Voltunk fent és nagyon mélyen is: döntetlen Egyiptom ellen

2019.01.16. 17:49
Újabb döntetlen a vb-n (Fotó: AFP)
30–30-as döntetlent játszott Egyiptommal a magyar férfi kézilabda-válogatott a dán–német közös rendezésű világbajnokságon. Nagy Lászlóék ezzel biztosan továbbjutottak a középdöntőbe, és legalább egy pontot visznek magukkal. A meccsen Jamali Iman súlyos térdsérülést szenvedett.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, DÁNIA ÉS NÉMETORSZÁG

CSOPORTKÖR, 4. FORDULÓ
D-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–Egyiptom 30–30 (14–14)
Koppenhága, 3929 néző. Vezette: Fonseca, Santos (portugálok)
MAGYARORSZÁG: Mikler – Hornyák 2, NAGY L. 5, LÉKAI 6, Bánhidi 3, BODÓ 5, Bóka 1. Csere: Ilyés, SIPOS A. 3, Jamali 2, Ancsin G., Császár 2 (1), Juhász Á., Ligetvári 1
EGYIPTOM: Hendavi – EL-AHMAR 5 (2), el-Maszri, Szanad 3, ZEINELABEDIN 7, el-Deraa 3, EJSZA 5
Csere: EL-TAJAR (kapus), Navar 1, el-Vakil, Omar 3, Kajri 1, Hagag, Mamduh 2, Abdelrahim
Az eredmény alakulása. 4. perc: 2–2. 7. p.: 5–2. 11. p.: 8–4. 19. p.: 11–8. 28. p.: 11–14. 37. p.: 15–19. 43. p.: 18–19. 46. p.: 19–22. 48. p.: 22–22. 50. p.: 24–23. 54. p.: 25–26. 56. p.: 28–27. 56. p.: 28–29
Kiállítások: 8, ill. 10 perc
Hétméteresek: 3/1, ill. 2/2

Angola–Argentína 26–33
Katar–Svédország 22–23

Széles mosoly kíséretében üdvözölte a kezdés előtt a magyar játékosokat és szakmai stábot az egyiptomiakat irányító David Davis, ami nem is csoda, hiszen a Veszprém vezetőedzőjeként már mindenkit jól megismert az elmúlt hónapok során. A magyar szurkolók ezúttal a kapunk mögötti szektorban verődtek össze, és újra megállás nélkül biztatták a csapatot a meccsen, amelyet a helyszínen tekintett meg Hasszan Musztafa, az IHF egyiptomi elnöke is.

A bokasérülését már otthon kezeltető Balogh Zsolt helyére nem cseréltünk be senkit, így 15 játékossal vettük fel a küzdelmet Egyiptommal szemben. Ugyanazzal a sorral kezdtünk, mint legutóbb Katar ellen, védekezésben Ilyés Ferenc váltotta Hornyák Pétert vagy Lékai Mátét. Még jól is indult számunkra a meccs, rendre mi vezettünk, és az afrikai csapatnak kellett kapaszkodnia. Az egyetlen negatívum az volt, hogy Bánhidi Bence már a harmadik percben megkapta az első két percét.

Kettő–kettő után sikerült elmennünk hárommal, de elég volt két elkapkodott támadás, hogy egyre csökkenjen az előnyünk. Ez azonban csak ideiglenes állapot volt, mert a stabil védekezésre építve újra el tudtunk húzni, 8–4-es vezetésünknél ezért a 11. percben Davis időt kérni kényszerült.Ekkor kevesen gondoltuk volna, hogy a félidő tovább része rémálomszerűen fog alakulni.

Tizennyolc perc alatt csak három gólra voltunk képesek, miközben többször is ziccerben hibáztunk a csereként beálló Mohamed el-Tajarral szemben (58 százalékkal védett az első játékrészben). Csoknyai Istvánnak kétszer is időt kellett kérnie, mert a belelkesülő ellenfél nemcsak utolért minket, hanem egy 6–0-s rohammal1411-re fordított., míg mi tíz percig nem találtunk be. Ráadásul a 23. percbenJamaliImankapott a jobb térdéhez, és úgy kellett letámogatni a pályáról. Erdélyi Gábor csapatorvos tájékoztatása szerintelülső keresztszalag-szakadást szenvedett, így a világbajnokság véget ért a balátlövő számára.

KI LESZ A 3.? EGYIPTOM JÓ HELYZETBEN
A döntetlennel a magyar válogatott Svédországhoz hasonlóan már biztosan továbbjutott a csoportból, és a többi eredménytől függetlenül csütörtökön középdöntős pontokért lép pályára a csoport éllovasa ellen.
A csoport másik négy tagja közül viszont még bárki továbbléphet, és ez befolyásolja majd a továbbvitt magyar pontok számát (angolai vagy katari továbbjutás mellett plusz kettő, argentin vagy egyiptomi siker esetén plusz egy). Holnap előbb Egyiptom–Angola, majd Katar–Argentína meccset játszanak, és Egyiptom helyzete a legkedvezőbb, mert az Argentína elleni győzelme következtében sorsa a saját kezében van, és győzelmével biztosan továbbjut.

Nem volt kérdés, vissza kellett hozni a kezdőket, ésa szünetig sikerült is egyenlíteni (1414).Az utolsó két találatot Nagy László szerezte lerohanás végén, a másodikat szinte a dudaszó pillanatában, majd azzal a lendülettel be is sietett az öltözőbe. Közben Vladan Matics még Jamalit próbálta vigasztalni a kispadunknál.

El-Tajar a második félidő elején is sorra megfogta a lövéseinket, nyolc perc alatt csak egyszer tudtunk túljárni az eszén (jellemző módon előtte épp hárította Császár Gábor hetesét), így Egyiptom 19–15-re elhúzott.

Nagy erőket kellett mozgósítanunk a felzárkózáshoz, zúgott is a „Veletek vagyunk!” rigmus a szurkolóinktól. Végül a 48. percben jött mindez össze, Davis egyből időt kért. Emberelőnyben a vezetést is visszavettük (24–23), bár nem tartott sokáig. A kiélezett hajrában két és fél perccel a vége előtt egy labdaeladásunkból Egyiptom került előnybe, ám utána Nagy előbb kiharcolt egy kiállítást, majd betörésből egyenlített. Ali Zeinelabedin újra Egyiptomot juttatta előnyhöz, de rossz csere miatt kettős előnybe kerültünk, ésLékai megszerezte az egy pontot érő találatot (30–30)

Nagy Lászlóék ezzel biztosan továbbjutottak a középdöntőbe, és legalább egy pontot visznek magukkal.

18.00: Katar–Argentína
20.30: Svédország–MAGYARORSZÁG (Tv:M4 Sport)

60. VÉGE! 30–30 a végeredmény.

60. Lékai bedobta!! 30–30
60.
Rossz egyiptomi csere. Omar is kimegy, kettős előny.
60. Abdelrahim
bedobta. 50 mp. 29–30
59.
Jó az előnyjáték, Nagy vitte végig. 29–29
59. Abdelrahim
kapott kiállítást. Ő már nem jön vissza.
58.
Lékai kidobja a labdát, Egyiptom indul, Zeinelabedin nem ront. 28–29
57.
Szanad kapott hetest, Lékai akadályozta. Székely a kapuban, de el-Ahmar bedobja. 28–28
56.
Támadó hiba, végigvisszük az indulást, és Hornyák bedobja! 28–27 ide!!
55.
Befutó szélső, Bóka, Lékai észreveszi, az szélső nem hibázik. 27–27
54. Ejsza
jobbról, lendületből. 26–27
54. Bodó
kezd belemelegedni, tiszta ziccerben lőtt a kapuba. 26–26.
54. El-Deraa
távoli lövése is becsúszott. Megint ott az előny. 25–26
53.
Lékai dobta az oldalvonalon túlra a labdát.
52.
Így van! Bodó bevágta az átlövést, Omar még fölényben reagál. 25–25
51.
Mamduh harcolt ki hetest. El-Ahmar lövése után elcsúszik Mikler lába alatt a labda. Közel volt. 24–24
50. Sipos
is kiszáll, miután nyakra ütött.
50.
Most jó a védekezés, labdaszerzés van. Ligetvári üres kapura veszi át a vezetést! 24–23
49.
És El-Maszri még ki is áll két percre.
49.
Hosszú afrikai akció, Mamduh zárja. Lékai viszont visszagyorsít, remekül. 23–23
48. Egyiptomi időkérés.
48. Mikler
visszajött, védéssel, megint indulás, Sipos egyenlít!!! 22–22!
45.
Megtalálták a beállót az egyiptomiak, Mamduh első gólját jegyezte. Hasonló figura a másik oldalon is, Bánhidi talál be. 19–21
45.
Lékai találta meg Hornyákot, aki a lécre dobta a labdát. El-Maszri kiáll két percre szintén.
44. Szanad
a szélről pattint a hálóba. 18–20
43.
Két perc Nagy Lászlónak.
42.
Lékai a kapuba lőtt, de belefújtak. Passzív a magyar támadás, de Nagy átlövésgólt szerez! 18–19
41. El-Ahmar erős lövését Székely tolta ki.
40. Zeinelabedin kapufát dobott, indulunk, de Nagy labdáját El-Tajar kitolta. Ejj, már...
39. Ligetvári szerzett labdát, a lerohanás végén Sipos pattintott a hálóba. 17–19
38.
Nagy betörése után hetest kaptunk. Császár ezt elsőre bedobta. 16–19
37.
El-Tajar sajnos szenzációs, ismét Egyiptom támad már, sőt Zeinelabedin újra gólt jegyez. 15–19
36.
El-Tajar ismét véd a szélről, Lékai betörésére pedig nem adnak hetest. Eladott labda, Szanad büntet Baj van. 15–18
35.
Újabb elhibázott támadás, de el-Ahmar lövése kijött a kapufáról.
34. El-Deraa
is a kettes és az egyes mellett találja meg a helyet. 15–17
32.
Nagy adta el a labdát, szerencsére nincs indulás.
31. Zeinelabedin
kapott két percet, Bánhidi pedig hetest.
lövése pontos volt 9 m-ről. 14–15
31. Elkezdődött a második játékrész.

Friss információ. Dr. Erdélyi Gábor csapatorvos tájékoztatása szerint Jamali Iman elülső keresztszalag-sérülést, valószínűsíthetően szalagszakadást szenvedett Egyiptom ellen. A teljesen pontos diagnózis a másodlagos vizsgálatok alapján lesz felállítható, a világbajnokság minden bizonnyal véget ért a balátlövő számára.

Rendben volt a kezdés, ám Davis nagyot húzott el-Tajar beállításával, aki bemutatott néhány bravúrt, majd naggyá is tettük az elbizonytalanodás után. Jamali sérülése is a legrosszabbkor jött, és mély volt a gödör, de az utolsó másfél percben sikerült kirángatni onnét magunkat. Nagy figyelem kell a második félidőre.

30. Szünet. Egál.
30. Milyen gól, micsoda hajrá!! Mikler
védett egy lövést 5 mp-cel dudaszó előtt, Nagy ismét felért, és a léc alá bombázott. 14–14!
27.
Lékai jó passzt oszt, de Hornyák újabb ziccerét védte el-Tajar. 9/7-nél jár.
27. Nyolc perce nincs magyar gól. Újabb magyar időkérés.
26. El-Deraa
növelte az előnyt. 11–13
26.
MIkler nagy helyzetben véd, de hiába az indulás, Bóka ziccert ront. Lefagyás.
25.
Jó bejátszás, Navar belőtte. 11–12
25.
El-Tajar belejött, újabb védés.
24
El-Deraa lőtt kapu mellé, ám Ancsin eladta a labdát, Szanad lerohanásból egyenlít. 11–11
23.
Bóka is kapufát dobott a szélről.
23.
Jamali terült el. Nagyon fáj neki, úgy tűnik, a térde sérült meg... Biztosak vagyunk benne, hogy ő ma már nem játszik.
22.
Beállós helyzet után Mikler-védés.
21.
Jamali dobott óriási erővel kapufát.
21. Magyar időkérés.
21.
Miklernek nincs szerencséje, Omar lövésébe beleért, de a kapufa nem vele volt. 11–10
20.
Bóka harcolt ki hetest, amit Hornyák fölé dobott.
17.
Hát ez védés volt, méghozzá dupla. El-Tajar előbb Nagy lövését, majd Bánhidi ismétlését is védte. Utóbbi parádé, be kell vallani.
15.
Ejszát Jamali blokkolta le, majd Ilyés szerzett majdnem labdát. Ejsza ellen egy újabb blokk Nagytól – remek védekezés!
15.
El-Tajar bravúrral védte Bánhidi ziccerét.
14. Zeinelabedin
tüzel rendületlenül, ezúttal a bal felsőbe. 9–6
13.
Zeinelabedin bejátszása rossz a beállónak, Nagy lövése a lécet súrolja.
12. Lékai
ragyog egyelőre. A hármas dereka mellett vágta a labdát a bal alsóba. 9–5
12. Ejsza
betörése jó, a jobb alsóba talált. 8–5
11. Davis időt kért.
11.
Újabb Mikler-védés, ami lerohanást is eredményez, Hornyák szerzi az újabb találatot. 8–4
10.
Zeinelabedin újabb lövése már nem jó, Mikler olvassa. Bodó elementáris gólt dob a túloldalon. 7–4
10.
Megint a Bodó, Bánhidi játékkapcsolat hozott gólt. 6–4
9. Zeinelabedin
átlövése jó középről. Majd egy közbelövés, amibe beleérnek, de az egyiptomiak jönnek, El-Ahmar máris mínusz egyre faragja a hátrányt. 5–4
8.
El-Maszri hibázott ziccert beállóból, Lékai is ront a túloldalon.
4.
Hátrányból Nagy szerezte meg az első gólját.
3.
Ráadásul Bánhidi közben kiosztott egy pofont, két perc!
3. El-Ahmar
átlövésből javítja iménti hibáját. 1–1
2.
Ez már jó! Bodó passza után Bánhidi találata érvényes. 1–0
2.
El-Ahmar lövését védte Mikler.
1. Bánhidi dobott gólt, de már leért a kapuelőtérbe. Jobbátlövőben Nagy László kezdett.
1. perc: A Magyar válogatott kezdte a mérkőzést.

A mieink piros felsőben, nadrágban, Egyiptom fehér felsőben és nadrágban.
A mérkőzést a portugál Duarte Santos, Ricardo Fonseca páros vezeti.
A találkozó helyszíne továbbra is Koppenhága.

ELŐZMÉNYEK

Angola után újra egy afrikai csapattal találkozunk a világbajnokságon. Ha Egyiptomot is sikerülne legyőznünk, akkor biztossá válna a továbbjutásunk a középdöntőbe, ráadásul az is eldőlne, hogy nem pont nélkül kezdjük meg a következő kört Herningben. S akkor csütörtökön a svédek ellen már a további pontokért és a csoportelsőségért szállhatnánk versenybe. De ne szaladjunk ennyire előre, már csak azért sem, mert az ellenfélnek is nagyon kellene egy újabb győzelem. Külön pikantériát ad a mai mérkőzésnek, hogy Egyiptomot a Telekom Veszprém vezetőedzője, David Davis irányítja. A szakember a Nemzeti Sport Online beharangozójában beszélt is várakozásairól, részletek itt!

Egyiptom Koppenhágában kikapott a svédektől és a katariaktól, de legyőzte Argentínát, valamint borítékolható, hogy csütörtökön Angolát is elkapja. Négy ponttal – a körbeverések miatt – középdöntőbe is juthat, de bizakodnak az afrikaiak a magyarok legyőzésében, így pontokat is vihetnének a következő körbe. Persze ugyanígy kalkulálnak a mieink is. Fontos megjegyeznünk, hogy egy esetleges vereség esetén akár még az is elképzelhető (argentin és egyiptomi győzelemmel, magyar vereséggel az 5. fordulóban), hogy nemzeti csapatunk nem kerül a legjobb három közé a hatosban.

Csoknyai István és Vladan Matics szövetségi kapitányok úgy döntöttek, nem használják ki első cserelehetőségüket. Mint ismert, Balogh Zsolt bokasérülése miatt hazautazott kezelésre, ám a szakmai stáb figyelembe vette, hogy visszatérésével a második változtatást is végre kellene hajtani és a torna még csupán az egyharmadánál tart, ezért Egyiptom ellen csupán 15 bevethető játékossal áll ki a válogatott.

A magyar válogatott korábban még sosem kapott ki Egyiptomtól: a két válogatott eddig 16 mérkőzést vívott egymással, 15 magyar siker mellett 1 döntetlen született (1995-ben Bukarestben felkészülési mérkőzésen).

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE – NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
Kapusok: MIKLER Roland (Telekom Veszprém), SZÉKELY Márton (Grundfos Tatabánya)
Jobbszélső: HORNYÁK Péter (Balatonfüredi KSE)
Jobbátlövők: ANCSIN Gábor (Ferencváros), BALOGH Zsolt (Mol-Pick Szeged)*, NAGY László (Telekom Veszprém)
Irányítók:CSÁSZÁR Gábor (Kadetten Schaffhausen – Svájc), LÉKAI Máté (Telekom Veszprém)
Beállók: BÁNHIDI Bence (Mol-Pick Szeged), SIPOS Adrián (Grundfos Tatabánya)
Balátlövők: BODÓ Richárd (Mol-Pick Szeged), ILYÉS Ferenc (Grundfos Tatabánya), JAMALI Iman (Telekom Veszprém), LIGETVÁRI Patrik (Ademar León – Spanyolország)
Balszélsők:BÓKA Bendegúz (Balatonfüredi KSE), JUHÁSZ Ádám (Grundfos Tatabánya)
Szövetségi kapitány: CSOKNYAI István és Vladan MATICS
Kapusedző:
SZATHMÁRI János
Tartalékok: MÁTHÉ Dominik
(Balatonfüredi KSE), SCHUCH Timuzsin (Ferencváros), SZITA Zoltán (Balatonfüredi KSE)
*Balogh Zsolt nem játszik Egyiptom és Svédország ellen

A CSOPORTBEOSZTÁS
A-csoport (Berlin):
Franciaország, Oroszország, Németország, Szerbia, Brazília, Korea
B-csoport (München): Spanyolország, Horvátország, Macedónia, Izland, Bahrein, Japán
C-csoport (Herning): Dánia, Norvégia, Ausztria, Tunézia, Chile, Szaúd-Arábia
D-csoport (Koppenhága): Svédország, MAGYARORSZÁG, Katar, Argentína, Egyiptom, Angola

A csoport első három helyezettje a középdöntőben folytathatja. A világbajnokság győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, a 2–7. helyezettek részt vehetnek az olimpiai selejtezőtornákon 2020 tavaszán.