Ádám lőtt, Ádám fejelt: itt az első magyar győzelem!

2016.10.10. 20:38
Magyar öröm Gyurcsó Ádám gólja után – a szélső volt a mezőny legjobbja (Fotó: Veres Viktor)
Megvan az első győzelmünk a 2018-as labdarúgó-világbajnokság selejtezőjében: hétfő este a magyar válogatott Gyurcsó Ádám és Szalai Ádám góljával 2–0-ra nyert Lettország vendégeként.

VB 2018, SELEJTEZŐ
EURÓPAI ZÓNA, 3. FORDULÓ,
B-CSOPORT

LETTORSZÁG–MAGYARORSZÁG 0–2 (0–1)
Riga, Skonto-stadion. V: Gil (lengyel)
LETTORSZÁG: Vanins – Gabovs, Jagodinskis, Gorkss, Maksimenko – Visnakovs (Zjuzins, 57.), Tarasovs, D. Ikaunieks – Laizans (Karasausks, 77.), Kluskins (J. Ikaunieks, 68.) – Sabala. Szövetségi kapitány: Marians Pahars
MAGYARORSZÁG: Gulácsi – Bese, Guzmics, Kádár, Korhut – Dzsudzsák, Nagy Á., Gera (Vida M., 83.), Gyurcsó – Nikolics (Kleinheisler, a szünetben), Szalai. Szövetségi kapitány: Bernd Storck
Gólszerző: Gyurcsó (10.), Szalai (77.)

A MÉRKŐZÉS ONLINE-TUDÓSÍTÁSA ITT!

GÓL AZ ELSŐ SZÉP TÁMADÁSUNKBÓL

Az első percekben mindkét csapat beüzemelte a letámadás fegyverét, és bár mi alkalmaztuk előbb, a lettek vetették be gyakrabban: több labdavesztésbe is belehajszoltak minket az első tíz percben, kétszer a beadásig is eljutottak – különösebb veszély nélkül.

Aztán a 10. percben az első szép támadásunkból megszületett a vezető gól: Nikolics Nemanja remek csel után jobbról középre játszott, és Gyurcsó Ádám 12 méterről jobbal a léc alá bombázott. Gyurcsó a második gólját szerezte a magyar válogatottban. 0–1

Bese Barnabás kisvártatva majdnem növelte az előnyt, csakhogy fejese a kapu fölé szállt (14. perc). Ha bemegy, alighanem egy időre elvesszük a lettek kedvét a játéktól – nem így történt, jöttek is előre egyre elszántabban.

KÉT NAGY LEHETŐSÉG A LETTEK ELŐTT

Olegs Laizans 27 méteres szabadrúgása után mellément a labda (16. perc), majd Valerijs Sabala közeli perdítése után is (26. perc), csakhogy amíg az előbbinél Gulácsi Péter rajta volt a lasztin, utóbbinál csak a szerencse mentett meg minket az egyenlítéstől.

Az első félidő utolsó negyedórájában jobbára uraltuk a játékot, a széleket mozgatva igyekeztünk az ellenfél térfelén tartani a labdát, de Dzsudzsák Balázs ígéretes távoli lövésén túl helyzetig nem jutottunk. Odaát viszont (42. perc) Davis Ikaunieks szinte ziccerbe került Guzmics Richárdot megkerülve – megint szerencsénk volt, a kiugró lett 15 méterről a kapu mellé lőtt.

Az első félidő legfontosabb statisztikai adatai alapján nem érdemtelenül vezettünk: többet birtokoltuk a labdát (58 százalék), többet is járattuk (259–148 passz), és valamivel pontosabban játszottuk meg (86–83 százalék).

Gyurcsó Ádám (13) akcióban (Fotó: Veres Viktor)

IJESZTŐ FÉLIDŐRAJT

Bármivel biztattak is a számok, továbbá az örökmozgó Kleinheisler László beállítása (a gólpasszt adó Nikolics helyett), a második félidő dermesztő kezdése mértéktartásra intett: alig túl egy elvetélt büntetőkiharcolási kísérleten a Guzmics mellett a leshatárról kiugró Sabala óriási helyzetbe került, a kapujából remekül kilépő Gulácsi nagyot védett (51. perc).

Gyurcsó- és Bese-helyzettel válaszoltunk, de a kettő között Gulácsinak egy távoli lövés biztos kezű hárításával megint alkalma volt bizonyítania, hogy remek formában van.

Újra a nagy kedvvel és lendületesen játszó Gyurcsó következett, balról középre húzva jobbal a jobb kapufa tövére lőtt (61. perc) – azaz még mindig nem nyugodhattunk meg, bár az igaz, hogy hatékony középpályás-labdagyűjtögetéssel egyre inkább sikerült távol tartani az ellenfelet alkalmanként el-elbizonytalanodó védelmünktől.

SZALAI ÁDÁM ELDÖNTÖTTE A MÉRKŐZÉST

Aztán a 77. percben megszületett a győzelmet karnyújtásnyira hozó második gólunk: Szalai Ádám első fejesét még szögletre ütötte Andris Vanins – Gyurcsó balról beívelt szabadrúgása teremtette meg a helyzetet –, Dzsudzsák jobb oldali sarokrúgását követően azonban már beakadt támadónk bólintása. Szalai a 12. gólját szerezte a válogatottban, ezzel utolérte a magyar örökranglistán 40. helyezett Törőcsik Andrást. 0–2

A hajrában folyt némi vér – Dzsudzsák szabadrúgásból véletlenül arcon találta a sorfalban felugró Igors Tarasovst –, de szerencsére mindenki a pályán maradhatott. Természetesen ott maradt Gulácsi is, aki a 91. percben védett még egy nagyot: a jobb oldalon kiugró Arturs Karasausks tornásztatta meg.

Megszületett az első magyar győzelem a vb-selejtezősorozatban – jöhet az Andorra elleni mérkőzés!

Kapusok:
12 Dibusz Dénes (Ferencváros), 1 Gulácsi Péter (RB Leipzig – Németország), 22 Megyeri Balázs (Greuther Fürth – Németország)
Védők: 16 Bese Barnabás (Le Havre AC – Franciaország), 5 Fiola Attila (Videoton FC), 20 Guzmics Richárd (Wisla Kraków – Lengyelország), 4 Kádár Tamás (Lech Poznan – Lengyelország), 3 Korhut Mihály (Hapoel Beer-Seva – Izrael), 2 Lang Ádám (Dijon FCO – Franciaország)
Középpályások: 19 Bognár István (Diósgyőri VTK), 6 Elek Ákos (Diósgyőri VTK), 10 Gera Zoltán (Ferencváros), 15 Kleinheisler László (Darmstadt – Németország), 14 Lovrencsics Gergő (Ferencváros), 8 Nagy Ádám (Bologna – Olaszország), 18 Stieber Zoltán (1. FC Kaiserslautern – Németország), 23 Vida Máté (Vasas)
Támadók: 7 Dzsudzsák Balázs (al-Vahda – Arab Emírségek), 13 Gyurcsó Ádám (Pogon Szczecin – Lengyelország), 11 Németh Krisztián (al-Garafa – Katar), 17 Nikolics Nemanja (Legia Warszawa – Lengyelország), 9 Szalai Ádám (Hoffenheim – Németország)

A LETT VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:
Andris Vanins (FC Zürich – Svájc), Pavels Steinbors (Arka Gdynia – Lengyelország), Kaspars Ikstens (Jelgava)
Védők:
Kaspars Gorkss (Liepaja), Vitalijs Jagodinskis (klub nélküli), Igors Tarasovs (Giresunspor – Törökország), Vitalijs Maksimenko (Mattersburg – Ausztria), Vladislavs Gabovs (Korona Kielce – Lengyelország), Gints Freimanis (Jelgava)
Középpályások:
Arturs Zjuzins (Tambov – Oroszország), Olegs Laizans (FC Riga), Glebs Kluskins (Jelgava), Cristián Torres (Liepaja), Janis Ikaunieks (Metz – Franciaország), Davis Ikaunieks (Vysocina Jihlava), Aleksejs Visnakovs (RFS), Ivans Lukjanovs (Fakel Voronyezs – Oroszország)
Támadók: Valerijs Sabala (1904 Dunajská Streda – Szlovákia), Arturs Karasausks (FC Wil – Svájc), Vladislavs Gutkovskis (Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Lengyelország)