UP-info utanpotlassport.hu 2022.05.22 17:10 Frissítve: 2022.05.23 17:22

Gymnasiade: magyar aranyeső Normandiában

Parádésan szerepeltek a magyar fiatalok a szombaton véget ért franciaországi Gymnasiadén: a középiskolások világjátékán 52 érmet – közte 22 aranyat – nyertek. Az úszók egyenesen taroltak: 35 alkalommal állhattak fel a dobogóra.

Majdnem 50 éve, 1974 óta tartják meg a középiskolások világjátékát, legutóbb négy éve, Marokkóban rendezték meg a seregszemlét, ahonnan 27 éremmel tértek haza a mieink. (Az eredetileg 2020-ra tervezett kínai esemény a járványhelyzet miatt elmaradt.) Ám ezúttal minden korábbinál nagyobb, 85 fős küldöttséggel vett részt a magyar csapat a május 14–22. között a Franciaország normandiai régiójában rendezett Gymnasiadén, és a mennyiség messzemenően párosult a minőséggel.

A mieink – a műsoron szereplő húszból – tíz sportágban indultak el az összesen 69 ország 3662 versenyzőjét felvonultató, szombaton befejeződött viadalon, és remek produkcióval rukkoltak ki. A magyar fiatalok 22 arany-, 12 ezüst- és 18 bronzérmet nyertek, és az 52 megszerzett medállal az éremtáblázat előkelő hatodik helyén zártak.

Ugrai Panna hét aranyérmet nyert a Gymnasiadén Forrás: MÚSZ

Ugrai Panna hét aranyérmet nyert a Gymnasiadén  •  Forrás: MÚSZ

A kiemelkedő szereplés legfőbb letéteményesei az úszók voltak, akik 35 dobogós helyezést gyűjtöttek, és ebből 19 alkalommal elsőként végeztek. A medencében – így a teljes magyar kontingensben – Ugrai Panna volt a legeredményesebb: hét arany (100 m gyors, 100 m pillangó, 50 m gyors és négy váltószám), illetve három ezüst fűződik a nevéhez. Komoróczy Lora szintén brillírozott, négy alkalommal (50 m hát, 100 m hát és két váltó) diadalmaskodott. A fiúk közül Magda Boldizsár bizonyult a legjobbnak a maga öt sikerével (100 m gyors, 50 m pillangó és három váltó), miközben Cserfalvi Olaf (100 m és 200m pillangó, egy váltó) és Andor Benedek (50 m gyors és két váltó) egyaránt három győzelemmel zárt, Bujdosó Zsombor 100 és 200 mellen, Hartmann Máté pedig 200 gyorson nyert.

Az úszók mellett a tornászok is kiválóan teljesítettek a maguk hat érmével. A mieink egyetlen aranyát Makovits Mirtill szerezte, aki a felemás korlát szerenkénti döntőjében nem talált legyőzőre. Emellett a magyar tornászok két ezüst- és három bronzérmet is jegyeztek.

Az ökölvívók szintén hozzájárultak az aranyterméshez Buza Rafael és Petrimán Milán révén, valamint további három bronzot is bezsebeltek. Az atléták mezőnyében hárman, birkózók közül ketten állhattak fel a dobogó legalsó fokára. A hetes rögbiben a magyar leánycsapat ezüstérmesként zárt.