A bronzcsata folytatódik: újpesti döntetlen a Debrecen ellen

BODNÁR ZALÁNBODNÁR ZALÁN
2019.04.27. 18:46
Nagy csatában döntetlen született Újpesten (Fotó: Török Attila)
Sok helyzetet hozó, élénk meccset vívott egymással az Újpest és a Debrecen a labdarúgó NB I 30. fordulójában, az volt a tét, hogy melyikük kerül előnybe a harmadik helyért zajló küzdelemben. Bár a mérkőzés nagy részében az Újpest játszott fölényben, és az első félidő végén a vezetést is megszerezte, a további lehetőségeit elpuskázta, ezért egy kontra végén szerzett góllal a Debrecennek is jutott egy pont.

NB I
30. FORDULÓ

Újpest–DVSC 1–1 (Litauszki 41., ill. Tőzsér 78.)

Budapest
, Szusza Ferenc Stadion,3557néző.Vezette: Berke

ONLINE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Hatvankilences legendák
Ötven évvel ezelőtt, 1969-ben találkozott egymással az Európa-liga (és azt megelőző UEFA-kupa) jogelődjének számító Vásárvárosok Kupája döntőjében az Újpest (Dózsa) és a Newcastle United. A St. James' Parkban 3:0-ra, a Megyeri úton 3:2-re nyertek az angolok, akik történetük máig egyetlen nemzetközi kupagyőzelmét jegyezték. A kerek évforduló apropóján az újpesti klub meghívta a két csapat akkori játékosait a Szusza Ferenc Stadionba, ahol Berta Csaba ügyvezető fogadta és köszöntötte a legendákat, akiket a Debrecen elleni mérkőzés szünetében a pályán a közönség is megtapsolhatott. A Newcastle-t Robert Moncur, Alan Foggon, Keith Dyson és John Craggs, az Újpestet Dunai Antal és Ede, Göröcs János, Juhász Péter, Káposzta Benő, Nagy László, Noskó Ernő, Szentmihályi Antal, Tóth András képviselte. Az Újpest–Newcastle VVK-döntőt és az odáig vezető út történetéről hamarosan könyv jelenik meg magyar és angol nyelven a hazánkban élő brit Matthew-Watson Broughton tollából.

Aligha túlzás bronzcsataként azonosítani a találkozót, hiszen a forduló előtt a negyedik helyezett Újpest fogadta a dobogó alsó fokán tanyázó Debrecent, a két csapat ráadásul azonos pontszámmal állt a tabellán.

A kérdés az volt, melyik csapat mer többet kockáztatni, hogy esetleges győzelmével jelentős lépéselőnybe kerüljön az utolsó három fordulóra. Az újpestiek felállása nem tartogatott meglepetést, Nebojsa Vignjevics vezetőedző stabilan kitart 4–2–3–1-es rendszere mellett, Herczeg András szisztémája azonban némiképp rugalmasabb volt, hiszen első „blikkre" 4–4–2-nek is lehetett volna nézni, de sokkal inkább volt ez 4–1–4–1 vagy 4–1–3–2, amelyben Tőzsér Dániel volt az egyetlen szűrő a középpálya mélyén, míg a bal oldalon támadó Szécsi Márk gyakran felzárkózott csatárnak Takács Tamás mellé.

Az Újpest jóval kezdeményezőbb volt, a játék inkább a vendégek térfelén zajlott, Zsótér Donát mozgott a legenergikusabban, igyekezett megmozgatni társait a debreceni védelmi fal megbontása érdekében. Sőt, az ő nevéhez fűződik az első jó átlövés is a 29. percben, amikor 22 méteres, középre tartó ballábas löketét kellett védenie Nagy Sándornak – az első félidő kritikája azonban, hogy ez volt a találkozó első valamirevaló helyzete.

Akit nem irigyeltünk, az Pávkovics Bence volt, akinek a legtöbbször kellett felvennie a párharcot a 203 centiméter magas Lacina Traoréval – lényegében esélytelenül, bár többnyire megoldotta.

Az első félidő helyzetét Rácz Barnabás hagyta ki, de dicséret illeti, mert Vincent Onovo passza után lényegében ő hozta helyzetbe saját magát, ahogy egy lövőcsellel tisztára játszotta magát, és áttette a labdát a bal lábára, a csavart lövése viszont gyengére sikerült. Ami viszont nem jött össze a középpályásoknak és a csatároknak, azt megoldotta egy védő: az újpesti mezőnyfölény a csapatkapitány, Litauszki Róbert megmozdulásával érett góllá kevéssel a szünet előtt.

Igencsak felélénkült a meccs a második félidőre, Zsótér Donát és Giorgi Beridze is életerős lövéssel vétette magát észre, Rácz Barnabás pedig kihagyta a harmadik nagy helyzetét is. A vendégek eközben Varga Kevin és Zsóri Dániel pályára küldésével frissítette csapatát Herczeg András. Sokszor szakadt ketté a pálya, a középpályán átszáguldottak a csapatok, három-négy percenként veszélyben voltak a kapuk. S az egyik helyzetből betalált a Debrecen: a felezővonalnál megszerzett labdával Szécsi Márk iramodott meg, az akciót pedig Tőzsér Dániel zárta le. 1–1

A dobogóért zajló csata így továbbra is nyílt. Az azonos pontszámmal álló két csapat közül a Lokinak van több győzelme (ez a döntő faktor pontazonosság esetén), a lila-fehéreknek viszont jobb a gólkülönbségük.