Jégkorong-vb: a britek legyőzték az osztrákokat, így a finnek továbbjutottak

H. Á.H. Á.
2024.05.21. 22:47
Szép győzelemmel búcsúztak a britek az elittől (Fotó: IIHF)
A Csehországban zajló elit jégkorong-világbajnokság csoportkörének utolsó napján, kedden minden kérdés eldőlt már az esti meccsek előtt: nyitásként a már kiesett Nagy-Britannia legyőzte Ausztriát, továbbjuttatva az A-csoport 4. helyén Finnországot, míg a B-csoportban az Egyesült Államok legyőzte Lettországot, amivel Szlovákiát vitte a legjobb nyolc közé.

AUSZTRIA–NAGY BRITANNIA 2–4

Az osztrákok a kieső britek ellen azzal a tudattal léptek jégre, hogy nyerniük kell, ha tovább akarnak jutni – ráadásul még este Svájcnak is szorítaniuk kellett volna a finnek ellen. A feltételes mód azonban indokolt, mert ugyan az osztrákok nagy erőket mozgósítottak a győzelem megszerzése érdekében, a britek teher nélkül hokizhattak, s fordulatos mérkőzés után győzelemmel búcsúztak az elittől. A gól nélküli első harmad után a másodikban Ausztria szerzett vezetést emberelőnyös góllal, majd a britek egyenlítettek ugyancsak fórból. A találkozó harmadik gólja is egy kiállítás alatt született meg, a harmadik felvonás elején a britek használtak ki egy újabb fórt, a harmad közepén pedig megduplázták az előnyüket. Az osztrákok sorsa négy és fél perccel később pecsételődött meg, amikor lehozták a kapusukat, és hat másodperccel később gólt kaptak, de a végén még sikerült kozmetikázniuk az eredményt, igaz, a vereséggel elúszott a továbbjutási esélyük. Ez pedig azt is jelenti, hogy a finnek a svájciak elleni meccs eredményétől függetlenül bebiztosították továbbjutásukat, és készülhetnek a svédek elleni negyeddöntőre.

FRANCIAORSZÁG–NÉMETORSZÁG 3–6

A tavalyi döntős német válogatott a győzelme – és a lettek Egyesült Államok elleni sikere – esetén elcsíphette a csoport második helyét, ennek ellenére a franciák szerezték meg a vezetést az első harmad közepén. A németek még a szünet előtt egyenlítettek, majd a középső játékrészben kétszeresen is ismétlődött a forgatókönyv. A franciák kétszer is előnybe kerültek, a németek kétszer is egyenlítettek, és egygólos előnnyel várták a záró harmadot – ez lehetett volna háromgólos fór is, de két góljukat videózás után visszavonták a játékvezetők. Az utolsó húsz percre aztán elfogyott a francia csapat, a németek két gólt ütve 6–3-ra nyertek, és mindent megtettek a maguk részéről, hogy a második helyen zárják a csoportot.

KANADA–CSEHORSZÁG 4–3 – HOSSZABBÍTÁSBAN

A nap rangadójának tétje a csoport első helye volt, a hazai szuroklóiban bízó csehek bármilyen győzelem esetén a megelőzhették volna a veretlen kanadaiakat, és nem is jártak ettől olyan messze. Az első 40 perc gólt ugyan nem, de színvonalas, kemény jégkorongot, kapuvasakat, nagy védéseket, kiállításokat annál inkább hozott, míg az utolsó húsz percre már a gólzsák is kinyílt – inkább csak az utolsó tízre. A juharlevelesek a harmad elején megszerezték a vezetést, majd a a játékrész felénél jött az egyenlítés a csehektől – mindkét gól emberelőnyből esett. Öt perccel a vége előtt már két góllal mentek a kanadaiak – két egyenlő létszámos találattal léptek meg 3–1-re, ám a csehek innen is felálltak, és kiharcolták a hosszabbítást. Amely viszont számukra fájdalmas véget ért három perc után: emberelőnyben voltak a hazaiak, amikor Dylen Cozens korongot csent a cseh támadóharmadban, végigrobogott a pályán, és kihasználta a ziccerét, bebiztosítva a kanadaiak első helyét a csoportban.

LETTORSZÁG–EGYESÜLT ÁLLAMOK 3–6

Egyetlen esélye a tavalyi bronzérmes Lettországnak a továbbjutás kiharcolására az Egyesült Államok rendes játékidős legyőzése lett volna, ami mellé még a szlovákok alapidőbeli vereségére is szükségük lett volna az esti meccsen a svédektől. Ennek lehetősége aztán már az első harmadban elúszni látszott, amikor a tengerentúliak kétgólos előnyre tettek szert. A másodikban egy emberfóros találattal már 3–0 állt az eredményjelzőn, és ugyan gyorsan sikerült a baltiaknak a szépítés, a további zárkózás már nem jött össze nekik. Ráadásul a harmadik felvonás alig kezdődött el, ismét háromra nőtt az USA előnye, és ugyan az ötödik percre megint visszajött egy gól különbségre Lettország, többre már tényleg nem futotta tőlük, az Egyesült Államok további két góllal lezárta a meccset, tét nélkülivé varázsolva a szlovákok számára az utolsó meccsüket.

FINNORSZÁG–SVÁJC 1–3

Csupán a svájciak számára volt tét az A-csoport utolsó meccsén, egy rendes játékidős győzelemmel ugyanis megelőzhették a cseheket, és a megszerezhették a prágai második helyet. Ugyan az első harmadban még nem esett gól, a másodikban már beindultak a svájciak, és Kevin Fiala, majd Andrea Glauser révén hamar megléptek 2–0-ra. Majdnem gyorsan szépítettek a finnek, ám Mikael Granlund gólját nem adták meg a játékvezetők. A harmad vége felé viszont Jere Innala emberelőnyös találatában már nem találtak kivetnivalót a zebrák. Egygólos svájci előnnyel kezdődött az utolsó játékrész, amelynek végén Fiala megszerezte önmaga második, csapata harmadik gólját, egyben beállította a 3–1-es svájci győzelmet jelentő végeredményt. Ez azt jelenti, hogy a svájciak a második helyen végeztek az A-csoportban, és készülhetnek a tavalyi vb-ezüstérmes Németország elleni negyeddöntőre.

SVÉDORSZÁG–SZLOVÁKIA 6–1

Mivel a lettek délután kikaptak az Egyesült Államoktól, a Svédország–Szlovákia találkozó teljesen tét nélkülivé vált a B-csoport utolsó meccsén. A svédek maximum a hibátlan csoportkörös mérlegükért hajthattak, s ennek szellemében szűk két és fél perc után máris kihasználták az első emberelőnyt, majd a középső harmad közepén három gólt szerezve gyakorlatilag eldöntötték a mérkőzést. A szlovákok már semmiképpen sem mozdulhattak el a 4. helyről, vagyis mindenképpen Kanada ellen negyeddöntőznek csütörtökön, ezért talán érthetően nem hajtották szét magukat, de a harmadik harmadban az ötödik svéd gól után azért szép akció végén szépítettek. A 6–1-es végeredményt az ötödik svéd gólt is szerző Joel Eriksson Ek állította be.