Későn ébredt a Falco, bajnok az Alba Fehérvár

2017.06.18. 20:46
A bajnokcsapat tagjai (Fotó: Török Attila)
A férfi kosárlabda NB I fináléjának mindent eldöntő mérkőzésén az Alba Fehérvár 78–71-re, összesítésben 3–2-re legyőzte a Falco KC Szombathelyt, ezzel az alap-, a középszakasz- és a Magyar Kupa-elsőség után a bajnokságban is az élen végzett.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
DÖNTŐ, 5. MÉRKŐZÉS
ALBA FEHÉRVÁR–FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 78–71 (14–8, 25–16, 23–20, 16–27)

Székesfehérvár, Alba Regia Sportcentrum, 2800néző.V:Földházi, Cziffra, Papp P.
FEHÉRVÁR:B. Taylor10/3,EDWARDS13/6,SHEPARD18,Lóránt8,KELLER Á.9. Csere:Markovics,MOHAMMED15/3,Farr5/3,Keller I. Edző:Dzunics Braniszlav
FALCO:GOVENS20/3,VÁRADI12/6,Barham5/3,Pusztahvar7/3,Tóth N.4. Csere:Zsigeranovics11,MEDFORD10/3,Bognár2, Simon. Edző:Szrecsko Szekulovics
Az eredmény alakulása. 4. perc:4–0. 7. p.:10–6.14. p.:20–8.17. p.:32–15.19. p.:37–18.20. p.:39–24.24. p.:49–29.27. p.:55–29.30. p.:62–44.33. p.:64–51.39. p.:75–71.
Kipontozódott:Lóránt (37. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3–2 az Alba javára.
MESERMÉRLEG
Dzunics Braniszlav:
– Megérdemelten nyertük meg a meccset és a párharcot is. Nagyon erős ellenféllel találkoztunk a döntőben, a Falco bizonyította, nem véletlenül jutott idáig. Minden elismerésem a játékosaimnak, mert nemcsak a rájátszásban voltunk a legjobbak, végig mi vezettünk az évadban. Mi szereztük a legtöbb győzelmet, megnyertük az alapszakaszt, megnyertük a középszakaszt és most a bajnoki címet is, mert a finálé ötödik mérkőzésén is mi voltunk a jobbak.
Szrecsko Szekulovics: – Sajnos az első félidőben rettentő gyengén játszottunk, a dobószázalékunk nagyon rossz volt. Aztán sikerült visszajönnünk a mérkőzésbe, majdnem egyenlítettünk – ezzel megmutattuk, mit tudunk –, de megérdemelten nyert az Alba.

A nagy tét rányomta a bélyegét a játék minőségére, a csapatok kapkodva, sok hibával kezdtek. Az Alba sok támadólepattanót szerzett meg, ennek és Keller Ákos ponterős játékának köszönhetően a hazaiak zárták előnnyel a nyitó negyedet. (14–8)

A szombathelyiek a folytatásban sem pörögtek fel, sőt, a második negyedben több mint négy perc elteltével tudtak csak a gyűrűbe találni. A fehérváriak ezzel párhuzamosan egyre inkább elkapták a fonalat, Shepard és Mohammed zsákolása demoralizálóan is hathatott a vendégekre. Jött is a szombathelyi időkérés, de ez csak arra volt elég, hogy megállítsa a különbség növekedését. A nagyszünetben 15 ponttal vezettek a hazaiak. (39–24)

Szrecsko Szekulovics valószínűsíthető fejmosása nem hatott a Falco-játékosokra, akik a második félidő elején is alárendelt szerepet játszottak. Kezdett nagyon csúnya képet festeni a mérkőzés a szombathelyiek szempontjából. (55–29)
A játékrész végére sikerült csökkenteniük a különbséget, így maradt még reményük a csodára. (62–44)

Váradi Benedek triplájával már csak 13 volt közte (64–51), és még több mint nyolc perc volt hátra. Egy zsákolás Keller Ákostól, majd egy Shepard-ziccer ideiglenesen megnyugtathatta a székesfehérvári szurkolókat, de a Falco nem adta fel, két és fél perccel a vége előtt mínusz hatra zárkózott fel! (75–69)
Dzunics Braniszlav időkéréssel próbálta megtörni a vendégek lendületét, a következő kosarat azonban újra ők szerezték, sőt 75–71-nél ők támadhattak egy perccel a vége előtt. Hiába, mert több pontot már nem dobtak, 78–71-es győzelmével a Fehérvár 2013 után újra bajnok lett, története során ötödször!

A 2016–2017-es NB I-es férfi kosárlabda-bajnokság végeredménye
1. Alba Fehérvár (Bradford Burgess, Justin Edwards, James Farr, Filipovics Márkó, Keller Ákos, Keller Iván, Lóránt Péter, Markovics Luka, Alhaji Mohammed, Joel Nshimba, Winston Shepard, Somogyfoki Péter, Brandon Taylor, Tóth Péter, Varga Máté; vezetőedző: Dzunics Braniszlav; edző: Góbi Henrik), 2. Falco-Vulcano Energia KC Szombathely, 3. Zalakerámia ZTE KK, 4. Egis Körmend, 5. Szolnoki Olaj KK, 6. PVSK-Pannonpower, 7. Kaposvári KK, 8. KTE-Duna Aszfalt, 9. Naturtex-SZTE-Szedeák, 10. Sopron KC, 11. Atomerőmű SE, 12. JP Autó-Jászberényi KSE, 13. Vasas Budapest, 14. MAFC

4. NEGYED

Köszönjük a figyelmet!

BAJNOK AZ ALBA FEHÉRVÁR!
40. perc: Keller
még bedobott egy büntetőt. 78–71
Az utolsó másodpercekben mindent kihagyott a Falco. Elkeseredett kísérletek voltak, nem tudott tiszta dobóhelyzetet kialakítani a Szombathely.
Fél perc van hátra.
40. perc:
Zsigeranovicsra jött ki a tripla, kimaradt. Taylor két büntetőt értékesített. 77–71
Hibák mindkét oldalon, 1 perc van hátra.
39. perc: Zsigeranovicsot
találta meg Govens. 75–71
2 perc 44 van hátra.
38. perc: Govens-kettes. 75–69
38. perc:
közben Lóránt támadófaulttal kipontozódott.
37. perc: Govens
kosarával 75–67.
Támadásban már jól megy a Falcónak, de védekezésben több kell még.

37. perc: Lóránt
-kettes, majd Pusztahvar dobott triplát. 75–65
36. perc: Shepard
büntetői után Medford rohant végig. 73–62
Dzunics időt kért.
36. perc:
éledezik a Falco! Váradi, Zsigeranovics, majd Govens (ő távolról) dobott kosarat. 71–60
34. perc: Medford
nagyot akart blokkolni, ehelyett nagyot faultot. Sportszerűtlen fault. Taylor a második büntetőt dobta be, utána pedig ő is dob egy ziccert. 71–51
Míg a szombathelyiek megszenvednek minden pontért, a Fehérvár nagyon könnyű kosarakat szerez.

33. perc:
az Alba nem hagyja a zárkózást. Keller Ákos óriásit zsákolt, majd Shepard ziccert dobott. 68–51
32. perc: most Medford próbálja zárkóztatni a csapatát. Az irányító akrobatikus ziccert dobott. Kicsivel később Váradi dobott triplát. 64–51
31. perc: labdát szerzett a Falco, majd Medford ziccert dobott. A másikon gyorsan válaszolt Mohammed. 64–46

Kezdődik a záró etap.

3. NEGYED

30. perc: Lóránt begyűjtötte a negyedik faultják, csapata kispadja pedig egy technikait „harcolt” ki. Govens 5 pontot dobott zsinórban. 62–44
30. perc: Mohammed sorozatban a harmadik ziccerét dobta. 62–39

29. perc: mindkét oldalon potyognak a kosarak, a Falco nem tud közelebb jönni. Az Alba ráadásul nagyon könnyű ziccerekkel növeli a pontjai számát. 60–39
Dzunics időt kért: akár harminccal is elmehettek volna a hazaiak, ehelyett elkezdtek „gálázni”, könnyű dobásokat hibáztak.

27. perc:
Govens büntetői után Bognár dobott könnyű ziccert. 55–33
Ilyen utolsó meccsre nem sokan számíthattak.

26. perc: Mohammed
és Shepard is beizmozott egy-egy ziccert. Később Taylor értékesített két büntetőt. 55–29
A szombathelyiek sehogy nem találják az utat a Fehérvár gyűrűjéhez. Nagyon pörög az Alba védekezésben és támadásban is.
24. perc: az Alba játékosai ficánkolnak a Falco zónájában. Farr dobott ziccert. 49–29
23. perc: Barham most a festékből, de aztán jött az Edwards-show: tripla, majd egy visszazsákolt pattanó. 47–29
21. perc: Barham is jól célzott távolról. 42–27
21. perc: Edwards védővel a nyakán vágott be egy triplát. 42–24

Elkezdődött a második félidő!

Az Alba remekül védekezett az első félidőben. Govenst teljesen leszedték a pályáról a fehérváriak, nincsenek üres dobóhelyzetek a Szombathelynél és úgy összességében sem jár olyan gördülékenyen a labda, mint ahogy megszokhattuk.

Óriási lepattanófölényben vannak Kellerék (25–17). Különösen az első negyedben volt szembetűnő, hogy sok pontot szereznek támadópattanókból.

Még mindig nagyon sok a hiba, de a rohanásból a Dzunics-legénység jött ki jobban. A második negyedben Shepard 12 pont, 3 lepattanó) lendített sokat csapata szekerén, a vendégeknél Zsigeranovics (7 pont, 3 kiharcolt fault) beállása tett jót.

2. NEGYED

FÉLIDŐ
20. perc: Medford
két büntetőjére Edwards válaszolt egy távoli kettessel. 39–24
19. perc: Lóránt kosara után azonnal labdát szerzett az Alba, Taylor dobott belőle triplát. Később zsinórban 4 pontot szerzett Zsigeranovics. 37–22
18. perc: fehérvári időkérés.
18. perc:
Zsigeranovics-büntető. 32–18
Ritkán látható hiba: Lóránt egyszerűen kézbe kézbe adta a labdát bedobásnál.
18. perc: Barhamet találta meg a palánk alatt Medford. Hatott az időkérés. 32–17
17. perc: Mohammed labdát szerzett, végigrobogott a pályán és ő is zsákolt. 32–15. Nagy a baj a vendégeknél, Szekulovics ismét időt kért.
17. perc: Shepard zsákolt, kicsivel később ziccert dobott. 30–15
16. perc: Farr
is betalált kintről, gyorsan dobott egyet Medford is. 26–15
16. perc: a szerb center kihagyta a büntetőt, de hiába szedte vissza a lecsorgót a Szombathely, nincsenek újabb pontok.
15. perc: Mohammed
megdobta a mérkőzés első hárompontosát. A másik oldalon Zsigeranovics faulttal együtt dobott egy félhorgot. 23–12
14. perc: Shepard tett vissza egy támadópattanót. 20–8
13. perc: Edwards szerezte a negyed első pontjait büntetőből. Kapott egy technikait is a Falco, az érte kapott büntető viszont kimaradt. Szekulovics időt kért (16–8). Shepard a büntetővonalról talált be két pontért. A különbség tíz. 18–8
13. perc: a Falco sehogy sem tud betalálni, továbbra is sok a hiba mindkét oldalon. 14–8
A második negyedre sem lettek higgadtabbak a játékosok.

1. NEGYED

Nagy lendülettel játszanak a csapatok, de nagyon sok hibát vétenek, emiatt a kevés pont. Az eladott labdák arány 4–3, a lepattanóké 16–7. Az Alba lecsorgóiból 6 is a támadó oldalon jött össze. Az eddigi legeredményesebb játékos Keller Ákos 6 ponttal.

10. perc: a negyed utolsó percében már csak Shepard talált be. 14–8
9. perc: Lóránt tett vissza egy támadópattanót. 12–8
8. perc: Váradi kosarával 10–8.
7. perc:
Keller az ellenfél palánkja alatt szedett össze egy szabadlabdát, majd óriásit zsákolt. A center 6 pontos, csapata 10–6-ra vezet.
A Falcónak egyelőre gondjai vannak a lepattanózással.
6. perc: Keller
oldott meg egy helyzetet a palánk alatt, majd Govens vitte be Taylort, hogy átdobja. Később megint Keller. 8–6
5. perc: Tóth középtávolról is jól célzott. 4–4
4. perc: óriási a rohanás, pontatlanok a csapatok. Shepard a sokadik támadólepattanó után betalált, a másik oldalon Tóth megszerezte az első Falco-pontokat. 4–2
Nagyon jól védekezik az Alba, nehezen kerülnek dobóhelyzetbe a vendégek.
1. perc: Lóránt
szerezte a mérkőzés első kosarát. 2–0

A Falco kezdője: Govens – Váradi – Barham – Pusztahvar – Tóth
Az Alba kezdője:
Taylor – Edwards – Shepard – Lóránt – Keller Á.

Elkezdődött a mérkőzés!

ELŐZMÉNYEK

Köszöntjük kedves olvasóinkat az Alba Fehérvár–Falco KC Szombathely férfi kosárlabda NB I-es döntő 5. mérkőzésének online tudósításában! Hamarosan kezdünk!

Ma este eldől a bajnoki cím! Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása 2–2, így amelyik csapat győz, az a végső sikernek is örülhet.

Az Alba Fehérvár az első helyen zárta az alap- majd a középszakaszt is, így a rájátszásban végig pályaelőnnyel kezdte a párharcait. Az első körben – ha nem is simán – 3–0-s összesítéssel továbbjutott a Kecskeméttel szemben, majd a Zalaegerszeg ellen már magabiztosabban játszva 3–1-gyel harcolta ki a finálét.

A Falco a negyedik helyen zárta az alapszakaszt, az igazi játékereje a középszakaszban jött elő, így a második helyen került a rájátszásba. A negyeddöntőben nem okozott nagy gondot a Kaposvár legyűrése (3–1), majd a Körmend ellen három szoros mérkőzésen biztosította be döntős részvételét.

A finálé első meccsén a Falco azonnal elvette az Alba pályaelőnyét, amelyet aztán vissza is adott Szombathelyen, mivel a szezonban először a vendég csapat örülhetett az Aréna Saváriában. Következett egy indulatoktól sem mentes harmadik összecsapás, melyen nem hibázott otthon a Fehérvár, majd a negyedik mérkőzésen Szrecsko Szekulovics csapata ellentmondást nem tűrően győzött.

Alba ötödször, vagy Falco másodszor?
A székesfehérvári együttes ezelőtt hétszer jutott el a döntőig – 1998-ban, majd az azt követő két szezonban és 2013-ban meg is nyerte azt. Érdekesség, hogy a 2012–2013-as finálét is ötmeccses párharcban nyerte meg. A Falco korábban háromszor játszhatott az aranyért, de csak a 2008-as finálét nyerte meg. A szombathelyiek kispadján akkor is Szekulovics ült.

Miben bízhatnak a csapatok?

Darrin Govens jó, de még jobb a csapatjáték. A Falco motorja az egész szezon során a hátán vitte a csapatát és a döntőben is többször megmutatta, hogy ha kell, egyszemélyes hadseregként is felveszi a harcot az Albával. Az előző meccsen azonban visszalépett kicsit a rivaldafényből, nemcsak neki kellett megoldania a támadásokat. Az amerikai így is a Szombathely egyik legjobbja volt összességében, de pontszerzésben jeleskedett Váradi Benedek, Andrew Barham, Lester Medford és Tóth Norbert is. Az egyik nyerő lépés az lehet, ha Govenst kicsit „pihentetik” támadásban, így a mérkőzés végi fontos pillanatokban villanthatja meg klasszisát.

• Az Alba egyik kulcsembere Brandon Taylor, hiszen a kisember magának és a társainak is remek helyzeteket tud teremteni. Az előző meccsen viszont rádobásig is alig jutott az irányító, egyenesen szenvedett, és úgy összességében az egész csapat nem azt a magabiztosságot mutatta, mint amit korábban megszokhattunk tőlük (ezt persze nem szabad csak Taylor nyakába varrni, illetve a Falco érdemeit sem lehet vitatni.)

• Az Albának jobban be kell vonnia a magasembereit a játékba. Lóránt Péter az első meccsen nagyon bekezdett, majd a második félidőben szinte labda sem volt nála, és a harmadik találkozót leszámítva is elmondható, hogy nem róla szólnak a meccsek. Keller Ákossal és James Farral kiegészülve az egész mezőny legerősebb magasember szekcióját tudja magáénak az Alba, ezt pedig hiba lenne kihasználatlanul hagyni.

• Fontos kérdés lehet, hogy a csapatok hogyan dobnak távolról. Az Alba eddig minden meccsen 4 sikeres hárompontost dobott, míg a Falco összesen már 34-nél jár. A Fehérvárnál Edwards dobásán látszik a korábbi lábsérülése, Mohammednek nincs túl jó döntője, Shepard egyébként sem nagy dobó, a periméter játékosok közül ilyen szempontól egyedül Taylorban bízhat Dzunics Braniszlav vezetőedző. A másik oldalon ezzel szemben Govens mellett Medford, Váradi, Barham és az eddig csendes Pusztahvar is képes betalálni.

• Közhelynek tűnik, de a perdöntő az lesz, hogy melyik csapat képes higgadt maradni. Az eddigi meccseken többször láthattuk, hogy fejetlen rohanásba megy át a két gárda, a nagy sietség eladott labdákban, vagy borzasztóan pontatlan dobásokban csúcsosodik ki.