NB I: tavaszi ligarekordot ért el a Fradi és az Újpest

2015.04.27. 14:15
Tizenhat csapat, nyolc mérkőzés és néhány érdekesség az előnyszerzés, az előnymegtartás és a hátrányledolgozás témakörében a labdarúgó NB I hétvégén megrendezett 25. fordulójából.

ELŐNYSZERZÉS, ELŐNYTARTÁS, HÁTRÁNYLEDOLGOZÁS – 25. FORDULÓ TOP 5 ELŐNYSZERZÉS, ELŐNYTARTÁS, HÁTRÁNYLEDOLGOZÁS – 25. FORDULÓ TOP 5

1. Tovább nyújtotta tavaszi ligarekordját a Ferencváros: az előny megtartásában egyre hatékonyabb zöld-fehérek egymás után az ötödik mérkőzésüket nyerték meg úgy, hogy vezető góljuk után az ellenfél egy pillanatra sem tudott egyenlő állást kiharcolni – az MTK (2–0), a Puskás Akadémia (2–1), az Újpest (2–0) és a Haladás (3–0) után legutóbb a DVTK (3–0) jutott erre a sorsra. Érdekes visszaemlékezni, hogy e csapatok közül csak a felcsútiak ellen tudott vezetni és nyerni a Fradi az ősszel; a mostani 15-tel szemben akkor csupán 4 pont került a Zöld Sas szárnyai alá, és amíg azon az öt találkozón 67 percig járatták a labdát vezetésük birtokában a Doll-fiúk, addig a legutóbbi öt fordulóban 286 percig.

2. A Fradi először tudhat magáénak ötös meccsszériát hibátlan előnytartásból ebben a szezonban, ami tavasszal ugyan ligarekord, csakhogy az őszi évadban volt két hosszabb széria is! Az MTK a 7. és a 12. forduló között hat mérkőzést nyert meg úgy, hogy ha egyszer vezetést szerzett, kivétel nélkül meg is tartotta az előnyt (a DVSC hatos győzelmi sorozatát éppen egy átmeneti MTK-egyenlítés „üti ki” ebből a versenyből), míg a magabiztossági idénycsúcs természetesen a bajnokjelölt Videotoné: a fehérvári csapatnak az idény első nyolc fordulójában minden meccsen elég volt egyszer megszereznie a vezetést ahhoz, hogy megnyerje mérkőzését. A nyerő széria – amelyben csak a DVTK erejéből futotta (csupán öt percig „élő”) egyenlítő gólra – végül tíz mérkőzést számlált. A Vidi amúgy most is elemében van, a Pécs (4–0) elleni szombati volt sorozatban a negyedik (tavasszal összességében a hatodik) olyan győzelme, amely statisztikai értelemben már az első góllal megszületett.

3. Már a 2. percben a kapuba talált Mihailo Perovics, ezzel az övé és csapatáé, a két egymást követő bajnokit november óta először megnyerő Újpesté a tavasz leggyorsabb gólja. Sőt mivel a Dunaújvárosnak nem sikerült egyenlítenie a mérkőzés folyamán, a 3–1-re nyerő lila-fehéreké a tavaszi évad leghosszabb ideig őrzött előnye is (88 perc). Ősszel a Haladás a Kecskemétet (1–0), a Videoton az MTK-t (5–0) sokkolta 2. percbeli, a lefújásig kitartó vezetést eredményező góllal. Az Újpest szerzett már gólt nagyon korán, a 3. percben, de az nem hozott szerencsét, a DVTK végül 2–1-re nyert ellene decemberben.

4. Szegény embert még az ág is húzza! A Pápa ritkán szerzett vezetést a szezon során, de eddig mindig megtartotta az előnyét, a mezőny egyetlen százszázalékos előnytartója volt. Ötödszörre nem sikerült, és éppen a szezon legkiélezettebb időszakában, egy közvetlen rivális, a Haladás ellen úszott el a győzelem – ráadásul kétgólnyi fórról (2–2). Ami az egyik oldalon könny és keserv, az a másikon büszkeség forrása lehet: a DVTK, a Puskás Akadémia, a Pécs és a Győri ETO után a Haladás az ötödik csapat, amelyiknek sikerül pontot mentenie kétgólos hátrányból ebben az idényben. Pápán egyébként a két leghosszabb ideig hátrányban játszó csapat csapott össze: a Hali 930, a Lombard 921 percig harcolt az egyenlítésért ebben a szezonban.

5. Véget értek a „dunaújvárosi hetek”, és nem sok jóval kecsegtet, hogy az újonc még mindig az utolsó helyen áll. Az idény elején pályafelújítás miatt rendre idegenbe kényszerülő dunaújvárosiak a legutóbbi 11 fordulóban 10-szer saját stadionjukban játszottak, és csupán nyolc pontot szereztek: vezetniük csak három meccsen sikerült – ezekből kettőt megnyertek –, hat vendégük (például pénteken az Újpest) pedig úgy vitte el a három pontot, hogy az egyenlítés egy pillanatra sem jött össze. A hétvégén éppen Artner Tamás edző korábbi munkahelyén, Szombathelyen kóstol bele újra a vendégeskedésbe az Újváros…