nemzetisport.hu 2016.10.10 20:38 Frissítve: 2016.10.10 23:57

Ádám lőtt, Ádám fejelt: itt az első magyar győzelem!

Megvan az első győzelmünk a 2018-as labdarúgó-világbajnokság selejtezőjében: hétfő este a magyar válogatott Gyurcsó Ádám és Szalai Ádám góljával 2–0-ra nyert Lettország vendégeként.

Magyar öröm Gyurcsó Ádám gólja után – a szélső volt a mezőny legjobbja (Fotó: Veres Viktor)

VB 2018, SELEJTEZŐ
EURÓPAI ZÓNA, 3. FORDULÓ,
B-CSOPORT

LETTORSZÁG–MAGYARORSZÁG 0–2 (0–1)
Riga, Skonto-stadion. V: Gil (lengyel)
LETTORSZÁG: Vanins – Gabovs, Jagodinskis, Gorkss, Maksimenko – Visnakovs (Zjuzins, 57.), Tarasovs, D. Ikaunieks – Laizans (Karasausks, 77.), Kluskins (J. Ikaunieks, 68.) – Sabala. Szövetségi kapitány: Marians Pahars
MAGYARORSZÁG: Gulácsi – Bese, Guzmics, Kádár, Korhut – Dzsudzsák, Nagy Á., Gera (Vida M., 83.), Gyurcsó – Nikolics (Kleinheisler, a szünetben), Szalai. Szövetségi kapitány: Bernd Storck
Gólszerző: Gyurcsó (10.), Szalai (77.)

A MÉRKŐZÉS ONLINE-TUDÓSÍTÁSA ITT!

GÓL AZ ELSŐ SZÉP TÁMADÁSUNKBÓL

Az első percekben mindkét csapat beüzemelte a letámadás fegyverét, és bár mi alkalmaztuk előbb, a lettek vetették be gyakrabban: több labdavesztésbe is belehajszoltak minket az első tíz percben, kétszer a beadásig is eljutottak – különösebb veszély nélkül.

Aztán a 10. percben az első szép támadásunkból megszületett a vezető gól: Nikolics Nemanja remek csel után jobbról középre játszott, és Gyurcsó Ádám 12 méterről jobbal a léc alá bombázott. Gyurcsó a második gólját szerezte a magyar válogatottban. 0–1

Bese Barnabás kisvártatva majdnem növelte az előnyt, csakhogy fejese a kapu fölé szállt (14. perc). Ha bemegy, alighanem egy időre elvesszük a lettek kedvét a játéktól – nem így történt, jöttek is előre egyre elszántabban.

KÉT NAGY LEHETŐSÉG A LETTEK ELŐTT

Olegs Laizans 27 méteres szabadrúgása után mellément a labda (16. perc), majd Valerijs Sabala közeli perdítése után is (26. perc), csakhogy amíg az előbbinél Gulácsi Péter rajta volt a lasztin, utóbbinál csak a szerencse mentett meg minket az egyenlítéstől.

Az első félidő utolsó negyedórájában jobbára uraltuk a játékot, a széleket mozgatva igyekeztünk az ellenfél térfelén tartani a labdát, de Dzsudzsák Balázs ígéretes távoli lövésén túl helyzetig nem jutottunk. Odaát viszont (42. perc) Davis Ikaunieks szinte ziccerbe került Guzmics Richárdot megkerülve – megint szerencsénk volt, a kiugró lett 15 méterről a kapu mellé lőtt.

Az első félidő legfontosabb statisztikai adatai alapján nem érdemtelenül vezettünk: többet birtokoltuk a labdát (58 százalék), többet is járattuk (259–148 passz), és valamivel pontosabban játszottuk meg (86–83 százalék).

Gyurcsó Ádám (13) akcióban (Fotó: Veres Viktor)

IJESZTŐ FÉLIDŐRAJT

Bármivel biztattak is a számok, továbbá az örökmozgó Kleinheisler László beállítása (a gólpasszt adó Nikolics helyett), a második félidő dermesztő kezdése mértéktartásra intett: alig túl egy elvetélt büntetőkiharcolási kísérleten a Guzmics mellett a leshatárról kiugró Sabala óriási helyzetbe került, a kapujából remekül kilépő Gulácsi nagyot védett (51. perc).

Gyurcsó- és Bese-helyzettel válaszoltunk, de a kettő között Gulácsinak egy távoli lövés biztos kezű hárításával megint alkalma volt bizonyítania, hogy remek formában van.

Újra a nagy kedvvel és lendületesen játszó Gyurcsó következett, balról középre húzva jobbal a jobb kapufa tövére lőtt (61. perc) – azaz még mindig nem nyugodhattunk meg, bár az igaz, hogy hatékony középpályás-labdagyűjtögetéssel egyre inkább sikerült távol tartani az ellenfelet alkalmanként el-elbizonytalanodó védelmünktől.

SZALAI ÁDÁM ELDÖNTÖTTE A MÉRKŐZÉST

Aztán a 77. percben megszületett a győzelmet karnyújtásnyira hozó második gólunk: Szalai Ádám első fejesét még szögletre ütötte Andris Vanins – Gyurcsó balról beívelt szabadrúgása teremtette meg a helyzetet –, Dzsudzsák jobb oldali sarokrúgását követően azonban már beakadt támadónk bólintása. Szalai a 12. gólját szerezte a válogatottban, ezzel utolérte a magyar örökranglistán 40. helyezett Törőcsik Andrást. 0–2

A hajrában folyt némi vér – Dzsudzsák szabadrúgásból véletlenül arcon találta a sorfalban felugró Igors Tarasovst –, de szerencsére mindenki a pályán maradhatott. Természetesen ott maradt Gulácsi is, aki a 91. percben védett még egy nagyot: a jobb oldalon kiugró Arturs Karasausks tornásztatta meg.

Megszületett az első magyar győzelem a vb-selejtezősorozatban – jöhet az Andorra elleni mérkőzés!

Kapusok:
12 Dibusz Dénes (Ferencváros), 1 Gulácsi Péter (RB Leipzig – Németország), 22 Megyeri Balázs (Greuther Fürth – Németország)
Védők: 16 Bese Barnabás (Le Havre AC – Franciaország), 5 Fiola Attila (Videoton FC), 20 Guzmics Richárd (Wisla Kraków – Lengyelország), 4 Kádár Tamás (Lech Poznan – Lengyelország), 3 Korhut Mihály (Hapoel Beer-Seva – Izrael), 2 Lang Ádám (Dijon FCO – Franciaország)
Középpályások: 19 Bognár István (Diósgyőri VTK), 6 Elek Ákos (Diósgyőri VTK), 10 Gera Zoltán (Ferencváros), 15 Kleinheisler László (Darmstadt – Németország), 14 Lovrencsics Gergő (Ferencváros), 8 Nagy Ádám (Bologna – Olaszország), 18 Stieber Zoltán (1. FC Kaiserslautern – Németország), 23 Vida Máté (Vasas)
Támadók: 7 Dzsudzsák Balázs (al-Vahda – Arab Emírségek), 13 Gyurcsó Ádám (Pogon Szczecin – Lengyelország), 11 Németh Krisztián (al-Garafa – Katar), 17 Nikolics Nemanja (Legia Warszawa – Lengyelország), 9 Szalai Ádám (Hoffenheim – Németország)

A LETT VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:
Andris Vanins (FC Zürich – Svájc), Pavels Steinbors (Arka Gdynia – Lengyelország), Kaspars Ikstens (Jelgava)
Védők:
Kaspars Gorkss (Liepaja), Vitalijs Jagodinskis (klub nélküli), Igors Tarasovs (Giresunspor – Törökország), Vitalijs Maksimenko (Mattersburg – Ausztria), Vladislavs Gabovs (Korona Kielce – Lengyelország), Gints Freimanis (Jelgava)
Középpályások:
Arturs Zjuzins (Tambov – Oroszország), Olegs Laizans (FC Riga), Glebs Kluskins (Jelgava), Cristián Torres (Liepaja), Janis Ikaunieks (Metz – Franciaország), Davis Ikaunieks (Vysocina Jihlava), Aleksejs Visnakovs (RFS), Ivans Lukjanovs (Fakel Voronyezs – Oroszország)
Támadók: Valerijs Sabala (1904 Dunajská Streda – Szlovákia), Arturs Karasausks (FC Wil – Svájc), Vladislavs Gutkovskis (Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Lengyelország)

A MAGYAR VÁLOGATOTT 2016-OS VB-SELEJTEZŐI
Szept. 6. (kedd), 20.45: Feröer–Magyarország 0–0
Okt. 7. (péntek), 20.45: Magyarország–Svájc 2–3
Okt. 10. (hétfő), 20.45: Lettország–Magyarország 0–2
Nov. 13. (vasárnap), 18.00: Magyarország–Andorra

A Nemzeti Sport digitális formában - az e-újságért kattintson ide!

2017.10.17 18:29:12

Magyar válogatott MAROSI GERGELY

A kapitányi munka elődeihez hasonlóan őt is elhasználta; az MLSZ-nek saját döntéseivel kell szembenéznie.

2017.10.17 23:41:47

Magyar válogatott VINCZE ANDRÁS

NS-VÉLEMÉNY. Bernd Storck viszonylag gyorsan bekerült a magyar labdarúgás tekintélyes, 1902 óta működő klubjába.

2017.10.17 08:39:04

Magyar válogatott S. TÓTH JÁNOS

„Vajon a magyar futballban tudják-e egyáltalán, mit jelent a munka?”

2017.10.16 23:17:43

Magyar válogatott BALLAI ATTILA

NS-VÉLEMÉNY. Persze létezik az az opció, hogy Storck kapitányi pályafutása véget ér, de sportigazgatói tisztségét megőrzi. Általános vezetéselméleti igazság, hogy ha valaki valahol csúcsmenedzser volt, ott később főportási minőségében ritkán érzi jól magát.

2017.10.16 08:15:22

Magyar válogatott BORBOLA BENCE

Amennyiben a szövetségi kapitánynak, illetve sportigazgatónak távozni kell, sokan követhetik.