Fordított odahaza a Debrecen a Videoton ellen

2013.05.12. 16:20
Torghelle Sándor ugyan vezetést szerzett, csapata, a Videoton mégis kikapott Debrecenben (Fotó: Mirkó István – archív)
A labdarúgó NB I 27. fordulójának vasárnapi játéknapján a második helyen álló Videoton a címvédő Debrecen vendégeként lépett pályára. Bár a vendégek Torghelle Sándor révén vezetéshez jutottak, a kihagyott ziccerek mérkőzésén a hazaiak két góllal tudtak válaszolni. A debreceni győzelem azt is jelenti, hogy a Győri ETO bajnok lehet, ha legyőzi odahaza a Ferencvárost a forduló záró mérkőzésén.

A MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉT IDE KATTINTVA OLVASHATJA EL!

Négy fordulóval a vége előtt hét ponttal vezetett a Győri ETO a második Videoton előtt, így a fehérváriak azzal a tudattal utaztak el a címvédő Debrecen otthonába, hogy mindenképpen győzniük kell, ha életben akarják tartani bajnoki álmaikat. A hazaiak sem adták fel a reményt, hogy a dobogón végezzenek, így aztán a mérkőzés előtt mindkét fél nyíltan azt hangoztatta, hogy győzelemre tör.

A két mester igyekezett meglepni az ellenfelet kezdőcsapata összeállításakor, a hazaiaknál a középpályán Spitzmüller István és Ferenczi János is helyet kapott, Adamo Colulibaly éktársa pedig Pölöskey Péter lett, míg a másik oldalon Tomás Tujvelt, Juhász Rolandot és Paraibát sem várták a pályára kifutó 11-be a szakértők.

BŰNBAK VAGY PIHEN?
Nem parádézott a hétközben Győrben Mladen Bozsovics, a Vidi kapusa, aki a bajnokira a keretbe sem került be. Helyette most a szlovák Tomás Tujvel védett, a kispadon a szerb Filip Pajovics ült.

A stadion fölött szürke fellegek gyülekeztek a mérkőzés előtt, narancssárga riasztást adott ki a térségre az Országos Meteorológiai Szolgálat – szerencsére nem sokat kell már várni arra, hogy ne okozzon hatalmas gondot a nézőseregnek Debrecenben egy kora nyári zápor. A nagy kérdés már csak az, hogy milyen gárda avatja majd a csodastadiont?

No de ez még a jövő kérdése, maradjunk a jelennél, az Oláh Gábor utcában, ahol a mérkőzés első helyzetét Ferenczi hagyta ki, aki hat méterről a kapu előtt álló Álvaro Bráchit rezgette meg lövésével, nem a hálót, majd Torghelle Sándort hagyta üresen Mészáros Norbert, de olvasóink kedvence a léc fölé fejelt. Jó közepes tempóban kezdődött a mérkőzés, az ötezer néző sem csak csendben üldögélt, folyamatosan ugrált a helyi B-közép – olyan magasra viszont egyikük sem rugózott, mint a 20. percben Tujvel, amidőn kipaskolta a jobb felső elől Ferenczi szabadrúgását.

EDZŐI NYILATKOZATOK
„Mindét csapat győzelemre játszott, megvoltak nekünk is a helyzeteink, amelyekből jó párat kihagytunk, a Debrecennek is megvoltak a lehetőségei, és ezeket jobban használta ki. Nagyon kemény mérkőzés volt – mondta José Gomes az m1-nek, akit Bozsovics kihagyásáról is kérdeztek. – Bozsovicsnak személyes problémái vannak, ezt úgy gondoltuk, hogy tiszteletben tartjuk. Nem volt abban a mentális állapotban, hogy a lehető legjobb formában legyen a mai meccsen, ez volt az oka, hogy nem került be a keretbe, viszont Tujvel nagyon jól megoldotta a feladatát."
„Úgy gondolom, hogy nagyon jó mérkőzést láthatott a közönség, nagyon jó ellenfelet sikerült legyőznünk. Úgy érzem, hogy rengeteg helyzetünk volt, mindenféleképpen megérdemeltük a győzelmet. Büntetőt hibáztunk, ziccereket hibáztunk, és óriási fegyvertény, hogy egy ilyen kiváló együttest sikerült legyőznünk" – nyilatkozta ezt már Kondás Elemér, a debreceniek mestere.
„Pölöskey nagyon jól játszott az első félidőben, de kicsit frissítenünk kellett, mert a bal oldalon többet jött fel az ellenfelünk. Kulcsár beszállt, nagyon szép gólt lőtt, volt egy-két helyzete még, azt egy kicsit jobban megoldhatta volna. Én úgy gondolom, hogy a srácok egymásért küzdöttek, igazi csapatot alkottak, és kiváló meccset nyertek meg" – tette hozzá Kondás, aki a egyelőre nem foglalkozik a Magyar Kupa-döntővel, először a Paks elleni bajnokira koncentrál.
„Szeretnénk a hátralévő bajnoki mérkőzéseinken a lehető legtöbb pontot megszereznünk, ha úgy játszunk, mint ma, akkor erre nagyon nagy esélyünk van. De igazából eddig is megvolt, egyik ellenfelünk sem vert meg minket. Amikor ki is kaptunk, egy góllal, öngólokkal kaptunk ki, jobbak voltunk az ellenfelünknél, csak nem úgy sikerült a fordulópontokból kijönni a mérkőzésen. Most, ezen a mai mérkőzésen, úgy néz ki, jól sikerült" – zárta mondandóját Kondás.

A hazai kapuvédőt, Verpecz Istvánt is tesztelték néhány könnyedebb, de légi utat azért igénylő lövéssel, a legaktívabb hazai viszont Ferenczi volt, aki a 25. percben már harmadik gólját szerezhette volna, de a tizenhatosról eltévesztette a bal sarkot.

Kovács István is kihagyta a maga ziccerét a 29. percben, szerencséjére azonban a kapus által kiütött labda Torghelle Sándort találta meg, ő pedig közelről az üres kapuba passzolt. 0–1!

Nem állt a helyzet magaslatán ennél a találatnál a hazai védelem, Torghellére egy hátvéd sem jutott, miközben a kapus felé hárman is rohantak, és pár percre rá is teljesen üresen találta magát az ötös előtt Paraiba, de Verpecz eszén ő sem tudott túljárni. A másik oldalon Juhász sem remekelt, amikor teljesen fölöslegesen lökte az ötös oldalánál Coulibalyt, aki élt a lehetőséggel és nagyot esett – Juhász viszont megúszta az esetet egy sárgával, szó szerint, mert Ferenczi 11-esét Tomás Tujvel megfogta a bal sarok előtt!

Pár percre rá azonban mégiscsak egyenlített a DVSC, a Pölöskey által lefejelt labdát Bódi Ádám három védő között vágta a bal alsóba: 1–1!

Alaposan felpörgött a mérkőzés az első félidő végére, Torghelle azonban elpuskázta újabb helyzetét, majd Gyurcsó lőtt keresztbe a kapu előtt, végül Ferenczi egyedül vihette a kapusra a labdát, de csúnyán megbukott labdavezetésből.

A szünetben Pölöskeyt Kulcsár Tamás váltotta, a vendégeknél még az első félidőben beállt Marco Caneira a lesérült Paulo Vinícius helyére. Nagy helyzettel, kapufával indult a második játékrész, Kovács lövése Mészároson megpattanva került a bal oldali kapufára, a másik oldalon pedig előbb Kulcsár, majd Czvitkovics Péter döntött rosszul ziccerben.

Az 57. percben már nem volt mese: az első igazán komoly Vidi-védelmi hibát Kulcsár Tamás góllal büntette, aki még a kapust is kicselezte, mielőtt a hálóba lőtt: 2–1.

José Gomes a gólra Arturo Álvarez beküldésével reagált, mégis a Debrecen tehetett volna hatalmas lépést a győzelem felé, de Máté Péter közeli lövését kivágták a gólvonalról. A hajrá felé közeledve Kovácsot Szekeres Adrián váltotta, ez pedig azt jelentette, hogy Juhász lett Torghelle csatártársa (Kondás Elemér pedig a lesérült Korhut Mihály helyére a jóval magasabb Szűcs Istvánt küldte be, majd Ibrahima Sidibét is a pályára vezényelte).

PEDIG MEGMONDTA
A helyzetkihasználás döntő lehet – nyilatkozta a mérkőzés előtt a több helyzetet is kihagyó Kovács István.

A végén több, góllal kecsegtető kontratámadást is elrontottak a hajdúságiak, de ez is belefért számukra, mert a hajrában már a Vidi sem villogott. Vereségével a Videoton feladta a magas labdát a Győrnek, az ETO harminc év után lehet újra bajnok, a Debrecen pedig ezzel a három ponttal belátható távolságra került a dobogótól. Igaz, ennek eléréséhez óriási szerencsére lenne még szükségük – de az európai szerepléshez a Magyar Kupa révén is hozzájuthatnak még.