Nadal legyőzte Federert, megvan a hatodik Garrosa

2011.06.05. 19:10
Rafael Nadal 7:5, 7:6, 5:7, 6:1-re legyőzte Roger Federert a francia nemzetközi teniszbajnokság döntőjében, ezzel a spanyol világelső hatodszor nyerte meg a Roland Garrost, és beérte Björn Borgot az örökranglistán.

Rafael Nadal megvédte címét, és utolérte a legendás Borgot (Fotó: Reuters)

A mérkőzés több szempontból is jubileumot jelentett, ez volt ugyanis a 25. Rafael Nadal–Roger Federer meccs – a spanyol tizenhatszor győzött korábban –, és a 14., amelyet salakon rendeztek. Nadal pedig 2005-ben ugyanezen a napon nyert először Grand Slam-tornát, akkor Mariano Puertánál bizonyult jobbnak a Roland Garros döntőjében. A spanyol ekkor indult először a francia nemzetközi teniszbajnokságon férfi egyesben, és a második férfi teniszező lett Mats Wilander 1982-es győzelme óta, aki első kísérletre megnyerte a tornát.

PÁROSÍTÁS, EREDMÉNYEK
FÉRFI EGYES
NŐI EGYES

Az idei döntőben Federer kezdte az adogatást, és hozta is szerváját, utána pedig negyedik bréklabdáját sikerült kihasználnia a spanyol szervájánál, így rögtön a meccs elején brékelőnybe került. 3:0 után sikerült Nadalnak hoznia az adogatását, így biztos volt, hogy ezúttal nem fordul elő harmadszorra, hogy az egy szettet nullára hoz az egyik teniszező.

A folytatásban Federer továbbra is remekül adogatott, 5:2-es vezetésnél saját remek nyerőütéseinek – 14-nél tartott ekkor – és Nadal hibáinak is köszönhetően játszmalabdához is jutott, de a spanyol hárította, és egy pazar nyerővel hozta az adogatását, Federernek tehát szerválnia kellett a szettért.

A svájci adogatásánál azonban elbizonytalanodott, játszmalabda helyett bréklabda következett, Nadal pedig ki is használta első lehetőségét. Bár a spanyol kényszerült védekezésre, Federer hálóba ütötte a röptét, így a világelső visszavette a bréket, és adogathatott az egyenlítésért – sikerrel.

Federernek aztán saját szervájánál is gondjai voltak, és pillanatok alatt, hihetetlen labdameneteket követően a spanyol került előnybe, aki ezzel a lendülettel a szettet is behúzta (7–5).

A második játszma elején még igencsak benne volt Federerben az első szett elveszítése, a hálónál többször is rosszul döntött a svájci, aki egyből elbukta adogatását, így sorozatban a hatodik játékot veszítette el. 3:1-es Nadal-vezetésnél Federer játéka kezdett feljavulni, de ez csak arra volt elég, hogy három bréklabdát hárítva nyerje meg adogatását, majd szorossá tegye a második szettben addig egyet sem hibázó spanyol szervagémjét.

Utána viszont semmire nyerte meg adogatását a svájci, majd hatalmas küzdelemben visszavette elveszített szerváját, és kiegyenlített (4:4).

RAFAEL NADAL
Született: 1986. június 3., Manacor (Spanyolország)
Lakóhelye: Manacor
Magasság/testsúly: 1,83 m/75 kg
Ütőfogása: balkezes, kétkezes fonák
Profi játékos: 2001 óta
Jelenlegi világranglista-helyezése: 1.
Legjobb világranglista-helyezése: 1. (2008. augusztus 18.)
Tornagyőzelmei: 46, ebből 10 Grand Slam (Roland Garros: 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, Australian Open: 2009, Wimbledon: 2008, 2010, US Open: 2010, olimpiai aranyérmes: 2008, Peking)
Forrás: MTI

Ekkor viszont ismét fordult a kocka, a fogadóé, vagyis Nadalé lett a játék, a spanyol szempontjából talán a legjobbkor, ugyanis így már a szettért adogathatott. Szettlabdáját viszont nem tudta kihasználni, egyenlőnél pedig eleredt az eső, ezért a mérkőzésvezető szünetet rendelt el, amely talán Federernek jött jobbkor.

A folytatásban, bár Nadal újra szettlabdához jutott, végül Federer elvette ellenfele adogatását, majd semmire nyerte meg a sajátját, egy játékra került az egyenlítéstől. Nadal viszont rövidítésre mentette a szettet, amelyet aztán meg is nyert. Innentől Federernek csodára volt szüksége, hiszen sem ő, sem Nadal nem kapott még ki kétjátszmás előnyről Grand Slam-tornán. Federernek egyszer sikerült kétszettes hátrányból fordítania Nadal ellen, még 2005-ben Miamiban.

A harmadik szettben 3:2-ig mindkét játékos hozta a szerváját, aztán előbb Nadal, majd Federer brékelt, 5:4-nél a svájci a meccsben maradásért szervált, és megoldotta a feladatot. Sőt elvette Nadal adogatását, és sajátja megnyerésével szépített a szetteket tekintve.

A negyedik játszma elején Nadal 0:40-ről hozta szerváját, 2:1-nél semmire vette el ellenfele adogatását, innentől pedig már hengerelt, rengeteg nyerő ütése mellett alig hibázott – összesen kettőt a negyedik szettben –, így végül nagyon simán, 6:1-re hozta a negyedik szettet, és megszerezte karrierje hatodik Roland Garros-győzelmét, egyben 10. Grand Slam-elsőségét.

A spanyol ezzel megőrzi elsőségét a világranglistán: nem előzi meg őt az idén remeklő, de az elődöntőben Federer ellen elbukó Novak Djokovics.

1. forduló: John Isner (amerikai) 6:4, 6:7 (2–7), 6:7 (2-7), 6:2, 6:4
2. forduló: Pablo Andujar (spanyol) 7:5, 6:3, 7:6 (7–4)
3. forduló: Antonio Veic (horvát) 6:1, 6:3, 6:0
Nyolcaddöntő: Ivan Ljubicic (horvát) 7:5, 6:3, 6:3
Negyeddöntő: Robin Söderling (svéd, 5.) 6:4, 6:1, 7:6 (7–3)

2005: Nadal (spanyol)-Puerta (argentin) 6:7, 6:3, 6:1, 7:5
2006: Nadal-Federer (svájci) 1:6, 6:1, 6:4, 7:6 (7-4)
2007: Nadal-Federer 6:3, 4:6, 6:3, 6:4
2008: Nadal-Federer (svájci, 1.) 6:1, 6:3, 6:0
2009: Federer-Söderling (svéd) 6:1, 7:6 (7-1), 6:4
2010: Nadal-Söderling 6:4, 6:2, 6:4
2011: Nadal-Federer 7:5, 7:6 (7-3), 5:7, 6:1
Magyar férfi játékosnak – egyesben – egy alkalommal sikerült diadalmaskodnia a Roland Garroson: 1947-ben Asbóth József 8:6, 7:5, 6:4-re győzött a dél-afrikai Eric Sturgess ellen a fináléban.