A Bordeaux-nak még egy fordulóig várnia kell a bajnokavatással

2009.05.23. 23:15
Szombat este eldőlhetett volna a francia bajnoki cím sorsa. Egyszerű volt a képlet: ha a Girondins Bordeaux több pontot szerez a 37. fordulóban, mint a Marseille, tíz év után újra övé az aranyérem. Minden más esetben az utolsó játéknapra marad a bajnokavatás. Nos, az utóbbi eset valósult meg, miután hiába nyert a Bordeaux hazai pályán 1–0-ra a Monaco ellen, ugyanis a rivális Marseille is győzött a Nancy vendégeként.
Gourcuff (balra) és a Bordeaux hiába nyert hazai pályán, a bajnokavatás az utolsó körre marad
Fotó: Reuters

„A szezon korábbi szakaszában egyszer sem álltunk az élen, így nem volt különösebb teher a játékosok vállán. Vagyis a legjobbkor érkeztünk az első helyre” – mondta Jean Louis Triaud, a Girondins elnöke a mérkőzés előtt, hangsúlyozva: ha értelemszerűen beszélnek is az aranyéremről, az idény előtt készített terv máris teljesült, minden további ráadás.

Ami a Bordeaux saját feladatát illette, tehát a Monaco legyőzését, a statisztikák magabiztos hazai mérleget mutattak: Laurent Blanc csapata az egyetlen, amely nem kapott ki saját pályáján (44 pont), és az egyetlen, amelynek soraiban egynél több játékos jutott tíz gól fölé (mindjárt három is: Fernando Cavenaghi 13, Maruan Samak, Yoann Gourcuff 12-12).

Közülük is Samak gyarapította tovább találatai számát, amikor a 35. percben megszerezte vezetést csapatának. Egy szöglettel felérő Gourcuff szabadrúgást a kapust túlugorva juttatott a hálóba. Ekkor azonban már a közönség tudhatta, hogy pár perccel korábban a rivális, egy héttel korábban még listavezető Marseille is vezet a Nancy otthonában. A szünetig már nem változott a két mérkőzés állása.

A második félidőben tovább izgulhattak a Laurent Blanc csapata iránt szorítók, ugyanis a Monaco a hajrában több ízben is közel járt az egyenlítéshez. A 81. percben Parkot például csapattársa, Kevin Diaz akadályozta meg a gólszerzésben, aki a gólvonalnál fekve „hárította” lövését. Később érvénytelen találatig is eljutott a Monaco, míg a közben csereként beállt Cavenaghi ziccert hibázott.

Végül megkönnyebbülhettek a hazai szurkolók, maradt az egygólos győzelem, a bajnokavatás azonban elmaradt: a Marseille javítva valamennyire a Lyon elleni kisiklását, 2–1-re legyőzte a Nancyt (a hazaiak a hajrában tudtak csak szépíteni). Döntés tehát az utolsó körben, az aranykapu azonban továbbra is nyitva a Bordeaux előtt.

LIGUE 1

37. FORDULÓ
Auxerre– Saint-Étienne 1–0 (Jelen 56.)
Bordeaux–Monaco 1–0 (Samak 35.)
Le Havre–Lille 0–1 (Bastos 67.)
Le Mans–Grenoble 1–1 (Tallec 80. ill. Akrour 67.)
Lyon–Caen 3–1 (Juninho 36. – tizenegyesből, Govou 65., Benzema 86. ill. Savidan 82.)
Nancy–Marseille 1–2 (N'Guemo 88. ill. Bonnart 33., Brandao 55.)
Nice–Toulouse 0–2 (Gignac 13., 31.)
Rennes–Lorient 3–1 (Sow 40., 45., Ekoko 81. ill. Vahirua 78.)
Sochaux–Nantes 2–1 (Erdinc 35., Afolabi 45. ill. Bagayoko 61.)
Valenciennes–Paris SG 2–1 (Audel 60., Pujol 64. ill. Kezsman 11.)