NB I: az Újpest valamiben jobb volt a Fradinál - vasárnapig

2015.04.13. 10:56
A legutóbbi nyolc fordulóból hétben a Fradi első góljával megtörte ellenfelét – az Újpest sem járt másként (Fotó: Hegedüs Gábor)
Tizenhat csapat, nyolc mérkőzés és néhány előnyszerzési-hátrányledolgozási érdekesség a labdarúgó NB I 23. fordulójából. Középpontban a vasárnapi Ferencváros–Újpest derbi.

FERENCVÁROS (2.)–ÚJPEST (8.) 2–0

Csak a vezető gólig kérdéses. Tizenhárom fordulón átívelő veretlenség, zsinórban hét bajnoki úgy, hogy az ellenfél egy pillanatig sem vezetett – és hát ott vannak a kíméletlenül kihasznált előnyök: leszámítva a Nyíregyháza elleni 0–0-t, a legutóbbi nyolc fordulóban a Fradi tulajdonképpen az első góljával megtörte és legyőzte ellenfelét. Az egyenlítés senkinek sem sikerült ebben az időszakban, sőt az egész szezonban is csak a DVSC tudott hátrányból pontot szerezni (2–2) a Fradi ellen.

Nem sikerül ledolgozni. Gondolták volna, hogy a vasárnapi derbiig az Újpest kevesebbszer került hátrányba ebben a szezonban, mint a Fradi? A tabella nem ezt sugallja, mégis így volt: a zöld-fehéreknél a 16. fordulóban került be a tizedik strigula ebbe a rovatba, a liláknál csak most. Nagy különbség, hogy míg a Fradi hatot megválaszolt ellenfelei tíz vezető góljából, addig az Újpestnek ez csak háromszor sikerült. Sőt: a legutóbbi hat alkalommal mindig kikapott a Vignjevics-csapat, ha ellenfele megszerezte a vezetést.

VIDEOTON (1.)–HALADÁS (13.) 7–0

Túl az ezres határon. A Vidi vasárnap este a bajnokság eddigi legnagyobb különbségű győzelmét aratta, és a mezőnyben elsőként elmondhatja magáról, hogy a vezetés birtokában játszott percek tekintetében átlendült az ezerperces határon (1061). A második legjobb eredmény több mint három teljes mérkőzésnyivel kevesebb (FTC, 774).

Határátlépés itt is. A Hali nem tudta felborítani a papírformát, és a viszonylag korán kapott első gól miatt hátrányperceinek száma 800 perc fölé kúszott (816). Az idényben csak a Pápa küzdött hosszabb ideig (867 percig) azzal az elkeserítő érzéssel, hogy az ellenfél vezet.

DUNAÚJVÁROS (16.)–MTK (3.) 0–0

Nyolcszor kettő. A Dunaújvárossal negyedszer történik meg ebben a szezonban, hogy egymás utáni két meccsen egy pillanatra sem kerül hátrányba. A kiesőzónában ez egyedülálló teljesítmény, csakhogy háromszor 0–0 volt a második meccs, ez részben magyarázza is az utolsó helyet.

Vezetés nélkül. Az MTK az első döntetlenjét játszotta, kicsit másképp: először kasszírozott pontot úgy, hogy nem kellett hozzá megszereznie a vezetést.

KTE (6.)–DVSC (4.) 1–2

Vezetésről harmadszor. A tavasszal először, a szezon során harmadszor veszítettek a kecskemétiek úgy, hogy ők szerezték meg a meccs első gólját. A Lombard és a Fradi ellen idegenben jártak így.

Az első sikeres fordítás. A Loki először győzött ebben a szezonban úgy, hogy sikerült megfordítania egy vesztésre álló mérkőzést. Korábban hatszor lett volna alkalma erre – igaz, három meccsen csupán percek álltak a rendelkezésére –, ötször kikapott, és noha a Fradi ellen sikerült fordítania, végül be kellett érnie a 2–2-es döntetlennel.

PAKS (5.)–PÉCSI MFC (14.) 2–0

Kiváló előnytartók. Negyedszer került előnybe és negyedszer őrizte meg vezetését a Paks a tavaszi szezonban, ami még akkor is dicséretes, ha figyelembe vesszük, hogy a szombati ellenfél kapusát, Vukasin Polekszicset már a 6. percben kiállították.

Kísért az ősz, sőt. A pécsiekkel még az edzőcserét hozó őszi szezonban sem fordult elő, hogy egymást követő négy bajnoki egyikén sem tudták megszerezni a vezetést. Most igen.

HONVÉD (12.)–DVTK (7.) 1–1

Megtanulták. A Honvédnak az első húsz fordulóban egyszer sem sikerült pontot mentenie, ha hátrányba került, azóta viszont kétszer is: előbb az Újpest, most a DVTK ellen. Igaz, a fordítással még adósak a kispestiek, ezért állnak ott, ahol.

Már megint. A diósgyőriek hat tavaszi bajnokijuk közül négyen képesek voltak megszerezni a vezetést, de a fór megtartása egyszer sem sikerült. Összehasonlításképpen: ősszel 11 ilyen meccsből csak kettő csúszott ki a kezükből, volt, hogy kétszer is megszerezték a vezetést.

PÁPA (15.)–PUSKÁS AKADÉMIA (9.) 0–1

Nincs reakció. A hátrányledolgozás sem erénye a Lombardnak: a kieső helyekre csúszó pápaiak negyedszer kerültek hátrányba tavasszal – és negyedszer voltak képtelenek reagálni.

Hosszan tartották. Első tavaszi győzelmüket aratták a felcsútiak, akik ebben a szezonban idegenbeli mérkőzésen még sohasem őrizték előnyüket ilyen hosszú ideig (63), pedig ötször is vezettek már.

GYŐRI ETO (10.)–NYÍREGYHÁZA (11.) 2–3

Talpra állás a semmiért. Először fordul elő ebben az NB I-es szezonban, hogy egy csapat kétgólos hátrányból kiegyenlít, mégis vereséget szenved – miért is ne a sok sebből vérző ETO lenne a kötél rossz végén... A korábbi négy alkalommal a talpra állás mindig pontszerzést eredményezett: ősszel a DVTK 0–3-ról 3–3-at harcolt ki a Dunaújváros ellen, a Puskás 0–2-ről 3–2-re verte meg ugyancsak az Újvárost, míg tavasszal a PMFC a DVTK otthonában hozta a 2–2-t kétgólos hátrányból, és az ETO is így tartott otthon egy pontot a Vidi ellen (2–2).

Először kétszer. Először kellett kétszer megszereznie a vezetést a Szparinak ahhoz, hogy nyerni tudjon. Pozitív olvasatban: a nyíregyháziak először tudták kétszer megszerezni a vezetést egy bajnokin ebben a szezonban – ráadásul nyertek is.

1. Videoton FC 23 18 4 1 54–8 +46 58
2. Ferencvárosi TC 23 14 5 4 36–16 +20 47
3. MTK Budapest 23 15 1 7 33–21 +12 46
4. DVSC-Teva 23 12 6 5 30–15 +15 42
5. Paksi FC 23 11 7 5 36–22 +14 40
6. Kecskeméti TE 23 10 5 8 28–27 +1 35
7. Diósgyőri VTK 23 9 8 6 33–28 +5 35
8. Újpest FC 23 7 9 7 19–21 –2 30