Férfi kézi-vb: nézőcsúcs a franciák meccsén, nyolc között a címvédő!

2017.01.21. 22:20
A 28 010 néző egy része (Fotók: AFP)
A férfi kézilabda-világbajnokság nyolcaddöntőjében Norvégia magabiztosan, 34–24-re legyőzte Macedóniát a magyar válogatott ágán. A házigazda franciák nehézkes kezdés után, nézőcsúcsot hozó mérkőzésen hat góllal legyőzték Izlandot. A spanyolok megszenvedtek a brazilokkal, a szlovénok a második félidőben felőrölték az oroszokat.

A címvédő francia válogatott Lille-ben, az átalakított Pierre-Mauroy Stadionban fogadta az izlandiakat. A helyszínt az teszi különlegessé, hogy focistadionból alakult át kézilabdacsarnokká. Az aréna futballmeccsen 50 157 néző befogadására alkalmas, míg kézilabda-arénává alakítva majdnem 30 ezren férnek el benne.

A szombati találkozóra minden jegy elkelt, a csapatok 28 010 néző előtt léptek pályára, ami világbajnoki csúcs, de Európa-bajnokságon és olimpián sem voltak még kint ilyen sokan kézilabda-mérkőzésen.

Az abszolút kézilabdás csúcs nem forgott veszélyben, hiszen 2014-ben 44 189 néző látta a frankfurti Commerzbank Arénában a Rhein-Neckar Löwen és a HSV mérkőzését.

De hogy magáról a meccsről essen is szó, ne csak a rekordokról: a franciák nehézkesen kezdtek, 4–7-nél időt is kért Didier Dinart szövetségi kapitány. Ennek meg is lett az eredménye, a házigazdák sorozatban dobott három góllal egyenlítettek, majd megfordították a meccset, és a szünetben már ők álltak jobban (14–13).

Ahogy arra számítani lehetett, a második félidőben a franciák megléptek, alig több mint hét perc telt el a játékrészből, amikor már hattal mentek (20–14). A legnagyobb különbség hét gól volt a felek között (23–16), és bár az izlandiak az 52. percben feljöttek háromra (25–22), csaknem öt perccel később már megint hattal vezettek Karabaticék (29–23), és ez a differencia a végéig meg is maradt (31–25).

A francia válogatottban Ludovic Fabregas és Nedim Remili is öt gólt dobott, ez a két vezetéknév a futballpályán sem csengene rosszul… (A labdarúgásban kevésbé jártasak kedvéért: Cesc Fabregas a Chelsea, míg Remili Mohamed a Vasas játékosa.)

Ludovic Fabregas nagyot birkózott az izlandiakkal

Ha a mieink vasárnap legyőznék az olimpiai bajnok dánokat, akkor a norvégokkal találkoznának a negyeddöntőben. Az első félidőben a macedónok még tartották a lépést a norvégokkal, sőt a 24. percben Kiril Lazarov góljával egyszer még a vezetést is átvették (8–9), de a játékrész nagy részében a norvégoknál volt az előny.

A szünet után aztán a skandinávok elhúztak, két szélsőjük megszórta magát, Magnus Jöndal és Kristian Björnsen hat, illetve öt gólt dobott. A hajrában már csak az volt a kérdés, hogy a dudaszó pillanatában hány gól lesz a különbség, a norvégok tízzel nyertek (34–24).

A kétszeres világbajnok (2005, 2013) Spanyolország megszenvedett az A-csoport negyedik helyén végző Brazíliával, de végül is nagy nehezen kiharcolta a továbbjutást. A 13. percig egyszer sem alakult egy gólnál nagyobb különbség a két csapat között, ekkor a brazilok kerültek kisebb előnybe (7–5). A differencia a 19. percre tovább nőtt (11–8), és a spanyolok jó darabig nem is tudták utolérni a brazilokat – de azért az első félidő végéhez közeledve csak sikerült (16–16). A szünetre mégis a dél-amerikai csapat vonulhatott kétgólos előnnyel (18–16).

Joan Canellas öt góljával a spanyolok vezére volt

A második játékrész elején a brazilok ismét elléptek hárommal (19–16), ám a 40. perchez érve Alex Dujshebaev góljával a spanyolok újfent egyenlítettek (20–20), sőt Julen Aguinagalde találatával először a meccs során a vezetést is átvette (20–21).

Innentől kezdve megint fej fej mellett haladtak a csapatok, kétgólos különbség csak az utolsó percben alakult ki (26–28) – mégpedig a spanyolok javára, akik óriási küzdelemben harcolták ki a továbbjutást (27–28).

A szlovének a szünetben még kétgólos hátrányban voltak az oroszokkal szemben, a második félidőben azonban feljavult a teljesítményük – 18–18 után futottak egy 5–0-s sorozatot –, és végül magabiztosnak mondható sikerrel jutottak tovább. A győztes csapatban a veszprémi Gasper Marguc öt gólig jutott.