Rögbi: Walesnek 61, Angliának 55 pont sem volt elég

2015.03.22. 09:42
Ünnepelhettek az írek: vb évében győztek a Hat Nemzet-kupán (Fotó: Reuters)
A Skóciában 40 pontot szerző írek megvédték címüket a rögbi Hat Nemzet-kupában. A sorozat ötödik, utolsó fordulójában Wales hiába szerzett 61 pontot Olaszországban, míg Anglia vitt hét célt(!) Franciaországnak, a pontkülönbség az íreknek kedvezett. A franciák negyedik éve nincsenek dobogón.

Mivel a záró kör előtt három csapat állt hasonló pontszámmal, és a sorozatban a pontkülönbség dönt, várható volt, hogy az érintettek részéről a kivárásra játszó biztonsági játék ezúttal el lesz felejtve. Az érintettek elkerülték egymást, így a tabella alsó felét elfoglaló három együttes a papírforma vereség mellett ráadásként nagy rohamoknak nézett elébe. Nem is kellett csalódniuk: mindannyian megkapták a magukét.

2010: Franciaország

Az írek már a negyedik percben célt vittek a Murrayfield Stadionban, és a 67 ezer néző többségének legnagyobb bánatára továbbra is támadásban maradtak. Hiába a hazai cél a 29. percben, azzal csak felzárkózott a vendéglátó. A második félidőre további két ír cél maradt, Jonathan Sexton pedig némi hibaszázalékkal rúgott ugyan, de négy büntetőt és három jutalomrúgást pontokra váltott. Skócia a Hat Nemzet-kupa tizenöt éves története során negyedszer gyűjtötte be a Fakanalat – ezúttal szerzett pont nélkül –, legutóbb 2012-ben végzett az utolsó helyen. Euan Murray viszont 66. alkalommal lehetett válogatott, így már egyedüli skót csúcstartó, megelőzve a 65-tel álló Allan Jacobsent.

Olaszország–Wales

A római Olimpiai Stadionban 66 ezer néző látta, ahogyan földbe döngölték a házigazdákat. Pedig a walesi célzuhatag csak a 47. perctől indult be igazán – az első félidőben egy-egy esett mindkét oldalon –, de akkor nagyon. A fennmaradó 33 percben további hat(!) vendégcél született, az egy olasszal szemben. K.O.! A nyolc walesi célt hat játékos szerezte, George North triplázott. Wales ezt megelőzően 1999-ben verte meg hasonlóan nagyon az olaszokat, az akkor 39 pontos különbség helyett azonban mostantól közte 41 az új rekord.

Anglia–Franciaország

A forduló rangadóját a Twickenham Stadionban játszották – idén még a BL-döntőnek és vb-finálénak lesz a házigazdája a sportági szentély –, ahol 82 ezer néző igazi örömrögbit láthatott. A korábbi fordulókkal ellentétben a védekezéssel keveset törődtek a felek, az adok-kapokból pedig az első percben célt szerző angolok jöttek ki jobban. A célokat tekintve 7–5-re nyertek az angolok, viszont amíg az ő rúgójátékosok, George Ford csak egyszer tévesztett – 7/7 a jutalomrúgás, 3/2 a büntető –, addig a franciáknál Jules Plisson egy bónuszt és két büntetőt is kihagyott, Rory Kockott pedig két jutalomrúgást. Na nem, mintha ez így elmaradó 12 pontot hiányzott volna a végelszámolásnál. Anglia még soha nem szerzett ennyi pontot Franciaország ellen, amely a Hat Nemzet-kupa története során csak másodszor kapott ki úgy, hogy harminc pont fölött termelt.

Amennyiben pontegyenlőség esetén az egymás elleni eredmény döntene, akkor a mini tabella harmadik helyén végeztek volna az angolok (–5). Az írek úgy is győztek volna (+3), csak a walesiek (+2) előzték volna meg Angliát. Utóbbi így lemaradt a győzelemről és csupán a második helyre futott be, de két egyéni sikert elkönyvelhetett.

Az idei sorozatban a 75 pontig jutó George Fordnál senki nem volt eredményesebb – a walesi Leigh Halfpenny 60, míg az ír Jonathan Sexton 58 ponttal zárt –, miként a négy célt szerző Jonathan Josephnél sem akadt eredményesebb rögbis ebben a mutatóban. Négyen három-három célt szereztek: két angol (Jack Nowell, Ben Youngs) és két walesi (George North, Rhys Webb) játékos. A szezon 15 mérkőzésén 62 cél született összesen – ebből 27 a záró fordulóban –, ami átlagban 4.13 meccsenként. A nézőszám 40.680-nal átlépte az egymilliót, ami 69.379-es átlag.

Anglia–Franciaország 55–35
A végeredmény: 1. Írország 8 pont (119–56), 2. Anglia 8 (157–100), 3. Wales 8 (146–93), 4. Franciaország 4 (103–101), 5. Olaszország 2 (62–182), 6. Skócia 0 (73–128)