Férfi pólósaink is elveszítették a bronzmeccset a vizes vb-n

HATÁR DÁVID (percről percre), ROSKA EMESE BOGLÁRKA (összefoglaló)HATÁR DÁVID (percről percre), ROSKA EMESE BOGLÁRKA (összefoglaló)
2019.07.27. 09:50
Negyedikként zárta a kvangdzsui vizes vb-t a magyar férfi vízilabda-válogatott (Fotó: Derencsényi István)
Kevés gólt és kemény védekezést hozó mérkőzésén kikapott a horvátoktól a magyar férfi vízilabda-válogatott, így a 4. helyen zárta a kvangdzsui világbajnokságot.

FINA VIZES VB, FÉRFI VÍZILABDA
A HARMADIK HELYÉRT (BRONZMÉRKŐZÉS)
HORVÁTORSZÁG–MAGYARORSZÁG 10–7 (2–1, 2–2, 2–2, 4–2)

Kvangdzsu, 1000 néző. V: Alexandrescu (román), Sztavridisz (görög)
HORVÁTORSZÁG: BIJAC – Vukicevic, Fatovic, Vrlic, García Gadea, JOKOVIC 6, Buslje. Csere: Loncar 1, Benic 1, SETKA 1, Milos 1, Macan.Szövetségi kapitány: Ivica Tucak
MAGYARORSZÁG: NAGY V. – Jansik Sz., Bátori, Manhercz K. 2, HÁRAI 2, Vámos 1, Sedlmayer. Csere: Pohl, Mezei, Angyal 1, Zalánki 1, Varga Dénes.Szövetségi kapitány: Märcz Tamás
Gól – emberelőnyből: 14/7, ill. 20/6
Gól – kettős emberelőnyből: –, ill. 1/1
Gól – ötméteresből: 2/2, ill. 1/1
Kipontozódott: Macan (23. p.), Jansik Sz. (26. p.), Pohl (28. p.), Setka (28. p.), Vukicevic (29. p.), Angyal (29. p.), Buslje (31. p.), Fatovic (32. p.)
Ivica Tucak: –
Mindig jó a magyarok ellen játszani, hiszen erős csapatuk van, igaz, nyilván nem a harmadik helyért akartunk találkozni velük. Ha már így alakult, örülök, hogy nyertünk, plusz végig jól védekeztünk.

Két évvel ezelőtt világbajnoki döntőt jelentett a magyar–horvát párosítás, most viszont „csak” a bronzéremért harcolt a két válogatott a kvangdzsui vízilabda-világbajnokságon.

Ahogyan Jansik Szilárd lapunknak elmondta, jobb az eredményhirdetést a dobogóról nézni, ennek jegyében is kezdett a csapat. Hárai Balázs révén vezetést szerzett, ám két, ugyancsak emberelőnyös góllal fordított Horvátország (1–2). Ahogy egy nappal korábban a fiúcsapat a lányoknak, most a női válogatott jött el szurkolni a társaknak, még azután is, hogy ők is ott voltak a kvangdzsui szórakozóhelyen, amikor halálos baleset történt. Az elődöntővel ellentétben egyébként nem kezdett az Új-Zéland elleni nyitányon ujját törő Varga Dénes, az első negyedben vízbe sem szállt.

Keresték egymáson a fogást a csapatok, magyar oldalról nem mutatott jól a fórstatisztika, és csak részben azért, mert a horvát kapus, Marko Bijac jól védett. Ivica Tucak kicsivel a negyed közepe előtt időt kért, és majdnem sikerült is betalálni a megbeszélés után, ám hiába kértek videózást a horvátok, a labda többszöri megnézés után sem járt Nagy Viktor kapujában. Bezzeg Vámos Márton annál láthatóbban talált be. Nem sokkal később Maro Jokovic is beköszönt – ekkor Varga Dénes szedte össze a hibát, avagy a kapitánynak be kellett szállnia, hogy enyhítsen a társak terhein. Később aztán maradt támadásban is, az utolsó percben egy emberként hördült fel a közönség, amikor átfűzte magát a védőn, és ejtett, de a kapufán landolt a labda. Pedig micsoda gól lett volna… Nem szakmabeliként nehéz megítélni, hogy tényleg ennyire szabálytalanul védekezett-e csapatunk, mindenesetre a horvátok sokszor játszhattak emberelőnyben, a félidőben is vezettek (3–4).

A fordulás után Jokovic büntetőt értékesített, de mielőtt a horvátok túlságosan megörültek volna a kétgólos előnynek, Angyal Dániel bepofozta a lövés után kipattanó labdát. Nagy Viktor óriási védésekkel fagyasztotta be az állást, ebben a szakaszban ő tartotta versenyben a csapatot. A horvát csapat játékosainak neve mellett is egyre több pöttyöcske virított a büntetések sorában, de a magyar játékosok nem éltek a lehetőségekkel. Bezzeg Andelo Setka igen, és ez a 6–4-es vezetés még akkor is jól nézett ki, ha közben piros lappal elküldték a kispadról az egyik stábtagot. Szerencsére a negyed vége előtt egy másodperccel Manhercz tanítani valóan lőtte ki előnyből a hosszú felsőt, így nem lett tetemes a hátrány (5–6).

Ahányszor közel került az egyenlítéshez a csapat, mindig az ellenfél szerzett gólt, és a trend az utolsó felvonásban sem változott: Jokovic óriási átlövéssel, majd a meccsen először háromra növelte az előnyt. Hárai és Zalánki gyors góljával felcsillant a remény, ám az elképesztő Jokovicnak erre is volt megoldása, két perccel a vége előtt pedig Hrvoje Benic eldöntötte a meccset. Ekkorra egyébként a horvátok négy, a mieink három embert veszítettek el kipontozódás miatt…

A nőihez hasonlóan a férfiválogatott is a 4. helyen zárta a világbajnokságot.

KÉSŐBB
Döntő
11.30:
Spanyolország–Olaszország (Tv: M4 Sport)

NEGYEDIK NEGYED

32. perc: Még kapunk egy kettős emberelőnyt, de ezt sem tudjuk kihasználni, így ez a vége. Horvátország 10–7-re megnyerte a mérkőzést, és megszerezte a bronzérmet.

32. perc: Vámos lövését blokkolják a horvátok.

31. perc: Sajnos bent van, Benic távolról a jobb alsó sarokba lövi a labdát. 10–7

30. perc: Buslje is kipontozódik, de ezúttal Bijac bemutat egy védést.

30. perc: Angyalt állítják ki, neki is ez a harmadik hibája. Nem tudjuk kivédekezni az emberhátrányt, hiába van fent három blokkoló kéz, Jokovic labdája utat talál a kapunkba. 9–7

29. perc: Labdát szerzünk védekezésben, majd Loncart állítják ki. Sőt, Vukicevicnek is ki kell úsznia, a kettős előny végénZalánki lövi ki a bal alsós sarkot. 8–7

28. perc: Märcz Tamás időt kér. Setkát állítják ki, mára ő is befejezte. Jó az emberelőny megjátszása, egy jó ütemű passz után Hárai közelről a kapuba küldi a labdát. 8–6

28. perc: Pohlt állítják ki, neki is ez a harmadik hibája. Ötöst kapnak egy bejátszás után a horvátok, Zalánkit látták szabálytalannak – a visszajátszások alapján ez kissé nevetséges ítélet… Jokovic érkezik, és ezúttal sem hibázik, a kapu jobb oldalába lövi a labdát. 8–5

27. perc: Jansikot állítják ki, ezzel ki is pontozódik. Jokovic néhány lövőcsel után bődületesen nagy gólt ragaszt a bal felsőbe. 7–5

26. perc: Jansik hiába talál be, érvénytelenítik a találatot.

25. perc: A másik oldalon Fatovic gyenge lövését védi Nagy.

25. perc: Elkezdődött a negyedik negyed, negyedszer is megnyertük a ráúszást. Az első támadásunk viszont veszélytelen.

HARMADIK NEGYED

24. perc: Véget ért a harmadik negyed.

24. perc: A horvátok eldobják a labdát, 35 másodperc maradt a negyedből. Fatovicot kiállítják, megjáratjuk a labdát, sManherczaz utolsó másodpercben kilövi a bal felső sarkot. 6–5

23. perc: Emberelőnybe kerülünk, sőt jön egy újabb horvát kiállítás. Sedlmayer gyorsan a kapu fölé pattintja a labdát.

23. perc: Zalánkit állítják ki, Bátori blokkolja Milos lövését. Sajnos ez már bent van, Nagy csak a képzeletbeli gólvonal mögül tudja kihúzni a labdát Setka lövése után. 6–4

22. perc: Újabb horvát kiállítás, tovább támadhatunk. Pontatlanok vagyunk, eladjuk a labdát.

22. perc: Ismét emberelőnyben passzolgathatunk, Bátori megtalálja Pohlt a falban, ő azonban nem tudja a kapuba húzni a labdát.

21. perc: Javier García nem túl erős lövését Nagy könnyedén védi.

21. perc: Jokovicot ápolni kell, ki kell úsznia. Lejárt a támadóidőnk, jöhetnek a horvátok.

20. perc: Manhercz lövése után irányt változtat a blokkon a labda, s Bijac a kapu fölé tornázza azt.

20. perc: Vámos lövi el gyorsan az emberfórt, de a labda az oldalhálóban köt ki. A másik oldalon Nagy mutat be újabb védést.

19. perc: Busljét másodszor is kiállítják, Märcz Tamás időt kér.

19. perc: Labdát veszítünk, de Loncarnak nem megy, Nagy ezt a lövését is védi.

18. perc: Angyalt állítják ki, Loncar közeli kísérletét bravúrral hárítja Nagy.

18. perc: Emberelőnybe kerülünk, Zalánki lövését védi Bijac. A kipattanóra Angyal csap le a leggyorsabban, és az üres kapuba továbbítja a labdát. 5–4

17. perc: Ötméterest kapnak a horvátok, Jokovica jobb alsóba pattintja a labdát. Nagy jó irányba ment, de nem tudott védeni. 5–3

17. perc: Elkezdődött a harmadik negyed, ismét megnyertük a ráúszást. Benicet állítják ki, Varga Dénes középről lő, Bijac véd.

MÁSODIK NEGYED

16. perc: Manhercz második kiállítása után Vukicevic lő, Nagy véd. Ezzel véget is ér a második negyed, a szünetben továbbra is egy góllal vezet Horvátország.

16. perc: Kontra a horvátoknál, megúszunk, Varga azonban a kapufára ejti a ziccert.

15. perc: Angyalt állítják ki, Benic lövése után elakad a labda Nagyban. Éri a kötelet a labda, a sarokból jöhetnek a horvátok. Ki is használják, Milos kissé balról lő a kapunkba, 4–3

14. perc: Varga bejátszása után Hárai harcol ki egy ötméterest. Manhercz érkezik, és védhetetlenül a bal felső sarokba küldi a büntetőt. 3–3

13. perc: Bátorinak ki kell úsznia, valószínűleg belekaptak a szemébe. Jansikot kiállítják, de Nagy emberhátrányban bemutat egy védést.

13. perc: Varga Dénes a vízben, de gyorsan ki is állítják, Három passz után Jokovic lő, a labda az egyik blokkoló kézről a kapu jobb felső sarkába vágódik. 3–2

12. perc: Emberelőnybe kerülünk, szépen körbejár a labda, végül Vámos pattint a kapu bal oldalába. 2–2

11. perc: Manhercz a kiállított, emberelőnybe kerülnek a horvátok, és időt is kérnek. Vukicevic lő, de a kapufáról nem pattan a kapunkba a labda. Megvideózzák a bírók az esetet, de nem ítélnek gólt.

11. perc: Mezeiről állítják ki Loncart, Manhercz lövése középről azonban nem az igazi, Bijac véd.

10. perc: Hiába szerezzük meg a labdát, felúszás közben Manherczet látják szabálytalannak a bírók. Egy újabb ítélet után visszakapjuk a labdát.

9. perc: Egy keresztpassz után Zalánki üti el a labdát a center elől. A másik oldalon Mezeire fújnak egy kontrát.

9. perc: Elkezdődött a második negyed, Sedlmayer elhozta a labdát, emberfórban támadhatunk. Sedlmayer sajnos a blokkba lő.

ELSŐ NEGYED

8. perc: Hárairól állítanak ki, öt másodperc maradt. Inkább megtartjuk a labdát és bízunk benne, hogy elhozzuk a labdát a második negyed elején. Véget ért az első negyed, 2–1-re vezetnek a horvátok.

8. perc. Benic lövése után Nagy a kapufára nyomja a labdát.

7. perc: Újabb magyar kiállítás, de Bátori belekap a bejátszásba és megszerzi a labdát. Sedlmayer távoli lövése a blokkról megy a kapu mellé.

6. perc: Jokovic két lövőcsel után, a blokkok mellett a bal alsóba lövi a labdát. Nagy nagyon ideges a csapattársakra. 2–1

5. perc: Bijac egymás után két védést mutat be, másodszor Angyal közeli lövését védi. A másik oldalon Nagy nyomja a kapufára a labdát egy távoli lövés után.

4. perc: Labdát veszítünk, Pohlt ismét kiállítják, ezt gyorsan ki is használják a horvátok, Loncar kap labdát centerben, majd a jobb alsóba lő. 1–1

4. perc: Pohlt állítják ki, jó a horvátok emberfóros figurája, ám Fatovic kissé balról az oldalhálóba lövi a labdát.

3. perc: Emberelőnybe kerülünk, Bátori gyorsan Háraihoz passzol, ő egy csavarral beveszi a horvát kaput. 0–1

3. perc: Jansikot küldik ki, Vrlic ellen centerben jól védekezünk, nem is tudja megfogni a labdát.

2. perc: Emberelőnybe kerültünk, de Vámos lövése is a támadóidő lejárta után érkezett.

1. perc: Bátorit állítják ki, majd Javier García lő a kapunkba, de már a dudaszó után, letelt a támadóidejük a horvátoknak.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, Sedlmayer megnyerte az első ráúszást. Háraira fújnak rögtön egy kontrát.

A mieink kék, a horvátok piros-fehér kockás sapkában szálltak vízbe.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Horvátország–Magyarország összecsapás, a vizes világbajnokság férfi vízilabdatornájának bronzmérkőzése.Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

A bronzmérkőzés eredményétől függetlenül a horvátoké lehet a leginkább csalódott csapat. A világbajnok együttes a belgrádi világligán a szerbek ellen elveszített döntőben maradt le az olimpiai indulás jogáról. Papíron most is közel álltak a döntőbe jutáshoz és a kvótához, ám a spanyolok elleni elődöntő korántsem alakult olyan szorosan, mint azt az egygólos győzelem sugallja.

„Nem hiszem, hogy emiatt megtörtek lennének. Ők is közel jártak a kvótához, mi is, mindenki nekifuthat újra a januári budapesti Európa-bajnokságon. Nem lesz könnyű dolgunk, hiszen jó csapatok, a horváton kívül a görög vagy a montenegrói sincs még ott Tokióban. Ugyanakkor nekünk szerintem bőven van még esélyünk kvalifikálni, nincs veszélyben az olimpiai szereplés”– vázolta a tokiói szereplés lehetőségeitJansik Szilárd.

A két válogatott két évvel ezelőtt még világbajnoki döntőt vívott Budapesten, ám ennél frissebb és kellemesebb élmény is a zágrábi áprilisi Európa-kupa-döntő, amelyet a magyar válogatott nyert meg.

Mindenképpen önbizalomra ad okot, hogy hazai pályájukon győztük le őket– jegyezte megJansik.– Ráadásul akkor Hárai Balázs nélkül játszottunk, mert megsérült. Most van Pufi, igaz, Varga Dénes meg kevésbé.”

Vámos Márton ugyanakkor azt vallja, nem érdemes kiindulni abból a meccsből.„Az olaszokat is legyőztük Zágrábban, az itteni elődöntőben meg nem sikerült. Szerintem már nem kell egetrengető taktikákra vagy különleges emberelőnyökre készülni. A horvátok is rutinosak, ugyanazt beszélik át, amit mi. Nem számíthatunk arra, hogy gyorsan eldől a meccs. Férfiasan be kell menni a vízbe, és meg kell verni a horvátokat.”

Vámos Mártonnak egyébként a győzelemmel teljessé válna a világbajnoki éremkollekciója, hiszen 2013-ban arany-, 2017-ben ezüstérmet szerzett.

Igen, én is számolgattam. Kell ez a bronz!”