Női kézi-vb: Szerbia a németeket, Dánia a hollandokat győzte le

M. D.M. D.
2019.12.09. 14:09
Anne Mette Hansen öt gólt dobott a hollandok legyőzése során (Fotók: AFP)
A szerb válogatott fordulatos mérkőzésen 29–28-ra legyőzte Németországot a Japánban zajló női kézilabda-világbajnokság 1-es számú középdöntős csoportjában, ezzel bejelentkezett az elődöntős szereplést érő első két hely egyikére, míg Dánia a hollandokat győzte le – ami nem jó hír a mieinknek az olimpiai selejtezőn való részvétel kiharcolásáért folyó harcban. Norvégia az 1-es csoport élére állt, Stine Oftedal volt a mezőny legjobbja Dél-Korea ellen.

Ahogyan néhány nappal ezelőtt „számolgatós” cikkünkben felvázoltuk a helyzetet, az idei vb-n 14. helyen végző magyar csapat abban az esetben szerepelhetne az olimpiai selejtezőben, ha olyan válogatottak végeznek a világbajnokság 2–7. helyén, amelyek a tavalyi Európa-bajnokságon megelőztek minket. A franciák mellett egészen pontosan öt ilyen válogatott van: Oroszország (Eb-2.), Hollandia (Eb-3.), Románia (Eb-4.), Norvégia (Eb-5.) és Svédország (Eb-6.).

Tekintve, hogy Európának már biztosan két fix olimpiai selejtezős helye van a világbajnokság alapján, Magyarország akkor juthat hozzá az Eb-eredmény (7. hely) alapján ehhez az olimpiai selejtezős helyhez, ha az Eb-n előtte végzett csapatok közül legfeljebb egy nem szerez olimpiai selejtezős kvótát a vb-n. Leegyszerűsítve a helyzetet: a norvég, orosz, holland, svéd, román ötösből négynek a vb-végeredmény alapján a legjobb hétben kell lennie! (Ha Dél-Korea a 2–7. helyen végez, akkor elég a legjobb nyolc.)

Ezen az elméleti síkon haladva nem lett volna baj, ha a németek legyőzik Szerbiát az 1-es számú középdöntős csoport első hétfői mérkőzésén, mert akkor a szerbek elveszítették volna esélyüket arra, hogy csoportjukban a negyedik helynél előrébb végezzenek, vagyis legjobb esetben is csak a 7. helyért játszhattak volna.

Nem így indult azonban a meccs, az NB I-es légiósokat felvonultató szerb válogatott az első félidő nagy részében több góllal vezetett – egy alkalommal öt találattal is (7–12) –, ám a játékrész végére a németek felzárkóztak (17–19).

A 37. percben a mérkőzés folyamán először Németország a vezetést is átvette (21–20), 22–22 után pedig felváltva estek a gólok, de mindig a német együttes került előnybe. Az utolsó perchez érve is Amelie Bergerék támadhattak először, ám az akcióból nem született gól, majd a szerbek öt másodperccel a meccs vége előtt hétméterest kaptak. Ezt a korábbi váci és kisvárdai irányító, Krisztina Liscsevics bevágta, így Szerbia megnyerte a találkozót (29–28). S ahhoz képest elég jó pozícióban van az elődöntős szereplést érő első két hely egyikének megszerzéséért folyó csatában, hogy a középdöntőt nulla ponttal kezdte meg.

Nem sokkal később újabb nem várt eredmény született, Dánia 27–24-re megverte Hollandiát, ezzel megszerezte első győzelmét a középdöntőben. A skandinávok 4–4 után elléptek 9–4-re, s bár Danick Snelderék később feljöttek két találatra (11–9), az első félidő végére visszaállt az ötgólos különbség a két csapat között (14–9).

A szünet után Hollandia megint közelebb került a dánokhoz (14–12), de a játékrész közepén ismét öt találat volt a differencia (19–14). A hajrához érve 40 perc után ismét csak egy gól volt a dánok előnye (21–20), ám az utolsó percekben Anne Mette Hansenék jóformán nem hibáztak támadásban, így a kapott gólok ellenére is megőrizték fórjukat (27–24). Sandra Toft negyvenöt százalékos hatékonysággal (20/44) védte a norvég kaput, őt választották meg a mezőny legjobbjának.

A magyar válogatott érdekeit figyelembe véve számunkra ennek a meccsnek a kimenetele sem kedvező, hiszen így most már nemcsak Szerbia, hanem Dánia által is veszélyeztetve van a hollandok 1–3. pozíciója. Az utolsó fordulóban annak kell szurkolni, hogy a narancsmezesek legyőzzék Dél-Koreát.

Stine Oftedal a norvégok legjobbja volt Dél-Korea ellen

A hab a tortán az lett volna, ha a kora délutáni – japán idő szerint esti – programban Dél-Korea legyőzi Norvégiát, mert akkor a csoport hat csapata két ponton belülre került volna az utolsó fordulót megelőzően, ám Stine Oftedalék nem hagytak kétséget afelől, hogy jobb játékerőt képviselnek ázsiai riválisuknál.

A norvégok először 5–4-nél kerültek előnybe, onnantól fokozatosan szakították le magukról ellenfelüket, s a szünetben már tíz góllal vezettek (20–10). A skandináv együttes a fordulás után legalább egy fokozatot visszább kapcsolt, Dél-Korea fel is jött öt gólra (25–20), ám a játékrész második felében a norvégok védekezése ismét feljavult, továbbá a támadójáték is ragyogott, aminek fölényes, 11 gólos győzelem lett a gyümölcse (36–25).

Norvégiának az utolsó fordulóban a döntetlen is elegendő Németország ellen a biztos továbbjutáshoz.

A meccs emberének a hét gólig jutó Oftedalt választották meg, míg az előző meccsen, a dánok ellen orrtörést szenvedő Heidi Löke öt lövésből öt gólt dobott.

6. Dél-Korea 4 2 2 111–125 –14 2
A vastaggal szedett csapatok Magyarország előtt végeztek az Eb-n, Dél-Korea az ázsiai selejtező nyerteseként biztosan olimpiai résztvevő.