Férfi kosárlabda NB I: megint az Olaj örülhetett a Pécs ellen

FAZEKAS ZOLTÁNFAZEKAS ZOLTÁN
2024.04.13. 20:07
Árvai KárolyA Szolnok 20 ponttal verte a Pécset (Fotó: Árvai Károly)
Magabiztos játékkal, 13 triplát szerezve húsz ponttal nyerte a Szolnok a Pécs elleni negyeddöntő első felvonását hazai pályán a férfi kosárlabda-bajnokság rájátszásában.

LASSAN KEZDIK MEGUNNI, s emellett egyre jobban megismerni egymást a pécsi és a szolnoki játékosok, akik az előző három hétben kétszer csaptak össze. Előbb az alapszakasz végén március 23-án Szolnokon (68–64), majd április 6-án a fővárosi BOK-csarnokban a Magyar Kupa elődöntőjében (87–70), mielőtt szombat este a Tiszaligetben megkezdték volna a negyeddöntős párharcukat. Az eredményekből is látható, hogy a végül története 10-ik elsőségét a Szeged ellen megszerző pályaválasztó jött ki jobban ezen mérkőzésekből, ami persze papírformának tekinthető, ezt az alapszakaszbeli helyezésük – a piros-feketék a harmadik, a baranyaiak a hatodikok lettek – miatt is meg lehet állapítani. A Pécs már önmagában két bravúrt is jegyzett eddig azzal, hogy újoncként bekerült a playoffba, s hogy a kupában is eljutott a négyes döntőbe, de a játékosai a nyitó felvonást megelőzően úgy érezték, van esélyük egy ennél is nagyobb eredményre, vagyis a továbbjutásra.

Ehhez persze egyszer győzniük kell az újdonsült kupagyőztes Olaj oroszlánbarlangjában, amire először szombaton nyílt lehetőségük – az más kérdés, hogy utólag kiderült, erre szemernyi sanszuk sem volt. Kovács Péter hatalmas tapsot kapott a bemutatásnál, nem véletlen, a veterán hátvéd korábban öt és fél évet játszott Szolnokon és csapatkapitánya is volt a piros-feketéknek, érdekesség, három másodperc elteltével az ő ziccerével szerezte meg a vezetést a Pécs a feldobás után. Úgy tűnt, nem tanultak a kupaelődöntőből a vendégek, ahogy azon a meccsen, most is remek triplákkal (csak az első tíz percben hattal) szórta meg őket az Olaj az első negyedben, de Csirke Ferenc a 13. percig várt az időkéréssel, amikor kilenc pontra nőtt a hazai előny. Három perc múlva már 17 volt, tanácstalannak tűnt a Pécs, magabiztosnak a Szolnok, amely ízekre szedte a vendégek védekezését azzal, hogy kiszámíthatatlanul, kintről és bentről is támadta a gyűrűt és rengeteg üresbe futással játszott. Sportág két szolnoki illetőségű női klasszisa, egy jelenlegi és egy korábbi is a helyszínen drukkolt, de nem ugyanannak a csapatnak: Kányási Veronika, a DVTK válogatott játékosa párjáért, Rudner Gáborért szorított, míg a korábbi Eb- és Euroliga bronzérmes Csák Magdolna a Pécs sportigazgatójaként a fekete mezeseknek szurkolt.

Hiába kezdte jól a második félidőt a kilencre felzárkózó Pécs, a 26. percben Pallai Tamás hárompontosával megint 16 egységnyi volt a hazaiak előnye, majd ebből húsz is lett, s hamar eldőlt a meccs. A szolnoki játékosoknak csak az okozhat fejfájást a jó játék ellenére, hogy borzasztóan büntetőztek (14/26), de a pécsiek sem lehetnek büszkék saját mutatójukra (22/30). A találkozó után a B-közép hosszan éltette Oliver Vidint, a Szolnok szerb edzőjét, akivel február óta immár nyolcból hetedszer nyert a csapat.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I
NEGYEDDÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉSEK
Zalakerámia ZTE KK–DEAC 87–73 (23–16, 21–18, 22–17, 21–22)
Zalaegerszeg, 1600 néző. V: Praksch, Nagy V., Farkas G.
ZTE: Hicks 6, Paige, SZALAY 8/6, IKPE 17/3, TÓTH Á. 14. Csere: OSZTOJICS 17, Csátaljay 5/3, Keller I. 6, Németh Á. 6, Ona Embo 7, Csuti 1, Gyimes. Edző: Matthias Zollner
DVSC: EDWIN 17/6, Neuwirth 6, Drenovac 10, Williamson 3/3, Buljevic 6. Csere: MÓCSÁN 13/3, T. TADICS 14/6, Hőgye, Garamvölgyi 2, Czermann 2, Hegedűs B., Várszegi. Edző: Andjelko Mandics
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–5. 6. p.: 12–12. 9. p.: 21–15. 14. p.: 35–19. 18. p.: 40–27. 26. p.: 55–40. 29. p.: 63–44. 32. p.: 68–55. 37. p.: 81–66. Kipontozódott: Buljevic (36. p.). Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a ZTE javára
Matthias Zollner: – Az első félidővel elégedett vagyok, kontrolláltuk és irányítottuk a játékot. A térfélcserét követően azonban sajnos nem azt a produkciót nyújtottuk, amit szerettem volna látni. A közönségnek köszönjük, hogy ilyen sokan végig kitartottak mellettünk.
Andjelko Mandics: – Sajnos jobb volt a ZTE. Tizenhat labdát adtunk el, így nehezen lehet meccset nyerni. Voltak időszakok, amikor közelebb jöttünk hozzá, de ezek csak fellángolásnak tűntek. Következik a második meccs, amelyen sokkal jobban kell játszani, hiszen nyerni szeretnénk.

Arconic-Alba Fehérvár–Sopron KC 105–86 (28–25, 24–21, 30–23, 23–17)
Székesfehérvár, 1400 néző. V: Földházi, Frányó, Németh P.
ALBA: CHAMBERS 24/21, Kass 1, BARNETT 18/3, PHILMORE 16/6, Dickey 8. Csere: VOJVODA 22/12, Balogh M., ROBERTS 16/3, Takács Milán. Edző: Alejandro Zubillaga
SOPRON : NICHOLS 16/3, Meszlényi 3, GRIFFIN 17/9, Gill 5, Molnár M. 8. Csere: Sidibe 11/6, MATHIS 13/9, Csendes 7/3, Sitku M. 6/6, Polster, Schöll. Edző: Gasper Potocnik
Az eredmény alakulása. 3. perc: 12–3. 5. p.: 16–7. 8. p.: 23–22. 12. p.: 31–30. 15. p.: 37–37. 18. p.: 45–39. 22. p.: 59–46. 25. p.: 69–56. 28. p.: 77–62. 32. p.: 86–71. 35. p.: 92–77. 38. p.: 100–81. Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1–0 az Alba javára

MESTERMÉRLEG:
Alejandro Zubillaga: – Támadásban és védekezésben is nagyon jól játszott a csapat. Az első negyedet nagyszerűen kezdtük, hibák csúsztak a védekezésbe, de ez minden mérkőzésben benne van. A legfontosabb az volt, hogy ezeken a szituációkon túllendültünk.
Gasper Potocnik: – Jobban játszott nálunk az Alba, az első és a harmadik negyedben nem tudtunk úgy koncentrálni, ahogyan kellett volna. Sokat hibáztunk, ezek olyan elfogadhatatlan hibák voltak, amelyeket feltétlen ki kell javítanunk a második mérkőzésen, mert ott kis túlzással tökéletes meccset kell játszanunk, ahhoz, hogy versenyben maradjunk.

Falco-Vulcano Energia KC Szombathely–Budapesti Honvéd Sportegyesület 102–60 (25–19, 27–12, 29–15, 21–14)
Szombathely, 2910 néző. V: Cziffra, Jakab, Szilágyi.
SZOMBATHELY: POT 17/9, Tanoh Dez 3, Benke Sz. 13/6, TIBY 12/3, Krivacsevics 8. Csere: KELLER Á. 11, Pongó Marcell 2, PERL 21/3, Kovács B. 7/3, Jordano 8/6. Edző: Milos Konakov
HONVÉD: Djokovics 5/3, Reizinger, Wesson 10/6, J. HENRY 14/3, Peringer 2. Csere: SIMON K. 11/9, Brown 2, Kopácsi 2, Bazsó 2, Filipovics 9, Hajdu 3/3. Edző: Zlatko Jovanovic
Az eredmény alakulása. 2. perc: 8–1. 8. p.: 17–17. 11. p.: 30–19. 14. p.: 37–21. 18. p.: 49–29. 20. p.: 52–31. 24. p.: 66–36. 28. p.: 74–41. 30. p.: 81–46. 34. p.: 91–50. 37. p.: 100–55. Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a Falco javára
Milos Konakov: – A fiúk negyven percen át maximális koncentrációval kosárlabdáztak, végigdolgozták a meccset. Jó ritmusban kezdtünk, rendben volt a védekezésünk, innen pedig már szinte magától jött a gördülékeny támadójáték – a csapatom láthatóan élvezte a meccset, mindenki nagy kedvvel, motiváltan játszott.
Zlatko Jovanovic: – A csapatom nem volt képes arra a tempóra, amire az ellenfél, és ugye tapasztalatlanok is vagyunk a rájátszásban. Jó tanulópénz volt ez a meccs. Felkészülünk a következő mérkőzésre, megpróbáljuk felvenni a kesztyűt – a Falco ellen csak akkor lehet esélyed, ha túlteljesíted az elvárásokat. Egyébként mindegy, hogy negyvenkettő vagy négy ponttal kapsz ki, akkor is egy nullra vezet az ellenfél.

NHSZ-Szolnoki Olajbányász–NKA Universitas Pécs 99–79 (26–21, 28–18, 20–23, 25–17)
Szolnok, 1700 néző. V: Mészáros B., Goda, Pozsonyi.
SZOLNOK: Sz. Jovanovics 6, LUKÁCS N. 18/6, Rudner 3/3, Eads 12/6, WIGGINS 10. Csere: D. THOMAS 14/3, A. Durham 8/6, PONGÓ MÁTÉ 17/12, Pallai 3/3, Révész Á. 6, Vincze R. 2, Sebők A. Edző: Oliver Vidin
PÉCS: NIKOLIC 19/3, Kovács P. 7, Scherer, Durmo 12/6, Manjgafic 6. Csere: KERPEL-FRONIUS G. 13/9, Sh. Henry 8, Walker 14/3, Lados. Edző: Csirke Ferenc
Az eredmény alakulása. 4. perc: 13–13. 8. p.: 23–19. 15. p.: 37–25. 18. p.: 47–33. 24. p.: 58–48. 28. p.: 68–52. 34. p.: 81–65. 38. p.: 91–71. Kipontozódott: Manjgafic (37. p.). Kiállítva: Kovács P. (31. p.). Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a Szolnok javára
Oliver Vidin: – Örülünk, hogy jól, győzelemmel kezdtük a playoffot. A csapatnak külön feladatként adtam ki, hogy koncentráljon a lepattanókra, ami jól sikerült, hiszen fölényesen megnyertük a lepattanócsatát. Ellenben sok, tizenkét büntetőt hibáztunk, ami mellett nem mehetünk el szó nélkül.
Csirke Ferenc: – Sajnos két fiatalt, Meleg Gergőt és Herger Salamont nélkülöznünk kellett sérülés miatt, ezért Scherer Bálint húsz percet játszott az első félidőben. Vannak problémáink, Kerpel-Fronius Gáspár pedig orrsérülést szenvedett. Reméljük, hogy keddre, a második meccsre rendeződnek a gondjaink.

ALSÓHÁZI RÁJÁTSZÁS
MVM-OSE Lions–Kometa Kaposvári KK 83–79 (25–22, 16–28, 21–15, 21–14)
Oroszlány, 971 néző. V: Kapitány, Makrai, Török D.
OROSZLÁNY: RIDDLEY 23/3, Balsay 5/3, GHOLSTON 17/9, Stevenson 7/3, POLUTAK 19/3. Csere: Kh. Thomas 9/3, RUJÁK A. 3/3, Szabadfi, Illés. Edző: Váradi Kornél
KAPOSVÁR: Krnjajszki 1, EADDY 17/12, PAÁR 14/9, Filipovity 9/3, KOPRIVICA 12. Csere: Jean-Marie 10, Halmai 3, JACKSON 13/3, Szőke Bálint, Fehérvári. Edző: Dalibor Damjanovic
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–3. 6. p.: 15–9. 7. p.: 15–17. 10. p.: 25–22. 14. p.: 28–32. 18. p.: 35–46. 21. p.: 43–50. 25. p.: 55–58. 29. p.: 60–62. 32. p.: 67–67. 38. p.: 73–77. 40. p.: 81–78. Kipontozódott: Kh. Thomas (38. p.), Jackson (40. p.)
Váradi Kornél: – Nem tett jót a csapatomnak a két hét szünet, hiszen elveszítettük az alapszakasz végére megtalált ritmust. A gyengébb első félidő után a másodikban már csapatként játszottunk, harcoltunk egymásért. A lepattanócsatát ugyan csúnyán elveszítettük, de a labdaszerzésekkel ezt kompenzálni tudtuk. Külön kiemelném Ruják Andrást, akinek a második félidei védekezése tartást adott a csapatnak.
Dalibor Damjanovic: – A mi győzelmünk sem lett volna érdemtelen, de a végén nem volt szerencsénk, tiszta dobásaink maradtak ki. Ez nem igazi hiba, az viszont már az, hogy az első negyedben hét labdát adtunk el, összesen pedig 18-at, ami három meccsre is sok. A célunk éppen az volt, hogy ezt elkerüljük, hiszen az OSE nagyon erős gyors indításban. Ennek ellenére a mérkőzés nagy része a terveink szerint alakult, sokáig vezettünk, de amikor előnyben voltunk, sok apró hibát követtünk el. Büszke vagyok a csapatomra, hiszen sérülések miatt nem tudtunk megfelelően edzeni, de ha a továbbiakban is így játszunk, nem lesz okunk az aggodalomra.

Egis Körmend–Duna Aszfalt-DTKH Kecskemét 74–80 (17–25, 11–15, 28–24, 18–16)
Körmend, 1850 néző. V: Benczur, Fodor, Földesi.
KÖRMEND: BASIC 17/6, Takács K. 4, Morgan 4, Djogo 6, KONATE 19. Csere: Durázi 10, Ferencz 8, Schmera, Doktor 6/6. Edző: Kocsis Tamás
KECSKEMÉT: SINIK 16/6, WITTMANN 15/6, Kucsera 11/9, Ivkovics M., Karahodzsics 12. Csere: Tóth B. 6/6, Dramicsanin 6/3, BOGUES 14/3, Körmendi. Edző: Ivkovics Sztojan
Az eredmény alakulása. 4. perc: 5–2. 8. p.: 13–18. 13. p.: 20–27. 17. p.: 26–33. 24. p.: 32–48. 27. p.: 46–56. 34. p.: 61–73. 38. p.: 70–75. Kipontozódott: Djogo (36. p.)
Kocsis Tamás: – A Kecskemét elszántabban, jobban játszott, mint mi, megérdemelte a győzelmet. Nagyon rossz napot fogtunk ki, sok technikai hibát követtünk el, a fontos pillanatokban nem voltunk elég határozottak. Az első félidőben botrányos teljesítményt nyújtottunk. Hátra van még kilenc mérkőzésünk, mindent megteszünk annak érdekében, hogy visszataláljunk a helyes útra.
Ivkovics Sztojan: – Szurkolok a Körmendnek, mert nélküle nincs magyar kosárlabda. Mind a két csapatban volt hiányzó, rutinos játékosaink rendkívül pozitív hozzáállásával megoldottuk a feladatot. Összeszedettebben és eredményesebben játszottunk. Kicsi lépést tettünk előre az úton, még nagyon nehéz mérkőzések várnak ránk.

Naturtex-SZTE-Szedeák–Atomerőmű SE 81–96 (20–20, 23–27, 20–26, 18–23)
Szeged, 1200 néző. V: Győrffy P., Ádám, Lengyel.
SZEGED: Woolridge 16, Locke 13/6, Cohill 3, Bognár 8, LAKE 21. Csere: Mucza 6, Balogh Sz. 11, Zsíros 3/3. Edző: Simándi Árpád
PAKS: IHRING 13, CLARANCE 24/3, Géringer, NICHOLSON 20/3, Knowles 6. Csere: Sövegjártó 8/6, Wooten 6, Eilingsfeld 7/3, Dorogi 10, Kucsora, Kékesi 2, Pajor. Edző: Sebastjan Krasovec
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–2. 5. p.: 7–9. 8. p.: 14–18. 12. p.: 26–22. 17. p.: 34–34. 22. p.: 47–51. 25. p.: 55–61. 28. p.: 57–71. 34. p.: 66–84. 38. p.: 75–92
Simándi Árpád: – Az első félidőben kontrolláltuk a mérkőzést, a másodikban elvesztettük a ritmust, szétesett a védekezésünk, és csak futottunk az eredmény után. Tizenhárom százalékos hárompontos-mutatóval sehol sem lehet mérkőzést nyerni.
Sebastjan Krasovec: – Nagyon fontos győzelmet arattunk a Magyar Kupa-ezüstérmes Szeged ellen. Sikerünk értékét növeli, hogy idegenben értük el. Kilenc fontos mérkőzés vár ránk, mindent megteszünk az élvonalban maradásunkért.