Labdarúgás: többet játszottak a kupában a fiatalok, mint az NB I-ben

Bruckner Máté utanpotlassport.huBruckner Máté utanpotlassport.hu
2024.03.02. 09:00
A labdarúgó Magyar-kupa nyolcaddöntőjében 1328 percet játszottak a 2003-ban, vagy annál később született fiatalok.

A héten zajlottak a labdarúgó Magyar-kupa nyolcaddöntői, amelyeken több utánpótláskorú játékos is lehetőséget kapott. Átnéztük, hogy a fiatalszabály hatálya alá eső, azaz a 2003-ban, vagy annál később született futballisták hogyan teljesítettek a kupafordulóban.

Kedden a Diósgyőr–Zalaegerszeg találkozóval indult a harc a legjobb 8 közé jutásért. A miskolci csapatban a kezdőben volt a 19 éves Jurek Gábor, akit a 60. percben a 20 esztendős Bényei Ágostonra cserélt a vezetőedző.

Először játszott tétmeccset a Soroksárból igazolt 21 éves Vogyicska Balázs Zalaegerszegen, és a teljes 90 percet megkapa Márton Gábortól.

Zalaegerszegen, és a teljes 90 percet megkapa Márton Gábortól.

A 20 éves Németh Dániel az első félidőn volt pályán, aki helyére a második játékrészre a 19 éves Gruber Zsombor állt be. A DVTK-nak újabban jól megy a góllövés, ugyanis az NB I 22. fordulójában négyet rúgtak a Fehérvárnak (4–0), akárcsak a kupában a zalaiaknak (4–2).

Szerdán öt mérkőzést rendeztek, az elsőn a Vasas látogatott Mezőörsre. A Megyei I-es meglepetéscsapatba a 79. percben állították be a 20 éves Kreicz Szilárdot egyetlen fiatalként. Az angyalföldiek a 18 éves Girsik Attilával és a 20 éves Sztojka Dominikkel kezdtek, de mindketten csak egy félidőt kaptak a csapat új vezetőedzőjétől, Gera Zoltántól. A 97-szeres válogatott labdarúgó a félidőben Girsik helyére beküldte a 19 éves Bakti Balázst. A meccs nem várt izgalmakat hozott: az 1–1-es rendes játékidei eredményt követően a hosszabbításban nem esett gól, így tizenegyesekkel jutott tovább a Vasas.

A Kozármisleny az MTK Budapestet fogadta a nyolcaddöntőben. A hazaiaknál a 18 éves Hegedűs Tamás 15 percet játszott; másik fiatal játékos nem kapott lehetőséget.

A fővárosiaknál is egy utánpótláskorút regisztrálhatunk, mégpedig a 20 éves Kovács Mátyást, aki végig a pályán volt.

, aki végig a pályán volt.

A meccset a papírformának megfelelően az MTK nyerte 3–0-ra.

Az előző NB I-es évadban második Kecskemét Veszprémbe utazott, ahol 2–0-ra győzött. A hazai csapat a kapujában a 18 éves Kovács Martin állt, csereként pedig beállt a 20 esztendős Horváth Hunor. A vendégek ezen a meccsen nem játszattak fiatalt.

A Tiszakécske otthon 3–0-ra kikapott az NB I-es Kisvárdától. A 21 éves Czékus Ádám, aki Kisvárdáról érkezett a hazaiakhoz, 6 percet játszott, míg a 20 esztendős Kocsis Dominik 22 percet kapott.

A vendégek kapujában a 21 éves Kovács Marcell állt, illetve a 19 esztendős Raúl-Martin Stefan is végigjátszotta a mérkőzést.

állt, illetve a 19 esztendős is végigjátszotta a mérkőzést.

A nyolcaddöntő legjobban várt meccse a Debrecen–Ferencváros volt, amelyen a vendégek tizenegyesekkel nyertek. A Lokiban kezdett, és 64 percig pályán volt a 20 éves Baranyai Nimród, csereként pedig 7 percre állt be a 19 éves Batai Tamás. A zöld-fehéreknél nem szerepelt fiatal.

A csütörtöki első meccsen a Szentlőrinc és az NB II-t vezető Nyíregyháza csapott össze. A hazai csapatban a két fiatal kapott helyet a kezdőben:

a 19 éves Yaroslav Helesh 77 percet játszott, és gólt szerzett,

77 percet játszott, és gólt szerzett,

míg a 20 esztendős Pataki Bence végig a pályán maradt. A vendégek a 19 éves Farkas Bendegúzt nevezték a kezdőbe, aki 80 percet kapott, csereként pedig a 18 éves Oláh Benjamin 34 percre jutott lehetőséghez. A találkozó sima, 5–1-es nyíregyházi győzelemmel zárult.

Az utolsó nyolcaddöntőben a Paks vendégeskedett Újpesten. A lilák nem vetettek be fiatalt a meccsen, a tolnaiak viszont két utánpótláskorúval kezdtek: a 20 éves kapus, Simon Barnabás Szappanos Péter sérülése miatt került a csapatba, a vele egyidős Vas Gábor pedig alapembernek számít, de az 53. percben egy ütközést követően eltört az orra, ezért le kellett cserélni.

A kiélezett meccsen végül a hosszabbításban tudott nyerni „a magyar csapat”.

Összesen 1328 percet játszottak a fiatalok a Magyar-kupa nyolcaddöntőjében, ami lényegesen több mint amennyit az NB I-es fordulókban regisztrálunk.

Ugyan az élvonalban csak hat meccs jut egy fordulóra, de ha a nyolc találkozó átlagos játékpercét hat mérkőzésre vetítjük, 996-ot kapunk. Ezer közelében pedig a 2023/24-es NB I-es évadban egyszer sem voltak a fiatalpercek. Természetesen ennek az oka abban is rejlik, hogy a Vasas, a Veszprém és a Nyíregyháza nagyon sok lehetőséget adott a korosztályos labdarúgóknak.