Átszáguldott rajtunk a norvég gyors

2017.01.24. 16:45
Dzsamali Iman nem lőtt gólt a norvégoknak (Fotó: AFP)
A magyar férfi kézilabda-válogatott a négy közé jutásért lépett pályára a franciaországi világbajnokságon. Norvégia volt az ellenfél, és a fiatal, gyors északiak hamar tudatosították, hogy ezen a meccsen csak ők nyerhetnek. A második félidő közepére már tízgólos előnyt is szereztek, amelyet végül háromra faragtunk le (31–28). Ezzel eldőlt, hogy a norvégok jutottak be az elődöntőbe (történetük során először), a hetedik helyen végző magyar csapat számára pedig véget ért a torna.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, FRANCIAORSZÁG
NEGYEDDÖNTŐ
NORVÉGIA–MAGYARORSZÁG 31–28 (17–10)
Albertville, 6500
néző. V: Geipel, Helbig (németek)
NORVÉGIA: BERGERUD – Björnsen 4, TÖNNESEN 5, SAGOSEN 5 (1), MYRHOL 4, LIE HANSEN 6, Jondal 3. Csere: Christensen (kapus), O'Sullivan 1, Hykkerud 1, Gullerud, Johannessen 1, Tangen 1. Szövetségi kapitány: Christian Berge
MAGYARORSZÁG: Mikler – Harsányi 3, Zubai, Nagy L. 1, Ligetvári, Szöllősi Sz., Lékai 1. Csere: Fazekas (kapus), Balogh Zs., Dzsamali, Juhász Á. 1, CSÁSZÁR 11 (6), BODÓ 5, Ancsin, BÁNHIDI 6, Schuch. Szövetségi kapitány: Xavier Sabaté
Az eredmény alakulása. 7. perc: 6–1. 13. p.: 9–3. 21. p.: 12–6. 24. p.: 12–8. 28. p.: 14–9. 34. p.: 19–12. 37. p.: 23–14. 45. p.: 26–16. 50. p.: 29–20. 54. p.: 29–23. 58. p.: 31–25
Kiállítások: 14, ill. 6 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 6/6

Franciaország–Svédország 33–30 (15–16)
Legjobb góldobók: Mahé 9, Remili 6, Fabregas 5, ill. Gottfridsson 7, L. Nilsson 5, Ekberg, Tollbring 4-4
Szlovénia–Katar 32–30 (18–15)
Ld: Marguc 6, Dolenec 5, ill. Roine 8, Capote 5
Spanyolország–Horvátország 29–30 (15–17)
Ld: Fernández 7, Dujshebaev 5, ill. Mamic 9, Cindric 5, Horvat 4

AZ ELŐDÖNTŐ PÁROSÍTÁSA
csütörtök, 20.45: Franciaország–Szlovénia
péntek, 20.45: Horvátország–Norvégia

A dánok bravúros legyőzése után egy újabb északi csapat, az Eb-4. Norvégia várt a magyar válogatottra a nyolc között. Mindkét gárda nagy lehetőség előtt állt, a mieink legutóbb 1997-ben jutottak be vb-n a négy közé, míg ellenfelünknek ez még sohasem sikerült. Christian Berge együttese meggyőző teljesítménnyel jutott el idáig, egyetlen vereségét a házigazda franciáktól szenvedte el, de azon a csoportmeccsen is csak három góllal maradt alul.

A norvégok Espen Lie Hansen révén nagyon bekezdtek, a balátlövő gyorsan lőtt két gólt, valamint kiharcolt egy hetest. Nekünk sajnos nem jöttek be az első lövéseink, a megszerzett labdával pedig, ahogy várható volt, villámgyorsan indult az ellenfél. Mire felocsúdtunk, a 7. percben már 6–1-re vezetett Norvégia. Xavier Sabaté kénytelen volt időt kérni. Védekezésben próbáltunk mélyen fellépni a norvégokra, akik azonban felállt fal ellen is megtalálták a tiszta helyzeteket, amelyben Mikler Roland is tehetetlen volt.

A gyorsan összeszedett hátrány tudatában nem volt egyszerű dolgunk támadásban. Császár Gábor érkezett irányítóba, aki nagy nehezen összehozott ugyan két gólt, de gyorsan érkezett rá a válasz a túloldalon. Sokszor tűntünk tanácstalannak a norvégok kapuja előtt, miközben az ellenfél 11–4-re elhúzott.

Ahogy sikerült néhány norvég támadást kivédekezni, ötre csökkentettük a hátrányunkat, ekkor Berge egyből időt kért. Nem éltünk egy emberelőnnyel, de utána Bánhidi Bence góljával négyre jöttünk fel. Mikor úgy tűnt, lendületbe jövünk, elkövettünk néhány buta hibát elöl, esélyt adva a norvégoknak, hogy újra növeljék a különbséget. És ők így is tettek – a szünet előtti rohanásból is ők jöttek ki jobban, hétgólos előnyben mehettek a pihenőre (17–10).

A második félidőt már Fazekas Nándorral kezdtük a kapunkban, de nyolc perc után jött is vissza Mikler. Merthogy támadásban hiába találtuk meg az utat a norvégok kapujába, ha rögtön érkezett rá a válasz. Már kilenc gól is volt a norvégok előnye, a differencia sorozatos emberelőnyeink alatt sem csökkent. A szélről többször sem tudtunk túljárni Tornborn Bergerud eszén, hiába játszottuk le többször is a labdát a jobb vagy a bal oldalra.

A 45. percre tíz lett a hátrányunk, amikor Sabaté újra időt kért. „Veletek vagyunk!" – kiabálták a magyar szurkolók. Bánhidi és a 11 találattal záró Császár góljaival zárkóztunk, majd Bodó keze is elsült. A fiúk küzdöttek az utolsó pillanatig, és a második félidő megnyerésével sikerült három gólra lefaragniuk a különbséget a végére (31–28), de az egyenlítésre nem volt esélyünk.

A norvégok történetük során először jutottak be vb-elődöntőbe, amelyben a spanyol–horvát meccs győztese vár rájuk. A mieink nem tudták megismételni a nyolcaddöntőben látott teljesítményüket, így három győzelemmel és négy vereséggel fejezték be a tornát. Mivel Katar a magyar válogatotthoz hasonlóan nulla pontot szerzett csoportjában a nyolcaddöntőbe jutott csapatok ellen, ám rosszabb gólkülönbséggel zárta ezeket a meccseket, a mieink szerezték meg a hetedik helyet, és Katar lett a nyolcadik.