Férfi kosár NB I: elvette a Fehérvár pályaelőnyét a Falco

2017.06.07. 21:11
Edwards és Govens nagy csatát vívott egymással (Fotó: Földi Imre)
Egypontos, 77–76-os győzelmet aratott a  Falco KC Szombathely férfi kosárlabdacsapata az Alba Fehérvár-Puebla otthonában, ezzel 1–0-ra vezet a bajnoki döntőben. A szombathelyiek nagy lépést tettek az aranyérem felé, hiszen a szezonban hazai pályán eddig minden mérkőzésüket megnyerték.

A fehérváriak kezdték jobban a mérkőzést, és Lóránt Péter vezérletével 13–5-re elhúztak. Szrecsko Szekulovics időt kért, és sikerült felráznia csapatát: a fehérorosz válogatott Alekszandar Pustahvar triplájának is köszönhetően egy gyors 8–0-s szériával 13–13-ra feljöttek a vendégek.

Sőt a negyed hajráját sikerült még megnyomni, és Darrin Govens tripláját követően a Falco vezetett 19–18-ra az első kis szünetre.

A második negyed Alba-pontokkal indult, a fej fej melletti csatából Govens két újabb triplával vette ki a részét. 34–35-nél a hazaiak edzője, Dzunics Braniszlav is időt kért, ez ezúttal a hazaiaknak hozott egy 8–0-s szériát.

42–35 után azonban a szombathelyiek kihasználták a hazai hullámvölgyet, az első játékrészt Lester Medford hárompontosa zárta le (44–43).

„Amiért jöttünk, azt elértük"

Alhaji Mohammed, az Alba hátvédje: „Sajnos nem játszottunk elég keményen és hagytuk, hogy a Falco sok támadólepttanót szerezzen. Szombaton ennél jobban fogunk játszani.”

Váradi Benedek, a Falco hátvédje: „Amiért jöttünk, azt elértük, elvettük a pályaelőnyt az Albától. Hatalmas győzelem volt, igazi csapat-siker, mindenki a tőle telhető maximumot nyújtotta és emellett nagyot küzdöttünk. Ugyan arra készültünk, hogy a lepattanócsatát megnyerjük, ez nem sikerült, de a végén így is összejött a győzelem. Meg kell tartani az előnyt és szombaton újra nyerni.”

Szünet után folytatódott a Govens-show, 27 perc alatt 23 pontnál járt (54–61), a fehérváriak neve mellett már hat rontott büntetődobás is szerepelt. A negyed utolsó három perce flúgos futammá vált, a pontatlan triplakísérletek lehetőséget adtak a rohanásra, az utolsó támadást a hazaiak légiósa, Justin Edwards egy zsákolással zárta le.

Az utolsó tíz perc 61–59-es Falco-előnyről indult, Edwards három büntetője adott nagy lökést a hazaiknak, de 70–64 után nem sikerült eldönteni a mérkőzést.

A hajrá őrült izgalmakat és rengeteg technikai hibát hozott, Taylor az utolsó percben szép kosárral a hazaiaknak szerzett vezetést (74–73), Govens fordított (74–75), majd Mohammed lépéshibáját követően Barham zsákolt (74–77).

Maradt 21 másodperc, Edwards beszórta a két büntetőjét (76–77), a másik oldalon azonban Tóth mindkettőt kihagyta. Az utolsó tíz másodpercre a hazaiak visszakapták az esélyt, Edwards azonban rontott, Tóth lepattanót szedett, és ugyan egy másodperccel a vége előtt még két büntetőt elrontott, de ez is belefért (76–77).

Az egyik csapat harmadik sikeréig tartó finálé második meccsét szombaton játsszák Szombathelyen. A Vas megyeiek nagy lépést tettek az aranyérem felé, hiszen a szezonban hazai pályán eddig minden mérkőzésüket megnyerték.

KOSÁRLABDA
NB I, FÉRFIAK, DÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
ALBA FEHÉRVÁR-PUEBLA PLUS – FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 76–77 (18–19, 26–24, 15–18, 17–16)
Székesfehérvár, 2400 néző. V: Kapitány, Benczur, Söjtöry
FEHÉRVÁR: Taylor 13/3, MOHAMMED 18/6, Shepard 6, LÓRÁNT 10, Keller Á. 4. Csere: EDWARDS 18, Farr 7/3, Keller I. Vezetőedző: Dzunics Braniszlav
SZOMBATHELY: Váradi B. 5/3, GOVENS 25/9, Barham 8/6, PUSZTAHVAR 13/9, Tóth N. 2. Csere: ZSIGERANOVICS 8, Medford 16/6. Vezetőedző: Szrecsko Szekulovics
Az eredmény alakulása. 1. perc: 0–3. 4. p.: 13–5. 7. p.: 13–13. 11. p.: 22–19. 14. p.: 31–27. 17. p.: 34–35. 18. p.: 42–35. 22. p.: 48–43. 24. p.: 48–49. 27. p.: 50–59. 31. p.: 59–64. 33. p.: 67–64. 39. p.: 70–71. 40. p.: 76–77
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a Falco javára

Dzunics Braniszlav:
– Egylabdás meccs volt, mindkét csapatnak volt esélye győzni, ez a Falcónak sikerült. A végjátékban kétszer is sanszunk volt nyerni, de elszalasztottuk mindkét sanszot. Ellenfelünk megdolgozott a sikerért, de nekünk sincs szégyenkeznivalónk. A külső dobások hatékonyságában egyértelműen jobb volt a Szombathely.
Szrecsko Szekulovics: – Meg kell dicsérnem a csapatomat, óriásit küzdöttek a srácok. Hazai pályán nagyon erős az Alba, de a második félidei jó játékunk győzelmet ért. A playoffban mindig nagy a nyomás a hazai csapaton az első meccsen, most is érződött ez a fehérváriakon. Nem szabad ünnepelni, mert az Alba az elődöntőt is hazai vereséggel kezdte, aztán háromszor győzött.