Cseh László szerezte meg első aranyérmünket

2010.08.11. 18:31
Cseh László szerezte meg a magyar válogatott első aranyérmét a 2010-es budapesti Eb-n (Fotó: Czagány Balázs)
Cseh László nyerte meg a budapesti Európa-bajnokság 200 méteres vegyes úszó számát, méghozzá megdöntve saját Európa-bajnoki csúcsát. Verrasztó Dávid a hatodik helyen végzett. A szerdai nap többi magyar érdekeltségű döntői közül 1500 m gyorson a férfiaknál Gyurta Gergely a hetedik, míg Verrasztó Evelyn 100 m gyorson az ötödik helyen zárt.

FÉRFI 1500 M GYORS

A nap első döntőjében a férfi 1500 méteres gyorsúszók voltak a főszereplők. A fináléban egy magyarért szoríthattunk, Gyurta Gergelyért, aki végül a hetedik helyen ért célba. A mezőny gyorsan két részre oszlott, a fiatalabb Gyurta elment az élmezőnnyel.

Tempózott a harmadik helyen is, de gyorsan visszaszorult a negyedikre. Ekkor a feröeri Pál Joensen elhúzni látszott riválisaitól, már egy testhosszal is vezetett. A francia Sébastien Rouault 1200 méter megtételét követően aztán nagy hajrát indított – félelmetes lábtempóval megspékelve –, és hátrányát ledolgozva végül az első helyen végzett. Gyurtát újabb riválisok fogták be a hátsó fertályból, így meg kellett elégednie a hetedik hellyel.

Az első szerdai finálét két középdöntő követte, mindkettőben két-két magyar úszóval. Előbb a férfi 200 méter mellen Molnár Ákost láthattuk, tőle pedig azt, ahogyan 150 méterig az élen állt, de miután a mezőny nagyon együtt ment, a célig ketten lehajrázták. Döntős részvétele azonban így is meglett, méghozzá hetedikként. Gyurta Dániel viszont abszolút favoritként esélyt sem adott ellenfeleinek, és nemcsak futamát nyerte meg biztosan, hanem a legjobb idővel jutott be a döntőbe, a mezőnyben egyedül úszott 2:11 perc alatt.

A női 200 méteres vegyes úszó számban előbb Hosszú Katinka rajtolt el, aki a táv feléig egy testhossznyi előnyt szerzett magának, de a mellúszást követően beérték őt ketten is. De jött a gyors zárásként, amelyen biztosan tartotta maga mögött ellenfeleit, és megnyerte a futamot. A második középdöntőben Verrasztó Evelynt száznál az első helyen láthattuk, igaz, előnye közel sem volt annyira meggyőző, mint Hosszúé. Így mellen őt már meg is előzték, méghozzá ketten, de nagyot küzdve gyorson végül bejött másodiknak. A döntőbe Hosszú a második, míg Verrasztó a harmadik idővel jutott be.

FÉRFI 200 M GYORS ÉS NŐI 100 M MELL

Ezt két döntő követte, amelyben nem volt magyar versenyző. A férfiak 200 m gyorsúszását a németek klasszisa, Paul Biedermann nyerte meg, míg a nők 100 m mellúszását az orosz Julija Jefimova. Mindketten biztos sikert arattak.

Ismét egy középdöntő következett, méghozzá a férfi 200 m pillangó, amelyben a két magyar érintett egy középdöntős futamba került. Gercsák Balázs szokásához híven tartalékolt az elején, Pulai Bence viszont elment az élmezőnnyel. Gercsák száz méter után indult meg, Pulai körülbelül akkor „fogyott” el. Így egyikük taktikája sem igazán jött be: előbbi a hetedik, utóbbi a nyolcadik helyen ért célba.

NŐI 100 M GYORS

Sokkal több izgalmat tartogatott számunkra a női 100 m gyorsúszás döntője, amelyben Verrasztó Evelyn állt rajtkőre. Kiválóságunk fél távnál az ötödik helyen fordult, és hiába hajrázott, nem tudott előre lépni. A számot a brit Francesca Halsall nyerte meg.

A férfi 200 m vegyes érmesei
UKRÁN ARANYÉREM FÉRFI 1 MÉTERES MŰUGRÁSBAN
A döntő során végig kiegyensúlyozottan jó teljesítményt nyújtó ukrán Ilja Kvasa nyerte meg a férfiak egy méteres műugró számát. A második helyen a német Patrick Hausding, a harmadikon a spanyol Javier Illana végzett.
A végeredményt itt találja!

FÉRFI 200 M VEGYES

A következő fináléban viszont reális győzelmi reményeink lehettek, végül nem is kellett csalódnunk.

Cseh László 200 méter vegyesen oktatott, bár a fél távnál megszerzett majd' egy testhossznyi előny mellen Markus Rogannal szemben szinte elfogyott. De jött a gyors és jött Cseh, aki megjavítva saját Európa-bajnoki csúcsát, végül az első helyen csapott célba. A szám másik magyar érintettje, Verrasztó Dávid a hatodik helyen ért be.

CSEH LÁSZLÓ  GYÖNYÖRŰ GYŐZELME

NYILATKOZATOK
Legközelebb nem esem ebbe a hibába – Gyurta Gergely
„Kicsit csalódott vagyok, mert az időeredményem elmaradt a várttól. Az edzőm felhívta a figyelmemet arra, hogy a saját ritmusomban ússzak, de elöl voltam, és vitt a lendület. Legközelebb erre jobban kell vigyáznom. Ez volt az első világversenyem, legközelebb nem esem ebbe a hibába” – mondta önkritikusan Gyurta Gergely a versenyt követően.

Úgy érzem, még tudtam tartalékolni – Gyurta Dániel
„Úgy emlékszem, hogy még 2004-ben úsztam legutóbb egy nap alatt kétszer 2:10-en belül biciklinadrágos szerelésben. Úgy érzem, még tudtam tartalékolni, de három versenyző még ijesztő lehet a számomra, rájuk oda kel figyelni” – mondta Gyurta Dániel.

Elégedett vagyok – Molnár Ákos
„Elégedett vagyok, mert felnőtt nagypályás versenyen biztos, hogy ez lesz a legjobb helyezésem. Úgy érzem, a döntőben még képes leszek egy-két helyezéssel előrébb kerülni” – vélekedett Molnár Ákos.

Már nem foglalkozom az ezüstérmemmel – Hosszú Katinka
„Továbbra is a mellúszásban kell javulnom, mindent megteszek, hogy tökéletesítsem technikámat. Szándékosan nyomtam meg az első száz métert. Most már nem foglalkozom az ezüstérmemmel, csakis az előttem lévő két szám érdekel" – mondta Hosszú Katinka.

Csak az érdekel, hogy ennyi magyarnak örömet szereztem – Cseh László
„Nagyon megkönnyebbültem, hogy sikerült győznöm. Az volt az első gondolatom, hogy megvan az első aranyérem. Az időeredmény abszolút nem érdekel, csak az, hogy ennyi magyarnak sikerült örömet szereznem" – értékelt a döntő után Cseh László.

Lacinak helyén volt a szíve – Turi György
 „Dobogott a szívem, de a helyén maradt. Lacinak meg a helyén volt – mondta Turi György, Cseh László edzője tanítványa 200 méter vegyes úszásban aratott sikerét követően. – Rogan nagyon jött, de Laci is. Tökéletesen úgy úszott, ahogyan azt megbeszéltük előtte. Gyorsban még maradt is benne egy pici.”