Meglepetés Zalaegerszegen! (Fotó: Szabó Miklós)
A Ferencváros nagy meglepetésre 2–1-re kikapott odahaza a Zalaegerszegtől a labdarúgó NB I 9. fordulójában.

9. FORDULÓ

Ferencváros–Zalaegerszeg 1–2
Budapest, Groupama Aréna, 8169 néző. Vezette: Farkas Á.
Gólszerző: Vécsei (45.), ill. Szerafimov (7.), Koszta M. (22.)

Edző–játékos ölelkezéssel kezdődött a mérkőzés. Még a kezdőrúgás előtt ölelte meg egymást látványosan az oldalvonal mellett Peter Stöger ferencvárosi vezetőedző és Franck Boli, a csapat elefántcsontparti csatára, és ebből az összeállítás ismerete nélkül is következtetni lehetett volna arra, véget ért a második mosolyszünet is közöttük, Boli visszatér a csapatba – több mint egy hónap száműzetés után. Így is történt, a kezdőbe várt Ryan Mmaee helyett ő kapott lehetőséget.

A másik nagy edző–játékos ölelkezés pedig a 7. percben történt, amikor Nikola Szerafimov, a ZTE északmacedón védőjátékosa kapaszkodott mestere, Waltner Róbert nyakába, és szorította magához – örömében, merthogy nagy meglepetésre vezetést szerzett a vendégcsapat! (A gólt megtekintheti ide kattintva, az M4 Sport oldalán!)

Érzelmekben tehát nem volt hiány – és taktikázásban sem! Amíg Peter Stöger Boli kezdőbe állításával keltett meglepetést, Waltner Róbert azzal, hogy ezúttal kétcsatáros játékot választott, 4–4–2-es játékszisztémát és csapata bátran futballozott. Ennek meg is lett az eredménye, mert a félidő derekán 2–0-s előnyre tett szert a Zalaegerszeg, amikor Koszta Márk is betalált fejjel a sérült Dibusz Dénest helyettesítő Bogdán Ádám kapujába.

A mérkőzést felvezető cikk tudósítói esélylatolgatásában azt írtam, akkor volna esélyük a zalaiaknak, ha a Ferencváros már a keddi, Celtic elleni glasgow-i Európa-liga-meccsre tartalékolna. Nos, az összeállítás alapján ennek kevés jele volt (noha Aissa Laidouni és Myrto Uzuni csak csereként állt be), de fejben mintha sokáig nem a stadionban lettek volna a zöld-fehérek. Lényegében „iskolás” gólt kaptak: a jobbról érkező beadásból a labda üresen találta a középütt, az ötösön üresen álló Koszta Márkot. A Celtictől ilyen beadás biztosan lesz vagy harminc kedden, szóval, ezt látva aligha lehetett nyugodt Peter Stöger.

Nem volt átütőerő a Ferencváros támadásaiban, hiába volt 62 százalékban a labda a hazaiaknál, a Zalaegerszeg okosan védekezett és nyugodtan játszott. A ZTE szerezte a gólokat, a Fradi gyűjtötte a sárga lapokat – tehát minden fordítva történt, mint ahogyan várni lehetett. Ám a szünet előtti utolsó percben Vécsei Bálint gólja visszahozta a hazai együttes reményeit, így nyílt maradt a második félidő. Egyébként április 4. óta először szerzett magyar játékos gólt a Ferencvárosban bajnoki meccsen, előzőleg Sigér Dávid talált be a Budafok ellen.

A fordulás után néhány perccel máris majdnem egyenlített a Ferencváros, a csereként pályára lépő Ryan Mmaee nagy védelmi hiba után ziccerbe került, és öt méterről ballal a lécet találta el. Két perccel később pedig ugyanő tizenegyest akart kiharcolni, miután a tizenhatoson belül elesett Nikola Szerafimov mellett, de ő kapott sárga lapot műesésért. Farkas Ádám játékvezető a VAR segítségét is kérte az esetnél, és maradt a döntése mellett.

Uralta a második félidőt az FTC, voltak nagy helyzetei (a 64. percben Tokmac Nguen lőtt kevéssel a jobb alsó sarok mellé, két perccel később a 17 méterről, középről járó, Ryan Mmaee által elvégzett szabadrúgás után csattant a lécen a labda), de őrizték előnyüket a vendégek.

A 69. percben az eddigi magyar VAR-történelem talán legkülönösebb esete zajlott le: Farkas Ádám játékvezető egyszer csak a videobírós visszanézés alapján megadott egy büntetőt a Ferencvárosnak a percekkel korábbi esetért, miután már vagy tízen labdába értek azóta, hogy Szerafimov keze a labdához ért a tizenhatoson belül. Mindenesetre Ryan Mmaee gyenge tizenegyesét védte Demjén Patrik, ezzel győzelemhez segítette a kiesés ellen küzdő csapatát a listavezető otthonában.