Férfi kézi-vb: az ellenállhatatlan franciák hatodszor is világbajnokok lettek

2017.01.29. 17:25
A franciák a hatodik vb-címüket szerezték meg (Fotó: AFP)
A franciaországi férfi kézilabda-világbajnokság párizsi döntőjében Norvégia meglepte Franciaországot, mert az első félidőben remekül játszott. Ennek ellenére a hazaiak tartották a lépést a norvégokkal, majd – a játék képe alapján váratlanul – az első félidő utolsó másodpercében a vezetést is megszerezték. A második félidőben viszont már csak egy csapat volt a pályán, így Franciaország hibátlan teljesítménnyel hatodszor is világbajnok lett férfi kézilabdában.

25. FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, FRANCIAORSZÁG
DÖNTŐ
FRANCIAORSZÁG–NORVÉGIA 33–26 (18–17)
Párizs, 15 600
néző. V: Gjeding, Hansen (dánok)
FRANCIAORSZÁG: Omeyer – PORTE 5, Remili 4, Narcisse 2, Fabregas 2, N. KARABATIC 6, Mahé 5 (3). Csere: GÉRARD (kapus), Sorhaindo 3, GUIGOU 5 (2), Dipanda, Abalo 1, N'Guessan. Edző: Didier Dinart
NORVÉGIA: BERGERUD – Björnsen 4, TÖNNESEN 5, Myrhol 4, O'Sullivan 1, Lie Hansen 4, Jöndal 2. Csere: Christensen (kapus), Sagosen 1, Tangen 3, Johannessen 1, Gullerud 1, Hykkerud. Edző: Christian Berge
Az eredmény alakulása. 6. perc: 3–3. 9. p.: 4–6. 15. p.: 7–10. 22. p.: 11–14. 25. p: 13–16. 29. p.: 16–16. 37. p.: 23–18. 45. p.: 25–22. 53. p.: 31–23.
Kiállítások: 2, ill. 4 perc
Hétméteresek: 7/5, ill. –

A várt nagy iramban kezdődött a finálé, az első vb-döntőjüket játszó norvégok cseppet sem tűntek megilletődöttnek. Az északiak az elején szinte hibátlanul használták ki az adódó lehetőségeiket, és így rendre vezetni tudtak. A 9. percben először volt két gól Christian Berge csapatának előnye.

Amikor Espen Lie Hansen harmadik góljával hárommal meglépett Norvégia, Didier Dinart kénytelen volt lehívni a pályáról az addig a labdával alig találkozó Thierry Omeyert. Nem voltak olyan acélosak a franciák védekezésben, mint a korábbi meccseiken, Kent Robin Tönnesen sorra betalált a házigazdáknak, ráadásul támadásban negyed óra alatt két hetest is elhibáztak.

Dinart időkérése után egyre zárkóztak a franciák, de egyenlíteni ekkor még nem tudtak. Torbjörn Bergerud sokkal hatékonyabban tette a dolgát a norvég kapuban, mint francia kollégái, ez is eredményezte a többgólos norvég vezetést. Dinart próbálta forgatni a csapatát, és megtalálni a nyerő felállást. A szünet előtt sorozatban három védést is bemutatott Vincent Gerard, a franciák erre építve Kentin Mahé góljaival utolérték ellenfelüket. Sőt, egy labdaszerzésből villámgyorsan indult a francia csapat, és a dudaszó pillanatában Valentin Porte megszerezte a vezető találatukat is (18–17).

Karabatic (jobbra) lett az MVP (Fotó: AFP)

A francia lendület folytatódott a második játékrészben, ezúttal a hazaiak tudtak elhúzni. Pillanatok alatt négy gól lett az előnyük, Bergének már a 34. percben időt kellett kérnie. Támadásban elbizonytalanodtak a norvégok, több hiba is becsúszott a játékukba, de könnyű helyzetekben is rontottak Gerard-ral szemben. Egy ötperces északi gólcsendet kihasználva öttel vezetett Franciaország, innen kellett volna felzárkóznia Sagosenéknek.

Mínusz háromig fel is jöttek több alkalommal, de utána hamar visszaállt a közte öt. A norvégok már nem tudták tartani az első félidőben látott hatékony játékukat, a franciák pedig sokszor átrohantak rajtuk. A gyors labdafelvitelekben főszerep jutott Michael Guigounak, aki sokszor maga fejezte be az akciókat.

29–23-nál indult az utolsó tíz perc, amelyben a franciák a biztos előny birtokában nyugodtan kézilabdázhattak. Karabatic is megszórta magát a végére (33–26), a hazai közönség támogatásával pedig a franciák százszázalékos teljesítménnyel védték meg a címüket.

A hetedik vb-döntőjüket vívó franciák a hatodik világbajnoki aranyérmüket gyűjtötték be. Korábban 1995-ben, 2001-ben, 2009-ben, 2011-ben és két éve, 2015-ben értek fel a csúcsra, egyedül az 1993-s finálét bukták el az oroszokkal szemben. Omeyer ötödik, Guigou, Karabatic, Daniel Narcisse és Cédric Sorhaindo negyedik világbajnoki elsőségét szerezte meg. Érdekesség, hogy 2001-ben szintén hazai közönség előtt, szintén hibátlan teljesítménnyel nyertek világbajnokságot, és a döntő akkor is Párizsban volt.

A norvégok kétszer kaptak ki a vb-n, mindkétszer a franciáktól, de az ezüstérem így is a norvég férfiválogatott legnagyobb sikere, eddig a legjobb eredmény a tavalyi Eb-n elért negyedik hely volt.