Afrika-kupa: Szalah a 97. percben mentette meg Egyiptomot a vereségtől

2024.01.14. 23:10
Owono kapusnak (pirosban) sok dolga volt, de egy híján mindet megoldotta (Fotó: AFP)
Az Elefántcsontparton zajló labdarúgó Afrikai Nemzetek Kupája első „teljes” játéknapján, vasárnap Nigéria és Egyenlítői-Guinea 1–1-et játszott egymással, majd este Egyiptom sem tudott három ponttal gazdagodni. Ugyanis hiába szerzett korán vezetést, Mozambik a második félidő elején fordított, s csak Mohamed Szalah 97. percben értékesített büntetője mentette meg a „fáraókat” a vereségtől.

A-CSOPORT

A várakozásoknak megfelelően Nigéria futballozott gólra törőbben és veszélyesebben a mérkőzés elején, ám hiába alakított ki több helyzetet az első fél órában, a vezetést nem sikerült megszereznie. Egyenlítői-Guinea viszont az első komolyabb helyzetéből megszerezte a vezetést – igaz, ehhez kellett a „szupersasok” védelmének asszisztálása is. Frank Onyeka eladta a labdát saját tizenhatosa előtt, majd José Machín passza után Iban Salvador14 méterről a jobb alsó sarokba helyezetta tehetetlen Stanley Nwabili kapus mellett. A dél-afrikai Chippa United 27 éves kapusa mindössze másodszor lépett pályára hazája válogatottjában.

Ami viszont az első 36 percben nem sikerült Nigériának, az szinte rögtön a középkezdés után összejött neki: a hosszan felívelt labda ívét Carlos Akapo elszámította, így az eljutott Ademola Lookmanig, aki mélyen középre emelt, Victor Osimhen pedig közelről a gólvonal mögé fejelte, sodorta a labdát.1–1

Szalah (pirosban) gólpassz után gólt is szerzett (Fotó: AFP)

B-CSOPORT

Az első meccsen Egyiptom alig másfél perc alatt vezetést szerzett Mozambik ellen, mégpedig Mohamed Szalah pályafutásának egyik legszerencsésebb gólpassza után. Történt, hogy a Liverpool támadója egy balról érkező beadást próbált kapásból kapura lőni, de olyannyira kacskán találta el a labdát a tizenegyespont környékén, hogy az a háta mögé pördült, ám éppen így lett jó Mosztafa Mohamednek, aki már jól találta el: 12 méterről a bal alsóba lőtt (VIDEÓ ITT). A folytatásban mindkét csapatnak akadtak lehetőségei – a legközelebb Egyiptom járt, amikor Trezeguet lövése a kapufát találta el a félidő közepén.

A fordulás után aztán Mozambik első két kapura lövéséből fordított, előbb Witi fejelt szépen a bal alsóba, két perc múlva pedig Clésio Bauque lépett ki a jó indítással, és ő is a bal alsóba vágta a labdát. Egyiptomot kissé sokkolta a gyorsan kapott két gól, sokáig nem igazán jutott el helyzetig, aztán a hajrára fordulva Hamdi Fati újabb kapufát lőtt. A sok csere és ápolás miatt a jelzett hétperces ráadás elején Domingos Macandza akrobatikus mozdulattal próbált menteni a tizenhatoson belül, de Mosztafa Mohamedet találta le, s a játékvezető hosszas videózás után büntetőt ítélt. Amelyet Szalah gólra váltott, így Egyiptom megmenekült az igazán nagy blamától, de a döntetlen így is meglepetés, és a mozambiki válogatottat dicséri.2–2

Az est zárásaként a B-csoport másik meccsén Ghána és a Zöld-foki-szigetek válogatottja csapott össze egymással, és utóbbiak rendesen meglepték előbbieket, többet volt náluk a labda, és többet is lőttek kapura a kezdéstől fogva. Így a vezetést is megszerezték az első negyedóra végén: a Jovane kapusról kipattanó lövése után Jamiro Monteiro pofozta a hálóba a labdát. A gól után a ghánaiak a korábban a Ferencvárosban is szereplő Joseph Paintsil révén tizenegyest reklamáltak, majd egy kapufa után Majeed Ashimeru gólját les miatt visszavonta a játékvezető.

Az egyenlítés végül a szünet után jött össze, tíz perc játék után Jordan Ayew szögletébőlAlexander Djiku fejese nyomán került a labda a kapuba. A hajrára fordulva megint nagyobb sebességi fokozatba kapcsolt a szigetország válogatottja, és több lehetőség kihagyása után a nyolcperces ráadás második percében megszerezte a győzelmet jelentő gólt: Benchimol zavarta meg a védelmet, majd Ofori kapust is, a labda pedig Garry Rodrigues elé került, aki 10 méterről az üres kapuba gurított. 1–2

AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJA (ELEFÁNTCSONTPART)
CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ
A-CSOPORT
Nigéria–Egyenlítői-Guinea 1–1
(Osimhen 38., ill. Iban Salvador 36.)

B-CSOPORT
Egyiptom–Mozambik 2–2
(Mosztafa Mohamed 2., Szalah 90+7. – 11-esből, ill. Witi 56., Clésio 58. )
Ghána–Zöld-foki-szigetek 1–2 (Djiku 56., ill. J. Monteiro 17., G. Rodrigues 90+2.)