Kézi: változások az edzők képzésében és a versenyeztetésben

2016.12.20. 12:16
Címkék
Az életkori sajátosságok figyelembe vételével történő versenyeztetést, illetve az oktatásban, képzésben egységes szemléletmód kialakítását tartja a jövőbeli sikerek kulcsának Zsiga Gyula, a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) újonnan kinevezett szakmai igazgatója.


Ezzel összefüggésben Novák András, az MKSZ főtitkára beszélt kedden a szövetség szerkezeti átalakításáról az M4 Sportreggeli című adásában. Mint mondta, szükségszerű volt a struktúra átalakítása, mert az edzőképzés területén nagy problémát jelentett, hogy a jogszabályi környezet miatt olyan szakemberek is szerezhettek edzői papírt országos akkreditált képzéseken – és ezért működési engedélyt kellett kibocsátania számukra a Magyar Kézilabda-szövetségnek –, akiknek a képzésére és szakmai tudására nem volt rálátásuk.
Ezzel összefüggésben Novák András, az MKSZ főtitkára beszélt kedden a szövetség szerkezeti átalakításáról az M4 Sportreggeli című adásában. Mint mondta, szükségszerű volt a struktúra átalakítása, mert az edzőképzés területén nagy problémát jelentett, hogy a jogszabályi környezet miatt olyan szakemberek is szerezhettek edzői papírt országos akkreditált képzéseken – és ezért működési engedélyt kellett kibocsátania számukra a Magyar Kézilabda-szövetségnek –, akiknek a képzésére és szakmai tudására nem volt rálátásuk.

„Ez az edzők kétharmadát, mintegy 1500 főt érintett. Ilyen a jövőben nem fordulhat elő” – hangsúlyozta a főtitkár.

A szövetségnek ezután lehetősége nyílik az edzőképzés átalakítására a Testnevelési Egyetemmel és a testnevelőtanár-képzést folytató felsőoktatási intézményekkel együttműködve. Ezt az átalakítást az MKSZ Nemzetközi Edzőképző Központja vezényli majd le, így annak vezetőjére, Marczinka Zoltánra – Novák András szerint – óriási feladat hárul, ezért a továbbiakban ő nem tudja ellátni szakmai igazgatói feladatait is.

Ezt a szintén teljes embert kívánó posztot január 1-jétől Zsiga Gyula tölti be, akinek feladata lesz, hogy valamennyi korosztályos válogatottnál fejlessze, menedzselje a szakmai munkát.

Az új szakmai igazgató szerint eddig nagy probléma volt, hogy nem egyformán nevelték a gyerekeket, ezért szerinte egységes szemléletmódot kell elfogadtatni a kollégákkal, a versenyeztetést pedig az életkori sajátosságok figyelembe vételével kell kialakítani.

„Nagyon fontos, hogy pedagógiai érzékük is legyen az edzőknek, ne csak szakmai gyakorlatuk” – mondta ki Zsiga Gyula, aki kiemelte a szülők és a szakosztályok szerepét abban a folyamatban, amely során élsportolóvá válik egy versenyző, megtanulja, hogyan kell élni, viselkedni.

„A kluboknak partnernek kell lenniük a munkában, mert a válogatottak sikere közös érdek” – tette hozzá Novák András.

Legfrissebb hírek

Pigniczki Krisztina: A munkában hiszek

Utánpótlássport
2026.06.19. 17:54

Kézilabda: Takács Maja három fronton is segítette a Győri ETO-t

Utánpótlássport
2026.06.17. 13:01

Kézi: újra a legjobbak között bizonyíthatott a Veszprém az ifi BL-ben

Utánpótlássport
2026.06.16. 08:58

Kézilabda: jön a Veszprémmel a fiú ifjúsági BL négyes döntője

Utánpótlássport
2026.06.12. 09:01

Kézi: odaértek az akadémiák közé a Budaörs korosztályos leánycsapatai

Utánpótlássport
2026.06.10. 14:05

Kézi: történelmet írtak a debreceni lányok az ifi BL négyes döntőjében

Utánpótlássport
2026.06.08. 19:20

Kézilabda: a Veszprém az U20-as, az FTC az U18-as fiúbajnok

Utánpótlássport
2026.06.07. 20:27

Kézi: nagy csatában kikapott a Győr a Bukaresttől az ifi leány BL-ben

Utánpótlássport
2026.06.06. 14:38
Ezek is érdekelhetik