Nemhogy gombócból... Történelmi, 64 gólos sikerrel kezdtek női pólósaink

2019.07.14. 05:25
Történelmet írt a magyar női vízilabda-válogatott, hiszen a sportág történetében még sosem született ekkora különbségű győzelem: a csapat 64–0-ra győzte le Dél-Koreát.
Történelmi sikerrel kezdett a női vízilabda-válogatott – A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotók: Derencsényi István)

FINA VIZES VILÁGBAJNOKSÁG, KVANGDZSU
NŐI VÍZILABDA, CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ
B-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–DÉL-KOREA 64–
0 (16–0, 18–0, 16–0, 14–0)
Kvangdzsu,
500 néző. Vezette: Cheng (szingapúri), Waldow (új-zélandi)
MAGYARORSZÁG:
Gangl – SZILÁGYI D. 10, Keszthelyi 5, Illés 3, PARKES 11, Vályi V. 3, Leimeter 3. Csere: Magyari (kapus), GURISATTI 8, TÓTH-CSABAI 7, Gyöngyössy 2, Horváth B. 4, RYBANSKA 8. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
DÉL-KOREA:
Oh – Lim, Lee Cse Dzsung, Lee Dzsun Geun, Szon, Kim Je Dzsin, Cso. Csere: Kim Min Dzsu (kapus), Jun, Kwon, Ryan, Csoj, Kjung. Szövetségi kapitány: Dzsin Man Keun
Gól – emberelőnyből:
5/5, ill. –
Gól – ötméteresből:
3/3, ill. –

Pislogni sincs idő, gyors egymásutánban követik egymást a mérkőzések a Nambu Egyetem vízilabda-arénájában, hiszen naponta nyolc mérkőzést kell megrendezni. Így aztán alig fejezték be a csoportunk első összecsapását – Oroszország gólváltásos adok-kapokban 18–10-re nyert Kanada ellen –, máris következett a magyar női válogatott első mérkőzése Dél-Korea ellen.

Tekintettel arra, hogy a hazaiaknál az 1996-os születésű kapus Oh Hee Dzsi a korelnök (és csapatkapitány), míg a jegyzőkönyv szerint 2005-ös (!) születésű játékosuk is van, sok kérdés nem lehetett a végeredményt illetően. Maximum az, hogy a házigazda képes-e olyan betlire, mint a Dél-afrikai Köztársaság, amely gólt sem tudott lőni Hollandiának.

Parkes Rebecca, a magyar válogatott centere

„Talán még sosem lőttem ennyi gólt egy meccsen… A legfontosabb az volt, hogy együtt játsszunk, és gyakoroljunk mindent, amit csak lehet. Rendben, könnyű ellenfelünk volt, de megmutattuk, hogy jól pólózunk együtt, és képesek lehetünk hasonlóra az erősebb ellenfelek ellen is.”

Képes volt, és itt aztán tényleg nem volt idő pislogni. Azért érdekes lenne a statisztika, hogy a center Parkes Rebecca mikor lőtt utoljára hét gólt egy negyedben? Hogy mikor zárult nyolc perc 16–0-s részeredménnyel? Hogy mikor hozott le egy csapat egy felvonást egyetlen kapura lövéssel? Folytathatnánk a sort, a lényeg ugyanaz, szakmailag teljesen értékelhetetlen mérkőzésnek volt szemtanúja a lelkes hazai közönség, amely őszinte örömmel tapsolta meg a kapusa első védését. A koreai újságírók lelkesen ujjongtak Parkes sokadik szép csavarjának.

Bíró Attila szövetségi kapitány sort cserélt a szünetben, a 18 éves Magyari Alda is debütált a kapuban, csupán Vályi Vanda maradt fent az első negyedben is szereplők közül. Szegény koreaiak annyira ügyetlenek voltak, hogy szabálytalanul sem tudták megállítani a magyar játékosokat, így aztán a legnagyobb gondot az okozta, hogy győzzük jegyzetelni a gólszerzőket.

Menet közben kiderült, az abszolút gólrekordot és legnagyobb különbséget hozó mérkőzést 1985-ben az universiadén vívták, Jugoszlávia férficsapata 62–0-ra győzte le Guatemalát, Milivoj Bebics 28 gólt szerzett. A félidőben időarányosan teljesen jól állt a társaság, 34–0-ra vezetett. Leimeter Dóra aztán egy „támadással” később Keszthelyi is a saját térfeléről lőtt gólt, és a magyar újságíró-szekció őszinte csalódottsággal nyugtázta, hogy a kapus Gangl Edina nem talált be a harmadik negyed utolsó percében.

A rekordot jelentő 63. gólt Gurisatti Gréta lőtte be. A csapat megtisztelte ellenfelét azzal, hogy komolyan veszi, így aztán – a sportágra nézve kellemetlen módon – történelmet írt: hiszen sosem született még ekkora különbségű győzelem.

Bíró Attila: Életem legunalmasabb és leghosszabb meccse

– Ez csúcs volt, mármint történelmi siker.
– Nem tudtunk a korábbi rekordról, hogy mi volt eddig a legnagyobb győzelem bármilyen vízilabda-eseményen, sőt azt sem mondtam, hogy minél több gólt kell lőni. Annyit kértem, ússzuk meg sérülés nélkül, és legyen ez bemelegítés a most következő konditermi edzésre plusz az esti vizes edzésre. Gyakorlatilag engem is meglepetésként ért, hogy ennyire gyenge az ellenfél, ugyanakkor megadtuk a tiszteletet, hogy nem szórakoztunk velük, nem bohóckodtunk. Így is ötven százalék alatti fizikai teljesítménnyel lőttünk ennyi gólt. Gyakorlatilag életem leghosszabb mérkőzése volt, és a legunalmasabb is.

– Sikerült megúszni sérülés nélkül?
– Még nem láttam mindenkit, de úgy gondolom, hogy igen.

– A tisztelet szép, ugyanakkor a hatvannégy gól nem túl jó üzenet a sportágról.
– Így van. Nem tudunk mit tenni, Dél-Korea alanyi jogon szerepelhet a világbajnokságon, amúgy ide sem kerülhetett volna. Azért sok női válogatott van még a világon, amelyik sokkal, de sokkal jobb. Ez van. Letudtuk a meccset, szeretnénk minél hamarabb elfelejteni, aztán talán a lexikonokban benne marad, ha mások nem döntik meg a rekordot. Nem ezért jöttünk, sokkal komolyabb céljaink vannak.

– Az újoncok vb-debütálásának megtette a mérkőzés?
– Még ahhoz is kevés volt, mert az érzés, a miliő hiányzott, nem láttunk kicsit keményebb faultokat, kiállításokat vagy fizikai, test a test elleni küzdelmet. Gyakorlatilag akkor szereztünk labdát, amikor akartunk, talán arra volt jó a mérkőzés, hogy a pálya méreteit, a kaput kicsit belőjék a lányok.