Hokisainkra „élet-halál” meccs vár a bennmaradásért

2016.05.14. 09:40
Sofron Istvánék győzelmi kényszerben játszanak a fehéroroszok ellen (Fotó: AFP)
Eddig sem volt kicsi, most azonban kimondottan nagy a tét a magyar jégkorong-válogatott számára, amely az elit-vb-n ma Fehéroroszországgal játszik 15.15 órától. (Tv: Sport 1, élőben az NSO-n!) Öt találkozót követően a szentpétervári csoport utolsó helyen állnak a mieink, az egész vb-mezőnyt tekintve egyedüliként nem szereztünk még pontot. Amennyiben ma sem győzünk, akkor az utolsó, Németország elleni hétfői mérkőzésünktől függetlenül kiesünk a divízió 1/A-ba.

Kövesse figyelemmel a jégkorong-vb-ről szóló élő hírfolyamunkat ide kattintva!

Május 16. (hétfő), 19.15: Németország–Magyarország
A magyar válogatott mérkőzéseit a (Tv: Sport1) a Nemzeti Sport Online élőben közvetíti!

Az egymás elleni mérlegben nem igazán bízhatunk, tekintve, hogy a fehéroroszok elleni korábbi 11 mérkőzésünkből 10-et elbuktunk, csupán egy döntetlenünk van. A gólkülönbségünk 18–59. Legutóbb – két évvel ezelőtt – a gdanski négycsapatos tornán speciel a nyitányon megdolgoztattuk őket, és két, gól nélküli felvonást követően szűken, 2–1-re kaptunk ki tőlük. Akkor hat fiatallal utaztunk a tornára, abból a csapatból ma heten vannak itt a vb-n a mieink közül.

Egyetlen pontszerzésünk viszont igazi bravúr volt: 2003-ban Minszkben leptük meg őket (4–4), szintén egy négycsapatos torna keretében. A 2009-es vb-n kimondottan jó meccset játszottunk velük, kikaptunk ugyan 3–1-re, de az 55. percben még 1–1-re álltunk. Gólszerzőnknek, Peterdi Imrének ikszes állásnál ajtó-ablak ziccere maradt kihasználatlanul.

„Nem adjuk fel, van még két mérkőzésünk, bármi lehet – mondta az icehockey.hu-nak Kovács Csaba a mai találkozóról. – Könnyű dolgunk nem lesz, de amíg van esélyünk, harcolunk. Még mindig van bennünk tartalék, egy-egy jobb döntés, koncentráltabb védekezés… Tudunk még előre lépni. Fehéroroszország ellen muszáj úgy hozzáállnunk a feladathoz, mint Kanada és Finnország ellen, máskülönben gondjaink lesznek. Még egy lapáttal rá kell tennünk, mert egész más egy olyan csapat ellen, amely játékát nem végig rombolnunk kell, hanem néha építkezhetünk is.”

„Muszáj jobban pörögnünk, mint tettük azt tegnap az amerikaiak ellen, és kiadnunk magunkból mindent. Élet-halál meccs lesz!” – nyilatkozta a szövetség honlapján Stipsicz Bence.

Fehéroroszország elég hektikusan szerepel ezen a vb-n. Tulajdonképpen mindegyik találkozóján jól teljesít, azonban olyan üresjáratokat produkál, amiken elmegy a meccs. Ilyen volt pénteken a németek elleni kezdése: a szurkolók belelkesítették őket, nekiestek az ellenfélnek, aztán a 11. percben, 0–3-nál kénytelenek voltak időt kérni. Utána hiába rendezkedtek be állandóra a német harmadban és villantották fel a sportág megannyi szépségét, 5–2-re kikaptak.

A nyitányon a finnek rendezték le őket (6–2), majd az Egyesült Államok pörkölt oda nekik (6–3), ám mindkét győztes válogatottól maximális koncentrálás kellett. A Kanada elleni meccsben a fehéroroszok sem hittek igazán, korán el is engedték (8–0 a favoritnak), utána azonban meglepték a dekoncentrált szlovákokat, és a záró harmadban 0–2-ről fordítottak 4–2-re.

A fehéroroszok (9.) számára a vb-elődöntős részvétel egyelőre teljesületlen álom, legjobb szereplésük 2006-ból egy hatodik hely. Tavaly a hetedik helyen végeztek, Kanada „kicsinálta” őket a negyeddöntőben (9–0). Ettől függetlenül az elit biztos tagjai.