lepattanókat és könnyű kosarakat engedtünk, ami nem fért bele. Nem kifogásként mondom, de a válogatott szünet óta sok problémával kellett megküzdenünk. Nehéz alapszakasz van mögöttünk, most egy kis pihenőt kap a csapat.
Oliver Vidin: – Végig fókuszáltak voltunk és irányítottuk a meccset. A cserék okoztak némi visszaesést és voltak gondjaink a lepattanózással, de mindezt áthidaltuk. A festékből csaknem ötven pontot szereztünk, míg ellenfelünk csak fele ennyit, ráadásul a Kaposvár jóval többet büntetőzhetett. Ez utóbbi azért furcsa, mert bent játszottunk, mégis fele annyi büntetőt dobhattunk, mint ellenfelünk. Annak ellenére sikerült ma nyernünk, hogy a Kaposvár jól dobott távolról. Nem volt ez egy egyszerű mérkőzés, a Kaposvárnak pedig sok sikert kívánok, hiszen az élvonalnak szüksége van ilyen csapatokra.

BUDAPESTI HONVÉD SEZALAKERÁMIA ZTE KK 76–75 (18–26, 18–15, 23–20, 17–14)
Ludovika Aréna, 1100 néző. V: Cziffra, Jakab, Major.
HONVÉD: Kopácsi, Djokovics 5/3, WESSON 15/6, Henry 13/3, Peringer. Csere: I. BROWN 28/9, Filipovics 8, SIMON K. 4, Hajdu P., Reizinger, Bazsó 3. Edző: Zlatko Jovanovics
ZALAEGERSZEG: Hicks 11/3, PAIGE 20/9, Szalay D. 2, Ikpe 6, OSZTOJICS 10. Csere: ONA EMBO 20/9, Csátaljay, Keller I., Németh Á. 4, Csuti 2. Edző: Matthias Zollner
Az eredmény alakulása. 4. perc: 5–9. 8. p.: 11–19. 13. p.: 24–28. 17. p.: 30–35. 22. p.: 41–44. 28. p.: 51–52. 32. p.: 63–66. 37. p.: 71–70
Zlatko Jovanovics: – Fodor Mártonnal már nyáron erről beszélgettünk, és a munkába állásom kezdetétől hittünk benne, hogy harcolni akarunk a rájátszásba jutásért. December elején, amikor 11 forduló után még csak két győzelmünk volt, Simon még nem tért vissza a sérüléséből és a negyedik légiósunk, Wesson még nem csatlakozott, még akkor is hittünk ebben. Ez a csapat, ezek a játékosok, akiket a munkámmal igyekszem formálni, azt érdemlik, amit kapnak – és úgy gondolom, ezt most megérdemeltük. Minden meccsen azt kapod, amit megérdemelsz, ez igaz a Sopron elleni egypontos vereségre, a DEAC elleni utolsó másodperces győzelmünkre és a mostani mérkőzésre is. A játékosok és az edzői stáb is rengeteget dolgozott az elmúlt hónapokban. Több mint büszke vagyok, hogy ebben a rendkívül kiegyenlített és izgalmas szezonban sikerült bejutnunk a legjobb nyolc közé. Óriási siker, és sikerült bizonyítani, hogy kemény munkával elérheted az álmaidat vagy még annál is többet! Szeretnék még egyszer gratulálni a játékosaimnak, mert megérdemlik! Most pihennünk kell és egy kicsit ünnepelni, aztán kezdjük a felkészülést a rájátszásra.
Matthias Zollner: – Először is szeretnék gratulálni a Honvédnak, ez nagy siker a klubnak! Másodszor szeretnék köszönetet mondani a szurkolóinknak, akik nagyszombaton is elkísértek minket! A meccsről: mind a két csapat óriásit küzdött, mi annak ellenére is nagyot harcoltunk, hogy a negyedik helyünk már biztos volt. Számomra ez a legfontosabb. Elkövettünk néhány hibát, nekik pedig több nehéz dobás is bement, ez döntött.