Bartalis István: A saját kezünkben van a sorsunk

2016.05.16. 10:09
Egy újabb bravúr biztos bentmaradást érne (Fotó: Action Images)
Jégkorong-válogatottunk hétfői, utolsó csoportellenfele Németország lesz az oroszországi elit-vb-n. (Kezdés 19.15 órától – Tv: Sport 1 –, élőben az NSO-n!) Az egymás elleni mérleg ezúttal sem mellettünk szól, de volt már ilyen máskor is a történelemben, aztán mégis győztünk. Messzire ne menjünk, pont legutóbb, Fehéroroszország ellen. Szükségünk van a három pontra, hogy annyival is nyugodtabban várjuk a franciák és a fehéroroszok keddi randevúját, ami adott esetben bennünket is vastagon érint.

Ha már a mérleget említettük, akkor konkretizáljuk is. Az eddigi 19 találkozásunk alkalmával egyszer nyertünk, négy döntetlen mellett tizennégyszer szenvedtünk vereséget. A gólkülönbségünk 27–58. Legutóbb a hét évvel ezelőtti vb-n meccseltünk a németekkel, a szlovák, kanadai, fehérorosz trió mellett ők a negyedik akkori és mostani ellenfelünk a hatból. Az alsóházi rájátszásban, Bernben 2–1-re kaptunk ki. Annak a találkozónak nem volt igazi éle, tekintve, hogy mi már biztos kiesőként várhattuk az összecsapást, míg a németek 2010-es rendezőként védettséget élveztek.

Május 16. (hétfő), 19.15: Németország–Magyarország
A magyar válogatott mérkőzéseit a (Tv: Sport1) a Nemzeti Sport Online élőben közvetíti!

A kétezres évek közepén több szoros meccset is vívtunk velük, a legutóbbi pontszerzésig azonban 1967-ig kell visszalapoznunk. Akkor felkészülési találkozón értünk el ellenük, mármint a Német Szövetségi Köztársaság ellen 3:3-t. Ők a nyolccsapatos elit-vb-re hangoltak, mi a másodosztályra, ahol szintén nyolc együttes szerepelt. Egyetlen sikerünket 1940. február 3-án arattuk ellenük (3:2), igaz, vendégként.

A közelmúltban Pat Cortina által is irányított németek (13. hely a világranglistán) erős bajnokságukra alapozva a mostaninál jelentősebb szerepet töltetnének be az elitben, néhány fellángoláson kívül azonban többre nem futotta eddig tőlük. A 2010-es elődöntős részvételükre azonban büszkék lehetnek. Még akkor is, ha azt hazai pályán érték el. Kiegyensúlyozott szereplést követően Svájcot verték meg (1–0) a negyeddöntőben. Tavaly a csoportkörben hét pontot szerezve lemaradtak a negyeddöntőről, Kanada, Svédország, a házigazda Csehország, valamint Svájc mögött ötödikként zártak. Kanadától 10–0-ra, Svájctól 1–0-ra kaptak ki. Legyűrték a letteket (2–1), de szétlövésben elbuktak Ausztria ellen (2–3). Ha már esetünkben hullámzó teljesítményről beszélünk, mit szóljanak ők.

Ennél sokkal fontosabb azonban, hogy idén milyen teljesítményt nyújtottak eddig. Nos, elég meggyőzőt. Fizikailag és mentálisan is roppant erősnek tűnnek, még úgy is, hogy az idő előrehaladtával azért érezhetően fáradnak. A németek a franciák elleni szétlövésben 3–2-re elbukott találkozóval mutatkoztak be az idei vb-n, már akkor feltűnő volt, hogy milyen kevés kell nekik a dulakodáshoz. Utána egy darabig visszafogták ugyan magukat, de vasárnap az amerikaiak ellen megint ezt a hepciáskodást láthattuk tőlük, legalábbis az összecsapás első harmadában. A fiatal amerikai együttes nem is tudta érvényre juttatni gyorsasági és technikai fölényét, így 59:27-nél lőtt góllal győztek a németek. Akik keveset lőttek, kaput még ritkábban találtak, viszont a kapujuk előtt különösen keményen dolgoztak, és aki bement a darálóba, az sok jóra nem számíthatott. Inkább sok rosszra.

De vissza az elejére. A franciák elleni vereséget a finnek elleni követte (1–5), nem igazán tudták megnehezíteni a favorit dolgát. Egy napot pihenve viszont meg ők nem adtak esélyt a szlovákoknak (5–1). Mindezt úgy, hogy a vesztes a 25. percben kézben tartotta a meccset, aztán látványosan szétcsúszott. Jött Kanada, és hiába vezetett két góllal, a záró részre ikszre fordulhattak a németek. Ott azonban már nem volt esélyük (2–5). A közönség által feltüzelt fehéroroszok ellen a jó kezdésük meghatározta a folytatást, a 11. percben három góllal elmentek. Így az ellenfél hiába szorította be őket a harmadukba, kibírták a nyomást, és nyertek (5–2).

„A saját kezünkben van a sorsunk – mondta a fehéroroszok ellen vérző sérülést összeszedő, leragasztott orral dolgozó Bartalis István az icehockey.hu-nak. – A németeknek sok jó hokisuk van, jó a tempójuk, és sokkal szervezettebbek, mint a fehéroroszok. Felesleges azzal foglalkoznunk, ők mit játszanak majd ellenünk, nekünk készen kell állnunk. Legfőképpen azért, mert a magyar jégkorongnak ilyen lehetősége még nem volt. A szurkolók hihetetlenek, nem gondoltam volna, hogy ide is ilyen sokan eljönnek. Hatalmas támogatást nyújtanak.”

„Németország ellen jó meccsre számítok, kihegyezett magyar csapat játszik majd a bennmaradásért, és szerintem győzni fogunk – mondta a szövetség honlapjának Galló Vilmos. – A drukkereink pedig csodálatosak!”

Rich Chernomaz két segítője, Diego Scandella és Sille Tamás társaságában nézte végig a németek amerikaiak elleni mérkőzését vasárnap délután. A német jégkorongot játékosként, edzőként és sportvezetőként is tökéletesen ismerő szövetségi kapitányunk a hétfői ellenfél tartását emelte ki, és azt, ahogyan a fizikumára alapozza játékát.

A magyaroknak vasárnap délelőtt bő egyórás szárazedzésük volt a bemelegítő teremben, csupán néhányan mentek fel közülük a gyakorlópálya jegére. A hétfői meccsnapon reggel a centerpályán kaptunk fél órát átmozgatásra.

Magyarország jövőre is A-csoportos lesz...
…ha hétfőn rendes játékidőben legyőzi Németországot, de nem végez azonos pontszámmal a franciákkal, a fehéroroszokkal és a szlovákokkal. Ekkor ugyanis az egymás elleni eredmények miatt Magyarország utolsóként végez a csoportban. Ha csak a szlovákokkal és a fehéroroszokkal végzünk azonos pontszámon, akkor a második legjobb gólkülönbséggel bennmaradunk.

…ha hétfőn legalább annyi pontot szerez Németország ellen, mint Fehéroroszország kedden Franciaország ellen.