Kikaptunk a franciáktól is, a 14. helyen végeztünk a vb-n

NEDELYKOV TAMÁS (Kumamoto, összefoglaló), RUSZNÁK GYÖGY (percről percre)NEDELYKOV TAMÁS (Kumamoto, összefoglaló), RUSZNÁK GYÖGY (percről percre)
2019.12.09. 09:45
Nze Minko nem csillogott, de így is nyertek a franciák (Fotó: Kovács Anikó)
A magyar női kézilabda-válogatott utolsó mérkőzését játszotta a Japánban zajló világbajnokság Elnök-kupájában, méghozzá a vb-címvédő Franciaország ellen a 13. helyért. Bár az első félidőben jó teljesítményt nyújtott a csapat, a másodikban kiütközött a franciák nagyobb tudása, és megnyerték az Elnök-kupát. A magyar válogatott a 14. helyen végzett.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG,JAPÁN
ELNÖK-KUPA-DÖNTŐ – A VB 13. HELYÉÉRT

FRANCIAORSZÁG–MAGYARORSZÁG 26–21 (12–12)

Kumamoto, 2920 néző. Vezette: Alpaidze, Berezkina (oroszok)
FRANCIAORSZÁG: GABRIEL – Coatanea 2, Niombla, Zaadi 1, Edwige, Nze Minko 2, Houette 2. Csere: Leynaud (kapus), Sercien, LACRABERE 6 (4), Horacek 2, Flippes 3, FLOPPA 3, KANOR 3, Nocandy 2, Bouquet.Szövetségi kapitány: Oliver Krumbholz
MAGYARORSZÁG: KISS É. – LUKÁCS V. 7, Kovacsics 3, Tomori 2, Tóvizi 2, Háfra N., Schatzl Nadine 1. Csere: Bíró B. (kapus), Szabó L. 3 (3), Vámos P., Kiss N., MÁRTON 3, Tóth G., Pásztor N., Klujber. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
Az eredmény alakulása. 8. p.: 2–4. 14. p.: 4–6. 18. p.: 7–7. 26. p.: 9–12. 37. p.: 14–16. 42. p.: 18–16. 46. p.: 18–18. 50. p.: 21–18. 56. p.: 24–19.
Kiállítások: 6, ill. 4 perc
Hétméteresek: 4/4, ill. 3/3

Magyar–francia meccsel zárult számunkra a világbajnokság: mi tagadás, ezt a párosítást el tudtuk volna képzelni a torna későbbi szakaszában is, de a csoportkörben mind a két válogatott elbukta a továbbjutást, így aztán az előkelőnek nem nevezhető 13. helyért és egyben az Elnök-kupáért csaptak össze.

Felbolydult a találkozónak otthont adó Park Dome, és az újságírók számára is speciális szabályokat vezettek be, ugyanis a vb fővédnöke, a japán hercegnő is megtekintette a meccset Hasszan Musztafa, az IHF elnökének társaságában. Takamado Hiszako hercegnő a japán labdarúgó, jégkorong, vitorlázó, vívó és fallabda szövetségében tiszteletbeli elnöki posztot tölt be. Minden bizonnyal ezzel volt összefüggésben, hogy felcsavarták a fűtést is, így a ponyvával fedett létesítményben a kora esti időpont ellenére már egészen elviselhető volt a hőmérséklet.

A még hat napig regnáló világbajnok és Európa-bajnoki címvédő francia válogatott keretében négy NB I-es légiós is található, három győri (Amandine Leynaud, Béatrice Edwige, Estelle Nze Minko) és egy siófoki (Gnonsiane Niombla) elosztásban.

Kiss Éva nyitott nálunk a kapuban, és többször is jól avatkozott játékba (a szünetig 40 százalékkal védett), amire szükség is volt, mert a franciáknál az igen gyors Niombla, Zaadi, Nze Minko belső hármas támadott. Szélre lejátszott labdákkal kétgólos előnyre tettünk szert, míg az ellenfél a korábbi találkozóihoz hasonlóan hadilábon állt a lövések pontosságával. Felállt fal ellen nekünk sem volt könnyű a helyzetünk a masszív franciákkal, Kim Rasmussen több mozgást kért a játékosaitól. Az ellenfélnél hamar pályára kerültek a cserék, mi Tóvizi Petra beállós találataival tartottuk a vezetést.

Mindkét oldalon sok volt a pontatlanság, látszódott, hogy a két csapatnak tíz nap alatt ez már a hetedik mérkőzése. Rasmussen időkérése után gyorsan egyenlítettek a franciák (7–7). Az egyedüli jobbszélsőnk, Lukács Viktória gyakran a testi épségét sem kímélve ugrott be, az ő jó játéka is kellett hozzá (hét kísérletből hatot bevágott az első harminc percben), hogy újra a mieink vezessenek, a 26. percben már 12–9-re. Lukácsnak azonban nem igazán akadt társa mezőnyben, Háfra Noéminak nem jöttek be a próbálkozásai, a szünet előtti percekben újra ikszre jöttek fel a franciák (12–12).

Nocandy (Pásztor és Tomori között) olykor nagy gólokat lőtt (Fotó: Kovács Anikó)

A második játékrészben hamar visszaállítottuk a kétgólos különbséget, majd Olivier Krumbholz időkérése után érkezett a francia kapuba Leynaud. A győri kapus is tevékeny részese volt, hogy csapata 41. percben először vezessen a meccsen. Amikor a csendesen csordogáló mérkőzésen kettővel megléptek a franciák (16–18), Rasmussen is megnyomta a piros gombot. Háfra a bokáját fájlalva ült le a kispadra, de később vissza tudott állni.

Márton Gréta találataival vissza tudtunk jönni, és fordíthattunk is volna, de jött néhány elszórt labda, amit megbüntetett az ellenfél, így aztán négygólos hátrányban érkeztünk a hajrához (19–23). Nem volt sok elképzelés a támadójátékunkban, hiába próbálkoztunk a kapus lehozatalával, most az sem hozott áttörést. Végül kilencszer találtunk be a második harminc percben, a franciák 26–21-es sikerükkel nyerték meg az Elnök-kupát.

A magyar válogatott a hivatalos céltól, a legjobb hétbe kerüléstől elmaradva a 14. helyen fejezte be a világbajnokságot, ami a két évvel ezelőtti 15. pozíció után a második legrosszabb végső eredményünk. Mind a négy európai ellenfelünktől kikaptunk, a három győzelmünket más kontinensről érkezettek ellen arattuk. Az olimpiai kvalifikáció lehetősége még nem veszett el teljesen, de a sorsunk már nem a mi kezünkben van. Nagy kérdés, ha pályára is léphetünk a jövő márciusi selejtezőn, a mostani világbajnokság után változtat-e valamit a magyar szövetség a válogatott irányításában.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, Franciaország nyerte az Elnök-kupát. 21–26
60. perc: Támadást rontottunk, viszont kaptunk egy gólt Foppától, majd a legvégén Kovacsics még bevágott egyet… 21–26
59. perc: Kanor
nagy lövésével öt gól az előnyük. 20–25
59. perc: Lukács végre megtörte a jeget, nehéz szögből szerzett gólt. 20–24
58. perc: Coatanea
ejtése a kapufáról jött ki.
57. perc: Elfogyott a tudomány támadásban, passzívak voltunk, aztán Vámos ellépte.
56. perc: Kovacsicsot faultolták, de nem fújtak a bírók. Foppa elszórta a labdát.
56. perc: Atyaég… Nocandy irtózatosan magasra felemelkedett, úgy lőtt a bal fölsőbe. 19–24
55. perc: Háfra
lövését Gabriel kivédte, nem megy ma Háfrának. Aztán Kovacsics alsó lövése a kapusról majdnem bement, de csak majdnem…
54. perc: A másik oldalon Houette lövését védte Bíró.
54. perc:
Hét a hat ellen támadtunk, Háfra tört be ellenállhatatlanul, aztán Gabrielbe lőtt.
53. perc: Sokáig támadtunk, de lehetőségek nélkül. Aztán ellőttük, de a franciák is elvesztették a labdát.
52. perc: Magyar időkérés.
52. perc: Hát, innen már nehéz lesz. Kanor lőtt nagy gólt átlövésből. 19–23
52. perc: Bíró
védett remekül, majd Pásztor lőtt ziccerből kapufát.
51. perc: Tomori lövése kijött Leynaud-ról, jöhettek a franciák.
50. perc: Előbb Tomori lőtt gólt, majd a gyors ellentámadásból Foppa. 19–22
50. perc: És meg is szerezték… Flippes ment át három védőnkön is, majd belőtte. 18–21
49. perc: Kovacsics
lövését védte Leynaud, a háromgólos előnyért támadhatott Franciaország.
48. perc: Labdát szereztünk, de Pásztor eladta, és Nocandy belőtte… 18–20
48. perc: Lukácsnak
most nem sikerült, mert Leynaud védett.
47. perc: Hetest kaptak a franciák belül védekezés miatt. A hetest Lacrabere a jobb alsóba vágta. 18–19
46. perc: Márton megint nagyon jól jött, labdát kapott, bedobta a bal alsóba. 18–18
46. perc:
Oldalhálót talált Foppa, indulhattunk az egyenlítésért, és emberelőnybe kerültünk, Kanor kiállítása miatt.
44. perc: Klujber passzolt balra Mártonnak, aki a rövid sarokba lőtt. 17–18
43. perc:
Kellett Kiss Éva védése, mert majdnem nagyon elmentek a franciák.
43. perc: Statikussá vált a támadásunk, nehezen találtuk a rést a védőfalon, de közben kiegészültünk. Végül Háfra lövését blokkolták.
42. perc: Magyar időkérés.
42. perc: Emberhátrányban próbálkoztunk, de Kovacsicstól labdát loptak, sFlippesaz üres kapuba lőtt. 16–18
41. perc: Kétkezes lökés miatt Lukácsot kiállították két percre. Houette megszerezte nekik a vezetést. 16–17
40. perc: Tomori lőtt mellé, majd egy csel után Horacek lőtt a kapunkba. 16–16
39. perc: Lukács
kapufát dobott, az egyenlítésért támadtak a franciák. De nem jött össze nekik, mert Zaadi mellé lőtt.
38. perc: Houette kapott labdát a bal oldalon, és irgalmatlanul bevágta. 16–15
38. perc: Zaadi nagy lövését védte Kiss, de maradt náluk, főleg hogy időt kértek a franciák.
37. perc: Eladták a labdát a franciák, létszámfölényben mehettünk, de Vámost megállították. Így aztán némi passzolgatás után Márton Gréta talált a kapuba. 16–14
36. perc: Edwige belemenése után Tomori harcolt ki hetest és emberelőnyt. A hetest Szabó Laura a jobb alsóba vágta. 15–14
35. perc:
Üres kapuval támadtunk, no nem sokáig, elvették a labdát.
34. perc: Emberhátrányba kerültünk, Kovacsicsot küldték ki lökés miatt. Coatanea egyenlített a jobb szélről, pedig beleért Kiss Éva. 14–14
33. perc: Szép volt! Tomori lőtt átlövésgólt a bal alsóba. 14–13
33. perc: Háfra
lőtt mellé, de elkaptuk a franciák labdáját is, Schatzl viszont kihagyta.
32. perc: Zaadi egyenlített, miután a léc alá lőtt betörésből. 13–13
31. perc: Lukács a szélről visszapasszolt középre, érkezett Kovacsics, és bevágta kínaiból. 13–12

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, döntetlen az állás. 12–12
30. perc: Gabriel
védett, de maradt a labda nálunk, és Tomori lőtt oldalhálót.
29. perc: Szabálytalankodtunk a falban, de nem indultak gyorsan a franciák. Nocandy lőtt csel után, gól nem lett, de hetes igen. A hetest Lacrabere pimaszul beejtette. 12–12
28. perc: Hű, ezt nagyon bevágta Lacrabere… 12–11
28. perc: Háfra
lövése már passzívnál ment fölé.
27. perc: Nze Minko most megtalálta a lövőütemet, és nagyon belőtte. 12–10
26. perc: Tomori labdát szerzett, indította Lukácsot, aki ezt is bevágta! 12–9
26. perc: Lukács már az ötödik gólját szerezte, ezúttal sem tudták megállítani. 11–9
25. perc: Nocandy lövését védte Kiss, de maradt a labda náluk, végül a jobb szélről Flippes talált be. 10–9
24. perc: Kovacsics kapott jó elzárást, egyedül vitte végig, és a léc alá lőtt. 10–8
24. perc:
Passzívig játszottak a franciák, majd kínaival próbálkoztak, de elrontották.
23. perc: Pásztor két ziccert is elrontott, előbb a kapusba lőtt, majd a lécre.
23. perc: Pásztor igyekezett volna helyzetbe kerülni, de Kanor elkapta, ki is küldték a franciát két percre.
22. perc: Lacrabere nagy csel után lőtt a hálónkba. 9–8
22. perc: Francia időkérés.
22. perc: Kovacsics tört be egyedül, és hetest harcolt ki. A hetest Szabó Laura a léc alá lőtte. 9–7
21. perc: Tomori
kezéből kiperdült a labda, de aztán visszaszereztük…
20. perc: Kovacsicsot lesáncolták, de a fürge ellenakció végén Kiss kivédte Coatanea ziccerét.
20. perc: Kanor nagy lövését Kiss Éva tolta mellé.
19. perc: Schatzl lövése a kapufára pattant, Lukács elkapta a kipattanót, és bevágta. 8–7
18. perc: Ennek aztán az lett az eredménye, hogy a franciák labdát loptak, és könnyű helyzetből egyenlítettek. 7–7
18. perc: Kevés volt a mozgásunk támadásban, jelezték is passzívot, ezért Rasmussen időt kért.
17. perc: Lukács meglőtte a harmadik gólját is, aztán a másik oldalon Kanor lőtt a bal alsóba. 7–6
16. perc:
Passzívig támadtunk, de hiába, aztán a franciák is elrontották a támadásukat, Coatanea kilépett.
15. perc: Lacrabere kiejtette a labdát, jöhettünk mi is. Nem sokáig, mert labdát loptak, ésHoracek talált be. 6–5
14. perc: Háfra helyzetét védte Gabriel, az oldalbedobásból Lukács gyorsan adta Tóvizinek, aki bevágta. 6–4
13. perc: Hetest kaptak a franciák belül védekezésért, amelyet Lacrabere a jobb alsóba pattintott. 5–4
12. perc: Lukács
labdát csent, de nem tudtunk gyorsan indulni. Végül Háfra vállalta el, de fölé lőtt.
12. perc: Tomori bejátszásából Tóvizi a vonalról szépen lőtt a kapuba. 5–3
11. perc: Labdát vesztettünk, gyorsan indultak a franciák, és Coatanea biztosan belőtte a ziccert. 4–3
10. perc: Edwige
kiejtette a labdát, Háfra lövését blokkolták, de sarokdobás.
9. perc: Kiss Éva nagyot védett megint, Lukács a másik oldalon a kapust találta el, de maradt a labda nálunk. Háfra lövése kijött a kapusról.
8. perc: Labdát loptunk, Lukács indult, összeszedte a labdát, és a léc alá vágta. 4–2
8. perc: Kiss Éva
megint védett egy nagyot, Coatanea lövését.
7. perc: Zaadi lövését megint védte Kiss, akárcsak a másik oldalon Schatzlét Gabriel.
6. perc: Kiss Éva védte Zaadi lövését, támadhattunk az előnyért. Kovacsics lövése lejött a blokkról, de mi jöhettünk újra. Schatzl kapta a jobb szélen, és szépen pörgetett a kapuba. 3–2
5. perc: Tomori
eresztett el egy lövést, de Gabriel kivédte a jobb alsóra tartó labdát.
4. perc: Nze Minko tört be a védőfalunkba, és belőtte. 2–2
3. perc: Tomori harcolt ki hetest, amelyet Szabó Laura a jobb alsóba lőtt. 2–1
3. perc:
Labdaeladásunk után gyorsan indultak a franciák, Kiss Éva viszont védett.
2. perc: Hetest kaptak a franciák, Lacrabere betalált. 1–1
2. perc: Tomori passzolt Lukácsnak, aki a jobb szélről nagyon bevágta. 1–0
1. perc:
A franciák kezdték a meccset, mindjárt egy kihagyott helyzettel, Niombla lőtt fölé.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat tiszta pirosban, a francia tiszta fehérben játszik.

ELŐZMÉNYEK

A szövetségi kapitány a 13. helyért rendezendő, Franciaország elleni meccsről a következőket mondta:

Ha már itt vagyunk az Elnök-kupán és a tizenharmadik helyért játszunk, akkorszinte ajándék, hogy a franciákkal találkozunk– vélekedett Kim Rasmussen. Minden tiszteletem Angoláé, de ha már itt kell játszanunk, akkor inkább egy olyan erős riválissal, mint Franciaország. Ez a mérkőzés újabb lehetőség arra, hogy tanuljunk, és meglegyen a kellő motivációnk is, hiszen a még regnáló világbajnokkal és az Európa-bajnokkal meccselhetünk. Jó teszt lesz, sokat tanulhatunk, jó esély a fejlődésre a fiatal keretünknek.”

Rasmussen kiemelte, a franciák védelme rendkívül erős és masszív, az lesz a kérdés, hogy találjuk meg a réseket rajta.„Fontos, hogy támadásban gyorsak legyünk, kellő tempóval könnyű gólokat szerezzünk, hogy ne kelljen hosszú harcba bonyolódni a francia hatos védelmi fallal, a gyors találatokkal meglephetjük a riválist. Nyilván mind a két csapat csalódott, hogy csak a tizenharmadik helyért küzdhet.”

A GYŐRI LÉGIÓ

A legutóbbi olimpián ezüstérmes, a – hat napig még – regnáló világbajnok, illetve Európa-bajnoki címvédő francia női nemzeti csapat az elmúlt években elkényeztette rajongóit, Japánban viszont jókora pofonokba szaladt bele a legendás Olivier Krumbholz irányította együttes. Maguk a franciák sem értik, de a csoportkörben kezdésként alulmaradtak Dél-Koreával szemben, majd csak döntetlent játszottak Brazíliával, aztán hiába tömték ki 46–7-re szegény ausztrálokat és gyűrték le a németeket, a mieinkhez hasonlóan a középdöntőbe jutásról határozó utolsó körben kikaptak a dánoktól is. Ami vigasztalhatja a franciákat, hogy Eb-aranyuknak hála, már egy évvel ezelőtt kiharcolták a jövő évi olimpiai részvétel jogát.

Sok ismerős arccal találkozhatunk hétfőn a magyar szempontból, hiszen a 16-os francia keret tagja a Bajnokok Ligája-címvédő Győrt erősítő kapus, Amandine Leynaud, a beálló Béatrice Edwige és az irányító Estelle Nze Minko is, míg Gnonsiane Niombla az EHF-kupa-győztes Siófokban légióskodik. A két együttes a legutóbbi vb-n is összecsapott, méghozzá a negyeddöntőbe jutásért, ahol 29–26-ra Franciaország nyert.

ELLENFÉLNÉZŐ: FRANCIAORSZÁG
Olimpia:
2. (2016), 4. (2004), 5. (2008, 2012), 6. (2000) – 5 részvétel
Vb: 1. (2003, 2017), 2. (1999, 2009, 2011), 5. (2001, 2007) – 13 részvétel
Eb: 1. (2018), 3. (2002, 2006, 2016), 5. (2000, 2010, 2014) – 10 részvétel
Magyar mérleg ellene: 49 mérkőzés, 30 győzelem, 2 döntetlen, 17 vereség, 1165–1020
Legutóbb egymás ellen: 2018. 11. 24., felkészülési mérkőzés, Oslo, Franciaország–Magyarország 19–18 (11–9). Magyar gólszerzők: Planéta 6, Tóth G. 4, Kovacsics 2, Háfra N. 2, Kiss N., Szabó L., Lukács V., Schatzl Nadine

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE FRANCIAORSZÁG ELLEN –NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
Kapusok:
Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Kiss Éva (Győri Audi ETO), Triffa Ágnes (DVSC Schaeffler)
Jobbszélső:Lukács Viktória (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbátlövők:Kiss Nikoletta (Érd), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria),
Irányítók:Kovacsics Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Gabriella (Érd), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók:Pásztor Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szabó Laura (Érd), Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler)
Balátlövők:Háfra Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tomori Zsuzsanna (Siófok KC)
Balszélsők:Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Schatzl Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)