64-re 24: férfi pólósaink is „bemelegítettek” a vb-n

Roska Emese Boglárka (összefoglaló), Molnár Krisztián (közvetítés), Derencsényi István (fotó)Roska Emese Boglárka (összefoglaló), Molnár Krisztián (közvetítés), Derencsényi István (fotó)
2019.07.15. 10:43
Érvényesítette a papírformát a magyar férfi vízilabda-válogatott, és 24–4-re legyőzte Új-Zélandot a kvangdzsui világbajnokságon.
Zalánki Gergőék magabiztos sikert arattak (Fotó: Derencsényi István) – GALÉRIA A MÉRKŐZÉSRŐL ITT!

FÉRFI VÍZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, KVANGDZSU

CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ
C-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–Új-Zéland 24–4 (4–0, 7–1, 6–2, 7–1)
Kvangdzsu, 300 néző. V: An (dél-koreai), Willis (dél-afrikai)
MAGYARORSZÁG:
Nagy V. – Varga Dénes 2, Jansik Sz. 2, VÁMOS 3, Hárai 1, Sedlmayer 1, MANHERCZ K. 3.Csere: Vogel Soma (kapus), MEZEI 2, Zalánki 4, ANGYAL 3, BÁTORI 3. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás
ÚJ-ZÉLAND: Dymond – Newcombe, Small 1, M. Bryant, PIKE 2, Sunde, Brown. Csere: Fountain (kapus), Clark 1, Stankovich, Lewis, Potaka, S. Bryant. Szövetségi kapitány: Davor Carevic
Gól – emberelőnyből: 11/11, ill. 9/1
Gól – kettős emberelőnyből: –, ill. 1/1
Gól – ötméteresből: 4/1, ill. –
Kipontozódott: Manhercz K. (23. p.), M. Bryant (25. p.), Bátori (32. p.)

Dél-Korea igazán lelkes házigazda.

Már helyi idő szerint reggel fél kilenctől, a Szerbia–Montenegró meccsen ott ült néhány száz egyenpólóba öltöztetett helyi önkéntes, s tán közülük maradtak többen késő délutánra is, amikor a magyar válogatott Új-Zéland ellen elkezdte a vb-t.

A csapat 12 fősre fogyatkozott, de semmi baj sem történt, pusztán a világligán brutalitás miatt eltiltott Kardos Gergely három meccsre érvényes büntetése húzódott át a vb-re, így Märcz Tamás szövetségi kapitány eggyel kevesebb játékost küldhetett a vízbe. Bár Pohl Zoltán a többiekkel melegített, ő maradt ki a csapatból.

A gólok sorát Manhercz Krisztián nyitotta, aztán a vb-újonc Jansik Szilárd is betalált ötösből, majd a relatíve „hosszú” – értsd, háromperces – gólcsendet Vámos Márton bombája törte meg. A csapatkapitány Varga Dénes is bevágta a ziccert, miközben az új-zélandiak nem tudtak élni a fórokkal.

Tetszés szerint születtek a gólok, az első negyed 4–0-s, a második 11–1-es magyar előnnyel zárult. A 10. percben ráadásul betalált Ryan Pike, szóval nem esett meg a csúfság, hogy a gyengébb ellenfél gólt sem szerez. Ha lett volna jelentős magyar szurkolótábor, egy perccel a vége előtt számolhatott volna rá először az új-zélandiakra.

Legfeljebb a különbség nagysága miatt lehetett körmöt rágni, vagy azért, hogy minden mezőnyjátékosunk betalál-e, miközben többen is megszórták magukat. A nagy differenciának betudható, hogy nehéz volt végig koncentrálni, ám természetesen belefért egy-egy figyelmetlenség. A 25. percben Sedlmayer Tamás is betalált, így teljessé vált a lista, minden mezőnyjátékos szerzett gólt.

S mert a kapitány a második félidőre kapuba küldte Vogel Somát is, mindenki vízbe szállt, és részese lehetett a fölényes, 24–4-es sikernek. Szerdán, magyar idő szerint 4.10-kor Spanyolország ellen már jóval nehezebb mérkőzés vár a csapatra.

AZT IS FIGYELTÉK, MIRE ÍTÉLNEK KIÁLLÍTÁST
– A nagy különbség tudatában nehéz volt végig összpontosítani?
– Úgy láttam, végig koncentráltak maradtunk – kezdte mérkőzés utáni értékelését Märcz Tamás, a magyar férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya. – Igyekeztünk dolgozni, hogy az első két negyedben minél sikeresebben elkerüljük a kiállításokat, illetve elemezzük majd, mire ítélnek. Figyeltünk, amire szükség is volt, mert eggyel kevesebben játszhattunk. Többen vállaltak olyan szerepköröket, amelyeket egyébként nem szoktak, ami hasznos lehet a jövőben.
– Voltak részcélok a mérkőzésre?
– Azok az általános célok, amelyek egyébként ki vannak tűzve egy nehezebb meccsre. Nem láttuk előre, mennyire lesz bonyolult az Új-Zéland elleni találkozó, hiszen nem ismertük őket, videót sem láttunk róluk. Azokat a játékelemeket igyekeztünk végrehajtani, amelyeket mindig szeretnénk. Igaz, ilyenkor sokkal több lefordulás adódik, kevés a valódi pozíciójáték az ellenfél kapuja előtt, azt nem nagyon tudtuk gyakorolni, ám a lendületes lefordulásokat igen. Remélem, a spanyolok ellen sok lesz belőle, és értékesítjük is őket, mert most az elején egy-két helyzet kimaradt. Még jó néhány lehetőséget gólra válthattunk volna.
– A spanyolok is könnyen győztek. Mit lehet leszűrni abból a találkozóból?
– Nem a dél-afrikaiak elleni nagy különbségű sikerből szűrtük le a tapasztalatokat. Ismerjük az erősségeiket, nagyon pörgős és jó csapat, taktikailag is remekül felkészítve, szerintem az egyik legmodernebb vízilabdát képes játszani. Legutóbb, a világligán döntetlenre végeztünk velük a rendes játékidőben, de akkor nem voltak még teljesen a topon. Két hasonló erőből álló válogatott csap össze szerdán, nüanszokon múlik majd, ki nyer. Persze, mi akarunk győzni.
Davor Carevic, az új-zélandiak szövetségi kapitánya:– A világ egyik legjobbjával játszottunk, amellyel értelemszerűen nem lehetünk pariban, amatőrök vagyunk, szinte minden játékos dolgozik a vízilabda mellett. Kialakítottunk helyzeteket, de a magyarok ennyivel jobbak. Ők napi hat órát edzenek, a srácaim heti kettőt, néha hármat, és maguk fizették az útjukat a világbajnokságra. Egész olcsó volt egyébként, ráadásul nagyon jó tapasztalat nekik. A spanyolok ellen hasonló lesz a forgatókönyv, a dél-afrikaiakkal viszont versenyben lehetünk. Sokat tanulhatnak a srácok, csakhogy ha tanulnak is, elköltik az összes pénzüket erre az útra, és legközelebb talán újak jönnek, akiknek van pénzük, de nincs rutinjuk…

TUDÓSÍTÁS

4. NEGYED

Köszönjük a figyelmet!

Véget ért a mérkőzés!A magyar csapat világbajnokságon még sosem nyert ekkora különbséggel.
32. perc: érintés nélkül fölé az új-zélandi lövés. Megúsztunk, Jansik kiharcolt egy büntetőt, amit a sértett értékesített. 24–4
31. perc: Vogel emberhátrányban védett, majd a kapufa is vele volt.
30. perc: Zalánki használta ki az emberelőnyt. (22–4) Új-Zéland időt kért. Vogel húzott le egy keresztpasszt, a másik kapu Angyal lövését védte. Kontra Új-Zéland ellen, gyorsan megjátszottuk az üresen visszaúszó Angyalt, aki nem hibázott ziccert. 23–4
29. perc: Hárai csavarja blokkról pattant fölé, picivel később ötméterest harcolt ki. Sedlmayer a kapusba lőtte a büntetőt.
28. perc: Sedlmayer lőtt gólt büntetőből. Az összes magyar mezőnyjátékos betalált Új-Zélandnak. 21–4
27. perc: Small is hozzászólt, az új-zélandi csapatkapitány szép gólt lőtt. (19–4) Jansik szűken passzolt a bal fához, ahol Hárai behúzta a labdát. 20–4
26. perc: Vogelt már átejtették, a hosszún Sedlmayer söpörte ki a labdát. Magyar emberelőny és időkérés. Ez lehetett megbeszélve: Vámos passzából Angyal üresen lőhetett. 19–3
25. perc: nincs meglepetés, a negyedik ráúszást is elhoztuk. Vámos szép bejátszása után Mezei húzott a kapuba közelről. (18–3) Vogel védett egy távoli lövést.

3. NEGYED

Véget ért a harmadik játékrész.
24. perc:
Fountain először védett, a lelátón ülő új-zélandi női csapat lelkesen ünnepli.
23. perc: Manhercz kipontozódott, de az ellenfél elkapkodta az akciót.
21. perc:Kivédekezett új-zélandi akció után emberelőnybe szépen megjárattuk a labdát,Bátorimajdhogynem üres kapuba lőhetett.17–3
20. perc: Varga Dénes
egy rá jellemző góllal viccelte meg ifjú kapus ellenfelét. Gyönyörű, magyaros találat volt. 16–3
19. perc: villámgyors támadást fejezett be Bátori. Legalább egy fokkal dinamikusabbak vagyunk, mint az ellenfelünk. (14–2) Szemfüles gólt szerzett Új-Zéland. Clark csapott le egy hazaadásra, köszönte szépen.(14–3)Angyal is lőtt egyet Fountainnek. 15–3
18. perc: gyorsan kihasználták kettős emberelőnyüket az új-zélandiak, Lewis talált be. (12–2) Vámos nem habozott a válasszal, jobbról bevette a bal alsót. 13–2
17. perc: a harmadik ráúszás is a miénk. A magyar kapuban immáron Vogel, de még nem neki volt dolga, hanem az új-zélandiak új kapusának. Manhercz lövésével nem tudott mit kezdeni. 12–1

2. NEGYED

16. perc: a félidő utolsó új-zélandi támadását kivédekeztük, nálunk ezúttal Angyal próbálkozott csavarral, pontatlanul. Véget ért az első félidő.
15. perc: Sedlmayer nagy kapufája után Zalánki talált be. (10–1) Mezei jó bejátszást kapott, emberrel a hátán csavart gólt a center. 11–1
14. perc: Varga szabaddobásból lőtt gólt, de nem adják meg. Valószínűleg hat méteren belülről lőtt. EzúttalVámosúszott meg, könnyű helyzetét kihasználta.9–1
13. perc: Jansik leúszta a védőjét, a kapus ismét tehetetlen volt. 8–1
12. perc: emberhátrányban védekeztünk jól, majd gyorsan elszórtunk egy akciót. Lewis nagy erővel találta el a lécet, de Nagy is rajta volt.
11. perc: kettős emberelőnybe kerültünk, ennek nem lehetett más a vége. Manhercz talált be. 7–1
10. perc: Bátori emberelőnybe varrta be a labdát a kapu bal felső sarkába. (6–0) Az új-zélandiak is fórba kerültek, ezt már kihasználták. Pike a gólszerző. 6–1
9. perc: a ráúszást Manhercz nyerte, a negyed első támadásából Zalánki két lóba után nagy gólt lőtt. 5–0

1. NEGYED

8. perc: új-zélandi fór, szövetségi kapitányuk időkéréssel reagált. Nem tudták kihasználni az előnyt. A másik oldalon újabb ziccer, Vámos kezéből kicsúszott a labda, vagy megütötték a kezét. A játékvezetők az előbbit látták. Nagy aztán könnyen véd. Még egy magyar kontra, ez a negyed vége.
7. perc: újabb kivédekezett akció után Varga úszott meg, addig lóbált, míg el nem süllyedt a kapus, majd könnyed gólt lőtt.(4–0) Megint emberhátrányba kerültünk, nagynak így sem kellett védenie, fölé ment a lövés.
6. perc: Angyalt kiállították, nem tudták kihasználni az új-zélandiak, akiknek kapusa néhány másodperccel később Zalánki ziccerét fogta.
5. perc: Jansik lövését blokkolták. Clark ügyesen hozta helyzetbe magát, de a kapuval szemben a kapufára lőtt. Vámosnak sem kellett sok hely, hogy lőni tudjon, és ha ő lő, akkor az nem sok jót jelent a kapusoknak. 3–0
4. perc: megint Hárai próbálkozott, ezúttal távolabbról. Mellé. Nagy Viktor könnyen védett egy ejtést.
3. perc: labdát szereztünk, de első lendületből nem tudtuk végigvinni az akciót, majd felállt védelem ellen Hárai kezéből csúszott ki a labda.
2. perc: az új-zélandiak is próbálkoznak, szép támadás végén nincs egyenlítés. Emberelőnybe kerültünk, picivel később ötméterest is kiharcoltunk. Jansik Szilárd kíméletlenül bombázta be a büntetőt. 2–0

1. perc: Az első támadást mi vezethetjük.Pontatlan Hárai-csavar. Válaszul rossz új-zélandi ejtés, majd a másik oldalon Manhercz került előnybe, aki viszonylag tisztán lőhetett a kapus feje fölé. 1–0

A csapatok bemutatása és a himnuszok után kezdődik a mérkőzés.

A magyar válogatottból még a világliga szuperdöntőjén állították ki Kardos Gergelyt, az ő eltiltását valakinek le kell töltenie a világbajnokságon. Emiatt Pohl Zoltán maradt ki a keretből.

ELŐZMÉNYEK

Női vízilabda-válogatottunk után a férfi is megkezdi a vizes világbajnokságot. Mint ismert, az idei vb kiemelten fontos, hiszen a torna első két helyezettje kvótát szerez a tokiói olimpiára.

A mieink kedvező csoportba kerültek, a spanyolokkal játszhatnak majd nagy meccset a kvartett első helyéért. Märcz Tamás együttese Új-Zéland ellen kezdi a tornát –ha nem is üti ki az ellenfelét úgy, mint a női nemzeti csapatunk, valószínűleg ezen a találkozón sem kell lerágni a körmeinket.

A magyar válogatottnak a tavalyi Európa-bajnokság nem sikerült, nyolcadikként végzett, idén júniusban a világligáról ötödik hellyel tért haza. Hozzá kell tenni, az utóbbi világeseményen a vb-keretből 12 játékos nem szerepelt Belgrádban, és a barcelonai Eb-n is hiányoztak fontos játékosok.

„Varga Dénes és Hárai Balázs csatlakozásával sokkal komplettebb lett a csapat, de azért a Barcelonában szereplő játékosok is fejlődtek a klubjukban az elmúlt egy évben – nyilatkozta lapunknak Nagy Viktor, a válogatott kapusa. – Maga a válogatott is összeért a felkészülés, illetve az Európa-kupa három napja során. Dumival kiesett az irányító, aki nemcsak a góljaival, hanem passzaival és a meglátásaival is hozzájárult a teljesítményhez. Tavaly senki sem tudta átvenni ezt a szerepet. Hárai Pufi jelentőségét sem kell nagyon magyarázni, ha nem lő gólt, akkor tartja a pozíciót két-három méteren, kiharcolja a fórokat, ráadásul akcióból is be szokott találni. Ugyanakkor nem akarom erre a két játékosra kihegyezni a szereplést, hiszen egy csapat attól csapat, hogy nem két emberen múlik a teljesítménye. Fontos lesz, mire jut támadásban a két balkezes, Vámos Márton és Zalánki Gergő, akik védekezésben is nagyon hasznosak. Manhercz Krisztián elöl és hátul is sokat fejlődött, Bátori Bence is remekül tud blokkolni. Mezei Tamásnak nehéz éve volt, hosszabb kihagyás után tért vissza, de a Bajnokok Ligája nyolcas döntőjében jól játszott. A bekkjeinket sem akarom kifelejteni, fontos láncszemek, igaz, az új szabályok megkövetelik, hogy mindenki jól tudjon ember fogni.”