Rögbi: Anglia történelmi sikerrel ünnepelte címvédését – videók

2017.03.13. 08:36
Az angol Danny Care csereként vitt két célt a skótoknak (Fotó: AFP)
Az angol rögbiválogatott megvédte címét a Hat nemzet bajnokságban, miután Írország kikapott Walesben. Az angolok így már a biztos trófea birtokában léphettek pályára Skócia ellen, és hazai közönség előtt örömükben történelmi vereséget mértek az egyik tradicionális riválisukra. Skócia eddig a torna pozitív meglepetését szolgáltatta két favorit legyőzésével, a harmadik bravúr azonban már nem jött össze.

Anglia–Skócia

Az első percben sárga lapos kiállítás miatt tíz percre megfogyatkozott a vendégcsapat, a házigazda rögtön céllal büntetett. Anglia a szünetig további két célt szerzett, és már akkor eldőlni látszott a találkozó. A második félidőben Huw Jones révén két célt vittek a skótok is, de ez csupán a szépségtapasz volt a gálázó angolokkal szemben. Az 57. percben lecserélt Jonathan Joseph három célt szerzett, a 60. percben csereként pályára lépő Danny Care pedig kettőt. Az angolok rúgójátékosa, Owen Farrell mind a hét jutalomrúgást pontokra váltotta, öt büntetőjéből négyet értékesített, így 26 ponttal zárt.

Anglia korábban még soha nem szerzett 61 pontot a skótok ellen, a 40 pontos különbség pedig rekordbeállítás. Erre korábban 2001-ben volt képes Anglia a skótok ellen (43–3).

Anglia az előző kiíráshoz hasonlóan idén is a negyedik fordulót követően biztos tornagyőztesnek mondhatja magát. Anglia a hatodik tornagyőzelmét aratta a Hat nemzetben, másodszor tudta megvédeni a címét. Ez utóbbi rajta kívül még egyik riválisnak sem sikerült. Tavaly hibátlanul (Grand Slam) jött össze az angoloknak a végső siker, erre még idén is megvan a lehetőségük. Bár a záró körben Írország vendégeként nehéz dolguk lesz.

A sportági tanítómester 18. mérkőzését nyerte meg zsinórban – a Hat nemzetben a tizenegyediket, ami rekordnak számít a sorozatban –, és ezzel beérte a vb-címvédő Új-Zélandot, amely 2015. augusztusa és 2016. októbere között volt megállíthatatlan. Az angolokat a 2015-ös vb óta szövetségi kapitányként irányító ausztrál Eddie Jonesnak ez volt a tizenhetedik mérkőzése.

Wales–Írország

Izgalmas mérkőzést vívott egymással Wales és Írország Cardiffban. A vendéglátók nehezen találták meg a ritmust, csak az első félidő derekén tudtak átmenni támadásba, de akkor legalább célt szereztek. Az írek a folytatásban is többször tudtak mezőnyfölényt kiharcolni, de a célterülethez érve a hősies walesi védelem mindannyiszor eredményesen verte visszaverte a támadásokat. A második felvonás gyors walesi céllal indult – az ír klasszis, Jonathan Sexton épp sárga lapos kiállítását töltötte –, ez végképp meghozta a házigazdák kedvét, és behatárolta az írek lehetőségét. Vendégsiker esetében utóbbiaknak még tornagyőzelmi reményeik is maradhattak volna, így viszont a tisztes vereségért kellett harcolniuk. Utóbbi végül összejött, bár a harmadik walesi cél után a házigazdák a túlórában még rámentek a bónuszpontot érő negyedikre is.

Olaszország–Franciaország

A Stadio Olimpicóban 52 ezer néző előtt olasz céllal kezdődött és záródott a franciák elleni mérkőzés, amelynek az volt az apró szépséghibája hazai részről, hogy közben a négy célt szerző vendégek sem tétlenkedtek. A franciák rúgójátékosa, Camille Lopez hibátlan teljesítménnyel zárt: büntetőből és jutalomrúgásból egyaránt 4/4 volt a mérlege. Márpedig ez 20 pont, a francia ponttermés fele, illetve több, mint a házigazdáké összesen.